مکمل‌های ضروری در دوران بارداری که نوزاد را از ابتلا به یک بیماری کشنده نجات می‌دهند

مکمل‌های ضروری در دوران بارداری که نوزاد را از ابتلا به یک بیماری کشنده نجات می‌دهند

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد زنان بارداری که مکمل مصرف می کنند خطر ابتلا به یک بیماری کشنده را در نوزادشان کاهش می‌دهند.

کروپ (Croup) یک ویروس در نوزادان و کودکان خردسال است که باعث سرفه و مشکل در تنفس می شود.

اکثر موارد خفیف هستند و در خانه درمان می شوند. اما برخی از کودکان به درمان در بیمارستان و حمایت تنفسی نیاز خواهند داشت.

مرگ بر اثر کروپ نادر است و از هر ۳۰۰۰۰ مورد در یک مورد اتفاق می افتد.

اهمیت مکمل ویتامین دی

محققان در کپنهاگ، دانمارک، ۷۳۶ زن باردار را که به چهار گروه تقسیم شده بودند، بررسی کردند. در هر گروه، به زنان ویتامین D داده شد.

فرزندان این زنان تا سه سالگی تحت نظر بودند و هرکسی که مشکوک به ابتلا به کروپ بود توسط پزشک یا از طریق پرونده پزشکی آنها تشخیص داده شد.

در مجموع ۹۷ مورد کروپ در بین کودکان مشاهده شد.

روغن ماهی در برابر کروپ محافظت می‌کند. تنها ۱۱ درصد از کودکانی که مادرانشان روغن ماهی مصرف کرده‌اند، در مقایسه با ۱۷ درصد کودکانی که مادرانشان روغن زیتون مصرف کرده‌اند، به ویروس مبتلا شده‌اند.

همه زنان باردار ویتامین D مصرف کردند، اما نیمی از آنها دوز بالای ۲۸۰۰ واحد بین المللی و نیمی از آنها دوز استاندارد ۴۰۰ واحد بین المللی را مصرف کردند.

اما تنها ۱۱ درصد از کودکانی که مادرانشان دوز بالا مصرف کرده‌اند، در مقایسه با ۱۸ درصد کودکانی که مادرشان دوز استاندارد مصرف کرده‌اند، مبتلا به کروپ شدند.

دکتر نیکلاس بروستاد، پزشک بالینی و محقق فوق دکترا که این مطالعه را رهبری کرد، گفت:

«یافته‌های ما نشان می‌دهد که ویتامین D و روغن ماهی می‌توانند در دوزهای بالا در برابر کروپ دوران کودکی مفید باشند. اینها مکمل های نسبتا ارزانی هستند. به این معنی که این می تواند یک رویکرد بسیار مقرون به صرفه برای بهبود سلامت کودکان خردسال باشد.»

دکتر بروستاد که این یافته‌ها را در کنگره بین‌المللی انجمن تنفسی اروپا در بارسلون اسپانیا ارائه کرد. و گفت که مشخص نیست این دو ویتامین چگونه محافظت می‌کنند.

او گفت:

«اما ممکن است آنها بتوانند سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند تا به نوزادان و کودکان خردسال کمک کنند عفونت ها را به طور موثرتری پاک کنند.»

پروفسور روری مورتی که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت که سلامت ریه در کودکان کوچک می تواند در دوران بارداری تحت تاثیر قرار گیرد.

پروفسور مورتی، رئیس گروه زیست شناسی رشد ریه و مجاری تنفسی انجمن تنفسی اروپا، می گوید:

«به عنوان مثال، نوزادانی که مادرانشان سیگار می کشند، از سلامت ریه بدتری برخوردارند. ما به طور فزاینده ای می بینیم که عناصر رژیم غذایی مادر می تواند به رشد ریه کودک کمک کند یا مانع آن شود. به زنان باردار توصیه می شود برای حفظ سلامت استخوان ها، دندان ها و ماهیچه ها از مکمل ویتامین D استفاده کنند. بیش از ۴۰۰۰ IU (100 میکروگرم) ویتامین D در روز مصرف نکنید زیرا ممکن است مضر باشد.»

در حالی که NHS توصیه ای در مورد مصرف روغن ماهی نمی دهد، اما می گوید از روغن کبد ماهی که نوعی روغن ماهی است خودداری کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

 ارتباط نزدیک کمبود ویتامین دی با مرگ در اثر کرونا (کووید-۱۹)

نشانه های کمبود ویتامین دی چه هستند؟

مصرف چه ویتامین هایی همزمان با داروهای دیگر خطرناک است؟

۶ علامت هشدار دهنده که نشان می دهد کمبود ویتامین D دارید

منبع: thesun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود