تصاویر جدید از فضای داخلی جذابِ آسمانخراش افقی و ۱ تریلیون دلاری عربستان + ویدیو

تصاویر جدید از فضای داخلی جذابِ آسمانخراش افقی و ۱ تریلیون دلاری عربستان + ویدیو

تصاویر خیره‌کننده جدید منتشر شده از پروژه The Mirror Line، فضای داخلی آسمانخراش افقی پیشنهادی عربستان سعودی به طول ۱۲۰ کیلومتر را نشان می دهند. درون این پروژه ۱ تریلیون دلاری، شهری مدرن و با تکنولوژی آینده‌نگر با جنگل‌های بارانی استوایی ترکیب می شود.

The Mirror Line، یک پروژه بزرگ ۱ تریلیون دلاری است که توسط ولیعهد عربستان محمد بن سلمان راه اندازی شد که بخشی از پروژه شهر بیابانی وسیع نئوم خواهد بود. این پروژه علاوه بر آسمانخراش افقی، دارای یک پیست اسکی مصنوعی، یک شهر عمودی ۱۶۰ کیلومتری و یک شهر بندری شناور هشت ضلعی است. آسانسورهای پرنده، یک مسیر شنا برای مسافران و ربات‌ها و هوش مصنوعی از خدماتی است که برای ساکنان آینده این شهر در نظر گرفته شده است.

طراحی فضای داخلی این شهر خطی، با ساختارهای شیشه‌ای زاویه‌دار که به اشکال مختلف بر روی رودخانه‌ای مصنوعی به هم می‌پیچند، گویا از فیلم های علمی تخیلی الهام گرفته شده است. قرار است درون این پروژه آینده نگر به طور کامل از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده شود. بن سلمان می گوید که می‌خواهد کشورش پروژه‌ای ساختمانی به جاودانگی اهرام مصر نمادین را در خود جای دهد. او گفت: «این پروژه پروژه ای است که یک انقلاب تمدنی بوده و انسان ها را در اولویت قرار می دهد».آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟The Mirror Line، شامل دو ساختمان بلندتر از ۴۸۰ متری است که به موازات یکدیگر در طول ۱۲۰ کیلومتر مملو از مناظر بیابانی، ساحلی و کوهستانی قرار دارند. اگرچه مهندسان گفته اند ساخت آن ممکن است ۵۰ سال طول بکشد، اما بن سلمان ادعا کرده است که می خواهد The Mirror Line، تا سال ۲۰۳۰ آماده شود. این ساختمان به قدری طولانی است که برای ساخت آن لازم است انحنای زمین را در نظر گرفته و با تعبیه پایه‌هایی آن را مهار کنند. این آسمانخراش افقی، یک خط قطار سریع السیر در زیر خود خواهد داشت.

اگر این پروژه به طور کامل تکمیل شود، این آسمانخراش افقی از خلیج عقبه، از میان رشته‌کوهی عبور می‌کند و سپس در امتداد ساحل بیابانی آئروتروپلیس (aerotropolis) امتداد می‌یابد. آئروتروپلیس یک منطقه حاشیه ای کلان شهری محسوب می شود که زیرساخت، کاربری زمین و اقتصاد آن بر روی یک فرودگاه متمرکز شده است.آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟ساختمان‌های آینده‌نگر دارای درخشش نقره‌ای و با وجود راه پله‌ها و فضای سبز داخلی، بسیار پیچیده هستند. انتظار می رود این پروژه تریلیون دلاری پس از تکمیل، پنج میلیون نفر را در خود جای دهد. در این پروژه، علاوه بر قطار پرسرعت در زیر ساختمان ها، اسکله ای برای قایق ها در زیر طاق ساختمان ها قرار تعبیه می شود. این جامعه میلیونی از طریق کشاورزی عمودی تغذیه خواهد شد که در دیوارهای ساختمان های براق ادغام می شود و ساکنان طبق گزارش ها برای سه وعده غذایی در روز اشتراک می پردازند. بن سلمان اصرار دارد که متریال ساختمان ها کاملاً برای محیط زیست محلی، مناسب خواهند بود. آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟قرار است The Mirror Line یک استادیوم ورزشی، ۳۰۰ متر بالاتر از سطح زمین، داشته باشد. سلمان همچنین امیدوار است که پروژه شهر نئوم در مجموع هزاران شغل جدید ایجاد کند و اجازه دهد این کشور نفت خیز دیگر وابسته به ثروت سوخت های فسیلی نباشد.آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟

آسمانخراش افقی عربستان سعودی کجاست؟با این حال، سرمایه‌گذاری‌های خارجی در نئوم چندان موفقیت آمیز نبوده است؛ چراکه بسیاری از کشورهای غربی به تحریم این کشور به دلیل نقض حقوق بشر ادامه می‌دهند. سلمان به دستور قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار، در سال ۲۰۱۸ متهم شده است، اما هرگونه دخالت در این ماجرا را رد کرده است. این سوال برای بسیاری مطرح شده است که آیا این پروژه های ابداعی، بیش از حد جاه طلبانه هستند یا خیر. عربستان سعودی پیش از این پس از روبرویی با مشکلات مالی، از طرح ساخت آسمانخراشی به ارتفاع بیش از ۱ کیلومتر که بلندترین آسمانخراش جهان بود، دست کشید.

بیشتر بخوانید:

The Mirror Line؛ آسمانخراش افقی ۱ تریلیون دلاری و ۱۲۰ کیلومتری عربستان + ویدیو

۵ حقیقت عجیب و جالب در مورد عربستان سعودی که نمی دانستید

منبع: daily mail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶۰ نظر

ورود

 • سامان مرداد ۶, ۱۴۰۱

  لعنت به این کشوری که توش به دنیا اومدیم برا زندگی و جهنمی که برامون درست کردن

  • خسته مرداد ۶, ۱۴۰۱

   از این حکومت و صاحباش متنفرم ولی با دیدن دوتا کانسپت به این نتیجه رسیدی؟

   • مریم مرداد ۹, ۱۴۰۱

    اره بابا اینایی که نظر منفی میزارن همش تقصیر آمریکاست

  • roozbeh مرداد ۶, ۱۴۰۱

   بابا امیر قطعا یه رویا پردازه و هر رویایی داشته باشه عملیش میکنه
   زنـــــــــده باد امــــیر قطــــــر بــن ســلــــمان
   درود بر شرف این مرد بزرگوار….

   • نگاه مرداد ۷, ۱۴۰۱

    متاسفانه بشر با توهم نشات گرفته از غرور کاذب نسبت به‌ عالم، خود را برتر وبی نیازاز قوانین و چرخه های هستی که بدون زحمت ومزد برای وی در حال کار هستند می بیند…وفقط سرمایه های مادی ومعنوی کنونی را صرف خلق ابداعات بی دوام وپر هزینه ومصرفانه می نماید….

    • النا مرداد ۸, ۱۴۰۱

     سرعت پیشرفت در دنیا و مخصوصا اعراب غیر قابل باوره و ما همچنان در خم یک کوچه ایم .
     انشاالله با گشت ارشاد و جلوگیری از بی حجابی ما هم بهشتی برین درست می کنیم برای همه هموطنان عزیزمون ، البته آخرتشون را !!!!!!

   • زودباور مرداد ۸, ۱۴۰۱

    پسر جان این تازه یک کانسپت هستش.کانسپت یعنی ایده پشت یک طرح…تازه تو عربستان میخواد اجرا بشه نه قطر.اینم که میگی زنده باد امیر قطر نیست ولیعهد عربستانه..
    جو گیر نشو

   • هادی مرداد ۱۴, ۱۴۰۱

    دوست عزیز بن سلمان ولیعهد عربستاته نه امیرقطر

  • خواجه ماجد مرداد ۷, ۱۴۰۱

   تو مقصر نیسی و اراده هم نداشتی که اینجا دنیا اومدی
   ولی برو کشورهای خوب دنیا یاهمون عربستان بچه هات مثل خودت نشن

  • ابوالفضل مرداد ۷, ۱۴۰۱

   دقیقا

  • درود بر امیر قطر مرداد ۹, ۱۴۰۱

   درود بر امیر قطر

 • m.z مرداد ۶, ۱۴۰۱

  والا شاه ما پنجاه سال پیش میخواست از این پروژه ها ران کنه، ولی هرچی میساخت یسری میگفتن داره پول نفت رو هدر میده ، نمونش سدکرج که وقتی ساخت یه ایت الله معروفی چو انداخت که اینو ساخته تا فرح بره اونجا برای تفریح یا برج های سه قلو که وزیر و شاه و سرباز بود و قرار بود بزرگ ترین برج جهان اختصاص پیداک نه به برج شاه و خیلی چیزای دیگه، (استادیوم، دهکده المپیک که خودش یه برنامه انفجاری میشد برای این سالها ، هواپیمایی هما، قرار بود بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان تو ایران باشه و ساخت هواپیما از همون سال ها با کمک فرانسه داشت اغاز میشد) ولی الان به اسم تولید ملی تیبا میدن ملت با قطعات چینی)

  • خسته مرداد ۶, ۱۴۰۱

   “تیبا میدن ملت با قطعات چینی”

   همون رو هم باید با خواهش و تمنا بهت بدن

  • سید مرداد ۶, ۱۴۰۱

   قربون دهنت حرف حساب جواب نداره💎👌👑

  • عبدالسلام کریم زاده مرداد ۸, ۱۴۰۱

   به تیپ وفیافه بن سلمان نمیاد که اینگونه رویا پردازی های بزرگتر از حد واندازه اش بکند، .اهل علم ودانش وآینده نگر باید اینچنین رویاهلی ناشدنی رو نپذیرند ودرمعرض حقیقت قرار ندهند .۱۰ جدبعد بن سلمان هم همگی باهم قادر نخواهند بود چنین کنن د

  • ایرانی مرداد ۸, ۱۴۰۱

   شاه شما که بحرین و چند قسمت کشور و فروخت نفت که دست آمریکا بود خودشم همش سفر تفریحی می‌رفت و جواهرات سلطنتی می‌خرید و بدهکار کشورهای خارجی بود بعدشم جشن دوهزار ساله گرفت در صورتی که مردمش داشتن از گشنگی و وبا و حصبه میکردم…آخر سرم دید هوا ابریه با کلی پول و جواهرات در رفت الان نسل و ایل و طایفش دارن با پول ملت کیف میکنن.

   • علی مرداد ۹, ۱۴۰۱

    ببخشیداگربدهکاربود پس چرا بعداز۴۳سال دارن طلب های اون ۲۰۰۰ساله پس میگرن لطفا ازاین اراجیف دست بکشید

   • ممد مرداد ۹, ۱۴۰۱

    او موقع فقط شاه برد ولی الان …..با اسلام دهنمون سرویس کردن.همه خراب کاریاشونم با همون دین پوشوندن.خدا تخم هرچی خاعن هس گم کنه

   • مریم مرداد ۹, ۱۴۰۱

    تمام پول و جواهری که شاه با خودش برد اندازه دارایی یکی از وزرا نیست بعدم شاه دلش می‌سوخت واسه مملکت چون حکومتش موروثی بود اینا حکومت رو با زور و ظلم به دست آوردن و چون هیچ ظلمی پایدار نیست وهمشون می‌دونن یه روزی رفتنی هستن تا میرن تو حکومت سریع شروع به دزدی میکنن شاه از خونه خودش دزدی نمی‌کرد

    • امید مرداد ۹, ۱۴۰۱

     چرا این سایت کثیف فیلتر نشده؟
     استغفرالله ربی و اتوب الیه
     کامنت هایی پر از دروغ و طعنه و دورویی و فتنه و نفاق و خودتحقیری و توهین به مقدسات و غربگدایی و دشنام و….

 • عباس مرداد ۶, ۱۴۰۱

  خیلی جالب بود .جمهوری اسلامی هم بفکر ابادانی عراق و غزه و لبنان هست . خدا شانس بده

  • صمیر مرداد ۷, ۱۴۰۱

   این رویای امیر قطر بن سلمان؟؟؟!!!
   بعد نظر کارشناسی و تحلیلی هم میدید لابد!!
   خخخخخ

 • محمد مرداد ۶, ۱۴۰۱

  سگ برینه جایی که بدنیا اومدیم ،ایران میگه حجاب اجباری ،فقر برای تهذیب نفس ،خدایا چرا ما در ایران بدنیا اومدیم ،

  • منتها مرداد ۷, ۱۴۰۱

   اولا قبول دارم آشغالترین کشور ایرانه
   ولی
   تو دست خودت نبود توی ایران دنیا اومدی اما دست خودته بچه هات نزاری تو ایران دنیا بیان
   بچه های تو و نسل بعد تو چه گناهی کردن که اینجا دنیا بیان؟
   برو اروپا بچه بزا

 • بابک مرداد ۶, ۱۴۰۱

  رپورتاژ خوبی واسه یه قاتل میلیون ها نفر و دشمن درجه یک ایران و ایرانی و یه معتاد به کوکایین رفتین
  کسی که حتی تو کشور های غربی هم منفوره و حتی ستاره های هالیوود و کارهایی که این موجود توش سرمایه گذاری کرده باشه رو تحریم میکنن، اونوقت به سایت پر بازدید ایرانی واسه دشمن ایران رپورتاژ آگهی میره
  نکته جالبش اینجاست که تمام جنایات این موجود رو تقلیل دادین به قتل خاشقجی و که اونم جناب شاهزاده رد کردن
  البته امیدی به منتشر شدن این متن ندارم ولی درسته که این سعودی ها همه چیز رو با پول میخرن ولی داداش شرف پولی نیست، مخصوصا اینکه پول اینا از گوشت سگ نجس تره

  • تو حاشیه نباش شعارم نده جان مادرت مرداد ۷, ۱۴۰۱

   موندم اینهمه شعار برای چیه،،، بابا ما هنوز تو واژه شرف و شرافت غلط میزنیم کو عملش

  • مریم مرداد ۹, ۱۴۰۱

   شرف یعنی درست حکومت کردن واینکه مردم کشور گشنه نباشن آرزو به دل نباشن پدر خانواده شرمنده بچه هاش نباشه مادر خانواده گشنه از پای سفره بلند نشه این یعنی شرف

 • سید مرداد ۶, ۱۴۰۱

  ببینید اینا فقط با یه پول نفت دارن خدایی میکنن اونوقت ما هم نفت داریم هم گاز اونوقت تنها شاهکار و پروژه آسمان خراش سازی مون یه برج میلاده😑😔

  اینا پیشواشون معاویه و یزیده اونوقت نظام ما علویه! اونا کجا و ما کجا

  • بنده خدا مرداد ۷, ۱۴۰۱

   من الان ۳۷ سالمه .زمانی که ۱۵ سالم بود دقیقا یادمه که از اینکه تو ایران به دنیا اومدم وکافر نشدم همیشه خدا را شکر میکردم.یعنی در این حد مغزمون رو شستشو دادن

   • رهگذر مرداد ۷, ۱۴۰۱

    واقعا هم شستوشوی مغزیه ، اینکه فکر کنی فقط ایران کشور اسلامیه تو دنیا

  • میرزا ابول دراز مرداد ۷, ۱۴۰۱

   وقتی خواستی رو پای خودت وایسی و مستقل باشی هزار نفر جلوی پات سنگ میندازن
   ولی اگه نوکری کردی هزار نفر بظاهر پشتتن ولی هدفشوت دوشیدن شیره اته

 • ابراهیم مرداد ۷, ۱۴۰۱

  ما هم بدنبال گشت ارشاد و کوپن و تیبا هستیم.

 • کاظمی مرداد ۷, ۱۴۰۱

  توهم های این مردک بن سلمان قاتل تمومی نداره.خنده داره که ادعا میکنه که رویا پردازی وتوهمش به نفع انسانهاست در صورتی که هزاران قتل کودک و زن بیگناه بر گردنشه.

 • مسیح مرداد ۷, ۱۴۰۱

  هیچ کدوم نگاه تمدنی ب نظام اسلامی ندارید شما نقد به جمهوری دارید با اصل نظام مخالف باشی کافری چون نظام اسلامی برگرفته شده از اسلام و مذهب شیعه است

  • Yaser مرداد ۷, ۱۴۰۱

   مسلمانی که دزدی اختلاس رباخواری رانت صیغه فقر فلاکت افتخار باشه اما خدمت به ملت خودش اسمش کاوه شیرده باشه مسلمونی باشه واس شما بقیه کافر

