SHERP ؛ خودرو آخرالزمانی و آبی- خاکی اوکراینی ها که چیزی جلودارش نیست + ویدیو

SHERP ؛ خودرو آخرالزمانی و آبی- خاکی اوکراینی ها که چیزی جلودارش نیست + ویدیو

گل و لای زمین های این روزهای اوکراین چسبندگی خاصی دارد به طوری که حتی واژه ای خاص برای این وقت از سال که سفر کردن در اوکراین دشوار می شود ابداع شده است، واژه bezdorizhzhya به معنای «وقتی دیگر جاده ای وجود ندارد». این زمان در واقع برهه ای از فصل بهار است که برف ها ذوب شده و همه چیز به گل و لای تبدیل می شود. بسیاری از این شرایط به عنوان سلاح مخفی اوکراین در مقابل تانک های روسی یاد کرده اند. جدای از گل و لای، حرکت کردن در زمین های اوکراین به هر ترتیب سخت تر از قبل شده است. اولکساندر کوبراکوف، وزیر زیرساخت های اوکراین اوایل ماه جاری گفته بود که که ۲۵,۰۰۰ کیلومتر از جاده ها و ۳۰۰ پل در این کشور از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته نابود شده اند.

خودرو اوکراینی آخرالزمانی SHERP که هیچ چیزی نمی تواند مانع آن شود

این شرایط را با جابجایی بیش از ۱۲.۸ میلیون نفر در اوکراین و درگیری های هوایی که هلیکوپترهای نجات را تهدید می کنند ترکیب کرده و بدین ترتیب ماموریت ها برای نجات دادن افراد گمشده دشوارتر از قبل می شود. اما اوکراین برای دور زدن این معضل یک سلاح مخفی دارد، خودرویی که پیشگام مرزهای آخر انسانیت است. خودرو موسوم به SHERP یک خودرو مناسب عملیات های جستجو و نجات در شرایط سخت است که توسط یک کمپانی اوکراینی فعال در زمینه ساخت خودروهای آبی خاکی ساخته شده و توانایی عبور از هر گونه عوارض زمینی را داراست. از همه مهم تر اینکه SHERP برای رفت و آمد در گل و لای طراحی شده و استاد این کار است. ماه گذشته بود که کمپانی سازنده که در کی‌یف مستقر است ناوگانی از این خودروهای پیشرفته را به سرویس اورژانس کشور تحویل داد تا توسط تیم های جستجو و نجات مورد استفاده قرار گیرد.

خودرو اوکراینی آخرالزمانی SHERP که هیچ چیزی نمی تواند مانع آن شود

اکنون به سرعت این خودرو توانسته قابلیت های خود را نشان داده و توانسته بیش از ۱,۵۰۰ نفر را نجات داده و ۱.۳ میلیون نفر بیشتر را از مناطق جنگ زده تخلیه کند. ویکتوریا توردوخلب، مدیرعامل کمپانی اوکرانیی SHERP در این باره گفته است: «توصیف آن در چند کلمه دشوار است. توانایی هایش خارق العاده اند. این تنها خودرو در جهان است که می تواند به یکباره تغییر حالت دهد». و این توصیف درست است زیرا SHERP تنها خودرویی است که می تواند بالا برود، یدک کش باشد و شنا کند و در برخی موارد حتی با خرس ها نیز مقابله کند. بدنه خودرو به طور کامل نسبت به فضای بیرون غیرقابل نفوذ و عایق بوده و روی آن شناور می ماند و بدین ترتیب حتی اگر چرخ ها به تمامی داخل یک دریاچه قرار گیرند، خودرو غرق نمی شود و می تواند آرام آرام خود را به خشکی برساند.

قابلیت تغییر کارکرد سریع SHERP از طریق یک سیستم تعلیق لاستیکی خاص امکان پذیر شده است. وقتی یکی از لاستیک ها با مانعی برخورد می کند، این فشار به طور مساوی به دیگر چرخ ها منتقل می شود. سپس لاستیک با مانع مذکور سازگار شد و مانند یخ و گل و لای، چسبندگی زیادی بین این دو شکل می گیرد. این لاستیک ها حتی می توانند از روی اشیاء نوک تیز نیز عبور کنند بدون اینکه به لاستیک آسیبی رسیده و سوراخ شود، حتی اگر میخ های فولای باشد. خودرو SHERP از طریق توانایی اش در عبور از بدترین عوارض زمین و دستیابی به نقاط دور دست در شرایط بد هوایی بازاریابی می شود. این قابلیت برای عملیات های جستجو و نجات در اوکراین و در شرایطی که برف در حال ذوب شدن است اهمیت بالایی پیدا می کند، زمانی که جاده ها به سیلی از گل و لای تبدیل شده و یخ در رودخانه ها و دریاچه ها می شکند.

خودرو SHERP برای عبور و مرور در شرایط bezdorizhzhya ساخته شده که بسیاری از تانک ها و خودروهای زرهی روسی را زمینگیر کرده است. نمونه اولیه این خودرو در سال ۲۰۱۲ توسط الکس گاراگاشیان که مهندس و مخترع بود طراحی و ساخته شده و در سال ۲۰۱۵ وارد تولید انبوه شد، با کارخانه ای که در کی‌یف راه اندازی شد. از آن زمان تاکنون ۵ نسخه از این خودرو آخرالزمانی معرفی شده که شامل یک نسخه با قابلیت کنترل از راه دور به نام UGV و یک نسخه باری با قابلیت حمل ۲۲ نفر از طریق محفظه ای در پشت آن است که ARK نام دارد. امروزه کمپانی SHERP بیش از ۳۴ قرارداد همکاری با شرکت هایی در بیش از ۱۵ کشور جهان دارد. قابلیت های منحصربفرد این خودرو آبی خاکی حتی توجه محققان مرکز هوافضای آلمان را نیز جلب کرده است. از سال ۲۰۱۹، آمرین ودلر رییس بخش رباتیکس این مرکز برای ساخت نسخه هایی خودکار و با قابلیت کنترل از راه دور از این خودرو با سازمان غذای جهانی همکاری می کند. مقرون به صرفه بودن خودرو SHERP در زمینه مصرف سوخت نیز یکی از قابلیت های خاص این خودرو است.

بر اساس ادعای کمپانی سازنده، مدل SHERP N 1200 این خودرو ساعتی ۱.۳ گالن سوخت دیزلی مصرف می کند که بسیار کمتر از کامیون های پرمصرف مناسب کارهای سنگین است. این خودرو می تواند تا ۸۶.۳ گالن سوخت را حمل کند، عددی که در تانک های بزرگ ۱۷.۷ گالن است. بدین ترتیب این خودرو اوکراینی می تواند سوخت خود برای دو روز تمام حرکت را تامین کند اگر چه سرعت بالایی ندارد. قابلیت دیگر SHERP این است که تقریباً هیچ تجهیزات الکترونیکی ندارد، موتور آن برای کار کردن نیازی به برق ندارد که خطر خراب شدن را کاهش داده و امکان تعمیر در محل را به طور کامل فراهم می سازد. قیمت این خودرو ۱۳۰,۰۰۰ دلار تعیین شده که قیمت بالایی است اما از دیگر خودروها و ابزارهای عملیات جستجو و نجات مقرون به صرفه تر است. این خودرو چنان کارآمد است که نمونه های کپی شده ای در روسیه و کانادا با نام های BigBo, Shatun و FAT truck از آن ساخته شده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

  • فرزاد مرداد ۵, ۱۴۰۱

    اینکه با ۱ شلیک تانک تبدیل به قوطی کبریت و آهن سوخته میشه

  • منصور مرداد ۹, ۱۴۰۱

    جالب اینجاست که اوکراین بهترین تجهیزات را داره،،وحتی چیزی که خودش نداره بهترینشو از آمریکا و اروپا گرفته ولی با این وجود نمی‌دونم چرا تو جنگ با روسیه زاییده ،،،،،

  • A. T مرداد ۱۰, ۱۴۰۱

    زارت،، با این خبر تخمی