برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته، نرخ مبادله یورو و دلار آمریکا تقریبا یکسان شد

برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته، نرخ مبادله یورو و دلار آمریکا تقریبا یکسان شد

یورو و دلار برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته کم تر از نیم پنی اختلاف قیمت پیدا کردند. یورو در بعدازظهر دوشنبه در حدود ۱.۰۰۴ دلار در نوسان بود که از ابتدای سال میلادی حدود ۱۲ درصد کاهش داشت. ترس از رکود اقتصادی در قاره اروپا زیاد است که ناشی از تورم بالا و عدم قطعیت عرضه انرژی ناشی از حمله روسیه به اوکراین است.کاهش ارزش یورو و رکود اقتصادی اروپا، ارزش دلار را افزایش می دهداتحادیه اروپا که قبل از جنگ تقریباً ۴۰ درصد گاز خود را از طریق خطوط لوله روسیه دریافت می کرد، در تلاش است تا وابستگی خود به نفت و گاز روسیه را کاهش دهد. در عین حال، روسیه عرضه گاز به برخی از کشورهای اتحادیه اروپا را کم کرده است و اخیراً جریان خط لوله نورد استریم به آلمان را تا ۶۰ درصد کاهش داده است.کاهش ارزش یورو و رکود اقتصادی اروپا، ارزش دلار را افزایش می دهدبحران انرژی در کنار رکود اقتصادی رخ می‌دهد، که تردیدهایی را در مورد اینکه آیا بانک مرکزی اروپا می‌تواند به اندازه کافی سیاست‌های سخت‌تری برای کاهش تورم را اعمال کند یا نه را مطرح می کند. بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که نرخ بهره را در این ماه برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ افزایش خواهد داد، چراکه نرخ تورم منطقه یورو روی ۸.۶ درصد است.کاهش ارزش یورو و رکود اقتصادی اروپا، ارزش دلار را افزایش می دهدآلمان هفته گذشته اولین کسری تجاری کالاهای خود را از سال ۱۹۹۱ به ثبت رساند، به این دلیل که قیمت سوخت و هرج و مرج عمومی زنجیره تامین، به طور قابل توجهی قیمت واردات را افزایش داده است. استراتژیست های ارزی بانک ساکسو (Saxo Bank) در مقاله ای نوشتند: «با توجه به ماهیت صادرات آلمان که به قیمت کالا وابسته است، تصور اینکه تراز تجاری می تواند در چند ماه آینده به طور قابل توجهی بهبود یابد، با توجه به رکود پیش بینی شده در اقتصاد منطقه یورو، دشوار است.»کاهش ارزش یورو و رکود اقتصادی اروپا، ارزش دلار را افزایش می دهدبه گفته تحلیلگران، مجموعه ای از افزایش ناگهانی نرخ بهره توسط بانک های مرکزی، از جمله فدرال رزرو، (Federal Reserve) همراه با کند شدن رشد اقتصادی، فشار بر یورو را حفظ خواهد کرد و در عین حال سرمایه گذاران را به سمت دلار آمریکا به عنوان پناهگاهی امن سوق خواهد داد. فدرال رزرو ایالات متحده از اروپا بسیار جلوتر است و نرخ بهره را ۷۵ واحد افزایش داده است.کاهش ارزش یورو و رکود اقتصادی اروپا، ارزش دلار را افزایش می دهداگر اروپا و ایالات متحده وارد رکود اقتصادی شوند، این رو آوردن به دلار آمریکا می تواند شدیدتر شود. کارشناسان می گویند اگر هم اروپا و هم ایالات متحده در سه ماهه سوم در حال حرکت به سمت رکود اقتصادی بیشتر باشند. به سرعت می‌توان به وضعیتی رسید که در آن یورو زیر قیمت دلار آمریکا در محدوده ۰.۹۵ تا ۰.۹۷ دلار معامله شود.
این خبر خوبی برای آمریکایی هایی است که قصد دارند تابستان امسال از اروپا دیدن کنند، اما می تواند خبر بدی برای ثبات اقتصادی جهانی باشد.

بیشتر بخوانید:

چه کشورهایی هنوز از روسیه نفت و گاز می خرند؟

ترتیب کشورهای جهان از لحاظ قدرت اقتصادی تا سال ۲۰۳۰ چه تغییری خواهد کرد؟

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • ریزعلی تیر ۲۲, ۱۴۰۱

    اما خبر بسیاری بدی برای امریکا ژاپن و چینه.
    شاید بد نباشه بدونین اروپا تقریبا ۲۰ سال هست هی سعی میکنه واحد پولی خودشو برابر با دلار کنه . چرا مهمه؟ چون یکی اینه صادرات اروپا شکوفاتر میشه. ایجاد کار و کارخونه تو اروپا بیشتر میشه. خب توریست هم از اینور بیشتر میاد.