بازیگر سرخپوست آمریکایی و حامل پیام اعتراضی مارلون براندو در مراسم اسکار درگذشت

بازیگر سرخپوست آمریکایی و حامل پیام اعتراضی مارلون براندو در مراسم اسکار درگذشت

ساچین لیتل فدر (Sacheen Littlefeather) در ۷۵ سالگی درگذشت. این بازیگر و فعال بومی آمریکایی تنها چند روز پس از اینکه رسماً عذرخواهی آکادمی اسکار را برای واکنش به سخنرانی اعتراضی او در مراسم سال ۱۹۷۳ از طرف مارلون براندو را پذیرفت، درگذشت. آکادمی علوم و هنرهای نمایشی اعلام کرد که لیتل فیدر یکشنبه در خانه خود در نواتو کالیفرنیا، درگذشت.

ماجرای سخنرانی ساچین لیتل فدر در اسکار چه بود؟

ساچین لیتل فدر کیست؟هنگامی که مارلون براندو به عنوان بهترین بازیگر مرد برای «پدرخوانده» (۱۹۷۲) نامش در مراسم اسکار خوانده شد، دختری بومی آمریکایی و ۲۶ ساله به نام ساچین لیتل فیدر به نیابت از مارلون براندو روی صحنه رفت و چنین گفت:«من به جای مارلون براندو در این مراسم حضور یافته ام. او از من خواسته که به شما بگویم که با کمال تاسف نمی تواند این جایزه را قبول کند و دلیل آن رفتار صنعت فیلم و سینما با بومیان آمریکا است.»ساچین لیتل فدر کیست؟هنگامی که لیتل فدر در سال ۱۹۷۳ از طرف براندو ظاهر شد تنها ۲۶ سال داشت و طبق گزارش ها، تهیه کننده مراسم اسکار، هاوارد کخ به او گفته بود که باید اظهاراتش را در ۶۰ ثانیه به پایان برساند و با گذشت زمان او را تهدید می کرد که دستگیر خواهد شد. .لیتل فیدر با انبوهی از هیاهوهای حضار، حرکات نژادپرستانه و تهدید به ضرب و شتم پشت صحنه مراسم اسکار روبرو شد.ساچین لیتل فدر کیست؟برخی از حضار او را هو کردند. جان وین که در آن زمان در پشت صحنه بود، ظاهراً خشمگین بود. در سال‌های پس از آن، لیتل‌فدر گفته است که برای حضور کوتاهش در مراسم جوایز اسکار مورد تمسخر، تبعیض و حمله شخصی قرار گرفته است.

عذرخواهی اسکار از ساچین لیتل فدر بعد از ۵۰ سال

ساچین لیتل فدر کیست؟آکادمی اسکار، دو هفته پیش رویدادی را به افتخار لیتل فدر برگزار کرده بود. چندی پیش موزه آکادمی اسکار نامه ای را به اشتراک گذاشت که دیوید روبین، رئیس آکادمی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲ برای لیتل فدر ارسال کرده بود و درباره لحظه نمادین او در مراسم اسکار نوشته بود. روبین سخنرانی لیتل فدر را بیانیه قدرتمندی خواند که همچنان ضرورت احترام و اهمیت کرامت انسانی را به آنها یادآوری می کند.ساچین لیتل فدر کیست؟لیتل فیدر گفت که وقتی آکادمی برای جبران خسارت با او تماس گرفت، تعجب کرده است.او گفت: «هرگز فکر نمی‌کردم روزی را ببینم که این حرف ها را بشنوم و تجربه کنم». او در فیلم سال ۲۰۱۸ خود «ساچین: شکستن سکوت» (Sacheen: Breaking the Silence)، گفت که در پی اتفاق مراسم اسکار در حرفه‌اش در سینما، مورد تخریب قرار گرفت.ساچین لیتل فدر کیست؟لیتل فیدر گفت: «من در لیست سیاه قرار گرفتم یا می توان گفت در لیست قرمز قرار گرفتم. جانی کارسون، دیک کاوت و دیگران نمی‌خواستند من در برنامه‌هایشان حضور داشته باشم… درها به رویم محکم بسته شدند و هرگز دوباره باز نشدند.»ساچین لیتل فدر کیست؟لیتل فیدر در نهایت سینما را ترک کرد و با در رشته پزشکی مدرک بهداشت گرفت. او ستون نویس روزنامه ای برای قبیله کیووا در اوکلاهما بود و در توسان تدریس می کرد و در ابتدای بحران ایدز در کنار مادر ترزا فقید کار کرده بود.ساچین لیتل فدر کیست؟لیتل فدر در بیانیه ای گفت: «بسیار مایه دلگرمی است که می بینم از زمانی که ۵۰ سال پیش جایزه اسکار را نپذیرفتم، همه چیز چقدر تغییر کرده است. در مورد عذرخواهی آکادمی از من، ما بومیان آمریکایی مردمان بسیار صبوری هستیم – فقط ۵۰ سال از آن زمان می گذرد! ما باید حس شوخ طبعی خود را در این مورد همیشه حفظ کنیم. این روش ما برای بقا است.»

بیشتر بخوانید:

داستان غم انگیز دختر سرخپوستی که به جای مارلون براندو در اسکار ۱۹۷۳ حاضر شد

سرنوشت بازیگران «پدرخوانده» ۵۰ سال بعد از انتشار این فیلم محبوب چه شد؟

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود