برای اینکه ۱، ۲ یا ۳ فرزند داشته باشید دقیقا در چه سنی باید تلاش کنید؟

برای اینکه ۱، ۲ یا ۳ فرزند داشته باشید دقیقا در چه سنی باید تلاش کنید؟

وقتی جوان هستید ممکن است فکر کنید همیشه برای شروع به فکر کردن درباره تشکیل خانواده و بچه دار شدن فرصت دارید. بسیاری از ما تصور می‌کنیم که می‌دانیم می‌خواهیم چند فرزند داشته باشیم اما گاهی زندگی طبق برنامه پیش نمی‌رود. شغل، تعهدات اجتماعی و حتی باروری می‌تواند در این میان موانعی ایجاد کند.

کارشناسان نشان داده‌اند که استفاده از یک معادله علمی می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان در مورد تشکیل خانواده کمک کند؛ یک مدل ریاضی که والدین مشتاق می‌توانند از آن برای تعیین زمان شروع تلاش برای بچه دار شدن استفاده کنند. اینکه زوج‌ها بدانند چه زمانی باید روش های پیشگیری از بارداری را متوقف کنند مهم است.

این ابزار سنی را نشان می‌دهد که یک زن در رابطه، بیشترین شانس را برای داشتن یک، دو و یا سه فرزند دارد. و سن ازجمله عوامل بسیار مهمی است که بر شانس باردار شدن و داشتن یک نوزاد سالم تاثیر می‌گذارد.

بهترین سن برای داشتن یک، دو یا سه فرزند چندسالگی است؟

شانس باروری در زنان زودتر از مردان و اوایل دهه ۳۰ زندگی رو به کاهش می‌رود، تا اینکه در حدود ۳۵ سالگی به شدت کاهش می‌یابد. باروری مردان دیرتر و از حدود سن ۴۰ تا ۴۵ ساگلی به طرز نامحسوسی کم می‌شود.

اما سنی که زنان اولین فرزند خود را به دنیا می‌آورند، از سال‌های گذشته تا کنون به تدریج بیشتر و بیشتر می‌شود؛ از ۲۳.۷ در دهه ۷۰ میلادی تا ۲۸.۹ در حال حاضر. در عین حال تعداد فرزندانی که یک زن به دنیا می‌آورد از دو بچه در سال ۲۰۰۰ به عدد ۱.۵۸ در امروز رسیده است. کارشناسان می‌گویند این به دلیل عدم آگاهی کافی زنان از سن باروری‌شان اتفاق می‌افتد و می‌تواند زنان را در آینده ناامید کند.

بهترین سن برای داشتن یک، دو یا سه فرزند چندسالگی است؟

برای داشتن یک فرزند از چه سنی اقدام کنیم؟

مطالعات می‌گویند زنان برای داشتن تنها یک فرزند می‌توانند تا ۴۱ سالگی برای باردار شدن به‌طور طبیعی صبر کنند. اما این تنها یک شانس ۵۰ درصدی بارداری به آنها خواهد داد. همچنین گفته می‌شود حدود ۸۴ درصد زوج ها در صورتی که به‌طور مرتب (هر دو تا سه روز یک بار) رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند، طی یک سال به‌طور طبیعی بچه دار خواهند شد؛ اما این زمان برای مادرانی که سن بالاتری دارند بیشتر طول خواهد کشید.

مطالعات برای بیشترین شانس بچه دار شدن (۹۰ درصد) سن ۳۲ سالگی را پیشنهاد می‌دهند. این در حالی است که در سن ۳۷ سالگی ۷۵ درصد شانس باروری وجود دارد.

بهترین سن برای داشتن یک، دو یا سه فرزند چندسالگی است؟

برای داشتن دو فرزند در چه سنی اقدام کنیم؟

اگر رویای داشتن دو بچه را در سر دارید، بهتر است از ۲۷ سالگی تلاش خود برای باردار شدن را شروع کنید؛ با این کار شانسِ داشتن یک جفت فرزند برایتان تا ۹۰ درصد خواهد بود. در سن ۳۴ سالگی این شانس به ۷۵ درصد و در ۳۸ سالگی به ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

بهترین سن برای داشتن یک، دو یا سه فرزند چندسالگی است؟

برای داشتن سه فرزند از چه سنی تلاش کنیم؟

مطالعات نشان می‌دهد برای اینکه سه فرزند داشته باشید باید از ۲۳ سالگی کارتان را شروع کنید. اگر این عدد به نظرتان ترسناک می‌رسد بهتر است بدانید که اگر از ۳۱ سالگی تلاش کنید همچنان برای اینکه سه بچه داشته باشید ۷۵ درصد شانس دارید. این شانس در سن ۳۵ سالگی به ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • ساحل شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

    در مورد بارداری وسن آن باید عرض کنم من در سن۳۵سالگی ازدواج کرده ام والان هم دقیقا۹ساله ازدواج کردم ۳تابچه سالم دارم…به لطف خدا هنوزم شرایط دارم امادیگه بچه نمیخوام