همه چیز درباره مسابقه «پدرخوانده»؛ اثر جدید خالق «شب های مافیا»

همه چیز درباره مسابقه «پدرخوانده»؛ اثر جدید خالق «شب های مافیا»

سعید ابوطالب تهیه کننده و کارگردان مسابقه «شب های مافیا»، از ساخت ریالیتی شوی جدید خود با نام «پدرخوانده» با محوریت بازی مافیا خبر داد و اعلام کرد ایرادات «شب های مافیا» در کار جدیدش رفع شده است.

ابوطالب که علاوه بر «شب های مافیا»، ساخت دو ریالیتی‌ شوی دیگر «رالی ایرانی» و «شام ایرانی» برای شبکه نمایش خانگی و با حضور چهره‌ های شناخته شده را هم در کارنامه ی خود دارد، روز گذشته در یک لایو اینستاگرامی از لوکیشن ریالیتی شوی «پدرخوانده» به ارائه ی توضیحاتی درباره ی اثر جدید خود پرداخت.

ابوطالب در این لایو اینستاگرامی درباره ی مسابقه ی جدید «پدرخوانده» و موفقیت های «شب های مافیا» گفت:

مجموعه جدیدی می‌سازیم که یک رئالیتی شو با موضوع بازی مافیا است. «پدرخوانده» سناریوی پیچیده ای دارد و فقط یک ماه بازیگران مشغول یادگیری و تمرین آن بوده اند.

از اولین فصل برنامه در دو سال پیش تا به حال ما رفته رفته اشکالاتمان را برطرف کردیم. خود من شخصا همه پیامها و نظرات مخاطبان را می خوانم.

این رئالیتی شو (شب های مافیا) رکورد همه برنامه های مشابه را شکسته و تا جایی که من می دانم در این چهار فصل بیش از ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دقیقه فقط از طریق پلتفرم فیلیمو دیده شدیم. طبیعتا تعدادی از مردم هم از طریق دانلود غیرقانونی مجموعه را دیده اند. البته من قصد اعتراض ندارم و هزینه اشتراک باید به صرفه و برای مخاطبان معقول باشد. به هر حال از طرق مختلفی مجموعه «شبهای مافیا» بارها دیده شده است.

این برنامه‌ساز درباره ی اینکه چرا سبک و سناریوی «شب‌های مافیا» را کنار گذاشته، اینگونه توضیح داد:

مافیا با سبک و شیوه های مختلفی بازی می شود و ما آن را حد الامکان در سناریوی رئالیتی شویمان ساده کردیم، چون خیلی از مردم پلیر حرفه ای یا گرداننده نیستند. طی دو سال گذشته مخاطبان نقاط ضعف آن سناریو را به ما تذکر دادند و این ضعفها به مرور حل شد. در فصل چهارم متوجه شدیم این سناریو دیگر کارکرد ندارد. چون مخاطب ما این بازی را دَه ها بار دیده و از دقایق صد بازی به بعد، بازی برایشان جذابیت پیگیری ندارد.

وی در خصوص حواشی قسمت‌های آخر مسابقه «شب های مافیا» اظهار کرد:

درباره حرف و حدیث ها نمی خواهم جوابی بدهم. طبیعتاً نکات دوستان ربطی به گروه کارگردانی و عوامل پشت دوربین ندارد. در واقع بازی قدری بیش از اندازه برای بازیگرانی که مقابل دوربین بودند اهمیت پیدا کرده و برایشان مهم شده بود. برخلاف برنامه های مشابهی که با ادعای رئالیتی شو بودن ساخته می شوند، این برنامه واقعا رئال است، ما کات نمی دهیم و اگر کات هم داده شود فنی است، مثلاً مشکل نور، صدا یا دوربین داشته ایم.

از اینکه بازیگران قرار قبلی با یکدیگر داشته اند اطلاعی ندارم. برای بعضی از دوستان حساسیت بازی خیلی بالا رفت و احتمالاً لایو و توضیحات آنها را شنیده اید. من با آنها صحبت کرده ام و خودشان هم گفتند اعتراضشان به بچه های کارگردانی و پشت دوربین نبود، بلکه به همکاران خودشان معترض بوده اند. ما سعی کردیم این مشکل را در سناریوی جدید حل کنیم و یک ماه اخیر مشغول تمرین همین سناریو بوده ایم.

ابوطالب در توضیحاتی بیشتر درباره ی مسابقه ی جدید «پدرخوانده» گفت:

می‌دانم که مخاطبان بازی جذاب دوست دارند و پلیرها باید بازی بلد باشند. ممکن است شما طرفدار یک چهره محبوب باشید، اما خیلی وقت‌ها برخی تلاشی برای یادگیری بازی نمی‌‌کردند. ما اسم این سناریو جدید را «پدرخوانده» گذاشته‌ایم و توانایی‌هایی به این کاراکتر اضافه شده است که فعلاً نمی‌خواهم آنها را لو بدهم. بازی را می‌بینید و لذت می‌برید.

ما در استودیویی «پدرخوانده» را ضبط کرده‌ایم که بسیار بزرگ است و این امکان را به ما می‌دهد بین صندلی بازیگران فاصله بیشتری قرار بدهیم تا متوجه اکت شب یکدیگر نشوند، وقتی گاد حرکت می‌کند، متوجه نشوند و در این استودیوی بزرگ فاصله عوامل‌مان خیلی زیاد است.

مخاطبان می‌گفتند چرا بازیگرها ماسک نمی‌زنند؟ من هنوز هم دوست دارم آنها ماسک نداشته باشند. ما به آنها اعتماد داریم و در این دو سال هم فکر می‌کنم کسی سعی نکرد رفتار غیراخلاقی داشته باشد و به قول مخاطبان حرفه‌ای، نایت بزند، اما به احترام تقاضای برخی مخاطبان، این بار از همکاران صحنه خواستم یک ماسک شیک و جذاب تهیه کنند. یا مخاطبان درباره سر و صدای اسلحه تذکر می‌دادند، اما در برنامه جدید همه بازیگران اسلحه دارند و اسلحه‌هایشان را تحویل نمی‌دهند. ضمن اینکه این بار ما نقش مافیا و شهروند مشخصی از ابتدا نداریم و ممکن است هر لحظه نقش‌ها تغییر کند و هر کسی به اسلحه احتیاج پیدا کند.

در «پدرخوانده» لوکیشن ما به صورت فرضی انبار قاچاق مافیای سیسیل ایتالیا است. چون کار ما رئال است ممکن است یک قسمت ١ ساعت و نیمه تمام شود و ممکن است قسمت دیگری سه ساعت طول بکشد. پلیرهای حرفه ای از این تغییرات استقبال کرده اند و پیش از ضبط ما صدها بار این بازی را تجربه و تمرین کردیم.

این سناریو ۱۱ نفره است، ما سه مافیا و یک پدرخوانده قدرتمند، ۷ شهروند و یک نقش مستقل داریم. وقتی اینها دو دست با هم بازی می کنند، در دست های سوم و چهارم بازی با بازیکنان خوب و چند بازیکن جدید ادامه پیدا می کند و بازیکن های ضعیف حذف می شوند. گروهی متشکل از داوران به ما کمک می‌کنند تا در انتخاب و آموزش بازیگران حرفه‌ای جلو برویم.

وی درباره بازیگرانی که حالا در بازی مافیا حرفه‌ای شده‌اند و مخاطبان دوست دارند بازی آنها را ببینند، گفت:

من تقریباً از تمام بازیگران برتر مجموعه «شبهای مافیا» دعوت کرده ام و همه به جز یکی دو نفری که معذوریت های حقوقی دارند، یعنی مجبورند با یک پلتفرم کار کنند، به «پدرخوانده» آمده اند. یکی دو تن از بازیگران سر پروژه‌های دیگری بودند، گریم خاصی داشتند، شهرستان یا خارج از کشور بودند که برای فصل‌های بعدی حتما دعوتشان می‌کنیم. بازیگران و خواننده های جذاب و معروف سینما و تلویزیون در کار حضور دارند. بعضی از آنها بازیکنان حرفه ای هستند که شگفت زده تان می کنند.

سعید ابوطالب درباره ی ساخت برنامه هایی با محوریت بازی مافیا توسط گروه های دیگر گفت:

ممکن است گروه های فیلمبرداری دیگری بازی مافیا بسازند. اشکالی ندارد، قابل احترام هستند، حتی ممکن است یک گروهی به اسم «شبهای مافیا» کار کنند که آنها هم قابل احترام هستند و من دوست ندارم مانع کارشان شوم همه آنها دوستان و همکاران ما در همین پروژه مثل تدوینگر یا دستیار فیلمبردار بوده اند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • .‌ شهریور ۸, ۱۴۰۱

    خیلی هم خوب اما لطفا از چند بازیگر خوب مثل آقای امیر اقایی یا آقای جوای عزتی و…. هم دعوت کنید که به عنوان بازیگر های جدید بیان و بازی کنن خیلی دوست دارم بازی این دو عزیز رو هم ببینم