جزییات چگونگی پرداخت خسارت به مالباختگان صندوق امانات بانک ملی

جزییات چگونگی پرداخت خسارت به مالباختگان صندوق امانات بانک ملی

دیروز بود که خبر رسید محتویات ۱۶۸ صندوق امانات یکی از شعبه های بانک ملی در خیابان انقلاب تهران مورد دستبرد سارقان قرار گرفته است. همزمان با تعطیلات نیمه ی خرداد ماه چند سارق با نفوذ به شعبه ممتاز بانک ملی مقابل دانشگاه تهران در خیابان انقلاب، تعداد زیادی از صندوق های امانات را باز و اموال داخل این صندوق‌ ها را به سرقت بردند. سارقان از ساختمان مجاور وارد بانک شده بودند. در خبرهای اولیه تعداد صندوق های خسارت دیده هزار عدد عنوان شده بود اما این رقم از سوی بانک ملی تکذیب شد. طبق اعلام بانک ملی، تعداد دقیق صندوق‌ های اجاره‌ ای آسیب دیده در این حادثه، ۱۶۸ عدد اعلام شد.

جزییات پرداخت خسارت به مالباختگان سرقت از صندوق امانات بانک ملی

از همان ساعات اول سرقت از صندوق امانات بانک ملی خیابان انقلاب بحث پرداخت خسارت به مالباختگان مطرح شد اما به دلیل اینکه محتویات بسیاری از این صندوق ها مشخص نبوده، مالی نبوده یا اظهار نشده بود، این موضوع بسیار خبرساز شده و با اعتراض افراد مالباخته همراه شده بود. بانک ملی قبلاً اعلام کرده بود که خسارات مشتریان را پرداخت می‌کند و بر همین اساس و علیرغم اینکه طبق قوانین تعهد پرداخت خسارات به مال‌باختگان صندوق‌های اجاره‌ای متوجه بانک‌ها نیست، امروز طی اطلاعیه‌ای چگونگی پرداخت خسارت مشتریان شعبه دانشگاه را تشریح کرده که به شرح زیر است:

جزییات پرداخت خسارت به مالباختگان سرقت از صندوق امانات بانک ملی

میزان ۵۰ درصد از اموال صندوق بر اساس خوداظهاری صورت‌گرفته در حضور بازپرس پرونده برای دارندگان صندوق همراه با مسدودی حساب پرداخت می‌شود.

این پرداخت در روز ۲۱ خردادماه و در حضور بازپرس خواهد بود.

پرداخت ۵۰ درصد باقی‌مانده خسارت با نظر مقام قضایی صورت می‌گیرد.

مبالغ مسدودی بدون اذن مقام قضایی برای طرفین قابل برداشت نخواهد بود.

ملاک حسابرسی خسارات در روز تسویه نهایی قرارداد است.

قیمت محاسبه ارزی مال‌باختگان طبق قیمت بازار ارز آزاد خواهد بود.

نحوه محاسبه طلا و جواهرات بدین صورت است که فرد پس از خوداظهاری با دعوت بانک و مسئولان ذی‌ربط طی یک نشست حضور می‌یابد تا قیمت اموال مسروقه احراز و کارشناسی شوند.

مال‌باختگان به‌میزان مبالغ دریافتی، حقوق خود را نسبت به اموال مسروقه به بانک ملی ایران صلح کرده و بانک قائم‌مقام آنها خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

سرقت بزرگ هالیوودی از صندوق های امانات بانک ملی تهران

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • بنیامین خرداد ۱۹, ۱۴۰۱

    خب طرف مثلا یه گردنبند داشته میاد میگه ۲ تا گردنبند بوده. به همین مقدار اموال رو دوبرابر میگه.
    بعدش تو هیچ جای دنیااینطوری نیست. به هر حال از جیم کل مردم میره خسارتها.