کوبیدن ماهواره به شهاب سنگ توسط ناسا برای تمرین ماموریت «دفاع آخرالزمانی»

اولین آزمایش دفاع سیاره‌ای ناسا

کوبیدن ماهواره به شهاب سنگ توسط ناسا برای تمرین ماموریت «دفاع آخرالزمانی»

ماموریت «آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک» (DART) که توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (APL) در مریلند برای ناسا اداره می‌شود، اولین آزمایش دفاع سیاره‌ای است که دوشنبه ۲۶ سپتامبر ساعت ۱۹:۱۴ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۳:۴۴ سه‌شنبه ۵ مهر به وقت ایران) توسط فضاپیمای دارت با سرعت تقریبی ۲۴ هزار کیلومتر در ساعت با سیارک «دیمورفوس» (Dimorphos) برخورد خواهد کرد تا بتواند مسیر حرکت این جرم آسمانی را در اطراف سیارکی بزرگتر به نام «دیدیموس» (Didymos) تغییر دهد.

برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟

ناسا اعلام کرده است که پوشش مستقیم برخورد دارت با سیارک «دیمورفوس» را پخش خواهد کرد. می توانید این تصاویر را در وب سایت ناسا یا در کانال یوتیوب رسمی آژانس فضایی تماشا کنید.

برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟

«دیمورفوس» در زمان برخورد دارت حدود ۱۱ میلیون کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت که برای پخش مستقیم خیلی دور است. یک ماهواره کوچک که قبل از برخورد مستقر شده است، تصاویری را قبل و بعد از برخورد می گیرد. سپس آن تصاویر را به زمین ارسال می کند و به دانشمندان اجازه می دهد تا ارزیابی کنند که آیا این ماموریت موفقیت آمیز بوده است یا خیر. این تصاویر احتمالاً چند ساعت طول می کشد تا به مرکز کنترل این ماموریت برسند.
برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟
این پروژه بلندپروازانه که تیم هایی از ناسا و آژانس فضایی اروپا در آن همکاری می کنند، آزمایشی است برای جلوگیری از برخورد یک سیارک قاتل با زمین است. در صورت موفقیت آمیز بودن، می تواند راه را برای یک سیستم دفاعی سیاره ای جدید هموار کند که می تواند سنگ های فضایی را قبل از برخورد منحرف کند. این طرح منعکس کننده طرح فیلم پرفروش «آرماگدون» در سال ۱۹۹۸ است که در آن ناسا یک فضاپیما را به سمت یک سیارک می برد تا از برخورد آن به زمین جلوگیری کند.

برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟ناسا در وب‌سایت خود می‌گوید: «دارت اولین نمایش تکنیک ضربه‌گیر جنبشی برای تغییر حرکت یک سیارک در فضا خواهد بود».

برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟

فضاپیمای دارت از بدنه ای مکعبی شکل تقریباً دو برابر یک ماشین لباسشویی تشکیل شده است که دو پنل خورشیدی به طول ۱۸ متر در کنار آن قرار دارد. این فضاپیما، در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱، با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ، کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.

برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟اگرچه «دیمورفوس» در مسیر برخورد با زمین نیست، اما این ماموریت یک آزمایش است برای بررسی اینکه آیا «فناوری برخورد جنبشی» برای منحرف کردن سیارک‌های بالقوه خطرناک برای زمین موثر است یا خیر. تخمین زده می شود که ۴,۷۰۰ مورد اشیاء بالقوه خطرناک توسط ناسا طبقه بندی شده اند.برخورد دارت توسط ناسا به چه علتی انجام می شود؟عموم مردم می‌توانند پوشش زنده این برخورد را مشاهده کنند. اگرچه دارت مجهز به دوربین است، نباید انتظار داشت که یک ویدیوی زنده از خود برخورد ببینیم. اما از این ابزار برای هدایت خودکار فضاپیما به سمت «دیمورفوس» و همچنین عکاسی از سطح سیارک با نزدیک شدن به آن استفاده می‌شود. اما زمانی که وقت برخورد می‌شود، ارسال اطلاعات توسط دوربین قطع خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نیکول آناپو من؛ اولین زن بومی آمریکایی به فضا خواهد رفت

ارزش ذخایر ماه چقدر است؟ چه منابعی در ماه وجود دارد؟

منبع: thesun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود