۱۵ فیلم تحسین شده و برتر تاریخ سینما که داستان آن ها بیش از سه ساعت طول می کشد

۱۵ فیلم تحسین شده و برتر تاریخ سینما که داستان آن ها بیش از سه ساعت طول می کشد

در دوران عصر طلایی هالیوود، فیلم هایی که بیش از سه ساعت زمان داشتند بسیار معمول بودند. فیلم های حماسی طولانی در مورد روم باستان، رقابت فضایی و شخصیت های مشهور تاریخی بسیار محبوب بودند که پیش درآمدها و میان پرده های طولانی داشتند. بعد از مدتی فیلم های طولانی از اعتبار گذشته افتادند اما با بازگشت سرویس های استریمینگ و فرانچایزهای ابرقهرمانی بود که بار دیگر دوران محبوبیت فیلم های طولانی از راه رسید. عبارت «نتفلیکس ببین و لذت ببر» به سرویس های دیگری مانند آمازون، دیزنی و غیره نیز سرایت کرد و اکنون روی یک کاناپه راحت می توان بسیار ساده به تماشای فیلمی طولانی نشست.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

با مدت زمان های طولانی که افراد صرف تماشای بی وقفه سریال های محبوبشان در سرویس های استریمینگ می کنند، زمان مناسبی برای نگاه به بهترین فیلم های تاریخ سینما رسیده که می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند، در اینجا فیلم هایی که دستکم سه ساعت زمان دارند. تازه ترین فیلم دیوید او راسل به نام Amsterdam بیش از ۱۵۲ دقیقه زمان دارد و در فرآیند تدوین می تواند طولانی تر نیز بشود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ فیلم برتر تاریخ سینما آشنا کنیم که بیش از ۳ ساعت زمان دارند. شایان ذکر است که رتبه بندی این فیلم بر اساس امتیاز IMDB صورت گرفته است.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۵- It’s a Mad Mad Mad Mad World (1963)

در حالی که فیلم های طولانی به خاطر داستان های حماسی و لحظاتی باشکوه جدی شناخته می شوند، این فیلم کمدی اما قالب فیلم های طولانی را می شکند. فیلم It’s a Mad Mad Mad Mad World نیز لحظات باشکوه و بزرگ دارد و بین میدوست تا کالیفرنیا مناظر و مکان های بسیار زیبایی را به تصویر می کشد اما خنده ها بسیار فراوان و سریع از راه می رسند و به همین خاطر مخاطب به ندرت متوجه زمان طولانی فیلم می شود. بازیگران فیلم همه از ستارگان کمدی هالیوود در دهه ۱۹۶۰ هستند و به سرعت ماجراجویی های بدفرجام و فرارهای عجیبی را نشان می دهد که بار دیگر به ما یادآور می شود انسان ها برای رسیدن به پول حاضرند دست به کارهای باورنکردنی بزنند. رتبه بندی محتوای این فیلم نیز طوری است که حتی کودکان نیز می توانند به تماشای آن بنشینند، هر چند طول سه ساعت و نیمه آن را به یک فیلم دیوانه کننده تبدیل می کند.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۴- Malcolm X (1992)

فیلم اسپایک لی در مورد این رهبر بحث برانگیز و جنجالی حقوق مدنی به خودی خودی جنجال آفرین بود و تماشای این فیلم در روزگار امروزی به اندازه سال ساخت فیلم اهمیت دارد، به همین خاطر برای تماشای فیلمی به طول ۳ ساعت و ۲۲ دقیقه آماده باشید، فیلمی که بخشی از تاریخ معاصر ایالات متحده را به تصویر می کشد. سناریو فیلم Malcolm X بر اساس کتابی از الکس هیلی به نام The Autobiography of Malcolm X ساخته شده است. در اینجا با یک فیلم زندگینامه ای حماسی مواجه هستیم که داستان مرد جوانی به نام مالکوم لیتل را روایت می کند در شرایطی که پدرش توسط نژادپرستان سفیدپوست کشته شده و در دوران جوانی وارد فعالیت های تبهکارانه شده اما با خواندن نوشته های الایجا محمد به عضویت فرقه ای مسلمان به نام ملت اسلام در می آید.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۳- The Right Stuff (1983)

