همه چیز درباره دکتر علی محفوظی و جزئیات قتل او در سعادت آباد تهران

همه چیز درباره دکتر علی محفوظی و جزئیات قتل او در سعادت آباد تهران

مردی حدودا ۸۵ ساله مقابل خانه‌اش به ضرب گلوله به قتل رسید. این خبر شوکه کننده کوتاهی بود که روز گذشته منتشر شد و در ابتدا هویت مقتول تنها «دکتر محفوظی» اعلام شد؛ پزشکی که در سال‌های اخیر در بخش خصوصی فعالیت می‌کرد.

دیروز حدود ساعت ۷ صبح مردی با ماسک و کلاه جلوی خانه دکتر سرشناس در خیابان ایران زمین منطقه سعادت آباد تهران پرسه می‌زد و منتظر بود او مطابق هر روز برای رفتن به سر کار در همین ساعت‌ها از خانه بیرون بیاید. با خروج دکتر محفوظی از خانه، بلافاصله صدای شلیک دو گلوله به گوش رسید و پیکر بی‌جان او به زمین افتاد. اما دکتر محفوظی که بود؟

بیوگرافی دکتر علی محفوظی

دکتر محفوظی متخصص بیهوشی بود که در کارنامه شغلی اش معاونت دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضویت در شورای‌ عالی نظام پزشکی کشور، عضویت در هیئت امنای درمانگاه‌ های خیریه کشور، عضویت در انجمن بیهوشی ایران و… به چشم می‌خورد.

او در اوایل شهریور ماه سال ۱۳۷۲، با حکمی از سوی وزیر وقت بهداشت به عنوان معاون امور اداری و مالی وزارت بهداشت منصوب شد و در اواخر دهه هفتاد، به مدت حدود دو سال تا اوایل دهه هشتاد ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور را بر عهده داشت.

دکتر محفوظی پیش از مرگ بیشتر وقت خود را در خیریه معلولین که خود موسس آن بود فعالیت می‌کرد. او برادر آیت الله حاج شیخ عباس محفوظی بود که سال‌هاست در حوزه علمیه قم تدریس می‌کند.

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

چه کسی دکتر محفوظی را کشت؟

بر اساس فیلم های ضبط شده توسط دوربین های مداربسته اطراف خانه دکتر علی محفوظی، قاتل صورت خود را با ماسک بهداشتی پوشانده بود و کلاهی به سر داشت. او با خروج دکتر محفوظی از خانه، زمانی که مقتول در پیاده رو و زیر سایه درخت ایستاده و منتظر بود راننده شخصی‌اش برسد، خود را به او رساند و با خارج کردن اسلحه از کیف خود از پشت سر به این پزشک شلیک کرد و از محل حادثه فرار کرد.

گفته می‌شود قاتل به کمک مرد موتورسواری که همراهش بود توانست از محل فرار کند.

جسد دکتر محفوظی نیز برای بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شده و کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی برای دستگیری عامل این جنایت وارد عمل شده‌اند. تیمی ویژه از ماموران پلیس آگاهی رسیدگی به این موضوع را در دستورکار خود قرار داده و سرنخ‌هایی نیز در این خصوص به دست آمده، اما تاکنون عامل یا عاملان قتل این فرد بازداشت نشده‌اند و جستجوها و تحقیقات در این خصوص در جریان است.

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

جزئیات لحظه تیراندازی به دکتر محفوظی

تیم پزشکی قانونی که در صحنه جنایت حضور داشت پس از معاینات اولیه اعلام کرد یکی از تیرها از پشت مقتول وارد و از شکمش خارج شده و تیر دوم از کمر وارد و از قلب خارج شده است. دو پوکه‌ای که در صحنه قتل به‌دست آمد، حکایت از آن داشت که قاتل تنها دو تیر شلیک کرده است؛ تیرهایی که به‌گفته متخصصان حاضر در صحنه از فاصله ۴ تا ۵متری شلیک شده بود.

نگهبان محله، تنها فردی است که مرد تیرانداز را دیده اما چهره‌اش را به‌خوبی به‌خاطر نمی‌آورد. او می‌گوید: «ساعت ۷:۱۵ بود که مانند همه روزها از کانکس نگهبانی خارج شدم تا برای آب دادن گل‌ها به خانه دکتر بروم. در نزدیکی خانه دکتر و درست همانجایی که او به قتل رسید، یعنی زیر درخت، مردی در حال قدم‌زدن بود که حدودا ۳۵، ۳۶ ساله به‌نظر می‌رسید، با قدی متوسط. کلاه بر سرش بود و ماسک بهداشتی سیاه رنگ به‌ صورت داشت. به‌نظر می‌رسید که منتظر کسی است. تا به حال او را در محل ندیده بودم. از کنارش عبور کردم و با کلید وارد حیاط خانه آقای دکتر شدم تا باغچه را آب بدهم. همان لحظه دکتر را دیدم که در حال خروج از خانه‌اش بود تا به محل کارش برود. با هم سلام و علیکی کردیم و او با خوشرویی به من صبح به‌خیر گفت و احوالم را پرسید. پس از رفتن او شروع کردم به آبیاری باغچه.»

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

او ادامه می‌دهد: «آقای دکتر معمولا هر روز به مقابل در می‌رفت تا راننده‌اش برسد و او را به محل کارش ببرد. دقایقی از خروج دکتر از خانه‌اش می‌گذشت که ناگهان صدای تیراندازی شنیدم. وحشت‌زده شلنگ آب را رها کردم و به بیرون از خانه رفتم. آقای دکتر خون‌آلود در پیاده‌رو زیر درخت و در فاصله کمی از خانه‌اش افتاده بود و همزمان همان مرد مرموز را دیدم که به سمت کوچه روبه‌رویی فرار کرد. من دستم را روی زنگ آیفون خانه دکتر گذاشتم و موضوع را به همسرش اطلاع دادم. سپس به اورژانس و پلیس زنگ زدم و بعد فورا بالای سر آقای دکتر رفتم. اما توان صحبت‌کردن نداشت و بعد از حال رفت. زمان زیادی هم طول نکشید که اورژانس رسید اما دکتر دیگر نفس نمی‌کشید و جانش را از دست داده بود.»

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

انگیزه قتل دکتر محفوظی چه بود؟

همسر مقتول که لحظاتی پس از تیراندازی خودش را به کوچه و بالای سر شوهرش رسانده بود، درحالی‌که شوکه و وحشت‌زده بود به مأموران گفت: همسرم با هیچ‌کس خصومت شخصی نداشت. او مرد خیری بود و در تمام طول زندگی‌اش به همه کمک می‌کرد و هیچ‌کس با او مشکلی نداشت. هنوز باورم نمی‌شود که شوهرم را از دست داده‌ام.

تیم جنایی در ادامه تحقیقات دریافت که او در پروژه‌های عمرانی یکی از دانشگاه‌ها همکاری داشت و ظاهرا در یکی از این پروژه‌ها با مسئول پروژه اختلاف مالی پیدا کرده بود و این احتمال مطرح شده که شاید اختلاف مالی، انگیزه این جنایت مرموز باشد.

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

یکی از بستگان دکتر محفوظی به «همشهری» گفت: «ما همه در شوک اتفاقی هستیم که افتاده و باورش برای همه ما خیلی سخت است. آقای دکتر با هیچ‌کس دشمنی نداشت. او در یک شرکت خصوصی کار می‌کرد و هر روز راننده‌اش به مقابل خانه‌اش می‌آمد تا او را به محل کارش ببرد. من هم در آن شرکت کار می‌کنم و امروز صبح زود قبل از خروج از خانه و رفتن به شرکت، راننده آقای دکتر به من زنگ زد. تلفن را برداشتم و او با صدای لرزان گفت: «بدبخت شدیم، دکتر را کشتند» بعد از گفتن این جمله تلفن را قطع کردم و نمی‌دانید چطور خودم را به اینجا (خانه مقتول) رساندم. مرد جوان، محلی را که تا چند دقیقه قبل پیکر مقتول در آنجا قرار داشت نشان می‌دهد و با بغض می‌گوید: همین‌جا او را هدف گلوله قرار دادند. معلوم نیست ماجرا از چه قرار است، اما همه ما پیگیر هستیم تا هرچه زودتر قاتل بی‌رحم شناسایی و دستگیر شود.»

دکتر علی محفوظی که بود و چگونه به قتل رسید؟ + جزئیات

او ادامه می‌دهد: «آقای دکتر یک دختر و یک پسر دارد. دخترش ازدواج کرده و پسرش نیز ساکن آمریکاست. امروز به او این خبر ناگوار را دادیم و منتظریم او به ایران برگردد تا مراسم خاکسپاری را انجام دهیم. به‌گفته این مرد او همیشه تلاش می‌کرد به همه کمک کند. حتی با وجود اینکه ۸۵سال سن داشت اما ورزشکار بود و هر روز ورزش می‌کرد و کاملا سرحال بود.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • من مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  ما تو همدان نصف روز آب مون قطعه ، بعد این عقب مانده بی شعور معلوم نیست هر روز چقدر آب برای باغچه هدر میده.

 • الهام شهریور ۱, ۱۴۰۱

  روحشان شاد
  آقای دکتر محفوظی مرد بزرگ، مهربان، بی آزار و خیرخواهی بودند با ایشان در زمان حیات پدرم ارتباط خانوادگی داشتیم و از دوستان مرحوم پدرم بودند.فردی کوشا و کاری و مفید …. ضایعه دردناکی است ….
  به همسرمحترم ایشان و فرزندانشان تسلیت می گویم و امیدوارم که روح ایشان قرین رحمت و مغفرت الهی باشد.
  واقعا” جای تاسف داردو باور کردن این اتفاق برای ایشان دشوار…
  امیدوارم قاتل نامرد به زودی دستگیر و به سزای عملش برسد.

 • دکترای ایران قالتند شهریور ۷, ۱۴۰۱

  دست قاتلش درد نکنع.