چین در حال ساخت سلاح های مشابه «جنگ ستارگان» برای کنترل فضاست

چین در حال ساخت سلاح های مشابه «جنگ ستارگان» برای کنترل فضاست

یک رئیس ارشد جاسوسی بریتانیا امروز هشدار داد که چین در حال ساخت سلاح های جنگ ستارگان برای به دست گرفتن کنترل فضا است. رئیس GCHQ سر جرمی فلمینگ قصد دارد در یک نشست امنیتی این نکته را گوشزد کند که بسیاری معتقدند چین در حال ساخت زرادخانه ای قدرتمند است تا در صورت وقوع جنگ، با سلاح های جنگ ماهواره های بریتانیایی و غربی را از بین ببرند.

ماجرای سلاح های جنگ ستارگان چین چیست؟

فلمینگ قصد دارد که درباره شبکه ماهواره های BeiDou پکن که می تواند برای ردیابی هر کسی در هر زمان و هر مکان استفاده شود، صحبت کند. او می گوید: «بسیاری بر این باورند که چین در حال ایجاد یک قابلیت قدرتمند ضد ماهواره‌ای با دکترین عدم دسترسی سایر کشورها به فضا در صورت وقوع درگیری است و این نگرانی وجود دارد که این فناوری برای ردیابی افراد مورد استفاده قرار گیرد.»
روسیه و چین هر دو تسلیحات ضد ماهواره‌ای را آزمایش کرده‌اند که می‌تواند ماهواره‌های ارتباطی، نظارتی و GPS را که برای ناوبری و هدایت موشک‌های دقیق استفاده می‌شود، نابود کند.

ماجرای سلاح های جنگ ستارگان چین چیست؟

سر جرمی فلمینگ می‌گوید که چین، و نه روسیه، تهدید تعیین‌کننده عصر ما ست، زیرا تسلط این کشور بر فناوری‌های جدید مانند ارزهای دیجیتال می‌تواند برای اعمال کنترل بر جمعیت چین، همسایگان، بدهکاران و شرکای تجاری استفاده شود.

ماجرای سلاح های جنگ ستارگان چین چیست؟

وی افزود: «رهبر چین معتقد است که قدرت و اقتدارشان از سیستم بسته و تک حزبی حفظ می شود. آنها به دنبال حفظ مزیت خود از طریق کنترل آن هستند.»

ماجرای سلاح های جنگ ستارگان چین چیست؟

این بدان معناست که آنها به جای جستجوی راه‌هایی برای حمایت و آزادسازی پتانسیل شهروندان خود، فرصت‌هایی را برای کنترل مردم چین می‌بینند. به گفته سر جرمی فلمینگ: «آنها ملت ها را به عنوان دشمنان بالقوه یا مشتری بالقوه می بینند که باید مورد تهدید، رشوه یا اجبار قرار گیرند.»

ماجرای سلاح های جنگ ستارگان چین چیست؟

اما زیربنای این باور احساس ترس است؛ ترس از شهروندان خود، از آزادی بیان، تجارت آزاد، استانداردهای باز فناوری و اتحادها و کل نظم آزاد و دموکراتیک و سیستم مبتنی بر قوانین بین المللی.
در حالی که ملت چین برای ایجاد اقتصاد پیشرفته خود تلاش کرده است، حزب کمونیست چین از منابع خود برای اجرای قوانین سختگیرانه امنیت ملی، فرهنگ نظارت و استفاده تهاجمی فزاینده از قدرت نظامی استفاده کرده است.

سر جرمی فلمینگ در آخر خاطرنشان کرد: «ما شاهد این هستیم که ترس از طریق دستکاری اکوسیستم های تکنولوژیکی که زیربنای زندگی روزمره ما هستند، از نظارت بر شهروندان خود و محدود کردن آزادی بیان تا تأثیرگذاری بر سیستم های مالی و حوزه های جدید، ظاهر می شود.»

بیشتر بخوانید:

مقایسه نیروهای دریایی ایالات متحده و چین و دورنمای آن ها در سال 

چین در حال برنامه ریزی برای ساخت اولین نیروگاه فضایی در سال ۲۰۲۸ است

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود