تصاویر نادر از خوشگذرانی افسران نازی در کمپ آشوویتز که ۱.۱ میلیون نفر در آن کشته شدند

تصاویر نادر از خوشگذرانی افسران نازی در کمپ آشوویتز که ۱.۱ میلیون نفر در آن کشته شدند

تصاویر نازی ها که در کمپ زندانیان آشوویتز-بیرکنو (Auschwitz-Birkenau) در مرگبارترین دوره این کم گرفته شده است، کارکنان نازی آن را در حال آفتاب گرفتن، خوردن تمشک و آماده سازی درخت کریسمس نشان می دهد، از ژوئن ۱۹۴۴ تا ژانویه ۱۹۴۵ که در آن بیش از ۴۰۰,۰۰۰ یهودی مجارستانی قتل عام شدند. این آلبوم عکس که در سال ۲۰۰۷ به موزه یادبود هولوکاست در ایالات متحده در واشنگتن هدیه شده، توسط یک افسر آلمانی به نام کارل هوکر، آجودان ریچارد بائر، آخرین فرمانده کمپ اسرای آشوویتز تهیه شده است. این تصاویر دیگر افسران اس اس در کمپ مانند رودولف هس، جوزف کرامر، فرانتس هاسلر و دکتر جوزف منگل را به تصویر می کشند که برخی از معدود عکس هایی هستند که از این چهره های ارشد حزب نازی به جای مانده است.

تصاویر افسران نازی در کمپ اسرای آشوویتز در حال خوشگذرانی

تصاویر افسران نازی در کمپ اسرای آشوویتز در حال خوشگذرانی

تصاویر افسران نازی در کمپ اسرای آشوویتز در حال خوشگذرانی

کمپ اسرای آشوویتز-بیرکنو که با نام آشوویتز دوم شناخته می شود بزرگ ترین کمپ برای از بین بردن یهودیان و دیگر اقلیت های قومی و مذهبی بود که در سال ۱۹۴۱ در روستای لهستانی برززینکا برپا شد. این کمپ در سال ۱۹۴۴ بیش از ۹۰,۰۰۰ زندانی داشت و بخش زیادی از راهروهای کشتار جمعی در داخل آن ساخته شده بود و این بدان معناست که اکثر یهودیان در داخل این کمپ به اتاق های گاز برده شدند. کارل هوکر که این آلبوم را تهیه کرده، در سال ۱۹۳۳ به اس اس و چهار سال بعد به حزب نازی پیوست و کار در آشوویتز را در می ۱۹۴۴ آغاز کرد در حالی که وظیفه اش نظارت بر کشتار بیش از ۴۳۰,۰۰۰ یهودی مجارستانی بود. تصاویر منتشر شده افسران نازی، خانواده ها و همکارانشان را در حال خندیدن و مهمانی نشان می دهد در حالی که در زیر آفتاب استراحت کرده و خوش می گذرانند.

تصاویر روشن کردن درخت کریسمس و سفرهای شکار در ماه ژانویه گرفته شده اند، تنها دو هفته قبل از اینکه اس اس شروع به تخلیه کمپ کند، در حالی که سربازان روسی باقیمانده زندانیان را در ۲۷ ژانویه ۱۹۴۵ آزاد کردند. بیشتر این عکس ها در یک مرکز تعطیلات اس اس به نام Solahütte در حدود ۳۰ کیلومتری آشوویتز گرفته شده است، مکانی تفریحی که برای افسران نازی، نگهبانان و کارمندان کمپ در روزهای کشتار ساخته شده بود. ربکا اربلدینگ، از کارکنان موزه یادبود هولوکاست در واشنگتن در مورد اهمیت این تصاویر به واشنگتن پست گفته است: «آن ها شبیه نازی های شیطان صفت نیستند، لبخند می زنند. با سگ هایشان بازی می کنند. ظاهرشان طوری است که انگار همسایه ای هستند که همه ما داریم. و بله این درست است، که انسان ها چنین ظرفیتی دارند».

هوکر بعد از تسلیم شدن کمپ دورا-میتلباو (Dora-Mittelbau) در آوریل ۱۹۴۵ توسط نیروهای بریتانیایی دستگیر شد اما در سال ۱۹۴۶ آزاد گردید زیرا کسی نمی دانست که او از افسران اس اس است. او در نهایت به جرم مشارکت و معاونت در کشتار دستکم ۱۰۰۰ نفر به هفت سال زندان و بعدتر به ۴ سال زندان دیگر در سال ۱۹۸۹ به خاطر مشارکت و معاونت در قتل ۲۰ نفر محکوم شد. هوکر در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۰ بعد از آزاد شدن در زندان در اکتبر ۱۹۹۲ و بازگشت به زندگی اش در لوبک درگذشت. این تصاویر همچنین الهام بخش مویزس کافمن، کارگردان تئاتر آمریکایی و فرزند والدینی که خود از بازماندگان هولوکاست بوده اند، در نوشتن نمایشنامه ای به نام Here There Are Blueberries شده است. این نمایشنامه ۹۰ دقیقه ای در ۲۱ آگوست ۲۰۲۲ در کالیفرنیای جنوبی به روی صحنه خواهد رفت.

این ایده که عاملان هولوکاست چنین عادی و معمولی به نظر می رسند و در تعطیلات خوش می گذراندند و مهمانی برگزار می کردند چنان حیرت انگیز بود که کافمن احساس می کرد باید به این موضوع پرداخته شود. این آلبوم عکس حاوی سندهایی از دیدارهای مقامات رسمی و مراسمات و همچنین فعالیت های روزمره سربازان اس اس است. اولین عکس ها از ژوئن ۱۹۴۴ گرفته شده اند که ژنرال ارشد نیروی هوایی آلمان نازی، اریک کوید، افسران اس اس اسوالد پول و ارنست-هاینریش شماوزر را در حال ورود به کمپ و نظارت بر کار ساخت و ساز نشان می دهند.

تصاویر مربوط به اواخر جولای نیز یک گردهمایی به افتخار رودولف هس و یک سفر یک روزه برای زنان جوان عضو اس اس در بخش ارتباطات را نشان می دهد که در تاریخ ۲۲ جولای سال ۱۹۴۴ گرفته شده اند. اهدا کننده این آلبوم یک عضو سابق نیروهای ضد اطلاعات ارتش ایالات متحده بوده است. آن ها این آلبوم را در آپاراتمانی در فرانکفورت، آلمان در سال ۱۹۴۵ کشف کردند و بعدها در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۷ به موزه یادبود هولوکاست اهدا کردند. کل این آلبوم از ۱۱۶ عکس از فرماندهان، دستیاران، اعضای اس اس و نگهبانان کمپ آشوویتز ۲ تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:

پس از ۷۷ سال هویت مردی که «آنه فرانک» و خانواده اش را به نازی ها لو داد فاش شد

«فرشته مرگ»؛ پزشک پلید نازی که بدن دوقلوهای همسان را به هم بخیه می زد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • مکانیک مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

  اونقدر خوب و تمیز و استادانه ، نازی بازی درآوردن و بدون کامپیوتر و انیمیشن و جلوه های ویژه و . . . و فقط به کمک رسانه خودشون ، افسانه سرایی کردن که آدم بعضی وقتها باورش میشه واقعاً جهود کُشون در کار بوده …
  لدفن ، یک مقاله با عکس و سند و نمودار و بردار هم از قحطی ایران و اون ۹ میلیون ایرانی که در یک برهه از تاریخ ، یکدفعه غیب شدن منتشر کنید ببینیم کی به کیه آخه ….

  • H مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

   هرکاری به سر یهودی ها آوردن حقشون بوده تا یاد بگیرن دیگه پاشون رو از گلیم شون دراز نکنند

   • لعنت بهتون مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

    H و مکانیک لعنت بهتون.
    امیدوارم این بلا سرتون بیاد. قتل عام بشین.

   • h مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

    شرم آوره گفته هاتون. به شما هم میشه گفت انسان؟
    فقط ایرانی آدمه؟ فقط فلسطینی و مسلمان انسان هست؟
    بقیه حق زندگی ندارن؟

 • 👀 مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

  تا اومدم بنویسم نظرم یادم رفت 😩