 • نگاه مرداد ۷, ۱۴۰۱

  اشتباهه واصراف محض

 • یمن مظلوم مرداد ۷, ۱۴۰۱

  این یک ساختمان نیمه کاره باقی میمونه و اگر هم ساخته بشه به دست مجاهدین یمنی در خواهد آمد… و من الله توفیق

  • . مرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   Shut the F UP 😐

 • عباس مرداد ۷, ۱۴۰۱

  آخه عقلم خوب چیزیه یک ترلیون دلار ، خوبه آخرشم گفته ولش کرده ، کاش نمیکرد اینا باید پولاشون خرج همین چیزا کنن بهتره تا خرج کشتار مردم یمن بشه ، هیچیم از خودشون ندارن حداقل به جای خرید از آمریکا کمی سرمایه گزاری کن خودت بساز

 • اثغر مرداد ۸, ۱۴۰۱

  فکر کنم ولیعهد سعودی از کودکی تا به امروز فقط فیلمهای تخیلی را تماشا می‌کردم که چنان ایده های را برای اجرا میدهد

 • اصغر مرداد ۸, ۱۴۰۱

  حالا همه اینها را ول کنید یه امامزاده نزدیک تهران داشتیم که اون هم سیل داغان کرد و فرصتی شد برای بعضی مسولان و نمایندگان که با کت و شلوار گران قیمت برن عکس یادگاری بگیرند بد بختی ما از آنجاست که تا کوچکترین خبری میشه فوری یه ستاد بحران تشکیل میدهند و تمام افراد دارای رابطه و آشنایان خودشان و مسولان میشوند عضو ستاد بحران و در وحله اول یک مسولیت جدید میگیرند با حقوق و مزایای آنچنانی . چند تا گزارش میدهند ولی امان از استفاده از افراد متخصص و دارای علم و تجربه

 • مرد مرده مرداد ۸, ۱۴۰۱

  خاکش که موجوده. خاک جنگل های هیرکانی

 • آرش مرداد ۸, ۱۴۰۱

  جالبه یکی دیگه واسه کشورش داره تلاش میکنه بعد بعضی از مردمان ما به وطن خودشون خرده میگیرن… ایران اگه هر مشکلی هم داشته باشه باز هم بهترین کشور دنیاست.

  • مریم مرداد ۹, ۱۴۰۱

   اره بابا اینایی که نظر منفی میزارن همش تقصیر آمریکاست

 • عبدالسلام کریم زاده مرداد ۸, ۱۴۰۱

  به تیپ وفیافه بن سلمان نمیاد که اینگونه رویا پردازی های بزرگتر از حد واندازه اش بکند، .اهل علم ودانش وآینده نگر باید اینچنین رویاهلی ناشدنی رو نپذیرند ودرمعرض حقیقت قرار ندهند .۱۰ جدبعد بن سلمان هم همگی باهم قادر نخواهند بود چنین کنن د

 • ابراهیم مرداد ۸, ۱۴۰۱

  پول نفتی که باید صرف اسلام ومبارزه با صهیونیسم جهانی بشه داره علیه مسمانان و یاصرف خوشگذرونی میشه لعنت خدا بر آل سقوط

  • عبداالعین مرداد ۹, ۱۴۰۱

   مرگ برتو کوته فکر احمق محاصره در اراجیف و خرافات

  • . مرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   😐

  • . مرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   تو ک مبارزه با صهیونیسم برات مهمه برق رو خاموش کن اسراف نشه نت هم نخر که تکنولوژی برای آمریکاست آمریکا هم شیطانه کامپیوتر هم اگه داری بنداز دور که پولش واسه اینتل و ای ام دی نره
   خداوکیلی چی میزنیXD

  • . مرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   الان مثلا تمام مسلمانان ها کل نفت رو تا آخرین قطره تبدیل به سلاح کنن و تمام مردم کافر رو بکشن چه اتفاقی می افته به نظرت؟
   یکم فکر کن نفت و تمام منابع برای پیشرفت علم هست اگه نه که انسان ها مثل چهل هزار سال پیش هم تو غار هم میتونن زندگی کنن
   پس این همه تکنولوژی چیه؟
   اگه یه نگاه به قبل و بعد کشف نفت بندازی متوجه میشی که چقدر تاثیر داشته برای علم
   کشور های اروپایی جنگ بین مسلمانان راه میندازن بعد یه عده مثل توی ساده لوح باور می کنن و نفت رو دو دستی به اروپا و آمریکا میدن
   تفاوت هم اینه که اونا ناسا و اینتل و کوالکام و ای ام دی و مایکروسافت و…. دارن که در آمدشون کلی از نفت بیشتره و ما هنوز تو فکر فیلتر کردن و سیف سرچ ایم 😐
   همه حق دارن به همه خبرگزاری ها دسترسی داشته باشند
   پس چرا سی ان ان و بی بی سی فیلترن؟
   چون مال آمریکا ان و یه آیت الله ی اومده گفته کافرن
   اصن کی اون رو آیت الله اعلام کرده که تازه تصمیم بگیره برای مردم
   نباید تعصبی عمل کرد ولی شاید اخبار ایران هم دروغ باشه

 • رویا مرداد ۸, ۱۴۰۱

  تا وقتی افکارشون مال ۲۰۰۰سال پیشه و بدوی هستند حالا هی شهر افسانه ای رو بدن معمارای غربی واسشون بسازن ، مگه تغییر خشت و گل باعث تغییر آدما میشه هنوز یادمون نرفته چند ماه پیش رو که زدن مخالفاشونو مثل اجدادشون با شمشیر سر بریدن و یا اینکه یه روزنامه نگار خودشونو چون مخالفشون بود رو با اره تکه تکه کردن ،معماری هویت عقب مانده و بدوی رو تغییر نمیده چون اینها عاری از تمدنن چسبیدن به یه عده بی ریشه تر از خودشون یعنی آمریکاییها

 • حمید مرداد ۸, ۱۴۰۱

  به اهرام مصر و تخت جمشید و کاخ سعد آباد و قصرها و شهرهای گذشتگان نگاه بندازیم!
  کجان الان ساکنانش؟!

  چه کسی دوست داره تو جهان باقی همنشین بن سلمان و امثال بن سلمان باشه؟! با اونهمه جنایت در حق مردم مظلوم یمن ؟!

  گیریم اونهایی که به کشورشون فحش و ناسزا میدن تو لندن و پاریس و نیویورک و دبی زندگی میکردند؟! ته ته ش چند سال؟! آخرش؟!!

  • . مرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   پس معنی کار و تلاش چیه؟
   اگه بهشت و جهنم رو از ذهنت پاک کنی و فکر کنی فقط ۷۰ سال بهت دادن زندگی کنی تو هم مطمئنا سعی در کار و تلاش می کنی.
   در کل کافری که به دنبال کسب علم و پیشرفته از آیت‌الله ی که روز و شب عبادت می کنه بهتره

 • فاضل مرداد ۸, ۱۴۰۱

  این پروژه به نظرم عملی نشه و اگه عملی هم بشه بیشتر از پیش بینیشون خرج می بره و خیلی هم زمان میبره

 • کمالی مرداد ۹, ۱۴۰۱

  به نظر من این شهر دراز شبیح یک زندان بزرگه فکر کن تعطیلات اخر هفته شده همه بخوان یه هوایی عوض کنن ۵میلیون نفر چجوری میخوان خارج بشن این شهر مثل یک هتل میمونه برای چند شب خوبه برای زندگی فاجعه ست بن سلمان باید یک شهر دایره ای مثل کره زمین میساخت نه مثل اتوبوس فکر کنم طرح شو دادنی تو مستراب بوده

 • Mrp مرداد ۹, ۱۴۰۱

  دوستان جو گیر نشید خبری نیست گزارشات مجله ها و شرکت های بزرگ رو میبینی شرکت های زیاد آمریکایی و اروپایی میرن پروژه میبینن میرن بیرون همشون میگن این بن سلمان دیوانه ی دنبال شهر تخیلی علم با دانش امروزی نمیشه اجرا کرد این پروژه رو ؟

 • مریم مرداد ۹, ۱۴۰۱

  ای کاش کشور ما هم حاکمی مثل حاکم عربستان داشت مردم در رفاه و آسایش زندگی می‌کردن

 • ساسان مرداد ۱۳, ۱۴۰۱

  هه هه . کشور خراب شده و نفرین شده و نجس ما رو ببین