جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس؛ شناور کاوشی آمریکا به دنبال چیست؟ + ویدیو

جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس؛ شناور کاوشی آمریکا به دنبال چیست؟ + ویدیو

روز گذشته یک شناور کاوشی بدون سرنشین آمریکایی توسط شناور پشتیبانی نیروی دریایی سپاه در آب های خلیج فارس توقیف و سپس رها شد. اقدامی که از سوی ایران با هدف ایمن سازی مسیر کشتیرانی انجام گرفت و آمریکا مدعی شد ایران قصد مصادره این شناور را داشت.

روز سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱ شناور کاوشی بدون سرنشین ایالات متحده (Saildrone USV) از سوی شناور پشتیبانی نیروی دریایی سپاه (شهید بازیار) در خلیج فارس کنترل و یدک کش شد و سپس با حضور ناوچه آمریکایی در منطقه و توجیه شدن نسبت به مسائل امنیتی و ناوبری بدون خطر، پهپاد فوق با تصمیم فرمانده ناو پشتیبانی سپاه رها شد. این اقدام با هدف ایمن‌سازی مسیر کشتیرانی و جلوگیری از وقوع حادثه احتمالی انجام شد.

جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس و واکنش آمریکایی ها

طی هفته‌های اخیر تعداد زیادی از پهپادهای سطحی آمریکایی از مبدا بحرین و خارج از پروتکل‌های مربوط به استفاده از شناورهای بدون سرنشین و هدایت پذیر از راه دور به سمت آب‌ های بین‌ المللی و مسیر کشتیرانی بین‌المللی اعزام شده‌ و موجب بروز مشکلاتی در خطوط کشتیرانی شده است. براساس گزارش‌های رسیده از شناورهای ماهیگیری، تجاری، نفت‌کش و..‌.، تاکنون چندین مورد تصادف با این شناورها به وقوع پیوسته که نگرانی خدمه و صاحبان کشتی‌ های تجاری را به دنبال داشته است.

نیروی دریایی ایالات متحده ویدیویی از شناور پشتیبانی نیروی دریایی سپاه منتشر کرده که در حال یدک کشی شناور بدون سرنشین آمریکایی است.

ادعای اقدام ایران برای مصادره شناور آمریکایی

در این میان رسانه های آمریکایی طور دیگری این خبر را پوشش داده و مدعی شدند نیروی دریایی ایالات متحده از توقیف (در برخی خبرگزاری ها به کلمه دزدی! اشاره شده است) شناور سطحی بدون سرنشین که توسط ناوگان پنجم ایالات متحده در خلیج فارس اداره می‌شد ممانعت کرد.

جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس و واکنش آمریکایی ها

در بیانیه فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا آمده است: «کشتی ساحلی نظارتی نیروی دریایی، یو اس اس تاندربولت (USS Thunderbolt) در همان نزدیکی در حال عملیات بود و سریعا به این اقدام پاسخ داد.»

جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس و واکنش آمریکایی ها

آمریکایی ها مدعی شده‌اند که اقدامات انجام‌شده توسط نیروی دریایی این کشور منجر به این شد که شناور سپاه، یدک کش دریایی را جدا کرده و حدود چهار ساعت بعد منطقه را ترک کند و آنها بدون حادثه دیگری عملیات خود را از سر گرفتند.

پهپاد کاوشی سطحی آمریکا با چه هدفی ساخته شده است؟

ایالات متحده ادعا می‌کند با این شناور کاوشی در حال یادگیری درس‌های مهمی در زمینه کشف، نوآوری و ادغام ناوگان خود است که به انتخاب های عملیاتی آینده‌اش کمک می‌کند و به دلیل جغرافیا، آب و هوا و اهمیت استراتژیک منحصر به فرد منطقه خاورمیانه، می‌تواند محیطی ایده‌ال برای ابتکار عمل‌ها از طریق همکاری های چندجانبه باشد.

جزئیات توقیف شناور آمریکایی در خلیج فارس و واکنش آمریکایی ها

این شناور که به صورت تجاری در دسترس است، مجهز به حسگرها، رادارها و دوربین‌هایی برای ناوبری و جمع‌آوری اطلاعات است و آمریکا مدعی است اطلاعات حساس یا طبقه‌بندی‌شده را ذخیره نمی‌کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • دوپا شهریور ۹, ۱۴۰۱

    یکی به این سپاه بگه حالا که رئیس جمهور از خودتونه و مثل دفعه قبل نیست. یک چند وقت بیخیال ماجراجویی هاتون بشید این برجام لعنتی امضاء بشه. شما که باید بهتر بدونید پول این برجام بیشترش نهایتا میره تو جیب خودتون. چقدر ما مردم بدبختیم که برای اون ته مونده اش هم که میندازید جلوی ما تا از گرسنگی نمیریم باید التماستون رو بکنیم که چند وقت جلوی چشم دنیا اظهار فضل نکنید.

    • خسته شهریور ۹, ۱۴۰۱

      واقعا هنوز فکر میکنی برجام قراره به جایی برسه؟