۱۰ واقعیت تصادفی بسیار جالب، باورنکردنی و سرگرم کننده ای که آموزنده هم هستند

۱۰ واقعیت تصادفی بسیار جالب، باورنکردنی و سرگرم کننده ای که آموزنده هم هستند

این روزها کل دنیا در شرایط بحرانی به سر می برد و شیوع کرونا، جنگ در روسیه و مشکلات اقتصادی باعث شده که بسیاری در شرایط دشواری قرار داشته باشند. با این وجود بسیاری از افراد دائماً در شبکه های اجتماعی به سر برده یا مشغول تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی از سرویس های استریمینگ داخلی و خارجی هستند. این شرایط بسیاری را افسرده و کلافه می کند و به همین دلیل بسیاری به دنبال راهی بهتر برای سرگرم شدن و یاد گرفتن چیزهای جدید و مهم هستند، چیزهایی که ذهن شما را فعال نگه داشته و از انفعال در برابر شبکه های اجتماعی و تولیدات دنیای سرگرمی دور می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ واقعیت تصادفی بسیار جالب و باورنکردنی آشنا می کنیم که هم سرگرمتان کرده و هم چیزهای جدیدی یادتان خواهند داد.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۱- انگشت های دست انسان ماهیچه ندارند و تنها به کمک ترکیبی از استخوان، تاندون و عضلات حاضر در کف دست و ساعد است که می توانیم آن ها را حرکت دهیم

دست انسان ساختار بسیار پیچیده ای دارد و از ۲۷ استخوان، ۳۴ ماهیچه و تعداد بیشماری تاندون، رگ های خونی، فیبرهای عصبی و لایه ای نازک از پوست تشکیل شده که تمام آن را پوشانده است. یک واقعیت جالب و شاید شوکه کننده دیگر این است که انگشت های دست انسان ماهیچه ندارند پس چطور حرکت می کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید اول از همه در مورد آناتومی انگشت دست مان صحبت کنیم. در هر انگشت سه بند یا استخوان وجود دارد که بر اساس فاصله شان از کف دست نامگذاری می شوند. دورترین بند انگشت از کف دست، بند انتهایی نام دارد و سپس نوبت بند میانی و در نهایت بند جانبی می رسد. در واقع تاندون ها نقش مهمی در عملکرد دست داشته و عضلات را به استخوان ها مرتبط می کنند.

از طرف دیگر رباط ها باعث اتصال استخوان با استخوان ها می شوند. تاندون های انگشتان دست به ۱۷ ماهیچه موجود در کف دست و ۱۸ ماهیچه موجود در ساعد متصل می شوند. هیچ عضله ای در خود انگشتان دست وجود ندارد. این عضلات که خم کننده یا جمع کننده نامیده می شوند به ما کمک می کنند دست هایمان را ببندیم و ماهیچه هایی به نام باز کننده نیز به ما کمک می کنند تا دست هایمان را باز کنیم. برخی از این عضلات در کف دست و برخی دیگر در ساعد هستند. آن دسته عضلاتی که در کف دست هستند با نام intrinsic muscles شناخته شده و ماهیچه های ساعد نیز extrinsic muscles نام دارند.

۲- گیاهان از طریق شبکه ای از قارچ ها با هم تعامل دارند

آیا می دانستید که گیاهان از یک شبکه قارچی زیرخاکی برای صحبت کردن با یکدیگر استفاده می کنند؟ اگر چه شاید شبیه یک داستان علمی تخیلی به نظر برسد اما واقعیت دارد. قارچ ها از رشته ای نازکی به نام مایسلیوم ساخته شده اند که ترکیباتی حیاتی برای این شبکه زیرزمینی به شمار می آیند. مایسلیوم ریشه گیاهان را به هم مرتبط کرده و یک شبکه ارتباطی بین آن ها ایجاد می کند. برای مثال، اگر درختی در باغچه خود داشته باشید، بدون شک با درختچه ای که چند متر آنطرف تر قرار دارد ارتباط زیرزمینی دارد. این شبکه قارچی در واقع به گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی شان را به اشتراک بگذارند. در برخی موارد، این شبکه وسیع چوبی می تواند مواد شیمیایی سمی را برای جلوگیری از انتشار یک گیاه ناخوشایند و مضر منتقل نماید.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۳- موتورهای جت در دمایی بسیار بالاتر از نقطه ذوب موادی که از آن ساخته شده اند نیز کار می کنند

موتور یک هواپیمای جت در هنگام کار کردن بسیار داغ تر از گدازه های آتشفشانی خواهد شد. چنین دماهای بالایی در واقع بسیار بالاتر از دمای ذوب شدن مواد و مصالحی است که موتور از آن ها ساخته شده است. پس چطور آسیبی به آن ها نرسیده و به کار کردن ادامه می دهند؟ برای درک این موضوع باید ابتدا درکی از شیوه کار موتورهای جت داشته باشید. در موتورهای جت متداول، هوا از طریق ورودی جلویی وارد موتور شده و فشرده می شود. پس از آن، هوا وارد محفظه های احتراق می شود، جایی که سوخت و هوا با هم ترکیب شده و احتراق صورت می گیرد. در نتیجه، گاز شکل گرفته و به سرعت منبسط می شود تا جایی که از طریق قسمت عقب محفظه های احتراق خارج می شوند. این گازها باعث ایجاد نیروهایی در همه جهات می شوند و پیشرانه هواپیما به سمت جلو را تولید می کنند.

هنگام خروج از موتور، این گازها از توربین ها عبور می کنند که از تیغه هایی شبیه فن تشکیل شده اند. این تیغه ها باعث چرخش شفتی به نام شفت توربین می شوند که به نوبه خود کمپرسور را می چرخاند. این فرآیند باعث تامین هوای تازه ای می شود که از طریق ورودی موتور به داخل آن کشیده می شود. توربین ها باعث تولید نیرویی می شوند که برای راه اندازی کمپرسور و دیگر قسمت ها حیاطی است. بدین منظور، توربین ها باید انرژی خود را از گازهایی بگیرند که در جریان احتراق تولید می شود. اما جریان مداوم گازهای داغ باعث می شود که توربین دائماً در معرض دماهایی بین ۸۵۰ تا ۱,۷۰۰ درجه سانتیگراد قرار داشته باشند که بسیار بالاتر از نقطه ذوب مواد سازنده آن هاست. اگر چه تیغه های توربین ها به شدت داغ و قرمز می شوند اما همچنان آنقدر مستحکم هستند که به کارشان ادامه دهند. این اتفاق بدین خاطر رخ می دهد که تیغه ها سوراخ های ریز بسیاری دارند که باعث می شوند هوای خنک از بین آن عبور کرده و مانع از ذوب شدنشان شود.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۴- آن حس ناخوشایند راه رفتن حشرات ریز روی پوست را مورمور شدن می نامند که عوامل متعددی دارد اما ممکن است زمانی رخ دهد که الکتریسیته ساکن باعث جذب ذرات به سمت پوست شود

آیا شما نیز این حس ناخوشایند را داشته اید که انگار حشرات زیر پوست را روی آن راه می روند اما وقتی نگاه می کنید حشره ای نمی بینید؟ اغلب اوقات این حالت نرمال پوستی تنها نوعی توهم لامسه ای یا بساوایی است و formication یا مور مور شدن نامیده می شود. بخشی از این حالت را paresthesias یا احساس توهمی می نامند که فاکتورهای متعددی در وقوع آن دخالت دارند. کسانی که حالت مور مور شدن را حس می کنند می گویند که حسی شبیه قلقلک، خارش، سوزش، سوزن سوزن شدن یا حتی درد دارند. در اغلب موارد، این حس بدون هیچ محرک بیرونی رخ می دهد. اما گاهی اوقات به این دلیل رخ می دهد که الکتریسیته ساکن ذرات را به سمت پوست شما جذب می کند یا باعث حرکت در موهای بدنتان می شود. از دیگر دلایل مور مور شدن می توان به بیماری هایی مانند عفونت انگلی نوروسیستی سرکوزیس (نوروسیستی سرکوزیس)، تب زونا، بیماری لایم، سفلیس، سرطان پوست، مسمومیت با جیوه، نوروپاتی دیابتی و قرار گرفتن در معرض آفت کش ها اشاره کرد.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۵- اسب های آبی عرقی به رنگ صورتی تولید می کنند که نقش ضد آفتاب طبیعی را نیز دارد

