سقوط ترسناک بقایای موشک چینی متلاشی شده در اقیانوس هند + ویدیو

سقوط ترسناک بقایای موشک چینی متلاشی شده در اقیانوس هند + ویدیو

در یک ویدیوی خیره کننده، بقایای یک موشک بزرگ چینی که اخیراً پرتاب شده بود دیده می شود که شنبه پس از متلاشی شدن بر فراز آسمان مالزی و قبل از سقوط در اقیانوس هند، آسمان شب را روشن می کند. این ویدئو توسط یکی از کاربران توییتر گرفته شده است. او در ابتدا فکر می‌کرد که شاهد عبور یک شهاب سنگ است، اما در حقیقت درخشش بقایای موشک چینی، هنگام گذر از جو زمین بود.  بقایای موشک چینی کجا سقوط کرد؟ احتمالا این زباله فضایی، بخش مرکزی موشک Long March 5B-Y3 است که ۲۳ تُن وزن دارد و در ۲۴ جولای برای رساندن ماژول ونتیان (Wentian)، دومین ماژول ایستگاه فضایی در حال ساخت چین به نام تیانگونگ (Tiangong) به مدار پرتاب شده بود. بقایای موشک چینی کجا سقوط کرد؟ ناسا گفت که پکن اطلاعات مورد نیاز از محل سقوط زباله های احتمالی را به اشتراک نمی گذارد. بیم آن می رفت که این زباله ها در مکزیک فرود بیایند، اما در نهایت بدون اینکه آسیبی وارد شود در اقیانوس هند فرود آمدند.

بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: «همه کشورهایی که تکنولوژی فضایی دارند، باید از بهترین شیوه‌های ثابت شده پیروی کنند و سهم خود را برای به اشتراک گذاشتن این نوع اطلاعات از قبل انجام دهند تا امکان پیش‌بینی خطرات احتمالی برخورد زباله‌ها فراهم شود. انجام این کار برای استفاده مسئولانه از فضا و اطمینان از ایمنی مردم روی زمین بسیار مهم است.» بقایای موشک چینی کجا سقوط کرد؟ بر اساس ارزیابی شرکت هوافضای آمریکا، در آخرین ساعات قبل از خروج موشک از مدار، منطقه پرجمعیت مکزیک در شبه جزیره باخا، مقصد احتمالی این زباله بود. با این حال، کارشناسان احتمال سقوط در اقیانوس را محتمل‌ترین سناریو می‌دانستند. از آنجایی که بوستر فضایی هر ۹۰ دقیقه به دور مدار زمین می چرخد، پیش بینی نقطه دقیقی که از آسمان به زمین می افتد غیرممکن است.

شرکت هوافضا آمریکا گفته بود احتمال اینکه زباله ها در یک منطقه پرجمعیت فرود بیایند غیر صفر است، به عبارت دیگر، غیرممکن نیست، بنابراین ممکن است اتفاق بیفتد. قاعده کلی این است که ۲۰ تا ۴۰ درصد از جرم یک جسم بزرگ به زمین بر می گردد که البته به طراحی آن هم بستگی دارد. بقایای موشک چینی کجا سقوط کرد؟ اما به گفته مشاور شرکت هوافضا، خطر کلی برای انسان ها و سازه های روی زمین نسبتا کم است، چراکه به طور بالقوه ورود مجدد به سطح زمین در منطقه ای که آب، صحرا یا جنگل است، اتفاق می افتد. او همچنین در جلسه توجیهی ای که روز پنجشنبه در توییتر پخش شد، گفت که ۹۹.۵ درصد احتمال دارد که هیچ اتفاقی رخ ندهد. او گفت: «شخصا، اگر این اتفاق در افق دیدم رخ می داد با یک دوربین به بیرون می دویدم تا آن را تماشا کنم، چراکه فکر می کنم بیشتر یک فرصت بصری است تا یک خطر واقعی».

این احتمال وجود دارد که بخشی از موشک Long March 5B با ورود مجدد به جو زمین به طور کامل نسوزد و در یک مکان نامشخص و با سرعت زیاد به سطح زمین سقوط کند. این همان اتفاقی است که در می ۲۰۲۰ رخ داد، زمانی که قطعاتی از Long March 5B دیگر چینی در ساحل عاج فرود آمد و چند ساختمان را در آن کشور تخریب کرد، اگرچه هیچ آسیبی گزارش نشد. بقایای موشک چینی کجا سقوط کرد؟ بیشتر کشورهای فضایی برای جلوگیری از ورود مجدد کنترل نشده بقایای موشک ها، اقدامات احتیاطی انجام می دهند. مشکل موشک های چین، ریشه در طراحی پرخطر فرآیند پرتاب این کشور دارد. معمولاً، قسمت های تقویت‌کننده جدا شده، بلافاصله پس از بلند شدن، در یک مسیر برنامه‌ریزی‌شده، دوباره وارد جو زمین می‌شوند تا روی اقیانوس ها سقوط کنند و در مدار قرار نگیرند. اما، تقویت‌کننده موشک Long March 5B وارد مدار می‌شود و هیچ مکانیزمی برای کنترل فرود خود ندارد.

بیشتر بخوانید:

چین در حال برنامه ریزی برای ساخت اولین نیروگاه فضایی در سال ۲۰۲۸ است

منبع: daily mail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود