کشف گونه ترسناک جدیدی از خرچنگ که بدنش پوشیده از مو است

کشف گونه ترسناک جدیدی از خرچنگ که بدنش پوشیده از مو است

دانشمندان نوع جدیدی از خرچنگ را کشف کرده‌اند که خود را در لباس مبدل دیگر موجودات دریایی پنهان می‌کند. موها به‌طور طبیعی روی بدن این نوع از خرچنگ رشد نمی‌کنند و این کت پشمالو ساخته خود این جانوران است.

این جانوران پشمالو علی رغم ظاهر ترسناکشان در واقع از این پوشش به عنوان یک کلاه محافظ در برابر شکارچیان استفاده می‌کنند. آنها بسیار شبیه به خرچنگ‌ های هرمیت معمولی که خرچنگ منزوی هم نامیده می‌شوند هستند، اما به جای پوسته، اسفنج های آبزی زنده را می‌چینند و از آن برای خود پوششی درست می‌کنند.

کشف یک گونه خرچنگ پشمالوی ترسناک در استرالیا

این گونه جدید پشمالو عضوی از خانواده خرچنگ اسفنجی است که Lamarckdromia beagle نامگذاری شده و در نزدیک شهر دانمارک در استرالیای غربی به ساحل آورده شد.

اندرو هوزی از موزه استرالیای غربی گفت: «این خرچنگ پشمالو پیشکشی به ما بود.» او درباره موهای این خرچنگ این‌طور توضیح داد: «اسفنج به رشد خود روی بدن این جانور ادامه می‌دهد و به شکل پشت خرچنگ درمی‌آید. این پوشش هرگز به بدن خرچنگ نمی‌چسبد بلکه یک کلاه زیبا ساخته می‌شود که به خوبی روی این موجود قرار می‌گیرد.»

کشف یک گونه خرچنگ پشمالوی ترسناک در استرالیا

دکتر هوزی گفت این اسفنج ها ترکیباتی آزاد می‌کنند که واقعا سمی هستند و داشتن آنها به عنوان یک پوشش محافظ برای خرچنگ‌ ها مفید است. خرچنگ های اسفنجی اغلب پوشیده از مو هستند، اما بیشتر شبیه نمد یا مخمل هستند تا این پوشش کامل پشمالو.

این خرچنگ ها پاهای پشتی خاصی دارند که به آنها اجازه می‌دهد اسفنج های جمع آوری شده را بالای سر خود نگه دارند. این تکه ها برای ایجاد یک سپر محکم برای خرچنگ ساخته می‌شوند که به آنها کمک می‌کند توسط شکارچیانی نظیر ماهی های بزرگ، دیگر خرچنگ ها و حتی اختاپوس ها که در غیر این صورت آنها را به عنوان ناهار می‌بلعند، شناسایی نشوند.

کشف یک گونه خرچنگ پشمالوی ترسناک در استرالیا

نام این گونه جدید از خرچنگ در واقع اشاره به کشتی چارلز داروین، طبیعت شناس بریتانیایی دارد که او را در سرتاسر دنیا به سفر می‌برد. کشتی چارلز داروین در سفر به استرالیا HMS Beagle نام داشت. هوزی می‌گوید: «به نظر می‌رسد این سفر دریایی تاثیر عمیقی بر داروین گذاشته و او را در مسیر تدوین نظریه انتخاب طبیعی قرار داده است.»

تصاویر این خرچنگ پشمالو بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی را به وحشت انداخته، در حالی که برخی آن را خنده دار یافتند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود