چرا هر چه سنمان بالاتر می‌رود زمان سریع‌تر می‌گذرد؟

چرا هر چه سنمان بالاتر می‌رود زمان سریع‌تر می‌گذرد؟

یادتان می آید آن قدیم ها که سنتان کمتر بود تعطیلات تابستانی واقعاً طولانی بود و انگار اصلا خیال نداشت تمام شود؟ اما هر چه بزرگتر می‌شوید، گذر زمان شتاب می گیرد، روزها سریع‌تر از پی هم می گذرند و ناپدید می‌شوند.

تا اینکه ناگهان به خودتان می آیید و متوجه می شوید ماه‌ها و سال‌ها بدون اینکه متوجه شوید گذشته است. اما چرا هر چقدر سن ما بیشتر می شود و بزرگتر می شویم زمان هم سریعتر می گذرد؟

برای توضیح این پدیده علت های متعددی ارائه شده است. ساده‌ترین دلیل این است که رمزگذاری تجربیات جدید بیشتر از تجربیات آشنا طول می‌کشد. و وقتی جوان هستید، همه تجربیات جدید هستند، بنابراین، به نظر می‌رسد زمان کندتر می‌رود.

علاوه بر این، می تواند به این دلیل باشد که درک ما از زمان نسبت به مدت زمانی است که تاکنون زندگی کرده ایم. مثلاً فرض کنید اگر یک بچه پنج ساله هستید، پس دو سال گذشته زندگی شما ۴۰ درصد از کل زندگی‌ای است که شما داشته‌اید و می‌توانید به یاد بیاورید. اما وقتی یک فرد بالغ ۵۰ ساله هستید، دو سال گذشته تنها ۴ درصد از کل زندگی قابل یادآوری شما را تشکیل می دهد. بنابراین، برای یک کودک، ممکن است دو سال خیلی زیاد و به اندازه یک عمر طول بکشد، اما برای یک بزرگسال، این دو سال ممکن است اصلا طولانی به نظر نرسد.

ارتباط سرعت پردازش مغز با گذر عمر

نظریه دیگری که توسط پروفسور آدریان بژان در مورد گذر زمان ارائه شده این است که سرعت پردازش مغز ما با افزایش پیچیدگی شبکه عصبی و افزایش سن کاهش می یابد. هنگامی که شما جوان هستید، سیگنال های الکتروشیمیایی در مغز شما باید مسافت های کوتاه تری را طی کنند. به این معنی که شما می توانید تصاویر ذهنی بیشتری را در واحد زمان پردازش کنید. اما وقتی بزرگتر می شوید، سیگنال ها باید مسافت های طولانی تری را طی کنند و بنابراین تعداد کمتری از تصاویر ذهنی پردازش می شوند.

همانطور که تعداد فریم های بالاتر در ثانیه به شما فیلم های حرکت آهسته روی دوربین می دهد، به نظر می رسد که در جوانی زندگی به کندی پیش می رود. در همین راستا، تعداد فریم‌های کمتر در ثانیه به شما یک ویدیوی سریع می‌دهد، به نظر می‌رسد که وقتی بزرگتر می‌شوید، گذر زمان سریع تر است، زندگی عجله دارد و تندتر می گذرد.

فقط سن نیست که درک ما از زمان را تغییر می دهد. هر یک از ما لحظه‌هایی را حس کرده‌ایم که حوصله‌مان سر می‌رود. اما وقتی در موقعیت‌های تهدیدکننده زندگی قرار می‌گیریم، به نظر می‌رسد همه چیز با سرعت آهسته حرکت می‌کند. و اگر در حال تفریح ​​هستیم، زمان قبل از اینکه متوجه شویم می گذرد.

حالا شما بگویید! تجربیات شما از درک زمان چیست؟ در قسمت نظرات، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: unbelievable-facts
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود