بیوگرافی آبان عسگری و همسرش محمد کارت کارگردان سریال «یاغی»

بیوگرافی آبان عسگری و همسرش محمد کارت کارگردان سریال «یاغی»

سریال یاغی که ستاره هایی همچون پارسا پیروزفر، طناز طباطبایی، علی شادمان و امیر جعفری در آن نقش آفرینی کرده اند، یکی از تولیدات جدید شبکه نمایش خانگی است که پخش آن مدتی است آغاز شده، سریالی که با استقبال رو به رو شده و به همین زودی بینندگان و طرفداران زیادی پیدا کرده است. یاغی اولین تجربه ی سریال سازی محمد کارت، کارگردان جوان و خوش آتیه ی کشورمان است که پیش از این مستندها و اولین فیلم بلندش «شنای پروانه» نیز با تحسین رو به رو شده بود. اما شاید ندانید که همسر محمد کارت هم در سریال یاغی حضور دارد و یکی از نقش های اصلی آن را برعهده داشته است: آبان عسگری که در نقش عاطفه، خواهر جاوید در این سریال ظاهر شده است.

در ادامه مروری بر زندگی این زوج هنرمند خواهیم داشت.

محمد کارت متولد سال ۱۳۶۵ در شیراز و فارغ التحصیل هنرستان هنرهای نمایشی و دارای لیسانس کارگردانی سینما است.

فعالیت هنری خود را از سال ۷۹ با بازیگری و کارگردانی تئاتر آغاز کرد و با ساخت فیلم های کوتاه و مستند ادامه داد.

او مستندها و فیلم های کوتاه زیادی ساخته که جوایز داخلی و خارجی زیادی دریافت کرده و تحسین منتقدان را به دنبال داشته اند، از جمله مستندهای آوانتاژ، معلق، بختک، خون مردگی و سمفونی مرگ و فیلم کوتاه بچه خور.

فیلم کوتاه بچه خور از آثار برگزیده ی جشنواره فیلم فجر، جشن سینمای ایران و جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بود.

در سال ۹۸ اولین فیلم سینمایی خود به نام «شنای پروانه» را با حضور بازیگرانی همچون طناز طباطبایی، جواد عزتی و امیر آقایی ساخت که در جشنواره فیلم فجر سال ۹۸ جوایز متعددی از جمله سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد و با تحسین منتقدان رو به رو شد. این فیلم همچنین به پرفروش ترین فیلم اکران آنلاین بدل شد.

کارت ساخت اولین سریال خود «یاغی» را در سال ۱۴۰۰ کلید زد. این سریال در سال ۱۴۰۱ از شبکه نمایش خانگی پخش شد.

محمد کارت چند تجربه ی کوتاه بازیگری نیز در سینما داشته است، از جمله در فیلم های سینمایی: گزارش یک جشن، بی خود و بی جهت، بوسیدن روی ماه، چه خوبه برگشتی، عصبانی نیستم، حراج، آزادی مشروط و نسبت خونی.

محمد کارت با آبان عسگری ازدواج کرده است.

آبان عسگری متولد سال ۱۳۶۰ در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد تئاتر است.

فعالیت هنری خود را از سال ۸۸ با بازی در تئاتر آغاز کرد.

او علاوه بر بازیگری، فیلمنامه نویسی را هم تجربه کرده است.

فیلمنامه ی فیلم کوتاه تحسین شده ی بچه خور اثر مشترک آبان عسگری و محمد کارت بود.

آبان عسگری در اولین فیلم بلند سینمایی محمد کارت «شنای پروانه» نیز نقش کوتاهی داشت.

فیلم سینمایی سوفی و دیوانه و سریال های تلویزیونی هشت و نیم دقیقه، پرستاران و حوالی پاییز، دیگر آثاری هستند که آبان عسگری در آن ها نقش آفرینی کرده است.

محمد کارت در مصاحبه ای درباره ی همکاری اش با همسر خود گفته: «از همان ابتدا که از شیراز به تهران آمدم، من و آبان عسگری باهم فضای هنری را شروع کردیم. آبان آن زمان کارشناسی ارشد تئاتر می خواند و من هم کارگردانی سینما. پنجاه درصد از فکر و مشورت کارنامه ی هنری من از آبان است. گاهی در مسند تهیه کنندگی کمک کرده، گاهی در مسند مشاوره کارگردانی مستند و گاهی هم در مسند فیلمنامه نویسی، مثل فیلم بچه خور که فیلمنامه اش را نوشت. با توجه به پتانسیلی که در بازیگری داشت در شنای پروانه هم باهم همکاری کردیم. ما بیشتر از همسر، دو همکار هستیم که باهم زندگی می کنیم و روابط و رؤیاهایمان خارج از سینما نیست. دغدغه هایمان مشترک است و باهم آن ها را به نتیجه می رسانیم.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • وحید تیر ۶, ۱۴۰۱

    کاکو به ابان بگو دماغشو عمل کنه، با تشکر