پروژه میلیارد دلاری «نئوم» و بیرون راندن ساکنان محلی از سوی مقام‌های سعودی

پروژه میلیارد دلاری «نئوم» و بیرون راندن ساکنان محلی از سوی مقام‌های سعودی

«نئوم»، شهر برنامه ریزی شده، پروژه شاخص محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است. این کشور ادعاهای بلندپروازانه ای در مورد این شهر داشته است و وب سایت آن تعدادی تصاویر مفهومی از آنچه ساخته خواهد شد را نشان می دهد. اما این تمام ماجرا نیست. سه تن از افراد قبیله ای به دلیل امتناع از ترک خانه های خود برای ساختن این کلانشهر سعودی ۵۰۰ میلیارد دلاری در محل زندگیشان به اعدام محکوم شده اند.

ماجرای پرژه نئوم و حکم اعدام سه تن از افراد قبیله ای در عربستان چیست؟
ماجرای پرژه نئوم و حکم اعدام سه تن از افراد قبیله ای در عربستان چیست؟

شادلی، عطاءالله و ابراهیم الحویتی اعضای قبیله «حویطات» هستند که به زور از آنجا بیرون رانده شده اند تا راه را برای پروژه «نئوم»، باز کنند. اما این سه مرد با اخراج ناعادلانه مردم خود مخالفت کردند و در سال ۲۰۲۰ دستگیر شدند.

با این حال اکنون، به گفته گروه حقوقی «القسط» مستقر در بریتانیا، دادگاه کیفری تخصصی عربستان سعودی – دادگاهی برای رسیدگی به پرونده های تروریستی – برای هر یک از آنها در ۲ اکتبر حکم اعدام صادر کرده است.

این گروه حقوق بشر در توییتی نوشت: «اعضای خانواده در سال ۲۰۲۰ به دلیل مخالفت با اخراج برای ایجاد راه برای «نئوم» بازداشت شدند. ما این احکام را محکوم می کنیم و خواهان آزادی آنها هستیم.»

ماجرای پرژه نئوم و حکم اعدام سه تن از افراد قبیله ای در عربستان چیست؟

عبدالله الجوراوی از «القسط» افزود: «این جملات تکان دهنده بار دیگر نشان دهنده بی توجهی بی رحمانه مقامات سعودی به حقوق بشر و اقدامات ظالمانه ای است که آنها آماده اند تا اعضای قبیله حویطات را به دلیل اعتراض مشروع به اخراج اجباری مجازات کنند.»

ماجرای پرژه نئوم و حکم اعدام سه تن از افراد قبیله ای در عربستان چیست؟

در آوریل ۲۰۲۰، عبدالرحیم الحویتی برادر شادلی، پس از انتشار ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی در مخالفت با حذف اجباری قبیله خود، در خانه خود به ضرب گلوله کشته شد. پس از اعتصاب غذا شادلی در زندان، لوله ای را به زور در شکمش فرو کرده اند تا به او غذا دهند و او را مورد شکنجه قرار دادند.

ماجرای پرژه نئوم و حکم اعدام سه تن از افراد قبیله ای در عربستان چیست؟

قبیله «حویطات» ادعا می کند که مقامات اخیراً کارزار خود را برای پاکسازی زمین برای این شهر بزرگ، که قرار است بازی های زمستانی آسیایی ۲۰۲۹ را در آن برگزار کنند، افزایش داده اند.

دو عضو خانواده این سه مرد، عبدالله و عبدالله دخیل، به دلیل حمایت از بستگان خود به ۵۰ سال زندان و ۵۰ سال ممنوعیت سفر محکوم شدند. محکومیت این افراد در حالی اعلام شد که قبیله «الحویطات» اعلام کرد که کارزار دولت سعودی برای اخراج آنان از سرزمینشان از طریق قطع آب و برق و پرواز پهپادهای جاسوسی ادامه دارد. کارزاری به نام «عدالت برای قربانیان نئوم» اخیرا راه اندازی شده است.

بیشتر بخوانید:

آرمان‌شهر ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان سعودی در خون جمال خاشقچی غرق شد

تصاویر جدید از فضای داخلی جذابِ آسمانخراش افقی و ۱ تریلیون دلاری عربستان + ویدیو

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • امیر مهر ۲۰, ۱۴۰۱

  حقوق بشر شبکه معاند سعودی ایران اینترنشنال.
  واقعا نمیدونم به حال خودمون گریه کنم که گیر اینها افتادیم؟
  یا بخندم به این حجم از بی شرفی و ادعا.
  *ایران* اینترنشنال، شبکه ای *بریتانیایی* است که هزینش را آل سعود و *عربستان* تامین می کنند.
  هیع.

  • Az مهر ۲۰, ۱۴۰۱

   خیلی میسوزید از پیشرفت کشورهای همسایه ایران و از اون سوزش بدتر، نرمال شدن روابط سیاسی کشورهای اسلامی با اسراییل و منزوی شدن شماست خخخخ
   هرکه باد بکارد طوفان درو میکند

   • بلا مهر ۲۱, ۱۴۰۱

    از اینکه توی عربستان یک نفر رو که از خانه و قبیله اش دفاع کرده به اعدام محکوم کردند حمایت می کنی بعد توی پستهای دیگه دم از مبارزه با ظالم میزنی؟ ایران اینتر… هم دقیقا شبیه امثال توئه یک جایی خودش رو حق خواه مردم نشون میده یک جایی هم کلا کور میشه و جنایت آشکار رو نمیبینه. بحث اینه که مخاطب باید خودش عاقل باشه وگرنه فرقی بین ایران اینتر… و صدا و سیمای ج.ا. وجود نداره. هر دوشون رسانه هایی وابسته هستند که برای منافع سیاسی حاضرند هر دروغی بگن.

    • az مهر ۲۱, ۱۴۰۱

     وسط بازی تو هم جالبه. میخوای بگی هیچ طرف نیستی. درحالی که سایبری هستی. دست شما رو راحت میشه خوند. وقتی در همه پست ها حمله به شخص میکنید و منطق ندارید وقتی کم میارید و برای توجیه ظلم دست به مقایسه میزنید.
     تو همین مملکت هزاران نفر به خاک سیاه نشستند و شما توجیه کردید. اعدام و زندان و شکنجه رو توجیه کردید. پس ژست آزادی خواهی نگیر.
     از عربستان و بن سلمان حمایت نکردم. اونها هم مثل نمونه های وطنی خودمون. اما جیز شدن شما سایبری ها رو تو کلامتون میشه فهمید
     برو …. انقد ریاکار و هزار رنگ هستید که ارزش جواب دادن بیشتر از این ندارید

     • بلا مهر ۲۲, ۱۴۰۱

      یک صفحه جواب نوشتی آخرش گفتی ارزش جواب دادن نداری ? از همینجا میشه ضریب هوشیت رو حدس زد.
      باشه ما وسط باز، اصلا سایبری یا هر برچسب دیگه ای که وقتی جواب منطقی نداری می چسبونی به بقیه ولی حداقل وجدانم راحته که در طول عمرم از هیچ ظالمی حمایت نکردم. نه مثل تو اینقدر ابله و جوگیر هستم که نتونم راست و دروغ رو تشخیص بدم و عروسک خیمه شب بازی بقیه بشم نه مثل بعضیها زندگیم وابسته به حمایت از اینطرف یا اونطرفه. هر وقت بی عدالتی ببینم اعتراض می کنم حالا می خواد از طرف ج.ا. باشه یا عربستان یا آمریکا.

   • Ali مهر ۲۱, ۱۴۰۱

    اصلا نفهمیدی خبر چی بود چی بگم نفهمی دیگه?