ویدیو خطای دید تهوع آوری که هر کسی جرأت تماشایش را ندارد

ویدیو خطای دید تهوع آوری که هر کسی جرأت تماشایش را ندارد

این ویدیوی خطای دید تهوع آور برای افرادی که قلبشان ضعیف است مناسب نیست. در این انیمیشن شاهد ترکیب تصاویر ثابتی هستیم که با ایجاد توهم حرکتی و جلوه بصری، واقعا می‌تواند باعث به هم ریختن معده و حالت تهوع شود.

این اثر که به درستی تندر تهوع آور (Chunder Thunder) نامیده شده در مسابقات بهترین خطای دید سال ۲۰۱۹ در میان فینالیست ها جای گرفته بود و به نظر می‌رسد نقاشی کشتی ها در دریای طوفانی اثر لودولف باکایزن نقاش قرن ۱۷ میلادی اهل هلند را زنده می‌کند.

اگر معده ضعیفی دارید این ویدیوی خطای دید باعث حالت تهوع تان می‌شود
نقاشی کشتی ها در دریای طوفانی اثر لودولف باکایزن

این ویدیوی خطای دید توسط مایک پیکارد و گورپریت سینگ از دانشگاه ساندرلند انگلیس ساخته شده و در توضیح آن این‌طور آمده است: «به نظر می‌رسد که این کشتی در یک طوفان وحشی در دریای خروشان این طرف و آن طرف می‌رود، امواج پرخروش از کنارش عبور کرده و ابرها به سرعت در آسمان حرکت می‌کنند.»

اگر معده ضعیفی دارید این ویدیوی خطای دید باعث حالت تهوع تان می‌شود

و این‌طور ادامه پیدا می‌کند: «با وجود دریچه های بسته، خدمه کشتی در حال تجربه سواری در یک ترن هوایی هستند! اگرچه، تصور این حرکت وحشیانه، واهی است.»

برای ایجاد این ویدیوی خطای دید، محققان چندین نسخه از نقاشی ایجاد کردند که در هر کدام، عناصر کمی به جلو حرکت می‌کرد. آنها سپس افکتِ چشمک زدن نور را اضافه کردند تا این‌طور به نظر برسد که قایق به شدت در دریا در حال جلو و عقب رفتن است.

اگر معده ضعیفی دارید این ویدیوی خطای دید باعث حالت تهوع تان می‌شود

محققان می‌گویند: «حرکت جهت‌داری که در این توهم دیداری دیده می‌شود با استفاده از تصاویر مثبت و منفی و سطوح مختلفی از درخشندگی به دست می‌آید. از نظر بصری، این موضوع باعث می‌شود که حرکات رو به جلو طوری دیده شود که گویی یک حرکت پیوسته کلی در حال انجام است.»

شاید تصاویر خطای دید برای ما تنها سرگرم کننده باشند، اما دانشمندان از آنها به معنای واقعی بهره برده و با عملکرد درونی ذهن و واکنش آن به محیط اطراف بیشتر آشنا می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

تست خطای دید عجیب «حفره مرگ»؛ شما چه می‌ بینید؟

خطای دید خود را به چالش بکشید: آیا می توانید ۱۶ ببر را در این جنگل پیدا کنید؟

دیجیاتو
بدون نظر

ورود