آیا امکان بارداری بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

آیا امکان بارداری بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

بسیاری از مراجعینی که قصد جراحی لاغری تحت نظر بهترین جراح اسلیو را دارند در خصوص امکان بارداری بعد از جراحی لاغری سوالات متعددی می‌پرسند.

به همین جهت برای رفع این ابهام ما در این مقاله به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

اگر جراحی کاهش وزن انجام داده‌اید و قصد بارداری دارید، توصیه می‌شود به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی و تا زمانی که وزن شما پس از جراحی ثابت شود، می‌بایست صبر کنید.

به طور کلی اگر به نکات احتیاطی برای محافظت از سلامت خود و کودکتان توجه داشته باشید، بارداری بعد از جراحی لاغری هیچ مشکلی ندارد.

در بارداری باید به میزان وزن خود و همچنین نیازهای غذایی که دارید، توجه داشته باشید. بهتر است طی این مدت با متخصص زنان که آشنایی با انجام جراحی لاغری دارد، در ارتباط باشید.

آیا امکان بارداری بعد از جراحی لاغری وجود دارد

آیا بارداری بعد از جراحی لاغری بی خطر است؟

بارداری بعد از جراحی لاغری مانند اسلیو معده هیچ خطری برای مادر و نوزاد ندارد؛ اما تنها در صورتی که پس از مدت زمانی که ذکر کردیم اقدام به بارداری کنید.

خانم‌هایی که با وزن یا BMI بالا اقدام به بارداری می‌کنند، بیشتر در معرض عوارض بارداری از جمله دیابت بارداری، فشار خون بالا و تولد نوزادانی با وزن بالا قرار دارند.

کاهش وزنی که پس از جراحی لاغری تجربه می‌کنید، این خطرات را به حداقل می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا بارداری ایمن‌تری داشته باشید.

توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری و همچنین طی بارداری با فوق تخصص جراحی لاغری خود گفتگو داشته باشید تا مهم‌ترین توصیه‌ها را برای گذراندن بارداری ایمن با وجود جراحی لاغری برای شما ذکر کند.

توصیه‌های رایج بارداری از جمله ورزش و تغذیه سالم را در برنامه روزانه خود حتما داشته باشید.

آیا رژیم بعد از جراحی لاغری برای خانم باردار و کودکش کافی است؟

همانطور که می‌دانید نحوه غذا خوردن با قبل از عمل جراحی متفاوت است. در حال حاضر قطعا به مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی عادت کرده‌اید.

حال که باردار شده‌اید، باید میزان مصرف ویتامین و نحوه مصرف آنها برای بارداری بعد از جراحی لاغری از سوی پزشک مجدد مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز تغییرات لازم را ایجاد کند. ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید تا سطح مواد مغذی در بدن اندازه‌گیری شود.

شاید نگران این مسئله باشید که به دلیل غذای کمی که بعد از جراحی لاغری می‌خورید، کودک شما رشد کافی در رحم نخواهد داشت. باید بگوییم که چنین مشکلی ایجاد نمی‌شود، کودکتان هر آنچه را که برای رشد خود لازم دارد، از شما می‌گیرد.

طی دو الی سه ماهه اول بارداری نیاز به خوردن غذای اضافی ندارید. طی سه ماهه سوم ممکن است لازم باشد حدود ۲۰۰ کالری بیشتر غذا مصرف کنید.

بهتر است در این باره با فوق تخصص جراح لاغری مشورت داشته باشید تا میزان لازم و نوع مناسبی از مواد غذایی را در بارداری مصرف کنید. مواد مغذی مورد نیاز شما و کودکتان بدون هیچ مشکلی دریافت خواهد شد.

آیا امکان بارداری بعد از جراحی لاغری وجود دارد

مکمل‌های مورد نیاز طی بارداری بعد از جراحی لاغری

بعد از هر جراحی لاغری به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز دارید که در ادامه توضیحات لازم را خواهیم داد.

بای پس معده

 • بعد از بای پس به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز دارید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین D، کلسیم و احتمالا آهن نیاز داشته باشید.
 • سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم، فولات و ویتامین‌های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری مورد بررسی قرار گیرد.
 • برای بررسی سطح مواد مغذی در بدن، هر سه ماه به آزمایش خون منظم نیاز دارید.

اسلیو معده

 • شما به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز دارید.
 • میزان ویتامین B12، فولات، آهن، کلسیم و ویتامین‌های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری مورد بررسی قرار گیرد.
 • ممکن است برای بررسی سطح مواد مغذی در هر سه ماه بارداری نیاز به انجام آزمایش خون داشته باشید.

مصرف اسید فولیک در بارداری بعد از جراحی لاغری

به همه خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا هفته ۱۲ بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف شود. در صورتی که بارداری بعد از جراحی لاغری را سپری می‌کنید ممکن است نیاز به مصرف ۵ میلی گرم اسید فولیک داشته باشید.

برای دریافت این دارو نیاز به تجویز پزشک خواهد بود.

آیا امکان بارداری بعد از جراحی لاغری وجود دارد

حقایقی که باید در خصوص بارداری بعد از جراحی لاغری باید بدانید

نکات مهم در خصوص بارداری بعد از جراحی لاغری به شرح زیر است:

 • جراحی لاغری نه تنها مانعی برای بارداری نیست، بلکه منجر به افزایش باروری خانم‌ها نیز می‌شود.
 • پس از جراحی لاغری مدتی را باید برای تثبیت وزن صبر کنید. برخی از کارشناسان معتقدند که باید حداقل ۱۲ ماه و برخی دیگر ذکر کرده‌اند که تا ۲۴ ماه پس از جراحی لاغری باید برای بارداری صبر کنند.
 • باید میزان مواد مغذی را طی بارداری کنترل کنید تا دچار کمبود این مواد در بدن نشوید.
 • بهتر است تحت نظر متخصص زنانی باشید که با جراحی لاغری آشنا باشد تا با توجه به شرایطی که دارید شما تحت کنترل داشته باشد.
 • خطر ابتلا به برخی از عوارض بارداری پس از لاغری کاهش می‌یابد. در واقع زمانی که با انجام جراحی چاقی وزن کم می‌کنید، عوارض مرتبط با چاقی در بارداری کاهش می‌یابد.

مطالب برگرفته از سایت کلینیک چاقی و زیبایی البرز: https://alborzsurgery.com/

بدون نظر

ورود