آیا می توانید اشکال این تصویر را پیدا کنید؟ تنها ۱٪ از مردم می توانند آن را تشخیص دهند

آیا می توانید اشکال این تصویر را پیدا کنید؟ تنها ۱٪ از مردم می توانند آن را تشخیص دهند

شاید با چشم عقابی متوجه شوید که چه چیزی در مورد این تصویر بارانی درست نیست. طبق گفته یک کاربر تیک تاک که تصویر های مربوط به خطای دید را به اشتراک می‌گذارد، تنها یک درصد از مردم می‌توانند تشخیص دهند که این تصویر چه مشکلی دارد.

تست خطای دید؛ این تصویر چه اشکالی دارد؟

این تصویر خطای دید گروهی از مردم را نشان می دهد که در زیر باران منتظر اتوبوس هستند. همه چیز نسبتاً عادی به نظر می رسد، تا زمانی که کمی دقیق تر نگاه کنید. اگر هنوز خودتان آن را ندیده اید، نظرات مخاطبان در تیک تاک، قطعا می توانند شما را به مسیر درستی راهنمایی کنند.

یکی از آنها گفته است: «در جاهایی که مردم با چتر ایستاده اند آب است.»

کاربر دیگری اضافه کرد: «زن با لباس قرمز چتر ندارد اما خیس نیست».

این درست است. به نظر می رسد که او یک چتر در دست دارد اما در واقع متعلق به کسی است که پشت سر او قرار دارد. بیش از ۲۷,۰۰۰ نفر نظرات خود را در مورد این تصویر ترند شده به اشتراک گذاشته اند. همچنین بیش از ۱۸۲,۰۰۰ بار لایک شده است.

دیگران کمتر متقاعد شده بودند که اشکال تصویر فقط مربوط به زن با لباس قرمز است. یکی از آنها گفت: «از نظر من مشکل این تصویر این است که اصلا جاده ای وجود ندارد.»

تست خطای دید؛ این تصویر چه اشکالی دارد؟

خطای دید، یک توهم بصری است که توسط سیستم بینایی ایجاد می‌شود. این خطاهای دید اشکال زیادی دارند. طبقه بندی آنها دشوار است زیرا علت اصلی اغلب مشخص نیست، اما طبقه بندی پیشنهاد شده توسط ریچارد گرگوری می تواند مفید باشد. بر این اساس، سه طبقه بندی اصلی برای خطای دید وجود دارد: توهمات جسمانی، فیزیولوژیکی و شناختی و در هر کدام چهار قسمت دارد: ابهامات، تحریفات، پارادوکس‌ها و داستان‌ها.

یک مثال کلاسیک برای اعوجاج فیزیکی خم شدن ظاهری یک چوب نیمه غوطه ور در آب است. یک مثال برای پارادوکس فیزیولوژیکی،زمانی استکه شیئی با وجود حرکت، ثابت به نظر می رسد. توهمات فیزیولوژیکی در چشم یا مسیر بینایی ایجاد می شود. توهمات بصری شناختی نتیجه استنباط ناخودآگاه هستند و شاید شناخته شده ترین آنها باشند.

بیشتر بخوانید: 

ویدیو خطای دید تهوع آوری که هر کسی جرأت تماشایش را ندارد

یک تست خطای دید خاص برای آنهایی که ادعای تیزبینی دارند

منبع:
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • امیر تیر ۱۷, ۱۴۰۱

  ایستادن گردنش درست نیست!

 • علیرضا تیر ۱۷, ۱۴۰۱

  اینا اصلا کجا وایسادن؟ روی صفحه فیروزه‌ای؟ جنگل، ساختمون یا پیاده رو کجاست؟ اشکالش از یه لحاض خیلی واضحه.😑

 • کیانوش تیر ۱۸, ۱۴۰۱

  چرا سر مردم و شیره می‌مالید، شما که چیزی برای گفتن ندارید تصویر و نشون داده بعد میگه اشکالش و پیدا کن بس دیگه بابا🤣🤣🤣🤣

 • محمد تیر ۱۸, ۱۴۰۱

  اون خانوم که قرمز پوشید دستش چتر نداره

 • زهرا شهریور ۱۴, ۱۴۰۱

  حاجی فک کنم ایستگاه هممون رو گرفتن اصلا شاید ایستگاه اتوبوس نبوده مگه تابلو ایستگاه اتوبوس زرد نی یا مال خارجی ها آبیه🤔😂😂😂شاید تابلو ایستگاه اتوبوس اشتباه باشه