فیلم هایی که در مورد فضانوردان هستند به پرتاب های دراماتیک، چرخش های متهورانه دور مدار زمین و فرودهای هیجان انگیز می پردازند. The Right Stuff اما بیشتر در مورد اتفاقاتی است که پشت صحنه رخ می دهند. این فیلم مخاطب را به درون فرآیند خسته کننده اما در ظاهر مضحک آزمون، آموزش و انتخاب نهایی فضانوردان می برد. تماشاگران بعد از تماشای این فیلم به درکی جدید از توانایی بدن در تحمل فشار و سختی خواهند رسید، فیلمی که تماشای آن بیش از ۳ ساعت به طول می انجامد. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام ساخته شده و اخیراً نیز در قالب یک سریال تلویزیونی توسط لئوناردو دی کاپریو تولید شده است که آن هم The Right Stuff نام دارد. ساخت این نسخه سریالی باعث شده که نسخه سینمایی اورجینال سال ۱۹۸۳ بار دیگر مورد توجه قرار گیرد که البته استحقاق این توجه دوباره را نیز دارد.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۲- Dances With Wolves (1990)

فرمول فیلم Dances With Wolves چنان موفق بود که از زمان انتشارش در سال ۱۹۹۰ بارها و بارها مورد تقلید قرار گرفته و تکرار شده است، به طوری که بسیاری با لحنی طعنه آمیز می گویند فیلم Avatar ساخته جیمز کامرون از روی آن کپی شده است. چنین ادعای بسیار حیرت انگیز است زیرا فیلم کوین کاستنر در دورانی ساخته شده که طول یک فیلم به ندرت از دو ساعت فراتر می رفت و نقدها نیز چندان از موفقیت فیلم تاریخی جدید کاستنر خبر نمی دادند، فیلمی که در دوران خود از معدود فیلم هایی بود که بیش از سه ساعت زمان داشت.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۱- Ben-Hur (1959)

در سینمایی مملو از داستان های حماسی حاوی سندل ها و شمشیرها، در شرایطی که تهیه کنندگان بسیاری برای ساخت داستان های کتاب مقدس با هم رقابت می کردند، Ben-Hur نشان داد فیلمی حماسی تاریخی است که از تست زمان سربلند بیرون آمده است. به همین خاطر بود که کسی به نسخه بازسازی شده این فیلم در سال ۲۰۱۶ اهمیت چندانی نداد. این داستان ساختگی است اما از این لحاظ که شخصیت های واقعی تاریخی در آن نقش دارند قابل توجه است، از جمله شخصیت واقعی پونتیوس پیلات که سعی دارد مشکلات اجتماعی ناشی از تحقیر و به برده کشیدن مردم منطقه جودیا را حل کند، معضل سیاسی مهمی که در آن دوران امپراطوری روم را درگیر خود کرده بود. بدین ترتیب جای تعجب ندارد که طول این فیلم سه ساعت و ۲۱ دقیقه است. داستان فیلم Ben-Hur بر روی یک آریستوکرات یهودی تمرکز دارد که سعی دارد مردمش را از یک حکومت دیکتاتور برهاند و بدین ترتیب فضای دوران عیسی مسیح به شکلی منحصربفرد و واقعی به تصویر کشیده می شود. اگر هیچ کدام از این مسائل برایتان هیجان انگیز و جذاب نیست، دستکم به خاطر مسابقه خونین و پرتنش ارابه سواری به تماشای آن بنشینید.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱۰- The Wolf of Wall Street (2013)

وقتی منتشر شد، شکایت هایی در مورد فیلم The Wolf of Wall Street وجود داشت مبنی بر اینکه بیش از حد داستان رفتارهای جوردن بلفورت را باشکوه و جذاب نشان داده است، زیرا او در واقع مرتکب اختلاس و کلاهبرداری شده و به میلیون ها نفر خسارت وارد کرده بود. او از راه کلاهبرداری زندگی لاکچری برای خود ساخته بود اما تصویری که از وی در فیلم ارائه می شد مرز بین هجو و باشکوه جلوه دادن رفتارهای بد را مبهم کرده بود. اما همین موضوع باعث شده بود که جذابیت فیلم اسکورسیزی در مورد یک کلاهبردار شیک پوش بیشتر شود. کاربران IMDb اما این فیلم را دوست داشتند و به آن امتیازی مشابه کلاسیک هایی مانند Gone with the Wind دادند، فیلمی که خود به خاطر مسائل دیگر بحث برانگیز شده بود. در مورد فیلم The Wolf of Wall Street، تماشاگران بیشتر شیفته بازی ها، طنز تاریک و سبک فیلمسازی اسکورسیزی شدند که باعث شد بسیاری آن را با Goodfellas مقایسه کنند.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۹- Gone With the Wind (1939)

