حقایق عجیب در مورد طبیعت و حیات وحش؛ از تبدیل مغز انسان به شیشه تا پرواز عنکبوت

حقایق عجیب در مورد طبیعت و حیات وحش؛ از تبدیل مغز انسان به شیشه تا پرواز عنکبوت

طبیعت و حیات وحش واقعا جای غیر قابل باوری است و شاید دوام آوردن در آن برای هر موجودی سخت باشد.

در این مطلب، می خواهیم نکاتی در مورد عجایب طبیعت به شما بگوییم که از شنیدن آنها مغزتان سوت می کشد! مثلا آیا می دانستید عنکبوت ها می توانند پرواز کنند؟ کوسه ها جنین خواری می کنند؟ گوزن دم سفید استخوان انسان هم می خورد؟ یا مغز را می توان به شیشه تبدیل کرد؟

در ادامه این مطلب روزیاتو، نکات جالب دیگری در مورد طبیعت و حیات وحش خواهید خواند که حتما برایتان تعجب آور خواهد بود و حتی شاید اولین باری باشد که به گوشتان خورده باشد.

  1. فوران کوه وزوویوس در سال ۷۹ پس از میلاد آنقدر داغ بود که می توانست مغز انسان را به شیشه تبدیل کند؛ فورانی که شهرهایی مانند پمپئی و هرکولانیوم را زیر خاکستر دفن کرده بود.

اعتقاد بر این است که مغز منجمد شده است. “شیشه سازی”، کلمه جدید یا فرآیندی است که در آن چیزی گرم می شود تا زمانی که مایع شده و سپس به جای یک ماده معمولی، به شیشه تبدیل شود.

به گفته نشنال جئوگرافیک، “چوب های سوخته شده در آن حوالی نشان می دهد که دمای ساختمان به طور بالقوه به ۹۶۸ درجه فارنهایت رسیده است. این دما به نظر می رسد به اندازه ای گرم است که چربی بدن را مشتعل کند، بافت های نرم را تبخیر کرده و بافت مغز را ذوب کند.

  1. دندان های گربه عمداً دارای یک فرورفتگی کوچک به نام “شیار خون” هستند.

نحوه شکل گیری دندان های گربه به این معنی است که وقتی طعمه را گاز می گیرند، با دهان خود اثر مکش ایجاد کنند.

«شیار خون» روی دندان نیش آن‌ها قرار دارد. این شیار زمانی که گربه سانان طعمه‌شان را گاز می‌گیرند کار می کند تا خون تخلیه شده و در دهان گربه جمع نشود.

  1. عنکبوت ها اساساً می توانند با چیزی به نام بالون پرواز کنند. آنها ابریشمی در هوا پخش می کنند که توسط باد رها می شود.

این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ در روزهای طوفانی، عنکبوت ها پاهای خود را در جایی که هستند میخکوب کرده، شکم خود را به سمت آسمان بلند می کنند و ابریشم بیرون می دهند. ابریشم توسط باد گرفتار می شود و عنکبوت را به هوا بلند می کند.

عنکبوت ها از میدان های الکترومغناطیس زمین برای کمک به پروازشان استفاده می کنند. آنها می توانند از چند متر تا هزاران کیلومتر پرواز کنند. حتی از اقیانوس ها هم عبور می کنند. وحشتناک است. نه؟!

  1. قلابچه ماهی نر می میرد مگر اینکه جفت ماده خود را پیدا کند. وقتی آنها این کار را انجام می دهند، شکم او را گاز می گیرند و از منبع خون او تغذیه می کنند.

انگار نرها در ماده ها آمیخته می شوند. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که ماده‌ها در یک زمان میزبان هشت مرد هستند.

  1. سالانه ۶ میلیارد دلار برای کنترل آسیب و درمان های پزشکی ناشی از گونه مهاجم مورچه های آتشین خرج می شود.

مورچه های آتشین وارداتی در محموله هایی از آمریکای جنوبی بین سال های ۱۹۱۰ و ۱۹۳۰ ناآگاهانه به ایالات متحده آورده شدند.

مورچه های آتشین بیشترین سم را در تابستان حمل می کنند، یعنی زمانی که نیش آنها می تواند در قوی ترین حالت خود باشد.

  1. شیاطین تاسمانی ۳۰-۴۰ نوزاد دارند، اما فقط چهار نوک سینه دارند. چهار نوزاد اول که آن را در کیسه مادر قرار دادند زنده می مانند. بقیه آنها از گرسنگی می میرند.

وقتی یک شیطان واقعی مورد حمله قرار می‌گیرد، جیغ می‌کشد، دندان‌هایش را برهنه می‌کند و به صورت دایره‌ای می‌دود.

۷- برای نیش اختاپوس حلقه آبی پادزهری وجود ندارد و یک میلی گرم از آن می تواند انسان را بکشد.

این اختاپوس سم کافی برای کشتن ۲۰ نفر را حمل می کنند. پس از گاز گرفتن، افراد ممکن است فلج شوند؛ حتی اگر کاملا هوشیار باشند. کسانی که گاز گرفته می شوند معمولاً می توانند همه چیز را ببینند و بشنوند، اما نمی توانند پاسخ دهند. این سم روی قلب یا مغز تأثیر نمی گذارد، بنابراین ، اگر کسی بتواند به قربانی تنفس مصنوعی بدهد (تنفس دهان به دهان)، می تواند بدون عواقب طولانی مدت زنده بماند.

اختاپوس ها معمولا مطیع هستند مگر اینکه تحریک شوند. اما اندازه کوچک آنها (بین ۵ تا ۷ سانتی متر) و تمایل آنها به پنهان شدن در زیر ماسه و زیر صخره ها باعث می شود که انسان ناآگاهانه با آنها تماس پیدا کند.

۸- در سال ۱۹۳۱، انبوهی از ملخ ها حمله کردند. آنها به قدری ضخیم بودند که جلوی نور خورشید را گرفتند و محصولات غرب میانه ایالات متحده را نابود کردند. می‌گفتند می‌شد ملخ‌ها را با بیل پارو کرد زیرا تعدادشان خیلی زیاد بود.

به گفته وب سایت History.com، حمله ملخ ها ممکن است در شرایط خشکسالی رخ دهد. تخم‌ها معمولاً در برابر قارچ‌ها آسیب‌پذیر هستند و فقط می‌توانند در خاک مرطوب زنده بمانند. با این که از آن زمان تاکنون چنین دسته‌ای در ایالات متحده وجود نداشته است، بخش‌هایی از آفریقا و آسیا هنوز در معرض ازدحام منظم حشرات هستند. تخمین زده می شود که این دسته ها می توانند تا ۷۰ میلیارد حشره در یک زمان برسند.

  1. جنین های کوسه شنی در رحم مادر یکدیگر را می خورند. بنابراین، فقط “قوی ترین” کوسه متولد می شود.

محققان معتقدند که جنین‌هایی از کوسه‌های نر مختلف برای به دنیا آمدن رقابت می‌کنند. بنابراین، ژن‌های غالب نر آنهایی هستند که به فرزندان منتقل می‌شوند.

یک جنین کوسه شنی از بقیه جنین‌های داخل رحم تغذیه می‌کند و در طی آن، آنها یک جهش رشد را طی می‌کنند. وقتی به دنیا می آیند، حدود یک متر طول دارند.

  1. زنبورها این توانایی را دارند که کفشدوزک‌ها را با ویروس فلج کنند و تخم‌های خود را در کفشدوزک بکارند. زنبورها از شکم کفشدوزک بیرون می‌آیند و پیله‌ای بین پاهای کفشدوزک می‌بافند.

کفشدوزک بدن خود را تکان می دهد تا شکارچیان را در حالی که بچه زنبور رشد می کند، دفع کند. و زنبور در این بین تمام اعضای کفشدوزک را می خورد (یعنی همه اعضای غیر ضروری).

  1. آهنگی از Skrillex به نام “Scary Monsters and Nice Sprites” به عنوان نوعی دافع پشه عمل می کند.

طبق تحقیقات انجام شده در مالزی، پشه ها هنگام گوش دادن به این آهنگ کمتر نیش می زنند و کمتر جفت گیری می کنند.

از آنجایی که پشه ها از صدا برای برقراری ارتباط، ارزیابی فرکانس و ارتعاشات موجود در هوا استفاده می کنند، محققان این آهنگ را به دلیل بلندی و صدای آن انتخاب کردند.

  1. سرانجام گوزن دم سفید در حال خوردن استخوان انسان و بچه پرندگان رویت شد.

گوزن‌هایی که در حال خوردن دنده انسان بودند، از دندان‌های خود برای ایجاد الگوی زیگزاگ در استخوان استفاده کردند تا مواد معدنی مانند کلسیم و سدیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

خوردن پرندگان عادتی است که محققان فکر می کنند آهوها زمانی که بخش هایی از رژیم غذایی خود را از دست می دهند از آن استفاده می کنند. همچنین یک فرضیه وجود دارد که آنها برای رشد شاخ به پروتئین گوشت نیاز دارند. کدام یک از شما میدانست آهو میتواند اینقدر ترسناک باشد؟!

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۳۵ واقعیت باورنکردنی در مورد عجایب حیات وحش که شما را شگفت زده خواهند کرد

۱۰ فیلم ترسناک و پرتنشی که برای همیشه از حیات وحش و طبیعت بیزارتان می کنند

نبوغ حیات وحش؛ ۱۵جانوری که طبیعت تمام خلاقیت خود را در مورد آن ها به کار برده است

منبع: buzzfeed
بدون نظر

ورود