حقوق بازنشستگان ۱۰ تا ۵۷ درصد افزایش یافت + جزییات

حقوق بازنشستگان ۱۰ تا ۵۷ درصد افزایش یافت + جزییات

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزایش حقوق بازنشستگان از خرداد ماه پرداخت می شود. در ماه‌های تیر و مرداد نیز  مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان برای ماه‌های فروردین و اردیبهشت واریز خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت‌الله عبدالملکی، در مورد جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی گفت:

«براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، افزایش مستمریِ مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هر سال به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. به نحوی که حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد. وفق مصوبه شورای عالی کار مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۹ حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۵٫۵۸۰٫۰۰۰ تومان در ماه رسید.»

افزایش ۱۰ تا ۵۷ درصدی حقوق بازنشستگان چگونه است؟

حجت‌الله عبدالملکی در مورد نحوه افزایش ۱۰ تا ۵۷ درصدی تصریح کرد:

«در خصوص حداقل حقوق بازنشستگان، از کارافتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷٫۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از ۵٫۵۸۰٫۰۰۰ تومان کمتر نباشد.»

وی افزود:

«در رابطه با مستمری از کارافتادگان جزئی و نیز سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.»

عبدالملکی در ادامه گفت:

«با توجه به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق‌های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ‌سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق‌های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولین که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود. همچنین به منظور کمک به معیشت مستمری‌بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ده درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تا سقف دریافتی ماهانه ده میلیون تومان) بصورت ماهانه پرداخت خواهد شد.»

سیاست دولت مردمی، افزایش رفاه با رویکرد عدالت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به زمان افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت:

«با توجه به تصویب مصوبه در هیئت وزیران، این افزایش حقوق از خرداد ماه انجام خواهد شد ضمن اینکه مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان برای ماه‌های فروردین و اردیبهشت نیز در ماه‌های تیر و مرداد واریز می شود.»

وی ادامه داد:

«سیاست دولت مردمی، افزایش رفاه با رویکرد عدالت است و این در حالیست که افزایش صورت گرفته برای حقوق بازنشستگان و کارگران با رقم ۵۷٫۴ درصد حداقل‌بگیران، سایر سطوح ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان بی نظیر است. در همین ارتباط حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری کمتر از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان نخواهد بود. در خصوص سایر صندوق‌های بازنشستگی نیز در سال جاری افزایش ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده است.»

به گفته وزیر رفاه، بر همین اساس بازنشستگانی که در سال گذشته ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافتی داشته اند با افزایش صورت گرفته این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۶ میلیون تومان خواهد رسید. در واقع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به حقوق‌ها آنها اضافه خواهد شد.

عبدالملکی تصریح کرد:

«همچنین بازنشستگانی که دریافتی آنها ۹ میلیون تومان بوده با ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. و بازنشستگانی که دریافتی ۱۱ میلیون تومان دریافتی در سال ۱۴۰۰ داشته‌اند با افزایش ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید.»

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان اعلام شد

حداقل حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال ۱۴۰۱ مشخص شد

دیجیاتو
بدون نظر

ورود