فروش کمربند قهرمانی محمد علی کلی در مبارزه «غرش در جنگل» به قیمت ۶ میلیون دلار

فروش کمربند قهرمانی محمد علی کلی در مبارزه «غرش در جنگل» به قیمت ۶ میلیون دلار

کمربند قهرمانی سنگین وزن شورای جهانی بوکس (WBC) که محمد علی کلی در سال ۱۹۷۴ به دنبال پیروزی در مبارزه ی معروف به «غرش در جنگل» مقابل جورج فورمن موفق به دریافت آن شده بود، دیروز یکشنبه به قیمت ۶/۱۸ میلیون دلار در یک مزایده به فروش رفت، رقمی که آن را به یکی از گران قیمت ترین یادگاری های ورزشی فروخته شده تاکنون بدل ساخته است.

برنده ی این رقابت نفسگیر بر سر کسب کمربند قهرمانی محمد علی کلی، مالک تیم فوتبال آمریکایی ایندیاناپولیس کالتس، جیم ارسی بود. این کمربند ۱۳ برابر قیمت فروش تخمینی آن که ۴۴۰ هزار دلار بود، به فروش رفته است.

خانه حراج هریتج در شهر دالاس ِ آمریکا مسئولیت برگزاری این مزایده را برعهده داشت.

مبارزه «غرش در جنگل» یکی از به یادماندنی ترین مبارزات تاریخ ورزش بوکس است. کلی در این مبارزه که در کشور زئیر برگزار شد (زئیر نام کشوری در آفریقای مرکزی بود که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نامیده می ‌شود)، با استفاده از تکنیک معروف خود به نام Rope-a-dope موفق شد حریف قدرتمندش، جورج فورمن را از دستیابی دوباره به عنوان قهرمانی سنگین وزن بازدارد. کلی با ناک اوت کردن فورمن در راند هشتم مسابقه، در این مبارزه پیروز شد.

این کمربند قهرمانی ۶/۱۸ میلیون دلاری، حالا یکی از گران ترین اقلام به فروش رفته تاکنون در میان یادگاری های ورزشی محسوب می شود. تنها ۳ یادگاری ورزشی دیگر به قیمتی بالاتر به فروش رفته اند: کارت بیسبال T206 Honus Wagner SGC 3 به قیمت ۶/۶۱ میلیون دلار، بیانیه ی المپیک سال ۱۸۹۲ به قیمت ۸/۸۱ میلیون دلار و پیراهن دیه گو مارادونا در زمان به ثمر رساندن گل های معروف به «دست خدا» و «گل قرن» در مسابقات جام جهانی به قیمت ۹/۲۸ میلیون دلار.

یک یادگاری دیگر هم از محمد علی کلی در این مزایده به فروش گذاشته شده بود؛ ردای قرمز رنگی که کلی پیش از ورودش به رینگ مسابقه اش با جو فریزیر در سال ۱۹۷۱ به تن داشت. این مسابقه که به «مبارزه ی قرن» شهرت یافت با پیروزی فریزیر در راند پانزدهم به پایان رسید. ردای کلی در این مزایده به قیمت ۳۴۸ هزار دلار به فروش رفت.

منبع: thenationalnews
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Arman مرداد ۵, ۱۴۰۱

    این آدم ارزشمنده،،،اگه قیمت کمربندش کم بود جای تعجب داشت