واکنش مردان و زنان به استرس و اضطراب چه تفاوتی با هم دارد؟

واکنش مردان و زنان به استرس و اضطراب چه تفاوتی با هم دارد؟

محققان می گویند احتمال بروز علائم فیزیکی مانند سردرد و به هم ریختگی معده بر اثر اضطراب در زنان بیشتر است. احتمال تجربه ی اضطراب شدید هم در زنان بیشتر از مردان است. اما بیایید ببینیم زنان و مردان برای کنترل و مدیریت اضطراب خود دقیقاً به چه نیاز دارند.

در ادامه می خواهیم ببینیم واکنش به اضطراب و نحوه ی کنترل آن در زنان و مردان چه تفاوت هایی باهم دارد.

تفاوت در هورمون ها باعث تفاوت در واکنش به اضطراب در زنان و مردان می شود

۳ چیز نقشی عظیم در واکنش ما اضطراب دارند: هورمون های کورتیزول، اپی نفرین و اکسی توسین. در زنان، هنگام اضطراب کورتیزول و اپی نفرین وارد جریان خون و اکسی توسین در مغز آزاد می شود و همین امر به تشدید احساسات می انجامد.

در مردان اما اکسی توسین در مقادیر بسیار کمتری آزاد می شود، به همین دلیل احساسات کمتری دخیل می شود.

واکنش متفاوت زنان و مردان به اضطراب

تحقیقات نشان داده زنان در هنگام اضطراب تمایل به محافظت از خود و عزیزان شان پیدا می کنند. امنیت بیشتر برای آن ها معادل اضطراب کمتر است. ایجاد و حفظ روابط دوستانه هم حال زنان را بهتر می کند.

مردان که بدن آن ها هنگام اضطراب اکسی توسین کمتری آزاد می کند، در این حالت اغلب واکنش «جنگ یا گریز» را تجربه می کنند، یعنی یا اضطراب خود را سرکوب و از آن فرار می کنند یا با آن مقابله می کنند.

نکته ی اصلی درباره ی سرکوب اضطراب خود، رعایت تعادل است.

فدا کردن خود در روابط عاطفی برای بسیاری از زنان امری اضطراب آور است و داشتن یک عملکرد موفق تحت هر شرایطی هم بسیاری از مردان را دچار اضطراب می کند.

زنان و مردان در زمان اضطراب به فعالیت های مختلفی نیاز پیدا می کنند

محققان می گویند احتمال روی آوردن به مطالعه برای کنترل اضطراب خود در زنان بیشتر از مردان است. به علاوه، زنان ترجیح می دهند با دیگران ارتباط و فعالیت هایی مانند وقت گذرانی با خانواده یا دوستان داشته باشند.

احتمال ورزش و گوش دادن به موسیقی برای کمک به بهبود حال خود در مردان بیشتر از زنان است. همچنین احتمال روی آوردن به غذا خوردن برای مدیریت اضطراب خود در زنان بیشتر است. مردان اما ورزش می کنند چون اینگونه می توانند کاری برای انجام دادن داشته باشند.

اما درخصوص اینکه در زمان اضطراب به چه تغییراتی برای بالا بردن اراده ی خود نیاز داریم، زنان بیشتر معتقدند که باید کمتر خسته و از انرژی و وقت بیشتری برخوردار باشند. مردان اما معتقدند که به تشویق کمتری از سوی خانواده و دوستان خود نیاز دارند اما به پول بیشتری احتیاج دارند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود