ندا امین کیست؟ خبرنگار ایرانی که اسرائیل به ظن جاسوسی تصمیم به اخراجش گرفته است

ندا امین کیست؟ خبرنگار ایرانی که اسرائیل به ظن جاسوسی تصمیم به اخراجش گرفته است

وزیر داخلی اسرائیل، آیلت شاکد، دستور اخراج ندا امین از اسرائیل را صادر کرده است، خبرنگار ایرانی و گزارشگر سابق وبسایت فارسی تایمز اسرائیل، که رژیم تل آویو در سال ۲۰۱۷ او را پذیرفته بود.

ندا امین به تلویزیون اسرائیل گفته از این تصمیم شوکه شده و جایی برای رفتن ندارد. وکیل او، تومر وارشا خواستار تجدیدنظر در این تصمیم شده و آن را نقض قوانین بین المللی درخصوص پناهجویان دانسته است.

سازمان اطلاعات اسرائیل، شین بت، امین را به ارتباط با مقامات اطلاعاتی ایران متهم کرده است و او حالا باید ظرف یک سال اسرائیل را ترک کند. وکیل ندا امین این اتهام را بهانه ای برای بیرون کردن او از اسرائیل دانسته است. به گفته ی او امین قبلاً به دلیل این اتهام تحت بازجویی قرار گرفته بود، با این حال، نه بازداشت شده، نه اقدامی علیه او صورت گرفته بود.

درخواست پناهندگی ندا امین توسط کمیته ای در اسرائیل مورد بررسی قرار گرفته بود و آن ها او را مستحق دریافت پناهندگی اسرائیل دانسته بودند.

ندا امین در سال ۲۰۱۴ ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و در آنجا به خبرنگاری برای رسانه های مختلف، از جمله وبسایت فارسی تایمز اسرائیل مشغول شد. در تابستان ۲۰۱۷ او به تایمز اسرائیل مدعی شد جانش در خطر است. او گفته بود به دلیل خبرنگاری برای یک وبسایت اسرائیلی و چند رسانه ی دیگر بارها توسط پلیس ترکیه مورد بازجویی قرار گرفته بود و ممکن است او را از ترکیه اخراج کنند. او گفته بود نگران است دولت ترکیه او را به ایران بازگرداند.

مقامات اسرائیل خیلی زود مقدمات سفر ندا امین به اسرائیل را فراهم کردند. وزیر داخلی وقت اسرائیل، آریه دری، ویزای اسرائیل را برای امین صادر کرد و مقامات کنسولگری اسرائیل در ترکیه هم راه را برای ورود او به اسرائیل هموار ساختند.

در سال ۲۰۱۹ سردبیر تایمز اسرائیل، دیوید هورویتز که هنگام رسیدن ندا امین به اسرائیل در فرودگاه به استقبال او رفته بود، خواستار اعطای پناهندگی دائم به امین شد تا او بتواند با دریافت شهروندی، در آنجا مشغول به کار شود و زندگی جدیدی را آغاز کند. ندا امین به تایمز اسرائیل گفته که مدت ها است سعی دارد دین خود را به یهودیت تغییر دهد اما از این کار او ممانعت شده است.

ندا امین زمانی که در ترکیه زندگی می کرد از سوی سازمان ملل به عنوان پناهنده شناخته شده بود اما از زمان سفرش به اسرائیل مجبور بوده هر سه ماه ویزای موقت خود را تمدید کند و تلاش های فراوانش برای دریافت پناهندگی دائم اسرائیل با مقاومت مقامات تل آویو رو به رو شده است.

چند روز قبل معلوم شد وزیر داخلی اسرائیل، آیلت شاکد، دستور داده ندا امین که یک دختر کوچک متولد اسرائیل هم دارد، ظرف یک سال اسرائیل را ترک کند. امین گفته دخترش تابعیت اسرائیل را دارد اما نگران است که تابعیت اسرائیلی او را هم لغو کنند.

سازمان اطلاعات اسرائیل، شین بت، در بیانیه ای که در تلویزیون اسرائیل منتشر شد مدعی شد در مدت حضور ندا امین در اسرائیل از او در رابطه با ارتباطش با مقامات اطلاعاتی ایران تحقیق شد و علیرغم هشدار مسئولین اطلاعاتی اسرائیل او به ارتباط خود با آن ها ادامه داد.

ندا امین اما به تلویزیون اسرائیل گفته تنها به خاطر مسائل شخصی با چنین فردی گفتگو داشته و به دلیل کار خبرنگاری اش ارتباط خود را ادامه داده بود و هر اطلاعاتی که باید را در اختیار سازمان اطلاعاتی اسرائیل گذاشته است.

سازمان اطلاعاتی اسرائیل در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود هیچ مدرکی دال بر فعالیت غیر قانونی ندا امین وجود ندارد.

امین به تلویزیون اسرائیل گفته: «آن ها دلم را شکستند. وقتی به اسرائیل آمدم با من مثل یک شاهزاده خانم یا ملکه رفتار کردند و برایم فرش قرمز پهن کرده بودند.»

ندا امین به تایمز اسرائیل گفته وزیر داخلی اسرائیل به او گفته بود می تواند یک سال دیگر هم در اسرائیل زندگی کند. او حالا این سوال را مطرح کرده: «چطور چنین چیزی ممکن است اگر خطری برای امنیت اسرائیل هستم؟»

ندا امین همکاری کوتاه ‌مدتی هم با روح‌ الله زم، مدیر وبسایت آمدنیوز که در نهایت بعد از محاکمه در ایران اعدام شد، داشته است. با این حال، بارها در گفتگوهای خود روح الله زم و آمدنیوز را دروغ پرداز خوانده است.

۳ نظر

ورود

 • بنیامین خرداد ۱۹, ۱۴۰۱

  معلومه که جاسوسه. وگرنه این همه کشور. خود من یه مدت دنبال پناهندگی بودم. حتی به اسراییل فکر کردم. دیدم اخرین کشور اسراییله. چون اصلا چیزی به اسم پناهندگی ندارن برا بقیه.
  حداقل نصف دوستام با تور رفتن ترکیه و موندگار شدن و یا قاچاق رفتن اونور یا هنوز منتظر un تو ترکیه هستن. و یادمه میگفتم برین اسراییل میخندیدن. حتی توریستی نمیشه رفت اسراییل.
  خود من یه ادم میشناسم میخواست بره مصر. گفت مصر و اردن که کشورای مسلمونه اصلا ویزا نمیدن تا بری اهرام ثلاثه رو ببینی .چون همسایه های اسرائیلن و قرارداد امنیتی دارن.

  بعدم تغییر به یهودیت؟ اصلا مگه میشه؟ یهودیت دین و نژاد هست. اصلا نمیشه یهودی بشی مگه اینکه از نظر تاریخی اثبات بشه یا بتونی اثبات کنی که مثلا قومت یا خانوادت یا قبیله ات یهودی بوده و مسلمون شده.

  • بهادر خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   زودتر گورتو از ایران گم کن، تو هم لنگه همین ندا امین ، ایران وطن فروش بی خاصیت مثل تو نمیخواد. همون ترکیه لیاقت توئه.
   در ضمن یهودیت در اصل دین بوده که این صهیونیست ها تبدیلش کردن به نژاد

 • بهادر خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  این نتیجه خیانت به وطن و اعتماد به یه مشت صهیونیسته آدم کشه، وامونده از هر جا! بدبخت اونایی که هنوز اینو نفهمیدن