سیستم دفاع موشکی دوربرد و بدون رقیبِ جدید روسیه به نام S-500 یا Prometheus

سیستم دفاع موشکی دوربرد و بدون رقیبِ جدید روسیه به نام S-500 یا Prometheus

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته اعلام کرد که این کشور سیستم هسته ای مافوق صوت Prometheus خود را راه اندازی خواهد کرد. این اتفاق پس از آن رخ می دهد که پوتین بار دیگر به غرب هشدار داد. ولادیمیر پوتین اخیراً کشورهای سابقاً عضو اتحاد جماهیر شوروی را خطاب قرار داده و به ن ها هشدار داده است که در صورت دشمنی با روسیه، سرنوشتی مشابه اوکراین در انتظار آن ها خواهد بود. دیروز نیز در جریان سخنرانی اش در جمع دانش آموختگان نظامی در مسکو، او از برنامه روسیه برای اعزام این سیستم تسلیحاتی بسیار پیشرفته اش خبر داد. سیستم دفاعی S-500 یا Prometheus در اختیار نیروهای نظامی روسیه قرار گرفته است.

سیستم دفاع موشکی دوربرد پرومتئوس یا اس-500 روسیه

سیستم دفاع سطح به هوای S-500 سال گذشته رونمایی شده و توان نابود کردن موشک های مافوق صوت در نزدیکی جو را داراست. این سیستم دفاعی برای هدف قرار دادن هواپیماها و موشک های دشمن در ارتفاع تا ۱۲۵ مایلی طراحی شده است. بدین ترتیب تمام موشک های بالستیک و حتی ماهواره هایی که در مدار پایین زمین قرار دارند را در برد این سیستم دفاع موشکی بسیار پیشرفته قرار می دهد. ژنرال باباکوف، فرمانده نیروهای دفاع موشکی روسیه گفته است: «سیستم دفاع هوایی S-500 توانایی نابود کردن سلاح های مافوق صوت در همه دسته ها را دارد، از جمله در فضای نزدیک، علاوه بر اهداف آیرودینامیک و بالستیک که باعث می شود بتوانیم با اطمینان بگوییم این سیستم منحصربفرد است».

سیستم دفاع موشکی دوربرد پرومتئوس یا اس-500 روسیه

سیستم دفاع موشکی دوربرد پرومتئوس یا اس-500 روسیه

پوتین همچنین اعلام کرده است که موشک بالستیک قاره پیمای Sarmat نیز به زودی در اختیار ارتش این کشور قرار می گیرد. موشک هسته ای Satan 2  می تواند بیش از ۱۱۰۰۰ مایل پرواز کند، ۱۵ کلاهک هسته ای داشته و قدرت نابودی منطقه ای به وسعت بریتانیا در یک بار حمله را داراست. ولادیمیر پوتین گفته است که تردیدی در توسعه جنگ اوکراین به کشورهایی که روسیه را تهدید می کنند ندارد، تهدیدی که به کشورهای سابقاً عضو اتحاد جماهیر شوروی اشاره دارد، چیزی که وی از نام «روسیه تاریخی» از آن یاد می کند. سیستم دفاع هوایی دوربرد S-500 هیچ رقیبی در غرب ندارد. برد درگیری این سیستم ۶۰۰ کیلومتر عنوان شده که سه برابر نزدیک ترین رقبای آمریکایی ایش یعنی سیستم های تاد و پاتریوت است، سیستم هایی که بیش از ۲۰۰ کیلومتر را نمی توانند پوشش دهند.

سیستم دفاع موشکی دوربرد پرومتئوس یا اس-500 روسیه

این سیستم روسی همچنین توانایی رهگیری موشک های مافوق صوت با قدرت مانور بالا و سرعت بیش از ۱۰ ماخ را داراست در حالی که نمونه S-400 قبلی می توانست اهداف با سرعت تا ۸ ماخ را هدف قرار دهد. قدرت شناسایی این سیستم دفاعی مافوق صوت در برابر هواپیماها تا ۸۰۰ کیلومتر است، می تواند موشک های بالستیک قاره پیما و ماهواره ها را هدف قرار داده و توانایی تشکیل شبکه ای با دیگر سیستم های دفاعی قدیمیتر مانند S-400 را داراست. سیستم S-500 برای نابود کردن اهدافی به اندازه جنگنده طراحی شده و سنسورهای قدرتمند و موشک های دقیق آن باعث می شوند در نقش یک سیستم دفاع هوایی بسیار ترسناک باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • امیر تیر ۱, ۱۴۰۱

  حرف زیاده باید دید تو عمل چیکار می کنه. فعلا که هرچی رو ادعا کرده بود برعکس شد.

  • مرشد راده تیر ۳, ۱۴۰۱

   ماشالله به ابر قدرت آسمان و فضا

   • امیر تیر ۳, ۱۴۰۱

    دقیقا ماشالله به شما که مثل پوتین ابرقدرت آسمان و فضا هستید البته پای منقل!

 • aom تیر ۲, ۱۴۰۱

  جانم فدایت اقای پوتین، هرگز زیربارزور نرفتید، من شخشصأ افتخارمیکنم زنده باد مردشماره یک سیاره زمین،

  • ایرانی تیر ۳, ۱۴۰۱

   طرفدار یه قاتل بودن انقدر افتخار داره.فداییم هستی.متاسفم که انقدر مریض تشریف داری

 • دنیل تیر ۲, ۱۴۰۱

  انشالله دفعه بعد موشک قوی تر و بهتر زنده باد پوتین و سربازان روس

 • فرهاد تیر ۲, ۱۴۰۱

  احمق تر از پوتین خودشه . آدم باهوش جنگ درست نمیکنه روسیه الان دستکم ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار نو این جنگ هزینه کرده . این پول را میتونست رو صنایع نظامی سرمایه‌گذاری کنه ، یا مثل ۲۰۱۸ که جام جهانی رو گرفت یا نمی‌دونم صنایع دیگه اش رو ببره جلو به اقتصاد ، توریست و نفوذش تو جهان کمک کنه .
  والا اون زمان که روسیه صنایع دفاعی قوی داشت یک دلیلش آلمان بود که هر بار همو میدوشیدن ، آلمان سرمایه‌گذاری ها سنگین می کرد رو صنایع روسیه از جمله نظامی و انرژی و آلمان هم از تکنولوژی ژرمن ها استفاده می کرد ، با این تحریم ها امیدوارم قطعات یک سبزی خردکن تو سامانه موشکی به کار نبدن .

 • اصغر هستم تیر ۳, ۱۴۰۱

  روس ها حرف زیاد میزنن ولی شما فکر کنم اشتباه زدید دوست محترم سیستم تاد آمریکا اون ارتفاع عملکرد اون تا دویست کیلومتر و گرنه طول و فاصله درگیر اون تا هزار کیلومتر با بوستر میرسه انگار مفهوم ارتفاع درگیری و طول درگیری اشتباه کردید دویست کیلومتر تقریبا مشابه اس پانصد بعلاوه اینکه تاد هم اهداف با سرعت بیشتر از ده ماخ میتونه هدف قرار بده ولی آمریکا بلوف نمیزنه ولی روسیه بلوف زنه

 • مرشد راده تیر ۳, ۱۴۰۱

  ماشالله به ابر قدرت آسمان و فضا