باید در مورد اسکارلت صحبت کنیم. این فیلم برخلاف بسیاری از تصورات، یک نسخه دراماتیزه شده از داستانی واقعی است و نه یک مستند. تماشای Gone With the Wind کمک می کند بفهمیم که چطور برخی از مردم آمریکا به افسانه هایی در مورد تاریخ کشورشان باور پیدا کردند. این فیلم تنها یک ملودرام نژادپرستانه نیست بلکه یک فیلم جنسیت زده و طبقه بندی کننده جامعه نیز هست. این فیلم یک نقد هیجان انگیز بر غرور اسکارلت است که نمی تواند سبک زندگی اش را حفظ کند، درسی که هرگز یاد نمی گیرد تا اینکه دیگر خیلی دیر شده است. در شرایطی که فیلم به پایان خود نزدیک می شود، تاریخ بدون او به راه خود ادامه می دهد و مابقی جهان ذره ای به او اهمیت نمی دهد.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۸- Once Upon a Time in America (1984)

در حالی که سرجیو لئونه در دوران فعالیتش به عنوان فیلمساز عموماً به ساخت فیلم های وسترن اسپاگتی ماندگار می پرداخت، فیلمی ساخت که از زمانه خود جلوتر بوده و با طول بیش از سه ساعت به یکی از شاهکارهای تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم بعد از دو فیلم پدر خوانده منتشر شد و به همین خاطر انتظارات زیادی از آن وجود داشت اما همچنان توانست جایگاه خاص خود را در تاریخ سینما داشته باشد. با داشتن رابرت دنیرو و جیمز وود در نقش های اصلی، هنوز هم طرفداران امروزی با عشق از فیلم Once Upon a Time in America صحبت می کنند. با امتیاز بالای ۸.۳ در IMDb، بسیاری فیلم حماسی سرجیو لئونه را یک شاهکار در مورد مردی دانسته اند که هیچگاه نتوانست صلح و آرامش را در دنیایی بیاید که اجازه داشتنش را به او نمی داد.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۷- Lawrence of Arabia (1962)

موسیقی این فیلم بارها و بارها تقلید و حتی هجو شده و به همین خاطر حتی اگر فیلم را ندیده باشید موسیقی متن آن را شنیده اید. در میان بازیگران اصلی فیلم چهره های آشنای زیادی مانند عمر شریف دوست داشتنی و الک گینس محبوب همه طرفداران جنگ ستارگان دیده می شود. فیلم Lawrence of Arabia یک نسخه به شدت دراماتیزه شده از اتفاقات واقعی است که براحتی زمان طولانی سه ساعت و ۴۸ دقیقه ای فیلم را پر می کنند. تی ای لارنس کتابی به نام The Seven Pillars of Wisdom نوشت که داستان صداقت کامل او با اعراب از دیدگاه خودش را روایت می کند و یکی از معدود مشابهت های نسخه کتابی و سینمایی، دلشکستگی او در پایان فیلم و حس شبه شرمندگی است که نسبت به متحدان قدیمی اش دارد.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۶- Avengers: Endgame (2019)

فیلمی جدید که نشان می دهد فیلم های بیش از سه ساعته بار دیگر مورد توجه قرار گرفته اند، نشان داد که زمان طولانی نیز نمی تواند مانع از هجوم تماشاگران برای تماشای بزرگ ترین بلاک باستر قرن بیست و یکم تاکنون شود. این فیلم حتی نقدها منفی زیادی نیز نداشت زیرا بسیاری انتظار دیدن سرنوشت شخصیت های مانند ثور چاق و بیووه سیاه را داشتند و برخی نیز آن را با فیلم قبلی این مجموعه با نام Avengers: Infinity War مقایسه می کردند. اشک های زیادی برای از دست دادن مرد آهنین ریخته شد و بسیاری از طرفداران از خود پرسیدند که آیا فداکاری او در Avengers: Endgame ارزشش را داشت یا خیر. یک چیز که ظاهراً کسی با آن مشکلی نداشت مدت زمان سه ساعت و یک دقیقه ای طول فیلم بود.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۵- The Green Mile (1999)

بر اساس داستانی از استفن کینگ، فرانک دارابونت دومین فیلم خود در مورد زندان را پس از رستگاری در شاوشنک با نام The Green Mile ساخت. با فیلمی که بیش از سه ساعت زمان داشت، دارابونت فرصت زیادی برای روایت داستان مردی داشت که به اشتباه به مرگ دو دختربچه متهم شده و دوران انتظارش برای نشستن روی صندلی الکتریکی اعدام می گذراند. برخلاف Shawshank Redemption، جان کافی در نهایت به آزای و فرار نرسید اما این بار پیش از مرگش باعث شد اطرافیانش به رستگاری برسند. کاربران IMDb تصدیق کرده اند که تماشای این فیلم هم آن ها را خندانده و هم به گریه انداخته است و احساساتی را تجربه کرده اند که نمی توان در قالب کلمات گنجاند. آن ها همچنین به خاطر وفاداری داستان به رمان استفن کینگ، فیلم احساسی دارابونت ستوده اند.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۴- Seven Samurai (1954)

جای تعجب ندارد که فیلمی با طول بیش از سه ساعت را در رزومه کاری آکیرا کوروساوا فیلمساز نابغه ژاپنی دید. شاهکار او که در سال ۱۹۵۴ منتشر شد، با نام Seven Samurai، فیلمی بود که بعدها نسخه هالیوودی آن با نام The Magnificent Seven ساخته شد. با سه ساعت و ۲۷ دقیقه طول، این فیلم یکی از طولانی ترین فیلم های کوروساوا نیز هست. نقدها و امتیازات موجود در IMDb برای این فیلم نیز با جایگاه افسانه ای آن در تاریخ سینما سازگار است جایی که رأی دهندگان به آن امتیاز متوسط ۸.۶ داده اند که برای فیلمی با عمر نزدیک به ۷۰ سال امتیازی بسیار بالا و حیرت انگیز است.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۳- The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

اگر فیلم Dances With Wolves ترند فیلم های بیش از سه ساعت را در دهه ۱۹۹۰ از نو آغاز کرد، فرانچایز Lord of the Rings به جذاب ترین شکل ممکن در سال ۲۰۰۲ این رویه را بازگرداند و سینما را برای همیشه تغییر داد. دیگر فیلم های این سه گانه نیز به مرز ۳ ساعت رسیدند و تنها چند دقیقه برای رسیدن به این عدد کم آوردند اما سومین فیلم فرانچایز با نام The Lord of the Rings: The Return of the King تنها عنوان این سه گانه است که از مرز سه ساعت عبور کرده و به عدد سه ساعت و یک دقیقه زمان می رسد. نکته جالب اینکه نسخه اورجینال کتابی نیز همین رویه را در پیش گرفته است و به همین خاطر علیرغم زمان طولانی، راهی برای دور ماندن مخاطبان از نسخه کتابی و سینمایی وجود ندارد. باید یادآور شد که زمان گفته شده از این فیلم مربوط به نسخه نهایی سینمایی است، نه نسخه های بعداً تدوین شده که طولانی تر نیز بوده اند.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۲- The Godfather Part II (1974)

وقتی فرانسیس فورد کوپولا فیلم The Godfather را منتشر کرد به عنوان یکی از بهترین فیلم های گانگستری تاریخ سینما ماندگار شد. دنباله این فیلم که از نظر بسیاری از فیلم اورجینال نیز بهتر بود، رابرت دنیرو را در نقش دوران جوانی ویتو کورلئونه دارد در حالی که آل پاچینو نقش مایکل را در زمان معاصر حفظ می کند. این یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما با طول بیش از سه ساعت بود که ساخته می شد. کاربران IMDb نیز آن را در کنار دو فیلم اول و سوم فرانچایز پدر خوانده در زمره بهترین فیلم های با مدت زمان بیش از سه ساعت رتبه بندی کرده اند. برخی حتی آن را بهترین دنباله تاریخ سینما و یکی از بهترین فیلم هایی که تاکنون ساخته شده توصیف کرده اند.

15 فیلم برتر تاریخ سینما که بیش از سه ساعت زمان دارند

۱- Schindler’s List (1993)

فیلم Schindler’s List که از نگاه بسیاری بهترین اثر کارنامه هنری استیون اسپیلبرگ و یکی از تکان دهنده ترین فیلم های ساخته شده در مورد هولوکاست است، Schindler’s List بر اساس رمانی نوشته توماس کنیلی در سال ۱۹۹۲ به نام Schindler’s Ark ساخته شد. این داستان هیجان انگیز و البته تکان دهنده که بیش از سه ساعت و ۱۵ دقیقه طول دارد بهترین و بدترین رفتارهای انسانی را به تصویر می کشد. این فیلم با ترکیبی از تکنیک های قدیمی و جدید سینما ساخته شده است، از جمله استفاده از تصاویر سیاه و سفید در برخی از صحنه ها و سکانس های رنگی در برخی دیگر. اتفاقات کتاب کنیلی به شکلی دراماتیزه شده در نسخه سینمایی به تصویر کشیده می شوند اما اسکار شیندلر یک شخصیت تاریخی واقعی در دوران سلطه نازی ها بر آلمان بوده و فهرست تهیه شده توسط او نیز کاملاً واقعی بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علی شهریور ۲۵, ۱۴۰۱

    سه گانه ارباب حلقه ها هر کدوم حداقل ۳ ساعت و نیمه ، و قسمت سومش بالای ۴ ساعته . لطفا تصحیح کنید