نگاهی به درون خانه های هوشمند آینده و امکانات آن ها

نگاهی به درون خانه های هوشمند آینده و امکانات آن ها

خانه های آینده بسیار متفاوت از خانه هایی خواهند بود که نسل های قبلی در آن بزرگ شده‌اند و ابزارهای پیشرفته ای نظیر پنجره هایی با پنل خورشیدی و توالت هوشمند در آنها یافت می‌شود که می‌تواند در هزینه ها صرفه جویی کند.

انسان تنها چند دستاورد و موفقیت با تبدیل بخش‌های کلیدی خانه به شگفتی های داستان‌های علمی تخیلی که زندگی روزمره ما را بهبود می‌بخشند فاصله دارد.

خانه های هوشمند آینده چه امکاناتی دارند؟
پنل های خورشیدی سنتی مات هستند و نمی‌توان از آنها به عنوان جایگزین شیشه پنجره ها استفاده کرد

شیشه پنجره خورشیدی

شیشه پنجره های خورشیدی راه حلی عالی برای تبدیل یک ویژگی معمول خانگی به راهی برای جذب انرژی هستند. یک پنل خورشیدی سیلیکونی سنتی غیرشفاف حدود ۲۰ درصد نوری را که به آن برخورد می‌کند به انرژی تبدیل می‌کند.

خانه های هوشمند آینده چه امکاناتی دارند؟

اخیرا تیمی از مهندسان نوع جدیدی از پنجره های خورشیدی طراحی کرده‌اند که می‌تواند نرخ چشمگیر ۱۵ درصدی را مدیریت کند. در حالی که تبدیل انرژی در این حالت کمتر است، کارآمدترین فناوری شیشه خورشیدی اکنون اجازه می‌دهد تا ۲۰ درصد نور مرئی از آن عبور کند تا یک اتاق را روشن کند که یک پنل خورشیدی معمولی قادر به انجام آن نیست.

اگرچه شیشه های خورشیدی هنوز خیلی محبوب نیستند، اما کسب و کارها بر این باورند که این می‌تواند یک فرصت بزرگ برای انرژی های تجدیدپذیر باشد و ساخت خانه را ارزان‌تر کند.

خانه های هوشمند آینده چه امکاناتی دارند؟
ایلان ماسک ربات تسلا را اپتیموس نامیده است

ربات خدمتکار

بعد از دستیارهای دیجیتالی نظیر الکسا که به‌طور کلامی وظایف روزمره را انجام می‌دهد و جاروبرقی های رباتیک خودمختار رومبا و ربات های پیشرفته تری که در مکان‌هایی نظیر بیمارستان‌ها برای بلند کردن اجسام سنگین مستقر شده‌اند، حالا نوبت به ساخت یک ربات باکلاس و انسان نماست که می‌تواند دستوراتتان را انجام دهد و برایتان نوشیدنی درست کند و در عین حال ذهن مجهز به هوش مصنوعی اش رشد کند.

ایلان ماسک می‌گوید ربات اوپتیموس (Optimus) در آینده کارهای خطرناک یا خسته کننده را به جای انسان انجام خواهد داد و روزی از تسلا هم تاثیرگذارتر خواهد بود.

خانه های هوشمند آینده چه امکاناتی دارند؟
وقتی قفل خانه اثر انگشتتان باشد دیگر هرگز پشت در نمی‌مانید

قفل بیومتریک

فناوری قفل بیومتریک در حال جهش از دنیای علمی تخیلی به دنیای واقعی است و برخی از نمونه‌های آن همین حالا هم در دسترس هستند.

بسیاری از برندها فناوری های مربوط به قفل با اثر انگشت را تولید کرده‌اند که می‌توان آن را اطراف یا روی در ورودی خانه نصب کرد. سامسونگ با یک قفل اثر انگشتی و عددی به قیمت ۳۹۹.۹۹ دلار وارد عمل شده است. قیمت اسکنر عنبیه به‌طور قابل توجهی بیشتر است و محصول پیشنهادشده فعلی Digital Trend است که به قیمت ۹۸۹ دلار عرضه می‌شود.

بازار قفل هوشمند هم‌اکنون حدود ۳ میلیارد دلار ارزش دارد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ به ۸ میلیارد دلار افزایش یابد.

خانه های هوشمند آینده چه امکاناتی دارند؟
توالت هوشمند جدید مثل یک آزمایشگاه خانگی عمل می‌کند

توالت هوشمند

در حال حاضر توالت های هوشمندی وجود دارند که به‌طور خودکار درب را بلند یا محل نشستن را گرم می‌کنند؛ اما مهندسان دانشگاه استنفورد توالتی ابداع کرده‌اند که آزمایش های آنالیز ادرار را انجام می‌دهد و نمونه مدفوع را ارزیابی می‌کند. این توالت هوشمند در مجموع ۱۰ نشانگر زیستی مختلف را به منظور بررسی، اندازه گیری می‌کند تا از سلامت کاربر باخبر شده و در صورت بیماری، خیلی زود آن را تشخیص دهد.

خانه ها بدون این محصولات هم تا به حال خوب کار کرده‌اند، اما این ضمایم پر زرق و برق می‌تواند خانه ای بسازد که در خدمت ساکنانش باشد و نه فقط چهار دیوار و یک سقف.

بیشتر بخوانید:

اولین کشتی پهپادبر جهان با قابلیت هوش مصنوعی در چین به آب انداخته شد + ویدیو

هوش مصنوعی مشکل مزاحمت صدای چیپس خوردن هنگام فیلم دیدن را حل کرد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود