طالبان تعطیلی عاشورا و نوروز را از تقویم افغانستان حذف کرد

طالبان تعطیلی عاشورا و نوروز را از تقویم افغانستان حذف کرد

طالبان تغییرات جدیدی در تقویم رسمی افغانستان اعمال کرده که بر اساس آن تعطیلی نوروز و عاشورا از تقویم رسمی این کشور حذف شده است.

محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان گفت در تقویم تازه این حکومت تعطیلی روزهای ۸ اردیبهشت (هجوم نیروهای مجاهدین به کابل)، مولود شریف (تولد پیامبر اسلام (ص))، نوروز و عاشورا (دهم محرم) حذف شده است اما تعطیلی روز ۲۶ بهمن که آغاز رسمی خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان است، همچنان در تقویم تازه حفظ شده است.

صدیقی دلیل حذف تعطیلی این روزها را تعداد زیاد تعطیلات در تقویم افغانستان عنوان کرد.

طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان حذف کرد

از دیگر مناسبت هایی که گفته می‌شود از تقویم رسمی این کشور حذف شده می‌توان به روز همبستگی زنان و روز جهانی منع خشونت علیه زنان اشاره کرد.

این تغییرات هنوز به‌طور رسمی منتشر نشده اما گزارش ها حاکی از آن است که طالبان دست کم ۱۵ مناسبت مربوط به خود، از جمله روز انتخاب ملاهبت الله آخوندزاده به عنوان رهبر این گروه را در تقویم رسمی اضافه کرده‌ و تنها روزهای «استقلال افغانستان»، «شکست شوروی سابق در تسخیر افغانستان» و «شکست آمریکا و ناتو از گروه طالبان» را روزهای تعطیل عمومی تعیین کرده‌ است.

طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان حذف کرد

محدودیت های طالبان برای برگزاری مراسم محرم

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، از قول وزیر امر به معروف گفت شرکت در مراسم عزاداری محرم از نظر این وزارت بلامانع است. اما به گفته سید حسین عالمی بلخی، عضو ارشد شورای علمای شیعه افغانستان، طالبان از شیعیان خواسته عزاداری را با احتیاط برگزار کنند.

با آنکه عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر ادعا کرده ماموران امر به معروف هیچ کجا مانع عزاداری محرم نشده اند و موضوعات گفته شده در مورد ایجاد محدودیت‌ها واقعیت ندارد، اما پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر جمع‌ آوری پرچم‌ های محرم از سوی ماموران امر به معروف در مزار شریف منتشر شده بود و مسئولان امنیتی بلخ گفته بودند نیروهایشان پرچم‌ ها را طبق دستور اداره امر به معروف از مکان‌های عمومی برداشته‌اند.

طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان حذف کرد

چندین منبع در شهر مزارشریف نیز گفتند که ماموران محلی طالبان با خشم و تحکم به نمایندگان محله‌ها و روستاها دستور دادند که تمامی پرچم‌هایی که نشان مذهبی شیعه دارند، باید تا عصر چهارشنبه جمع شوند، وگرنه با واکنش و اقدام آنان روبه‌رو خواهند شد.

کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا در کابل نیز می‌گوید طالبان از آنها خواسته به دلایل امنیتی عزاداری خیابانی برگزار نکنند اما از عزاداری در محلات اصلی تجمع مردم ممانعت به عمل نیامده است.

طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان حذف کرد

نیروهای طالبان چندی قبل در استان غزنی نیز هشدار داده بودند که عزاداران زن بدون محرم وارد حسینه‌ها و مساجد نشوند.

شجاع محسنی، عضو کمیسیون برگزاری عاشورا در کابل گفت یکی از تفاوت‌های برگزاری مراسم امسال عاشورا با سال‌های دیگر این است که به منظور تامین امنیت مردم اسلحه شخصی ندارند؛ چرا که سلاح‌ها در جستجوی خانه به خانه از سوی طالبان ضبط شده است.

طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان حذف کرد

در سال‌های اخیر، با افزایش خطر حملات گروه داعش به برنامه‌های عزاداری محرم، علاوه بر نیروهای امنیتی، دولت برای تامین هرچه بیشتر امنیت بین افراد محلی نیز سلاح توزیع می‌کرد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • حمله کنین مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  حمله کنین. بریم بسم الله.
  من که حاظرم. خدا قسم حاظرم. نه مذهبی ام. نه نماز میخونم. ولی خب حاظرم. دلتنگ هیجان شدم

  • خسته مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

   برو اوکراین عزیز هیجان میخوای

 • اسمال مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  اگه دلیلشون فقط بخاطر زیاد بودن تعطیلات بوده که عب نداره (که نیست)

  درضمن قبل از اینکه حمله کنی ، حاضر درسته . نه حاظر