۲۰ واقعیت جالب، بامزه و باورنکردنی برای ذهن های کنجکاو که آموزنده نیز هستند

۲۰ واقعیت جالب، بامزه و باورنکردنی برای ذهن های کنجکاو که آموزنده نیز هستند

ما در دنیای عجیب و جالبی زندگی می کنیم و هر چه بیشتر درباره این دنیا اطلاعات پیدا کنیم بیشتر شیفته آن می شویم. اگر دوست دارید واقعیت های جالب و بامزه و در عین حال عجیب و باورنکردنی در مورد چیزها، افراد و مکان ها بدانید جای درستی آمده اید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۰ واقعیت جالب، عجیب و باورنکردنی آشنا کنیم که علاوه بر سرگرم کنندگی، آموزشی نیز هستند.

20 واقعیت جالب، بامزه و باورنکردنی برای ذهن های کنجکاو

۱- بزرگ ترین و گرانقیمت ترین سفارت جهان در بغداد است

سفارت ایالات متحده در بغداد، پایتخت عراق، بزرگ ترین و گرانقیمت ترین سفارت جهان است. این سفارت در زمینی به مساحت ۱۰۴ هکتار ساخته شده و به بزرگی شهر واتیکان است. مجموعه ساختمان سفارت آمریکا در بغداد از لحاظ وسعت ده برابر سفارت این کشور در پکن، چین، است و دارای نیروگاه برق و تاسیسات تامین آب و فاضلاب خصوصی است.

20 واقعیت جالب، بامزه و باورنکردنی برای ذهن های کنجکاو

۲- گرانقیمت ترین آب جهان از یک بطری ساخته شده از طلا بیرون می آید

گرانقیمت ترین آب بطری جهان Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani نام دارد که ارزش آن ۶۰,۰۰۰ دلار است. این آب از چشمه های طبیعی فرانسه و فیجی بدست می آید و بطری آن نیز از طلای ۲۴ قیراطی ساخته شده است. علاوه بر این، بطری مذکور توسط فرناندو آلتامیرانو که طراح مشهوری است طراحی شده است.

۳- دروازه بین دنیایی اینکاها، آرامو مورو نام داشته است

در پرو، نزدیک دریاچه تیتیکاکا، یک سنگ صاف به ارتفاع ۲۳ فوت با تورفتگی کنده کاری شده ای به شکل T در آن وجود دارد که یک پروژه ساخت و ساز رها شده توسط اینکاها بوده است. این بنا Aramu Muru نام داشته و افسانه های متعددی در مورد آن وجود دارد. مردم محلی آن را «دروازه خدایان» می نامند و بر این باورند که دروازه ای برای ورود به جهان های دیگر است.

۴- درختی که خونریزی می کند و هزار سال زنده می ماند

جزیره دوردست سوکوترو در یمن که با لقب جواهر منطقه عرب نشین نیز شناخته می شود یک مکان دگرجهانی به نظر می رسد زیرا یک درخت بسیار عجیب به شکل چتر در آن رشد می کند که با نام درخت خون اژدها شناخته می شود. این درخت هزاران سال عمر می کند و یک صمغ قرمز رنگ به شکل خون تولید می کند و نمونه آن در هیچ جای دیگری از جهان یافت نمی شود.

۵- معدن نمکی که ۱,۱۰۰ فوت زیر سطح شهر دیترویت قرار گرفته است

معدن نمک دیترویت در فاصله ۱۱۰۰ فوتی از سطح شهر دیترویت، میشیگان واقع شده است. این معدن در سال ۱۹۱۰ افتتاح شده و مساحتی ۱۵۰۰ هکتاری را در بر می گیرد.

۶- داستان عاشقانه دو لک لک که باورش برایتان سخت است

یک لک لک سفید نر به نام کلپتان از آفریقای جنوبی تا کرواسی پرواز کرد تا با یک لک لک ماده سفیدی به نام مالنا که به دلیل جراحت ناشی از تیر خوردن نمی توانست پرواز کند جفتگیری نماید. کلپتان از سال ۲۰۰۱ هر سال در فصل بهار این مسافت ۸۰۰۰ مایلی را پرواز می کدن و همراه با همسرش تاکنون توانسته اند ۶۶ جوجه بزرگ کنند. شوربختانه مالنا در سال ۲۰۲۱ در اثر کهولت سن درگذشت.

۷- مکانیسم دفاعی عجیب درختان آفریقا که به خاطر زرافه ها ایجاد شده است

زرافه ها به جویدن برگ درختان آکاسیا علاقه زیادی دارند و به همین خاطر، این درختان در طول تاریخ و از طریق تکامل توانسته اند هنگام حمله زرافه ها یک ماده شیمیایی به نام اتیلن تولید کنند که به درختان مجاور هشدار می دهد و از آن ها می خواهد بیوسنتز تانین را بیشتر کنند که باعث می شود برگ درخت سمی شود. این ماده شیمیایی از طریق باد به درختان دیگر منتقل می شود. زرافه ها نیز برای خنثی کردن این قابلیت، به سراغ درختان آکاسیایی می روند که نسبت به دیگر درختان در مسیر خلاف باد قرار داشته باشند و نتوانند این سیگنال شیمیایی را به دیگر درختان برسانند.

۸- درگیری بر سر کپی رایت عکس سلفی که توسط یک میمون گرفته شده بود

در سال ۲۰۲۱، یک میمون ماکاک با فشار دادن دکمه عکس گرفتن دوربین یک عکاس حیات وحش که در جنگل کار گذاری شده بود از خود یک عکس سلفی گرفت. این عکس به یک سری جنجال های کپی رایتی منجر شد در حالی که عکاس صاحب دوربین مدعی بود حق کپی رایت این عکس متعلق به اوست. اما بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران بر این باور بود که حق کپی رایت این عکس سلفی متعلق به میمونی است که آن را گرفته است. در سال ۲۰۱۶ یک قاضی فدرال رأی داد که قانون حق کپی رایت شامل حیوانات نمی شود.

۹- عایدی قابل توجه مل گیبسون از فیلم بحث برانگیز The Passion of the Christ

وقتی مل گیبسون تلاش می کرد یک استودیو فیلمسازی را متقاعد به ساخت فیلم The Passion of the Christ کند هیچ استودیویی موافقت نکرد هزینه های ساخت فیلم او را متقبل شود. در نهایت گیبسون تصمیم گرفت خودش تمام هزینه های فیلم را بپردازد و حدود ۴۵ میلیون دلار صرف این پروژه کرد. در حالی که بسیاری فیلم او را احمقانه می دانستند اما The Passion of the Christ یک موفقیت تجاری بزرگ بود و بیش از ۶۱۲ میلیون دلار فروخت که بخش اعظم آن به گیبسون رسید.

۱۰- بیکینگ پودر محصول عشق است

یک شیمیدان انگلیسی به نام آلفرد برد که در صنعت غذا نیز فعالیت داشت می خواست برای همسرش نان بپزد در حالی که همسرش به تخم مرغ و مخمرها حساسیت داشت. بدین ترتیب او سعی کرد گزینه جایگزینی تهیه کند و بدین ترتیب بود که بیکینگ پودر (baking powder) در سال ۱۸۴۳ ساخته شد.

۱۱- چطور خروس ها از صدای بلند خود کر نمی شوند

وقتی خروس ها نوک خود را به طور کامل باز می کنند، کانال های شنوایی بیرونی شان به طور کامل بسته می شوند و شبیه یک گوش بند عمل می کند. این موضوع به آن ها امکان می دهد با بلندترین صدای ممکن قوقولی قوقو کنند، بدون اینکه به سیستم شنوایی خودشان آسیبی برسد.

۱۲- اسیر جنگی باهوشی که احمق انگاشته می شد

داگ هگدال یک افسر نیروی دریایی ارتش ایالات متحده بود که در جریان جنگ ویتنام به اسارت نیروهای ویت کنگ افتاد. ویت کنگ ها او را به خاطر اینکه ظاهراً توان خواندن و نوشتن نداشت، « اسیر بسیار احمق» نامیده بودند. بعد از آزاد شدن اما هگدال توانست اسم و مشخصات کامل ۲۵۵ اسیر جنگی آمریکایی دیگر را که بر اساس ریتم آهنگ Old MacDonald Had a Farm حفظ کرده بود به نیروهای خودی بدهد.

۱۳- عجیب ترین خانه سنگی جهان که از ترکیب چهار سنگ ساخته شده است

Casa do Penedo یک خانه سنگی با شکل عجیب در جنوب پرتغال است که از چهار صخره بزرگ تشکیل شده است، صخره هایی که زیربنا، سقف و دیوارهای آن را تشکیل می دهند. این معماری زیبا بسیار شبیه خانه فرد و ویلما در کارتون The Flintstones است که در دهه ۱۹۹۰ پخش می شد.

۱۴- پیشینه فلفل قرمز تند شما را سورپرایز می کند

امروزه نمی توانیم غذاهای چینی، هندی، تایلندی و بسیاری فرهنگ های غذایی دیگر را بدون تندی فلفل قرمز تصور کنیم اما فلفل قرمز اولین بار در آمریکایی جنوبی وجود داشته و تا زمانی که توسط دریانوردان در قرن پانزدهم به آسیا آورده شد، مردم آسیا هیچ درکی از آن نداشتند.

۱۵-حرکت هوشمندانه نامزد الویس پریسلی که او را از دست هواداران نجات داد

یکبار وقتی الویس پریسلی همره با نامزدش، لیندا تامپسون، به سینما رفته بود خیلی زود متوجه شد که دیگر تماشاگران او را شناخته و اوضاع در حال به هم ریختن است. اینجا بود که لیندا به سمت تماشاگران رفت و رو به الویس گفت: «چارلی، قرار نیست که بازم ادای الویس رو دربیاری، داری اداش رو در میاری باز؟ بس کن، حق نداری باز هم به مردم بگی که تو الویس هستی». بدین ترتیب بود که تماشاگران حرف های او را باور کرده و الویس پریسلی را به حال خودش رها کردند.

۱۶- استفاده از آینه برای ترغیب فلامینگوها به جفتگیری

همانند بسیاری از دیگر پرندگان، فلامینگوها وقتی در گروه های کوچک باشند تمایلی به جفتگیری ندارند. برای حل این مشکل، کارکنان باغ وحشی کولچستر آینه هایی را در اطراف آن ها نصب کردند تا فلامینگوها فکر کنند گله بزرگ تری دارند. بدین ترتیب بود که تنها در عرض یک هفته پس از نصب آینه ها، فلامینگوها شروع به ساختن لانه و جفتگیری کردند.

۱۷- چرا در فیلم Lord of War از سلاح های واقعی استفاده کردند؟

سازندگان فیلم Lord of War با بازی نیکلاس کیج در سال ۲۰۰۰، به این خاطر که خرید سلاح های واقعی ارزان تر بوده و فروش آن ها بعد از پایان فیلم راحت تر بود، بیش از ۳,۰۰۰ قبضه تفنگ AK-47 خریداری کرده و در فیلم مورد استفاده قرار دادند. آن ها همچنین تعدادی تانک کرایه کردند که تنها چند ماه فرصت داشتند از آن ها استفاده کنند زیرا مالک آن ها می خواست تانک ها را به لیبی بفروشد.

۱۸- اتوبوسی که برای خواباندن شما طراحی شده است

یک شرکت فعال در حوزه تورهای گردشگری در هنگ کنگ، خط اتوبوسی ۵ ساعته به طول ۴۷ مایل را معرفی کرده است که بی هدف دور می زند تا به مردم کمک می کند بخوابند. این اتوبوس برای افرادی است که در طول شب نمی توانند خوب بخوابند اما در مسیر رفتن به سر کار خوابشان می برد. قیمت بلیت این اتوبوس بر اساس محل نشستن آن در طبقه بالا یا پایین اتوبوس دو طبقه بین ۱۳ تا ۵۱ دلار متفاوت است.

۱۹- درآمد بازیگران سریال Friends از این سریال چقدر است؟

بازیگران اصلی سریال Friends برای هر اپیزود از فصل نهم و دهم این سریال پرطرفدار یک میلیون دلار دستمزد دریافت کردند و اکنون نیز درآمد سالانه آن ها از این سریال ۲۰ میلیون دلار است. این سریال اگر چه سال ها از اتمامش می گذرد اما همچنان سالانه یک میلیارد دلار برای کمپانی برادران وارنر سودآوری دارد که بر اساس قرارداد، ۲ درصد از آن به بازیگران می رسد. دیوید شویمر نقش اصلی را در ترغیب دیگر بازیگران به مذاکره با کمپانی برادارن وارنر برای گنجاندن بند سهم ۲ درصدی بازیگران اصلی در فروش سریال پس از پایان فصل دهم داشت.

۲۰- کمپانی های ژاپنی که در ناپدید کردن افراد تخصص دارند

جوهاتسو یک واژه ژاپنی به معنای تبخیر است که به افرادی اشاره دارد که عامدانه، خانه، شغل و خانواده خود را رها کرده و بدون هیچ ردی گم می شوند. در ژاپن شرکت هایی وجود دارد که در این امر تخصص داشته و به کسانی که می خواهند به یکباره غیب شوند کمک می کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود