راه های رفع کوبیدگی فرش

راه های رفع کوبیدگی فرش

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

فرش ها از جمله لوازمی هستند که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و علاوه بر انجام رفت و آمدهای مکرر بر روی آن‌ها اجسام سنگینی مانند مبل ها که می‌تواند از هر مدل و سبکی باشد و هم چنین شامل میز ها و کمد ها باشد بر روی آن قرار می گیرند. که این اجسام می توانند به علت سنگین بودن شان بر روی فرش جای بندازند که این مورد در اصطلاح به کوبیدگی فرش معروف است. و هم چنین این سنگینی می تواند به تار و پودهای فرش هم آسیب برساند. کوبیدگی فرش می تواند نمای زیبا و خاص فرش را هم از بین ببرد چرا که فرش ها جز لوازم زینتی محسوب می شوند و باید علاوه بر تمیز و مرتب بودن، سالم هم باشند به همین دلیل راهکارهایی وجود دارد تا به راحتی بتوان این معضل را برطرف کرد که البته برخی از روش های خانگی می تواند پاسخگوی آن باشد اما در صورت شدید بودن آن تنها راه حل سپردن آن به قالیشویی ها است تا در قسمت تعمیرات این مشکل به کمک تجهیزات مجهزی که در آن جا قرار دارد و هم چنین افراد متخصص در این زمینه حل شود.

چرا بعضی قسمت های فرش کوبیده می شود؟

به طور کلی تار و پود های فرش از استحکام بالایی برخوردار هستند و به آسانی به تار و پود آن ها آسیبی نمی رسد مگر اینکه عوامل آسیب رسان در معرض آنها باشند و همچنین تار و پود فرش ها می توانند فشار زیادی را بر روی خود تحمل کنند اما در بعضی مواقع این فشار از حالت معمول بیشتر بوده و همچنین مدت زمان آن هم طولانی بوده است که در این حالت گفته می شود فرش دچار کوبیدگی شده است. کوبیدگی فرش یکی از عوامل آسیبی می باشد که یا ممکن است برطرف شود و یا به همان صورت باقی بماند بسته میزان درصد کوبیدگی دارد. اجسام سنگینی که نام بردیم می توانند در طول زمان پرز ها و تار و پود های فرش را دچار لهیدگی کنند و این لهیدگی همانند یک سوراخ بر روی فرش باقی می ماند که بهتر است سریعا به برطرف کردن آن اقدام کنید. هم چنین این اتفاق بیش تر در خصوص فرش های حال و پذیرایی می افتد چرا که مبل ها و میز و سایر لوازم بر روی آن قرار می گیرند که هر کدام می توانند برای فرش کمی سنگین باشند که در این مقاله به برخی از روش های خانگی برای رفع کوبیدگی فرش می پردازیم تا به راحتی در خانه این مشکل را برطرف کنیم.

روش خانگی برطرف کردن کوبیدگی فرش

برای برطرف کردن کوبیدگی فرش راه های مختلفی وجود دارد که می تواند بسیار کاربردی هم باشد و هم چنین این راهکارها بهتر است در زمان مناسبی انجام شود تا تاثیر مثبت خود را بگذارد و حتی برخی از این روش ها بهتر است از قبل انجام شود تا از بروز این مشکل نیز جلوگیری شود. این راهکار ها شامل موارد زیر می باشد:

۱- اولین مورد که برای پیشگیری کوبیدگی استفاده می شود نوعی لوازم ساده و کوچک است که زیر پایه مبل، میز و کمد قرار می گیرد و فشار مبل ها بر روی ان می افتد و باعث می شود تار پود فرش دچار آسیب نشود. از این وسیله در خصوص تمام مبل ها و لوازم پایه دار استفاده می شود اما دقت کنید که برای اجسام خیلی سنگین با پایه های بسیار بزرگ مناسب نمی باشد.

۲- مورد دوم استفاده از بخارشور می باشد که همان طور که مشخص است بخارشور برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لوازم خانه از جمله پرده، فرش، مبلمان و… به کار می رود که می تواند بسیار کارآمد و مفید باشد چرا که بدون مواد شوینده و به کمک بخار به راحتی تمیز می شود که به علت داشتن بخار می تواند به رفع کوبیدگی فرش کمک کند. این گونه عمل می کند که با ریختن آب و بخار کردن آن به روی محلی که کوبیدگی فرش ایجاد شده قرار می دهید و به مدت چند ثانیه اجازه می دهید تا بخار به داخل نفوذ کند و سپس به برس مخصوص و یا دست پرز های فرش به جای اول خود قرار دهید و اجازه دهید با هوای اتاق آن قسمت خشک شود و در نهایت مشاهده می کنید که کوبیدگی کاملا برطرف می شود.

۳-  مورد بعدی استفاده از اتو است که اگر بخارشور ندارید می توانید به راحتی از اتو استفاده کنید و اتو وسیله ای است که در تمام منازل وجود دارد و نحوه ی استفاده از آن در خصوص رفع کوبیدگی فرش همانند بخارشور است اما با این تفاوت که درجه ی حرارت اتو بسیار بیش تر از بخارشور است به همین دلیل از حوله استفاده می شود که حوله را بر روی محل کوبیدگی قرار می دهیم و سپس اتو را بر روی آن قرار می دهید و چند ثانیه اجازه می دهید تا حرارت به فرش برسد و سپس محل را مشاهده می کنید اگر لازم باشد تا چند مرتبه این کار را انجام می دهید تا تماما این موضوع برطرف شود.

۴- مورد بعدی استفاده از یخ است که در کمال ناباوری یخ می تواند مشکل کوبیدگی فرش را به راحتی حل کند که این گونه است، مقداری یخ را به هر میزان که لازم باشد بر روی محل قرار می دهید و اجازه می دهید تا یخ با دمای محیط کاملا آب شود و این کار را باید دو الی سه بار انجام دهید و پس از آب شدن کامل یخ از چنگال برای صاف کردن الیاف فرش استفاده کنید تا هر آن چه که به حالت له شده هستند از آن حالت خارج شوند اما در حین انجام این کار توجه داشته باشید که فرش دچار آسیب نشود. یخ می تواند فرش را به حالت اولیه بازگرداند و روشی بسیار آسان و قابل دسترس می باشد.

به طور کلی این روش های بسیار کاربردی و آسانی هستند که در صورت بروز این مشکل بهتر است فورا به رفع آن پرداخته شود.

راه های رفع کوبیدگی فرش

جابه جایی وسایل جهت رفع کوبیدگی فرش

همان طور که گفته شود کوبیدگی فرش می تواند با برخی روش های خانگی که نام بردیم از بین برود و از آسیب رساندن بیش تر جلوگیری شود و هم چنین علاوه بر روش های گفته شده بهتر است هرزگاهی به جا به جا کردن لوازم هم پرداخته شود چرا که این جا به جایی می تواند تا حد زیادی تاثیر گذار باشد. جا به جا کردن لوازم به این منظور که مبل ها از قسمتی به قسمت دیگر برده شوند و یا حتی میز و سایر لوازم که این مورد هم در منازل کوچک قابل انجام است و هم در منازل بزرگ فرقی نمی کند که متراژ خانه چقدر است،با کمی جا به جایی در ماه و یا سال از ایجاد این مشکل می توانید به راحتی جلوگیری کنید. اما برخی افراد از انجام این کار سر باز می زنند و تا سال ها این کار را انجام نمی دهند که این مورد بسیار می تواند آسیب رسان برای فرش باشد چرا که هیچ گونه جا به جایی و توجه و حتی استفاده نکردن از ترمزگیرفرش و لوازم پلاستی که به اصطلاح زیر پایه مبل گفته می شود، علاوه بر این که کوبیدگی فرش را ایجاد می کند بلکه تار و پود فرش را دچار آسیب می کند که در چنین مواقعی راه های خانگی اصلا نتیجه بخش نخواهند بود و بهتر است که در این شرایط از خدمات تعمیری قالیشویی استفاده شود چرا که قالیشویی ها علاوه بر داشتن خدمات شست و شویی بخشی هم مختص تعمیرات فرش دارند که فرش های آسیب دیده در این بخش به حالت اولیه ی خود بازمی گردد

ایا ترمز فرش در رفع کوبیدگی فرش تاثیر گذار است؟

امروزه فرش ها از جمله لوازم مهم هستند که در تمام منازل مورد استفاده می باشند که این استفاده هم کاربردی است و هم‌زینتی. زینتی بودن فرش ها به علت این است که در طرح ها و مدل های بسیار زیبایی هستند که با هر سبک و مدل و سلیقه ای جفت می شود اما در برخی مواقع مشکلاتی به صورت کاملا عادی و طبیعی پیش می آید و فرش را دچار آسیب می کند که یکی از این آسیب های طبیعی کوبیدگی فرش ها است که این کوبیدگی ممکن است در اکثر منازل اتفاق بیفتد به خصوص این که متراژ خانه کوچک باشد و به ناچار تمام لوازم و مبل ها بر روی فرش قرار بگیرد و در این صورت است که سنگینی لوازم بر روی فرش اثر منفی می گذارد و فرش را دچار آسیب که همان کوبیدگی فرش است مواجه می کند .

اما نوعی وسیله وجود دارد که ترمز های فرش می باشند این ترمز ها از جمله وسایلی هستند که در برخی مواقع لازم می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. فرش ها ممکن است در برخی منازل بر روی پارکت و سرامیک باشند و باعث سر خوردن فرش می شود به همین دلیل از ترمز های فرش در این مواقع استفاده می شود و حال در رابطه با این ترمز های فرش در خصوص رفع کوبیدگی فرش این گونه است که این ترمز های به صورت لاستیک هایی می باشند که به صورت متری به فروش می رسند که هر مقدار لازم باشد می توان تهیه کرد و هم چنین می توان تیکه تیکه هم استفاده کرد و آن ها را در زیر فرش قرار می دهند که به راحتی می توان سر تا سر فرش را ترمز گیر بگذارید اما بستگی به سلیقه ی شخصی و تعداد پایه های مبل دارد و به همان میزان هم می تواند استفاده شود و این ترمز گیر ها باعث می شوند تا فشار حاصل از لوازم به فرش وارد نشود و دلیل این موضوع این است که این ترمز ها پلاستیکی هستند و خاصیت ارتجایی بالایی دارند به همین دلیل فشار وارده را کاهش می دهند. برای این که از این مشکل جلوگیری کنید می تواند با خریداری این وسیله که کاملا ارزان و مقرون به صرفه است از رسیدن آسیب به فرش ها جلوگیری کنید.

راه های رفع کوبیدگی فرش

تاثیر موکت در رفع کوبیدگی فرش

در منزلی که موکت وجود دارد و فرش ها بر روی موکت قرار دارند معمولا کوبیدگی فرش کمتر دیده می شود و می توان گفت که موکت تاثیر بسیار زیادی برای جلوگیری از این مشکل دارد چرا که موکت به عنوان ضربه گیر عمل می کند و خاصیت ارتجاعی خوبی هم دارد به همین دلیل این اجازه را نمی دهد که فشار و سنگینی لوازم بر روی فرش بیفتد تا دچار کوبیدگی شود وهم چنین از تار و پود فرش هم تا حد بسیار زیادی در برابر این آسیب محافظت می کند. به همین دلیل استفاده از موکت می تواند بسیار کاربردی باشد و بهتر است استفاده شود.

قالیشویی در رفع کوبیدگی فرش

قالیشویی ها در هر زمینه ای تجهیزات کاملی را دارا می باشند و جدا از اینکه کادر حرفه ای در این خصوص فعالیت می کند دارای تجهیزات کاملی نیز هستند. از آنجایی که فرش ها در جنس های مختلفی هستند و نسبت به گذشته دارای حساسیت هایی هم می باشند و هم چنین جز کالا های گران قیمت هستند به خصوص این که مدل دستبافت و ابریشمی باشد که هم ارزش مالی دارد و هم ارزش معنوی به همین دلیل معتبر بودن قالیشویی جهت انجام کار های تعمیراتی فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هم چنین علاوه بر تمام این موارد شست و شوی فرش هم تا حدی می تواند کوبیدگی فرش را برطرف کند و دلیل این موضوع است که هنگامی که فرش در قالیشویی توسط دستگاه های مجهز شسته می شود اول از این که درجه ی آب کمی ولرم و گرم می باشد و دوم فرش با فرچه های مخصوص شسته می شود که این دو امر می تواند نواحی که کوبیدگی فرش دارد تا حدی به حالت اولیه بازگرداند و هم پرز های خم شده را به صورت صاف و مستقیم در آورد به همین دلیل ابتدا از خدمات شست و شویی قالیشویی استفاده کنید و اگر در فرش نتیجه ای ایجاد نشد به راحتی در بخش تعمیرات، مشکل برطرف خواهد شد.

بدون نظر

ورود