آیا می دانید که یونانیان باستان از دیدن اینکه عرق اسب های آبی در واقع خون بود وحشت زده شده بودند؟ امروزه اما می دانیم که این مایع روغنی قرمز رنگ در عمل نه خون و نه عرق است. در انسان ها و بسیاری از دیگر پستانداران، عرق از پوست بیرون آمده، بخار شده و بدن را خنک می کند. عرق اسب آبی اما از غده های می آید که بسیار بزرگ بوده و در عمق تمام نقاط پوستشان موجود است. این مایع در زیر نور آفتاب به رنگ قرمز-صورتی است و بخار هم نمی شود. عرق اسب آبی ضد آب نیز هست و نقش مرطوب کننده با قابلیت های آنتی بیوتیک را نیز ایفا می کند. محققان ژاپنی دریافته اند که رنگدانه قرمز موجود در عرق اسب آبی از رشد باکتری های بیماری زا روی پوست آن ها نیز جلوگیری می کنند. آزمایش های دیگر نیز نشان داده که رنگدانه های موجود در عرق اسب آبی توانایی جذی نیروی فرابنفش را دارست و بدین ترتیب نقش یک ضد آفتاب طبیعی را ایفا می کند.

۶- پچ پچ کردن در موقع گلو درد می تواند به صدای شما آسیب برساند

اغلب افراد وقتی به التهاب گلو یا دیگر مشکلات مشابه گلو مبتلا می شوند در گوشی صحبت می کنند و صدایشان را بالا نمی آورند. اگر چه فکر می کنید. در حالی که فکر می کنید آرام صحبت کردن با استفاده از نفستان می تواند باعث بهبود صدایتان در این شرایط شود، پزشکان بر این باورند که نجوا و پچ پچ در این شرایط فشار بیشتری به تارهای صوتی وارد کرده و برای صدایتان مضر خواهد بود. مطالعات متعدد نشان داده که نجوا کردن در مقایسه با صحبت کردن معمولی باعث آسیب بیشتری به گلو می شود. اگر چه شاید خودتان متوجه نشوید، پچ پچ کردن به تلاش بیشتری از جانب انسان برای صحبت کردن نیاز دارد. در واقع، وقتی سخنرانان، خوانندگان و اجرا کنندگان به استراحت صوتی نیاز دارند، پزشکان آن ها را از آرام صحبت کردن و پچ پچ کردن بر حذر می دارند. اگر نمی خواهید به تارهای صوتی تان فشار بیاورید بهتر است حتی در هنگام گلو درد نیز از صدای معمولی تان استفاده کنید.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۷-تمایل به دیدن چهره در اشیاء یک پدیده روانشناختی به نام «پاریدولیا» است

انسان ها از دیرباز چهره هایی را در مکان های عجیبی مانند آسمان، نان های سوخته یا سبزیجاتی به شکل انسان دیده اند. اما چیزی که روزگاری به عنوان یکی از نشانه های بیماری روانی شناخته می شد، اکنون یک تمایل نرمال انسانی می بینند که پاریدولیا (pareidolia) نام دارد، پدیده روانشناختی بسیار رایجی که تقریباً همه ما آن را تجربه کرده ایم و اگر چه باعث می شود الگوهای آشنایی در تصاویر مبهم و تصادفی ببینید اما پاریدولیا می تواند در حوزه صدا نیز شکل گیرد. این بخش از پاریدولیا می تواند شامل شنیدن پیام های پنهان در موسیقی باشد، جایی که در سرعت بالاتر یا پایین تر از سطح نرمال یا به شکل برعکس نواخته شود. یک توضیح برای پاریدولیا این است که مغز انسان در تجسم چهره ها بسیار خوب و کارآمد است. در واقع یک منطقه کامل در مغز به نام منطقه چهره مخروطی وجود دارد که به شناخت چهره افراد می پردازد. این نورون های عصبی چنان فعال هستند که حتی وقتی چهره ای در کار نیست نیز به دنبال کشف چهره هستند.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۸- تمام پانداهایی که در باغ وحش های جهان نگهداری می شوند از چین امانت گرفته شده اند

شاید کسی نباشد که پانداها را دوست نداشته باشد. آن ها بامزه، بغلی و بسیار گرانبها و نادر هستند. شوربختانه پاندا در فهرست گونه های در معرض انقراض نیز قرار دارد و این یعنی که این گونه خرس زیبا به شدت آسیب پذیر است و باید مورد محافظت سرسختانه قرار بگیرند. اگر چه پانداها بومی شرق چین هستند اما می توان تعدادی از آن ها را در ۲۷ باغ وحش در ۲۱ کشور در سراسر جهان یافت، آماری که البته متعلق به سال ۲۰۱۹ است. اما هیچ یک از این کشورها پانداهای خودشان را ندارند و این پانداهای بزرگ را از چین قرض گرفته اند. چین با باغ وحش های بین المللی قرارداد بسته و بدین ترتیب برای چند سال تعدادی پاندا را به آن ها قرض می دهد. بعد از اینکه این پانداها تولید مثل می کنند به چین بازگردانده می شوند.

باغ وحش های ایالات متحده تا یک میلیون دلار تنها برای قرض گرفتن یک پاندا به مدت یک سال به چین می پردازند. اغلب باغ وحش ها قراردادهای ده ساله می بندند و در صورتی که این پانداها تولید مثل کنند، به ازای هر بچه باید مالیاتی با عنوان مالیات بچه به مبلغ ۴۰۰,۰۰۰ دلار اضافی نیز بپردازند. البته داشتن پاندا برای باغ وحش ها سود مالی دارد زیرا با آوردن پاندا به باغ وحش ها، تعداد بازدید کنندگان و سود آن ها نیز افزایش قابل توجهی می یابد.

10 واقعیت جالب سرگرم کننده و آموزنده ای که باید بدانید

۹- هر سال یک بار در شهر یورو در هندوراس، از آسمان ماهی می بارد

اگر شاهد باریدن ماهی از آسمان باشید چکار می کنید؟ برای حدود ۱۰۰ سال، شهری در هندوراس چنین واقعه عجیبی را تجربه کرده است. شهر کوچک یورو در سراسر جهان به خاطر «باران ماهی» شناخته می شود، پدیده ای که مردم محلی آن را با عنوان Lluvia de Peces می شناسند. این اتفاق سالی یک و گاهی اوقات دو بار رخ می دهد، معمولاً در ماه می یا ژوئن و در جریان آن شاهد باریدن صدها ماهی نقره ای رنگ از آسمان هستیم. در ابتدا یک طوفان بزرگ رخ داده و وقتی طوفان فروکش می کند می بینیم که خیابان های شهر یورو پر از ماهی است. البته اتفاق های مشابهی در نقاط دیگر جهان رخ داده و دانشمندان پدیده ای به نام «باران حیوانی» را برای آن ابداع کرده اند هر چند کسی دلیل اصلی بارش ماهی ها را نمی داند. برخی فرضیه ها می گویند که این سیل آب است که باعث پر شدن خیابان ها از ماهی می شود که در جریان طوفان از دریا به مناطق مسکونی منتقل می شوند.

۱۰- گونه نر پلاتی پوس سمی است

پلاتی پوس یکی از عجیب ترین مخلوقات زمین است که اولین بار پس از کشفش باعث حیرت دانشمندان شد. پاهای پرده ای و منقار اردکی آن انسان را به یاد اردک می انداز اما بدنی خزدار شبیه سمور و دم سگ آبی را دارد. در ابتدا، همانطور که انتظار می رفت، دانشمندان فکر کردند که این گونه نتیجه آزمایشات علمی روی حیوانات است. اگر چه امروزه اطلاعات بیشتری در مورد پلاتی پوس بدست آمده اما کمتر کسی می داند که گونه نر این جانور در واقع سمی است و زهر تولید می کند. در واقع، پلاتی پوس نر در زمره معدود پستانداران کنونی قرار دارد که به طور طبیعی زهر تولید می کند. گونه نر این جانور دارای سیخ هایی روی پاهای پشتی است که در فصل جفتگیری فعال شده و زهر تولید می کنند. این موضوع باعث شده که کارشناسان به این باور برسند که پلاتی پوس نر از این زهر برای از میدان به در کردن رقبای جنسی استفاده کند و نه ابزاری برای محافظت از خود در برابر شکارچی ها. اگر چه این زهر برای انسان بسیار دردناک است اما کشنده نیست.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود