از اختلال در خواب تا مشکلات جنسی؛ تورم پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

از اختلال در خواب تا مشکلات جنسی؛ تورم پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

با افزایش سن مردان، سلامت پروستات آنها به خطر می افتد و باید به فکر درمان باشند. مشکلات پروستات به طور مستقیم منجر به علائم خجالت آور می شود؛ مانند افزایش فوریت برای ادرار کردن یا جریان ضعیف ادرار. علت بزرگ شدن پروستات ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که با افزایش سن مردان و تغییرات هورمونی مرتبط است.

تعادل هورمون ها در بدن شما با افزایش سن تغییر می کند و این ممکن است باعث رشد غده پروستات شود.

بنیاد مراقبت های اورولوژی دریافته است که حدود ۹۰ درصد از مردان بین ۵۰ تا ۶۰ سال از بزرگی پروستات رنج می برند.

در کنار بزرگی پروستات، ناراحتی های دستگاه ادراری تحتانی نیز مشهود است.

این علائم شامل علائمی مانند افزایش ادرار، فوریت ناگهانی برای ادرار کردن و جریان ضعیف ادرار است و به کاهش کیفیت کلی زندگی از جمله اختلال در خواب معروف است.

اما تحقیقات جدید یک مکمل قدرتمند را برای کمک به افزایش مشکلات نشان داده است.

تایید موثر بودن مکمل جدید

یک پانل بین المللی متشکل از هفت اورولوژیست برجسته از آمریکای شمالی و اروپا بیش از ۵۰ مطالعه تحقیقاتی بالینی اصلی را بررسی و هفت بیانیه موافق ارائه کردند.

این تحقیق در مجله Uro منتشر شد و در مقاله ای با عنوان “تجدید نظر در مورد نقش عصاره نخلک اره‌ای برای مردان با علائم دستگاه ادراری تحتانی در آمریکای شمالی” توضیح داده شد.

متخصصان به این نتیجه رسیدند که عصاره نخلک اره ای باکیفیت، که به عنوان عصاره لیپیدوسترولیک سرنوآ نیز شناخته می شود، باید به عنوان گزینه ای برای مردان دارای علائم خفیف تا متوسط دستگاه ادراری تحتانی مرتبط با بزرگ شدن پروستات در نظر گرفته شود.

یکی از نویسندگان مشترک و اورولوژیست گفت:

«در سراسر جهان، در مورد اثربخشی عصاره نخلک اره ای که منجر به توصیه های متفاوت توسط سازمان های بهداشتی در سراسر جهان شده است، اتفاق نظر وجود ندارد.»

هدف این پانل متخصص کمک به درک جمعی ما از علم و ایجاد بحث در مورد نقشی بود که عصاره نخلک اره ای باکیفیت می تواند در سلامت مردان ایفا کند.

نخلک اره ای چیست؟

نخلک اره ای (Saw palmetto) نخل بوته مانندی است که قرن هاست برای بیماری های مختلف از جمله اختلالات اندام های تناسلی زن و مرد و سرفه های ناشی از بیماری های مختلف استفاده می شود.

این مکمل به عنوان یک مکمل غذایی برای علائم ادراری مرتبط با بزرگ شدن غده پروستات، و همچنین برای دردهای مزمن لگن، میگرن، ریزش مو و سایر بیماری ها تبلیغ می شود.

در کنار بهبود سلامت پروستات، نشان داده شده است که نخلک اره ای به طور طبیعی سطح تستوسترون را افزایش می دهد.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات چیست؟

این مکمل قبلاً برای اثربخشی آن برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) مورد مطالعه قرار گرفته است. BPH وضعیتی است که باعث بزرگ شدن غدد پروستات و کاهش جریان ادرار می شود.

یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای نشان داد مردانی که روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم روغن نخل اره مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که این کار را نمی‌کردند، بهبود قابل توجهی در علائم BPH نشان دادند.

مطالعه دیگری بین ۳۵۴ مرد نشان داد که مصرف ۳۲۰ میلی گرم نخلک اره ای علائم BPH را کاهش می دهد. علاوه بر این، جریان ادرار را کم کرده و کیفیت زندگی و عملکرد جنسی را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.

علائم دستگاه ادراری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله بیماری هایی مانند سرطان پروستات که نیاز به درمان فوری دارند.

اگر در ادرار کردن مشکل دارید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

اکیداً توصیه می شود قبل از شروع مصرف مکمل های جدید با پزشک خود صحبت کنید.

با این حال، نخلک اره ای به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود و با عوارض جانبی بسیار کمی همراه است.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۷ علامت هشدار دهنده سرطان پروستات در مردان؛ از جریان ضعیف ادرار تا زور زدن

کار غده پروستات در بدن مردان چیست و آیا می‌توان آن را برداشت؟

عادت شبانه‌ای که می‌تواند نشانه سرطان پروستات باشد را بشناسید

با نشانه های اصلی سرطان پروستات آشنا شوید

۸ نکته درباره سرطان پروستات که تمامی مرد ها باید از آن ها اطلاع داشته باشند

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود