با چرخش سریع تر زمین، کوتاه ترین روز تاریخ ثبت شد

با چرخش سریع تر زمین، کوتاه ترین روز تاریخ ثبت شد

زمین کوتاه ترین روز خود را از زمان آغاز ثبت آمارها ها ثبت کرد. اما آیا شما اصلا متوجه شدید؟

پس از آنکه دانشمندان کشف کردند سیاره زمین با سرعت بیشتری در حال چرخش است، زمین کوتاه ترین روز تاریخ را ثبت کرد. چرخش سریع تر به این معنی است که چرخش معمول ۲۴ ساعته زمین، ۱.۵۹ میلی ثانیه کوتاه تر شد. این چرخش سریع در تاریخ ۲۹ ژوئن (۸ تیر) اتفاق افتاد و باعث دلمشغولی نظاره‌گران زمان شد. به این خاطر که چرخش زمین معمولا کندتر می‌شود و نه تندتر.

در واقع در ۵۰ سال گذشته ما مجبور بوده‌ایم ۲۷ ثانیه کبیسه اضافه کنیم تا ساعت جهانی را هماهنگ نگه داریم. اما حالا به نظر می‌رسد سرعت چرخش زمین در حال افزایش است و دانشمندان دلیل آن را دقیقا نمی‌دانند.

زمین سریع تر از همیشه چرخید و کوتاه ترین روز زمین ثبت شد!

عموما روزها طولانی‌تر می‌شوند؛ البته تنها مقداری اندک. و این به این دلیل است که زمین به‌طور مداوم توسط خورشید و ماه کشیده می‌شود. اما در یک روند پنج ساله کاهش طول روز، ۲۹ ژوئن کوتاه ترین روز تا کنون است.

طبق داده های سرویس بین المللی چرخش زمین و سیستم مرجع، از زمان شروع اندازه گیری ها در دهه ۱۹۶۰، این نیمه شب در سریع ترین زمان ممکن فرا رسید. اما این رکورد تنها مربوط به اطلاعات ثبت شده است. دانشمندان بر این باورند که در زمان دایناسورها روزها از این هم کوتاه تر بودند.

زمین سریع تر از همیشه چرخید و کوتاه ترین روز زمین ثبت شد!

یک تئوری این است که افزایش سرعت ممکن است با لرزش چندلر (Chandler Wobble)، انحراف کوچکی در محور چرخش زمین، نسبت به زمین زیر پایمان، مرتبط باشد. بعضی دانشمندان تصور می‌کنند که تغییر در این دامنه نوسان را می‌توان عامل این اتفاق دانست و کاستن از این چرخش می‌تواند به چرخش سریع‌تر کلی منجر شود. اما عوامل زیادی می‌توانند بر سرعت چرخش زمین تاثیر بگذارند؛ ازجمله آب و هوا و حرکات زمین شناسی.

مشخص نیست که چرخش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت اما می‌تواند به این معنی باشد که حذف ثانیه های کبیسه می‌تواند راه حل باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود