پیدا شدن لاک پشت منقرض شده بعد از یک قرن؛ صحیح و سالم!

پیدا شدن لاک پشت منقرض شده بعد از یک قرن؛ صحیح و سالم!

گونه‌ای از لاک‌پشت غول‌پیکر که بیش از یک قرن تصور می‌شد مرده و از حیوانات منقرض شده به شمار می رفت، در جزیره استوایی گالاپاگوس زنده و سالم کشف شد.

لاک پشت غول پیکر جزیره فرناندینا گالاپاگوس (Chelonoidis phantasticus یا “لاک پشت غول پیکر شگفت انگیز”) زمانی تنها از یک نمونه جمع آوری شده در طی یک سفر علمی در سال ۱۹۰۶ شناخته شد.

این تا زمانی بود که یک لاک پشت غول پیکر ماده به نام فرناندا در سال ۲۰۱۹ در جزیره فرناندینا پیدا شد و از دسته حیوانات منقرض شده خارج شد.

پیتر گرانت، پروفسور جانورشناسی در دانشگاه پرینستون و کارشناس گالاپاگوس، می‌گوید:

«سال‌ها تصور می‌شد که نمونه اولیه جمع‌آوری‌شده در سال ۱۹۰۶ به جزیره پیوند زده شده بود، زیرا تنها نمونه در نوع خود بود. اکنون به نظر می رسد یکی از معدود مواردی است که یک قرن پیش زنده بودند.»

 

موقعیت جزیره فرناندینا

جزیره فرناندینا یک آتشفشان فعال در سمت غربی جزایر گالاپاگوس است که چارلز داروین در سال ۱۸۳۵ از آن بازدید کرد و الهام بخش نظریه تکامل او شد.

شواهد جزئی از زندگی لاک پشت های جزیره فرناندینا پس از کشف در سال ۱۹۰۶ یافت شد. به عنوان مثال ۱۸ لاک پشت در دامنه های غربی جزیره در سال ۱۹۶۴ مشاهده شدند.

فرناندا در فوریه ۲۰۱۹ در توده ای از پوشش گیاهی در دریایی از گدازه های اخیراً بسته شده پیدا شد.

دانشمندان تخمین می زنند که او بیش از ۵۰ سال سن دارد، اما کوچک است، احتمالاً به این دلیل که پوشش گیاهی محدود رشد او را متوقف کرده است.

زمانی که فرناندا برای اولین بار کشف شد، بسیاری از بوم شناسان شک داشتند که او در واقع یک لاک پشت فانتزیکوس بومی باشد.

البته ممکن است فرناندا از جاهای دیگر منتقل شده باشد. زیرا لاک‌پشت‌ها می‌توانند در طول طوفان یا تنداب بین جزایر شناور شوند یا توسط دریانوردان حمل شوند.

استفان گاگران، محقق فوق دکترا در اکولوژی و زیست شناسی تکاملی در پرینستون، گفت:

«مانند بسیاری از مردم، گمان اولیه من این بود که این لاک پشت بومی جزیره فرناندینا نیست.»

مقایسه و آزمایش گونه ها

گاگران ژنوم فرناندا را از نمونه خون توالی یابی کرد و آن را با ژنوم نمونه موزه و همچنین ۱۳ گونه دیگر لاک پشت های غول پیکر گالاپاگوس مقایسه کرد تا وجود آنها را رد کند.

گاگران افزود:

«ما – صادقانه، در کمال تعجب – دیدیم که فرناندا بسیار شبیه به چیزی بود که بیش از ۱۰۰ سال پیش در آن جزیره یافتند. هر دوی آنها با تمام لاک پشت های جزایر دیگر بسیار متفاوت بودند.»

نویسنده ارشد و دانشمند پژوهشی آدالگیسا کاکونه از دانشگاه ییل گفت:

«یافتن یک نمونه زنده امید می دهد و همچنین سؤالات جدیدی را ایجاد می کند. زیرا رازهای بسیاری هنوز باقی مانده است.»

فرناندا اکنون جزو حیوانات منقرض شده نیست و در مرکز لاک پشت‌های پارک ملی گالاپاگوس است. این مرکز یک مرکز نجات و پرورش در جزیره سانتا کروز است. کارشناسان این مرکز در حال مشاهده اقداماتی هستند که می‌توانند برای زنده نگه داشتن گونه‌های او انجام دهند؛ از جمله تلاش برای یافتن یک جفت نر.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

لاک پشت دریایی چگونه از تخم هایش مراقبت می کند؛ پاسخ به سوالات متداول شما در این باره

با جاناتان آشنا شوید؛ پیرترین لاک پشت جهان با تجربه زندگی در ۳ قرن متفاوت

پزشکان تایلندی از بدن یک لاک پشت دریایی ۹۱۵ عدد سکه خارج کردند

کشف یک لاکپشت زرد رنگ نادر در هند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود