کدام رهبران جهان رسماً تولد ۷۰ سالگی ولادیمیر پوتین را به او تبریک گفته اند؟

کدام رهبران جهان رسماً تولد ۷۰ سالگی ولادیمیر پوتین را به او تبریک گفته اند؟

روز گذشته ولادیمیر پوتین تولد ۷۰ سالگی اش را جشن گرفت و در شرایطی که هنوز یکی از قدرتمندترین مردان جهان به شمار می آید، دوستان زیادی برایش باقی نمانده اند که تولدش را به او تبریک بگویند، پس از آنکه بیش از هفت ماه پیش به اوکراین حمله کرد. اما در این شرایط چه کسانی تولد او را تبریک گفته اند. اوو مورالس رییس جمهور سابق بولیوی یکی از معدود کسانی است که در کنار رهبر کره شمالی تولد ۷۰ سالگی پوتین را به وی تبریک گفته است.

مورالس در پیامی برای «برادر» خود بهترین ها را در روز تولدش آرزو کرده است، در شرایطی که رسانه های غربی مدعی شده اند تنها او و کیم جونگ اون رهبران کشورهایی هستند که تولد پوتین را به او تبریک گفته اند، موضوعی که باور آن سخت است زیرا در شرایط کنونی نیز روسیه و پوتین هنوز متحدان بسیاری دارند، از بلاروس و ایران گرفته تا هند و چین و ونزوئلا و برخی دیگر از کشورهای آسیای میانه. نکته دیگر اینکه تبریک تولد عموماً به صورت ارسال نماینده یا پیام صورت می گیرد و به ندرت در شبکه های اجتماعی منتشر شده و یا به اطلاع رسانه ها می رسد و به همین دلیل نمی توان مدعی شد تنها کیم جونگ اون یا رییس جمهور سابق بولیوی جشن تولد ۷۰ سالگی پوتین را به او تبریک گفته اند. مورالس که بیش از ۱۴ سال رهبری کشورش را بر عهده داشت تازه ترین شخصیت سیاسی شناخته شده ای است که به رییس جمهور روسیه تبریک گفته است.

وی علاوه بر آرزوی بهترین ها برای پوتین، ناتو و ایالات متحده را نیز مورد حمله قرار داده است. او در توییت خود نوشته است: «تبریک به برادرم رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین به خاطر تولدش. ملت های بزرگ، آزاد و ضد امپریالیستی در مبارزه با مداخله گرایی نظامی ایالات متحده و ناتو در کنار او هستند. جهان وقتی ایالات متحده دست از کشتار بردارد به صلح خواهد رسید». مورالس هنوز در دنیای سیاست کشورش فعالیت داشته و قرار است در انتخابات ریاست جمهوری آینده بولیوی در سال ۲۰۲۵ از جانب حزب جنبش سوسیالیست نامزد شود. به عنوان رییس جمهور، مورالس روابط نزدیکی با روسیه داشت و روسیه یک مرکز هسته ای در شهر ال آلتو ساخته است. پیش از این نیز مورالس از حمایت خود از روسیه در حمله به اوکراین صحبت کرده است.

همزمان، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نیز در پیامی تولد ۷۰ سالگی پوتین و «نابود کردن چالش ها و تهدیدهای ایالات متحده» را به او تبریک گفته است. در ادامه پیام تبریک تولد رهبر کره شمالی آمده است: «روسیه به شکل قابل اعتمادی در حال دفاع از شرافت کشور و منافع بنیادین آن در مقابل چالش ها و تهدیدهای ایالات متحده و نیروهای تابعش است. چنین واقعیتی بدون رهبری ممتاز و اراده قوی شما غیرقابل تصویر است».

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود