کشف دایناسوری با صورت شبیه کروکودیل که بزرگ ترین شکارچی خشکی قاره اروپا بوده است

کشف دایناسوری با صورت شبیه کروکودیل که بزرگ ترین شکارچی خشکی قاره اروپا بوده است

بقایای کشف شده توسط محققین در «جزیره وایت» (Isle of Wight)، ممکن است بزرگترین دایناسور شکاری باشد که تا به حال در اروپا پیدا شده. دیرینه شناسان می گویند این دایناسور عظیم الجثه با چهره تمساح، ۱۰ متر طول دارد که تقریباً به اندازه یک اتوبوس در شهر لندن است. این دایناسور، ۱۲۵ میلیون سال پیش زندگی می کرده و چندین تن وزن داشته.

کشف دایناسور 10 متری شبیه تمساح در اروپا«قاتل غول‌پیکر» عضوی از اسپاینوسوریدها (Spinosaurus) بود. آنها اولین دایناسورهایی بودند که شنا می‌کردند. بنابراین احتمالاً می‌توانستند هم در آب و هم در خشکی شکار کنند. این دایناسور در آغاز دوره افزایش سطح دریا زندگی می کرده و در جستجوی غذا به دنبال آب های تالاب و زمین های شنی بوده.

کشف دایناسور 10 متری شبیه تمساح در اروپاچندین استخوان ماقبل تاریخ متعلق به «اسپاینوسورید صخره سفید» (White Rock Spinosaurus) که به دلیل لایه زمین شناسی که بقایای او در آن یافت شد، این نام را به او دادند، در جزیره ای در سواحل جنوبی انگلستان کشف شد. بقایای به دست آمده، شامل مهره های بزرگ لگن و دم هستند و از آن زمان توسط دانشمندان دانشگاه ساوت‌همپتون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند. با بررسی از برخی از ابعاد، به نظر می رسد که او یکی از بزرگترین دایناسورهای شکارچی در اروپا و شاید حتی از بزرگترین دایناسورهای شناخته شده دنیا باشد.

کشف دایناسور 10 متری شبیه تمساح در اروپامتاسفانه فقط مقدار کمی از بقایای او پیدا شده، اما همان ها هم برای نشان دادن یک موجود عظیم الجثه کافی است. بقایای آن توسط شکارچی دایناسور، نیک چیس، در ساحل جنوب غربی جزیره وایت پیدا شد و اکنون در موزه جزیره دایناسور در Sandown به نمایش گذاشته شده است.

کشف دایناسور 10 متری شبیه تمساح در اروپادکتر نیل گاستلینگ، نویسنده مسئول مطالعه کشف این دایناسور گفت: «به احتمال زیاد این جوانترین ماده اسپاینوسوری است که تاکنون در بریتانیا شناخته شده است. این کشف جدید استدلال قبلی ما را مبنی بر اینکه دایناسورهای اسپاینوسورید قبل از گسترش بیشتر در اروپای غربی منشأ گرفته و متنوع شده اند، تقویت می کند.»

کشف دایناسور 10 متری شبیه تمساح در اروپادانشمندان می گویند که آثار تخریب روی استخوان شامل حفره های کوچک در توده لگن، نشان می‌دهد که جسد دایناسور غول‌پیکر پس از مرگ توسط لاشخورها و تجزیه‌کنندگان برداشته شده است. آنها فکر می‌کنند که حفره های رو استخوان، توسط لارو استخوان‌خوار، نوعی سوسک لاشخور ایجاد شده‌. این فکر جالبی است که این قاتل غول پیکر تبدیل به غذای بسیاری از حشرات شده. محققان امیدوارند در آینده نزدیک به ویژگی‌های داخلی میکروسکوپی استخوان‌ها نگاه کنند که ممکن است اطلاعاتی در مورد سرعت رشد و سن احتمالی دایناسور ارائه دهد. بزرگترین اسپاینوسورید شناخته شده «اسپینوساروس» است که حتی از تی رکس هم کوتاه تر است.

بیشتر بخوانید:

کشف فسیل دایناسوری که در روز برخورد سیارک با زمین کشته شد

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله ۴ متری با چند نوزاد در شکمش در شیلی کشف شد

منبع: daily mail
یک نظر

ورود

 • خود اسپاینوسور تیر ۱, ۱۴۰۲

  ببینم نوشتید اسپاینوساروس از تی رکس کوتاه تره؟
  آخه چجور کوتاه تره؟ بعدشم اسپاینوساروس پشتش حالت یه کوه داره
  این عکسی که شما گذاشتید عکس سوکومیموس هست
  اسپاینوساروس تقریبا دو متر از تی رکس بلندتر بود
  چقدر فرق
  خداییش فشار میخورم همچین چیزی بشنوم
  قبول کنید دیگه تی رکس/تی رکس/تی رکس خشته شدم چقدر این اسم رو شنیدم
  چرا با دایناسور های دیگه ای مقایسه نمی کنید؟
  به نظر من که تی رکس بازنده ی اعظم بود
  توی آب گیر اسپاینوساروس بیوفته یه لقمه چپش میکنه
  من عاشق انکایلوسور ها هستم چونکه تی رکس رو گریون میفرستاد پس کارش
  پوست سخت،وزن زیاد،چکش دم
  تی رکس با اون دستای ریزه پیزش هیچ شانسی در مقابلش نداره
  تی رکس؟
  اسمشو میزارم پادشاه بازنده ها