جیمز کان در ۸۲ سالگی درگذشت؛ مروری بر آثار سینمایی و زندگی شخصی پرفراز و نشیب

جیمز کان در ۸۲ سالگی درگذشت؛ مروری بر آثار سینمایی و زندگی شخصی پرفراز و نشیب

جیمز کان بازیگر کهنه کاری که به خاطر نقش های ماندگارش در فیلم های The Godfather، Misery و Elf شناخته می شد در سن ۸۲ سالگی درگذشته است، خانواده کان در یک بیانیه که در توییتر منتشر شده، این موضوع را تایید کرده اند. در بیانیه خانواده جیمز کان آمده است: «با غمی اندوه به شما اطلاع می دهیم که جیمی عصر روز ۶ جولای از میان ما رفت. خانواده او از فوران عشق و تسلیت های از ته قلب شما سپاسگزار است و از شما می خواهد که همچنان به حریم خصوصی آن ها در این دوران دشوار ادامه دهید». در بیانیه خانواده اش به علت مرگ جیمز کان اشاره ای نشده است.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی

جیمز کان در ابتدا با بازی در نقش برایان پیکولو بازیکن تیم فوتبال آمریکایی شیکاگو بیرز در فیلم تلویزیونی Brian’s Song در سال ۱۹۷۱ به شهرت رسید. این فیلم احساسی در مورد نبرد واقعی این شخصیت با سرطان پیشرفته بوده و به خاطر رویکردش به دوستی بین نژادی بین پیکولو و یکی از همبازی های سیاهپوستش به نام گیل سایرز مورد تحسین قرار گرفت. فیلم بعدی کان در سال ۱۹۷۲ فیلم The Godfather بود که او را به یک ستاره تبدیل کرد. اگر چه کان ایتالیایی نبود اما در نقش شخصیت دمدمی مزاج سانی کورلئونه، بزرگ ترین فرزند پسر ویتو کورلئونه ایفای نقش کرد، شخصیتی که به شکلی دراماتیک در جریان تیراندازی و سوء قصد باجه مالیات گیری بزرگراه ترور می شود.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی

در ساال ۲۰۲۱ بود که کان در مصاحبه ای گفت برای بازی در نقش شخصیت سانی کورلئونه از کمدین فقید دان ریکلز الهام گرفته است. این نقش نامزدی اسکار را برای جیمز کان در پی داشت و باعث شد وی در قسمت های فلش بک The Godfather, Part II نیز به شکلی کوتاه نقش خود را تکرار کند. این بازیگر مو فرفری به خاطر بازی در نقش شخصیت سرسخت فیلم های Thief و Rollerball نیز شناخته می شود. اما او بازیگری بود که در نقش های آسیب پذیری مانند نقشش در فیلم Misery نیز درخشید، فیلمی در سال ۱۹۹۰ که بر اساس رمانی از استفن کینگ در مورد یک نویسنده رمان های عاشقانه که توسط یکی از طرفداران وسواسی اش به گروگان گرفته می شود.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی

برای مخاطبان امروزی نیز جیمز کان به خاطر نقشش در فیلم Elf در سال ۲۰۰۳ شناخته می شود، داستانی کریسمسی که در آن کان نقش پدر شبه اسکروگ ویل فرل را بازی می کند. جیمز کان گفته بود که در ابتدا تنها به خاطر عنوان فیلم Elf ایفای نقش در آن را رد کرده بود اما در ادامه ویل فرل او را متقاعد می کند که به پروژه بپیوندد.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی

بیوگرافی جیمز کان

جیمز کان در سال ۱۹۴۰ در محله برانکس در نیویورک سیتی از خانواده ای مهاجر و یهودی متولد شد. پدرش قصاب بود. کان در دانشگاه ایالتی میشیگان تحصیل کرده و فوتبال بازی می کرد و در ادامه در دانشگاه هافسترا به تحصیل در رشته بازیگری پرداخت، جایی که یکی از همکلاسی های او فرانسیس فورد کوپولا کارگردان فیلم های Godfather بود. بعد از حضور در چندین نمایش در برادوی و خارج از  آن، جیمز کان در اوایل دهه ۱۹۶۰ به لس آنجلس نقل مکان کرده و وارد سینما شد. کاپولا اولین نقشش را به او داد که نقش یک ولگرد در فیلم The Rain People در سال ۱۹۶۹ بود.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی

از دیگر فیلم های ماندگار جیمز کان می توان به وسترن El Dorado ساخته هاوارد هاکس، The Gambler ساخته جیمز توباک و فیلم حماسی جنگ جهانی دومی A Bridge Too Far در سال ۱۹۷۰ ساخته ریچارد آتنبرو اشاره کرد. او بعدها در تلویزیون در سریال Las Vegas و راه اندازی مجدد Hawaii Five-0 در کنار پسرش اسکات کات بازی کرد. جیمز کان در مجموع ۴ بار ازدواج کرد. اولین آن ها از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۶ با دی جی ماتیس بود که حاصل آن دختری به نام تارا است که ۵۷ سال دارد و مشخص نیست علت جدایی پدر و مادرش چه بود.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
جیمز کان و همسر اولش دی جی ماتیس

دومین همسر او شیلا رایان همسر سابق الویس پریسلی بود، ازدواجی که از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۷ ادامه داشت. آن ها در طی یک سال ازدواجشان صاحب یک فرزند پسر شدند که همان اسکات کان است. اسکات کان نیز بازیگر بوده و به خاطر بازی در Oceans Eleven و Entourage شناخته می شود. شیلا در سال ۲۰۱۲ در سن ۶۰ سالگی درگذشت. اینگرید هایک سومین همسر جیمز کان بود که از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ با وی زندگی می کرد. این دو در یک محله اما در دهه های متفاوتی بزرگ شده بودند. در زمان ازدواج کان ۴۹ سال سن داشته و ۲۰ سال از همسرش بزرگ تر بود.

 

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
جیمز کان و همسر دومش شیلا رایان
جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
شیلا رایان و پسرش اسکات کان

این دو قبل از طلاق در سال ۱۹۹۴ صاحب یک فرزند پسر شدند. چهارمین و آخرین همسر رسمی جیمز کان لیندا استوکس بود که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ با او زندگی می کرد. ازدواج ۲۰ ساله این دو تلخ ترین تجربه زندگی مشترک جیمز کان بود و درگیری های دادگاهی و نفقه همسر و فرزندان بخش زیادی از ثروت کان را به باد داد. استوکس فرزند دو پسر کوچک جیمز کان به نام های جیمز و جیکوب است. در طی ازدواج پرفراز و نشیبشان، کان دو بار درخواست طلاق داد، یک بار در سال ۲۰۰۵ و بار دیگر در سال ۲۰۰۹ پیش از اینکه ازدواج این دو بالاخره در سال ۲۰۱۵ به پایان برسد.

جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
جیمز کان در کنار همسر سومش اینگرید هایک و پسرش اسکات کان
جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
جیمز کان در کنار همسر چهارمش لیندا استوکس و پسرش اسکات
جیمز کان درگذشت، مروری بر آثار و زندگی خصوصی
جیمز کان و لیندا استوکس

او بعدها مدعی شد که برای تامین هزینه های سنگین سبک زندگی استوکس مجبور شده نقش های سینمایی ناخوشایند و ضعیفی را بپذیرد. وقتی طلاق کان و استوکس نهایی شد، دادگاه رأی داد که کان باید ۴۰۰,۰۰۰ دلار برای هزینه های معوقه و ماهیانه ۸,۰۰۰ دلار به عنوان نفقه به استوکس بپردازد. ۵,۰۰۰ دلار از این مبلغ ماهیانه تا زمانی که استوکس ازدواج کرده یا یکی از آن ها فوت می کرد باید پرداخت می شد و ۳,۰۰۰ دلار دیگر نیز مربوط به هزینه های زندگی دو پسرشان بود. جیمز کان بعد از جدایی از استوکس دیگر ازدواج نکرد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود