شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن ترور شد + ویدیو و تصاویر دستگیری ضارب

شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن ترور شد + ویدیو و تصاویر دستگیری ضارب

شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن در هنگام سخنرانی در یک کمپین انتخاباتی در شهر غربی نارا ترور شد و درگذشت. سخنگوی دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرده است که ظاهراً آقای آبه از پشت مورد هدف قرار گرفته است. مقامات سیاسی و بیمارستانی اعلام کرده بودند که آبه ۶۷ ساله بعد از اینکه مورد اصابت گلوله قرار گرفت دچار حمله قلبی شده است و این بدان معنا بود که وی نفس نکشیده و قلبش از کار افتاده است، هر چند با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شده بود.  ساعاتی قبل مرگ شینزو آبه تایید شد. شبکه NHK  تصاویری از صحنه به هم ریخته ترور شینزو آبه را منتشر کرده که در آن نخست وزیر سابق ژاپن روی زمین افتاده است و چندین نیروی امنیتی به سمت او می دوند. شاهدان عینی از شنیده شدن صدای چند شلیک در جریان این ترور خبر می دهند، جایی که آبه مشغول سخنرانی در یک کمپین انتخاباتی پیش از انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در مجلس علیای ژاپن بود.

ویدیو لحظه ترور شینزو آبه و دستگیری عامل ترور

ویدیو لحظه ترور شینزو آبه و دستگیری عامل ترور

سپس او در حالی که سینه اش را گرفته و پیراهنش غرق در خون شده بود روی زمین افتاد. مقامات امنیتی ژاپن گفته اند که عامل ترور که یک مرد است در همان صحنه تیراندازی دستگیر شده است. این مرد ۴۱ ساله تتسویا یاماگامی اهل شهر نارا سیتی است و تفنگ ظاهراً دست سازی که در این ترور مورد استفاده قرار گرفته نیز در صحنه کشف شده است. وی گفته که به دلیل عملکرد ضعیف شینزو آبه در دوران نخست وزیری اش تصمیم به ترور او گرفته و هدفش کشتن آبه بوده است. ترور نخست وزیر سابق ژاپن در کشوری که خشونت و جرم های مسلحانه در آن به ندرت اتفاق می افتد و البته قوانین نگهداری اسلحه در آن بسیار سختگیرانه است همه را شوکه کرده است. این اتفاق روز جمعه حدود ساعت ۱۱:۳۰ صبح در شهر نارا صورت گرفته است. در ابتدا مرگ آقای آبه اعلام نشده اما گفته شده بود علاوه بر جراحت های ناشی از برخورد گلوله ها به گردن و سینه، وی دچار ایست قلبی نیز شده است. بعد از ساعاتی مرگ شینزو آبه تایید شد.

عامل ترور ظاهرا یک سرباز سابق بوده که تفنگ استفاده شده برای ترور آقای آبه را به صورت دستی ساخته است. رسانه های محلی از عبارت «ایست قلبی عروقی» برای شرایط شینزو آبه استفاده کرده بودند، عبارتی که معمولاً قبل از مرگ افراد به طور رسمی توسط پزشک قانونی اعلام می شود. یک شاهد عینی درباره ترور شینزو آبه گفته است: «اولین صدای تیراندازی شبیه یک اسباب بازی بود. او روی زمین نیفتاد و یک صدای بنگ بلند شنیده شد. گلوله دوم بسیار واضح تر بود. می توانستید شلیک را ببینید و دود آن را. بعد از دومین شلیک، مردم دور او را گرفتند و به او ماساژ قلبی دادند». در یکی از ویدیوها نیز می توان دودی ناشی از شلیک یک گلوله پشت سر آقای آبه که در حال سخنرانی در مجاورت یک ایستگاه راه آهن بود را مشاهده کرد.

رسانه های محلی گفته بودند که گلوله ها به سینه سمت چپ و گردن شینزو آبه برخورد کرده اند. خشونت سیاسی به ندرت در ژاپن رخ می دهد، کشوری که قوانین آن در مورد اسلحه بسیار سختگیرانه است.

ویدیو لحظه ترور شینزو آبه و دستگیری عامل ترور

شینزو آبه کیست؟

شینزو آبه طولانی ترین دوران نخست وزیر در ژاپن را داشته که در سال ۲۰۰۶ به مدت یک سال بود و بعد از آن نیز از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ ادامه داشت، وقتی وی به خاطر مشکل کولیت روده ناچار به کناره گیری از مقامش شد. سیاست های میهن پرستانه او باعث خشم چین و کره جنوبی شده بود و تلاش او برای عادی کردن ژست دفاعی ژاپن باعش خشم بسیاری آزردگی بسیاری از شهروندان ژاپنی گردید. طرفداران او نیز رابطه قوی بین ژاپن و ایالات متحده را یکی از دستاوردهای نخست وزیر سابق ژاپن می دانند که توانایی دفاعی ژاپن را افزایش می داد. پدربزرگ او نوبوسوکه کیشی نیز نخست وزیر ژاپن بوده است و گفتمان سیاسی او عموماً روی تبدیل کردن ژاپن به یک ملت «نرمال و زیبا» با ارتش قوی تر و نقش بزرگ تر در امور بین المللی استوار بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • لعنت به قاتل تیر ۱۷, ۱۴۰۱

    اوه لعنت بهش.
    مرد خوب و با شرفی مثل شینزوابه رو کشت لعنتی. تو تلگرام زدن که فوت کرد بنده خدا.
    اما خیابونا رو نگاه کن. اوه چه تمیز. ساختمونا رو. تمیز.