۶ علامت هشدار دهنده که نشان می دهد کمبود ویتامین D دارید

۶ علامت هشدار دهنده که نشان می دهد کمبود ویتامین D دارید

تخمین زده می شود که حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان کمبود ویتامین D داشته باشند. این تعداد بسیار زیاد است و این کمبود می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی شود که معمولاً نیاز به توجه فوری افراد دارد. البته این علائم صرفاً به دلیل این کمبود ویتامین D ایجاد نمی شود، بلکه می تواند یکی از دلایل متعدد آن باشد. در هر صورت، اگر احساس کردید هر یک از علائمی که در زیر به آنها اشاره می کنیم دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

۱. مشکل در خواب

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟این ویتامین نقش بسیار مهمی در داشتن الگوهای خواب موفق دارد. مطالعات نشان داده اند که کمبود آن می تواند منجر به بی خوابی، اختلال در خواب و ساعات خواب کمتر شود. در برخی افراد، حتی می‌تواند منجر به آپنه خواب شود، که در آن تنفس فرد تنظیم نمی‌شود و خواب او را در تمام طول شب قطع می‌کند.

۲. ریزش یا نازک شدن مو

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟ویتامین D برای سلول های پوستی که کراتین را پردازش می کنند، پروتئینی که برای رشد مو و ناخن ما لازم است، ضروری است. بنابراین، وقتی به اندازه کافی نباشد، کراتین در سطوح مورد نیاز تولید نمی شود و موهای ما آسیب می بینند. در واقع، کمبود ویتامین D اغلب با آلوپسی و نازک شدن مو در مردان و زنان مرتبط است.

۳. بیماری های مکرر

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟یکی از سپرهایی که بدن و سیستم ایمنی شما می تواند به عنوان دفاعی در برابر بیماری ها و ویروس ها داشته باشد، ویتامین D است. بنابراین، زمانی که بدن شما فاقد این ویتامین باشد، ابتلا به ویروس ها و اغلب بیمار شدن برای شما بسیار آسان تر است. سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه در صورت کمبود ویتامین D بسیار راحت تر اتفاق می افتد.

۴. درد استخوان و مفاصل

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟مطالعات نشان داده اند که چگونه کمبود ویتامین D شانس ابتلا به روماتیسم مفصلی را در سنین بالاتر افزایش می دهد. ویتامین D، با کمک به جذب کلسیم به حفظ توده استخوانی در بدن ما کمک می کند. افرادی که از درد مزمن عضلانی و سایر مشکلات مرتبط با استخوان رنج می‌برند، سطح ویتامین D کمتری دارند.

۵. همیشه احساس خستگی می کنید

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟خستگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله استرس، اضطراب، افسردگی و کمبود ویتامین D. در یک مطالعه، که ۴۸۰ نفر با این کمبود در آن شرکت کردند، نشان داد که همه آنها خستگی را تجربه کرده اند. استخوان‌ها و ماهیچه‌ها ضعیف‌ باعث می‌شود کل بدن شما احساس خستگی بیشتری کند.

۶. بهبود زخم بیشتر طول می کشد

علائم هشدار دهنده کمبود ویتامین D چیست؟افراد مبتلا به دیابت در ترمیم زخم های خود مشکل دارند، اما اگر از آن رنج نمی برید، ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشید. این ویتامین می تواند فاکتورهای رشد بافت جدید را تنظیم کند. افراد مبتلا به زخم پا بیشتر از این کمبود رنج می برند. در موارد ساده‌تر، ممکن است متوجه شوید که زخم‌های جزئی مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بهبود یابند، که می‌تواند به معنای کمبود ویتامین D باشد.

بیشتر بخوانید:

همه نشانه های کمبود ویتامین D که باید به آن ها توجه کنیم

با عوارض استفاده بیش از حد از مکمل ویتامین D آشنا شوید

منبع: brightside
بدون نظر

ورود