حذف تصویر تخت جمشید از چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی

حذف تصویر تخت جمشید از چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی

تصاویر منتشر شده از چک پول جدید ۱۰۰ هزار تومانی از حذف تصویر تخت جمشید از آن حکایت دارد.

چک پول جدید ۱۰۰ هزار تومانی که به‌ زودی توزیع خواهد شد، برخلاف چک پول دولت روحانی با امضای همتی، تصویری از یک مسجد را بر روی خود دارد اما روی اسکناس اشاره‌ ای به نام این مسجد نشده است. این در حالی است که در چک‌ پول قبلی، تصویری از تخت جمشید با این جمله حک شده بود: «آثار تاریخی کشور جزو مفاخر ملت ایران است.»

روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی از حذف تصویر تخت جمشید از چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی انتقاد کرده است.

در این مطلب آمده است:

تقابل ملیت و اسلامیت ظلم به هر دو است. این دو عنصر جدایی ناپذیرند. ما همان لحظه‌ای که زاده می‌شویم، هم مسلمانیم و هم ایرانی.

آنان که به نام دین، بر ملیت می‌تازند و یا با پرچم ملی به دین هجوم می‌برند، در حقیقت به پای خود و حتی به مغز و قلب خویش شلیک می‌کنند. کاری چنین نابخردانه، فقط از کسانی ساخته است که از ایمان و فهم حداقلی هم محروم مانده باشند. ما در دفاع مقدس این را تجربه کرده‌ایم که تضعیف هرکدام نه‌تنها به تقویت دیگری نمی‌انجامد که آن را ضعیف‌تر هم می‌کند.

امروز هم به هشدار باید گفت، حذف نشانه‌های ملیت – چون حذف تصویر تخت جمشید از ایران چک‌های ۱۰۰ هزارتومانی و… – به افزایش رویکرد به دین و مذهب نمی‌انجامد بلکه تعلق مردم به هویت و چهارچوبه شناختی خویش را به شدت فروخواهد کاست که به واقع بسان چهاردیواری خانه عمل می‌کند.

کدام خردمند را می‌توان تصور کرد که کلنگ در پایه‌های خانه خود بزند؟ تصورش لرزه بر اندام آدمی می‌اندازد چه رسد به این که به واقع هم افرادی را ببینیم که چنین می‌کنند. آنان را که با تبر به جان درخت ملیت افتاده‌اند، باید گفت، “گیریم این درخت را از ریشه برکندید، به جای آن چه خواهید کاشت؟” مطمئن باشید درختی نخواهد رست که میوه‌اش را بخورید و در سایه‌اش، آرام بگیرید.

تضعیف ملیت، دیوار فرو ریخته هویت ملی می‌شود همان شکاف بزرگی که دشمن از آن رد می‌شود و پای بر گرده همه‌مان می‌کوبد. دیگر سوی ماجرا نیز چنین است و کسانی که از پنجره ملیت به درخت مذهب سنگ می‌زنند را هم باید هوشیار کرد که عاشورا عمق استراتژیک ما و پیشران قدرت‌ها برای نگهداری ایران است.

مهمترین عمل تولید قدرت برای در هم شکستن تجاوز عراق مستظهر به قدرت‌های شرقی و غربی، عاشورا بود. کسانی که به نام ملیت بر دین قلم می‌کشند، نه ملی‌گرا که ملی‌ستیز هستند. براندازان ایرانند نه هواخواهان ایران. این دو گروه با ۱۸۰ درجه اختلاف دولبه یک قیچی را تیز می‌کنند، که منافع ملی و باورهای دینی را قطع می‌کند. برای شکستن این قیچی با تمام توان برای ارتقای باورهای دینی و ملی بکوشیم. الترام به مؤلفه‌های مذهبی و ملی را به عنوان یک “باید” انقلابی و اسلامی و وطنی، مورد توجه قرار دهیم. راه حراست از عظمت ایران و نگهداشت سرمایه‌های دینی، همین است. بدان همت کنیم.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • خسته شهریور ۲۹, ۱۴۰۱

  ریشه کن شدنتون نزدیکه…

  • امیدی شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

   یعنی یکی نیست به شما بگه اول ما انسان به دنیا میام
   بعد مطصفا چون تو ایران به دنیا امدیم میشیم ایرانی
   بعد دینمون میشه مسلمون تازه اگه دین عوض نکنیم

 • خان شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  سگ تو روحشون خارج از نوبت عملیات انجام بده

 • سلیمانی شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  چک پول باشه، عکس خر روش باشه! الکی تحلیل نکنید. اسلامیت و ایرانیت… اصلا کی روی چک رو نگاه می کنه؟

 • میثم بختیاری شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  چقدر اقایان کوته فکر هستند

 • برباد رفته شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  مسعولیین فهمیدن ارزش تخت جمشید خیلی بیش از سه دلاره برداشتن این عکس رو زدند

 • ققنوس شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  گاهی رفتارهایی از مسئولین سر می‌زند که دشمنان آشکار از انجام آن عاجزند بنظر میرسد مسئولانی به این اقدامات دست می‌زنند که یا خودشان نفوذی هستند یا از نفوذی ها خط می‌گیرند همان نفوذی هایی که سعی می‌کنند شعار نه شرقی و نه غربی را به نه غربی ، و شعار جمهوری اسلامی را به حکومت اسلامی ظاهری تبدیل کنند ! و آنطوریکه از نتایج امور حاصل می‌شود در کارشان توفیق زیادی بدست آورده اند !

 • حامد شهریور ۳۰, ۱۴۰۱

  به امید آزادی