موشک Starstreak ؛ سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان با سرعت ۳,۰۰۰ مایل بر ساعت

موشک Starstreak ؛ سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان با سرعت ۳,۰۰۰ مایل بر ساعت

روزنامه سان بریتانیا فاش کرده است که این کشور قصد دارد به صورت مخفیانه سیستم دفاع هوایی عربستان سعودی را تقویت کند. بریتانیا قصد دارد موشک های ضد هوایی Starstreak را به عربستان بفروشد در حالی که اوکراین مدت هاست از کشورهای عضو ناتو درخواست دریافت چنین سلاح هایی را دارد تا بتواند جت ها و پهپادهای روسی را با آن ها ساقط کند. همچنین بریتانیا قصد دارد تانک های سبک Stormer و سیستم راداری هشدار سریع را علاوه بر سریع ترین موشک سطح به هوای جهان نیز در اختیار ریاض قرار دهد. توپخانه سلطنتی سعودی پیش تر رادارهای ضد هوایی Giraffe را از بریتانیا خریداری کرده و به این کشور منتقل کرده بودند اما هنوز موشک های این سیستم در اختیارشان قرار نگرفته بود.

موشک های ضد هوایی Starstreak سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان

لانچر موشک های Starstreak روی خودروهای زرهی Alvis Stormer که توانایی حرکت در تمام عوارض زمین را دارد نصب می شوند که یک تانک سبک ۱۳ تنی شنی دار است و حداکثر سرعت آن نیز به ۵۰ مایل بر ساعت می رسد. در هفته های اخیر دو دستگاه تانک سبک Stormer با لانچرهای موشکه های Starstreak در اختیار گردان های توپخانه ارتش سلطنتی عربستان سعودی قرار گرفته است. وزیر دفاع بریتانیا، بن والاس، گفته است که این تسلیحات پیشرفته که در اختیار عربستان سعودی قرار می گیرد کاملاً دفاعی بوده و استفاده تهاجمی ندارند. قرار است امسال دستکم ۶ دستگاه از این تانک های سبک همراه با ۶۰ نفر پرسنل آموزشی به این کشور منتقل شوند. موشک های بسیار پیشرفته Starstreak می توانند اهدافی به ابعاد یک توپ تنیس که با سرعت صوت پرواز می کنند را هدف قرار دهند.

موشک های ضد هوایی Starstreak سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان

موشک های ضد هوایی Starstreak سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان

سرعت این موشک ها به سه برابر سرعت صوت رسیده و پیش از انفجار کلاهک شان، به سه دارت تبدیل می شوند تا وارد زره هدف مورد نظرشان شوند. این موشک ها که در بلفاست تولید می شوند را می توان به صورت دوش پرتاب یا حمل شدن روی خودرو نیز استفاده کرد. این سیستم برخلاف دیگر سیستم های ضد پرتاب، از نوع «شلیک کن و فراموش کن» نیست بلکه توسط اپراتوری روی زمین به سمت هدف هدایت می شوند که باعث می شود فرار از دست آن ها دشوار است.

موشک های ضد هوایی Starstreak سریع ترین سیستم ضد هوایی جهان

در ماه مارس بود که بریتانیا اعلام کرد تانک های استورمر و سیستم ضد هوایی استار استریک را در اختیار اوکراین قرار می دهد و در ماه آوریل بود که ویدیوی از هدف قرار گرفتن یک هلیکوپتر ارتش روسیه توسط سیستم Starstreak در منطقه لوهانسک منتشر شد. مقامات غربی مدعی شده اند که از زمان انتقال این سیستم های ضد هوایی جدید به اوکراین، خلبانان روسی از پرواز بر فرار مناطقی که کنترلشان هنوز به طور کامل در اختیار نیروهای روسی نیست امتناع می کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود