توضیحات عموی دختر دانش آموز اردبیلی درباره علت مرگ او + ویدیو

توضیحات عموی دختر دانش آموز اردبیلی درباره علت مرگ او + ویدیو

روز جمعه برخی منابع خبری عمدتاً فارسی زبان خارج از کشور مدعی مرگ یک دختر دانش آموز اردبیلی در مدرسه شاهد این شهر شدند اما مسئولان امنیتی و انتظامی اردبیل این ادعاها را تکذیب کردند و در ادامه، روز گذشته، ویدیویی از سوی رسانه های داخلی منتشر شد که در آن مردی که گفته می‌شود عموی اسرا پناهی، دختر دانش آموز اردبیلی فوت شده است می‌گوید او از کودکی مبتلا به بیماری قلبی بوده است.

در ویدیویی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده این مرد که به زبان ترکی صحبت می‌کند و صحبت‌هایش با زیرنویس فارسی منتشر شده می‌گوید: «برادر من یک ماه پیش فوت کرد و دخترش نیز ناراحتی مادرزادی قلبی داشت. متاسفانه سه شب پیش ساعت ۱۲:۳۰ بامداد حال اسرا خراب شد و او را با آمبولانس به بیمارستان انتقال دادند و در آنجا فوت کرد.» او ادامه می‌دهد: «این موضوع به هیچ تجمع و اعتراضی ربط ندارد.»

گفتگو با عموی «اسرا پناهی» دانش آموز فوت شده مدرسه شاهد اردبیل + ویدیو

توضیحات استاندار اردبیل درباره خبر مرگ دانش آموز دختر مدرسه شاهد اردبیل

سید حامد عاملی، استاندار اردبیل در گفت‌وگو با «شبکه شرق» به این خبر واکنش نشان داد و درباره زمان وقوع این حادثه گفت: «روز پنجشنبه مدارس کلا تعطیل است. در اردبیل روز پنجشنبه هیچ مدرسه‌ای باز نیست. قضیه‌ای هم که گفته می‌شود مربوط به روز چهارشنبه است.»

دانش‌آموزان در خیابان شعار دادند و به درون مدرسه هدایت شدند

او در تشریح این اتفاق گفت: «روز چهارشنبه مراسمی در یک نقطه از اردبیل برگزار می‌شود و پس از آن برخی از دانش‌آموزان با خروج از محل، شعارهایی مثل “زن، زندگی، آزادی” سر می‌دهند. این شعارها از سوی دانش‌آموزان در خیابان سر داده می‌شود به همین علت هم مجموعه نیروهای انتظامی که در محل حاضر بوده، دانش‌آموزان را به درون مدرسه هدایت می‌کند.»

استاندار اردبیل ضمن تکذیب خبر کشته شدن یک دانش‌آموز در جریان این اتفاق گفت: «با حضور نیروهای انتظامی، دانش‌آموزان به درون مدرسه شاهد می‌روند اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. در جریان این اتفاق هم خدایی نکرده هیچ دانش‌آموزی جان خود را از دست نداده و خبر منتشر شده درباره کشته شدن یک دانش‌آموز در جریان این اتفاق کذب محض است.»

استاندار اردبیل در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «از ابتدای این اتفاقات در کشورمان در اردبیل به لطف خدا حتی یک کشته هم نداشتیم»، گفت: «ما در استان اردبیل هیچ دانش‌آموزی نداریم که در جریان برخوردهای صورت گرفته کشته شده باشد. مردم اردبیل هم می‌دانند. حداقل یک آگهی ترحیم باید منتشر می‌شد از روز چهارشنبه تا امروز، اما این اتفاق نیفتاده است.»

گفتگو با عموی «اسرا پناهی» دانش آموز فوت شده مدرسه شاهد اردبیل + ویدیو

هیچ دانش‌آموزی بازداشت و کشته نشد

او در پاسخ به سوالی درباره تعداد دانش‌آموزان بازداشت شده در استان اردبیل گفت: «ما در اردبیل هیچ دانش‌آموزی نداریم که بازداشت شده باشد. در جریان اتفاقات روز چهارشنبه هم، همه دانش‌آموزان اول به مدارس و بعد به خانه‌هایشان رفتند. تاکید می‌کنم که هیچ بحثی مبنی بر بازداشت دانش‌آموزان و خدایی نکرده کشته شدن آنان، در استان اردبیل نداشتیم.»

عاملی درباره زمان ایجاد برخورد میان دانش‌آموزان و نیروهای انتظامی نیز گفت: «اتفاقات ظهر افتاده است. بخشی از آن پیش از پایان مدارس و بخشی دیگر همزمان با پایان ساعت مدارس.»

او روز حادثه را این‌طور تشریح کرد: «ببینید ماجرا از این قرار بوده که روز چهارشنبه مراسمی در شهر برای هفته وحدت برگزار شده که در این مراسم تعدادی از دانش‌آموزان هم حضور داشته‌اند. بعد از پایان این مراسم، دانش آموزان باید به مدارس خود برمی‌گشتند. تعدادی از دانش‌آموزان در مسیر برگشت به مدرسه، در خیابان شعارهایی سر می‌دهند و به درون مدرسه هدایت می‌شوند.»

استاندار اردبیل در پاسخ به سوالی درباره نوع هدایت دانش‌آموزان از سوی نیروهای انتظامی نیز گفت: «نیروهای امنیتی و انتظامی وارد مدرسه نشده‌اند اما وقتی دانش‌آموزان وارد مدرسه می‌شوند، میان اولیای آنان و مدیران مدرسه برخوردهایی صورت می‌گیرد.»

گفتگو با عموی «اسرا پناهی» دانش آموز فوت شده مدرسه شاهد اردبیل + ویدیو

ماجرا از انتقال بدون هماهنگی دانش‌آموزان به مراسم هفته وحدت آغاز شد

این مقام مسئول توضیح داد: «ماجرای وقوع برخورد میان اولیای دانش‌آموزان که به دنبال فرزندان خود آمده بودند و مدیران مدرسه از این قرار بوده که اولیا اعتراض داشتند که چرا فرزندان ما را به مراسم مربوط به هفته وحدت برده‌اید.»

او در پاسخ به این سوال که این ماجرا، همان ماجرای انتقال دانش‌آموزان به مراسم هفته وحدت بدون اطلاع اولیای آنان است یا خیر، گفت: «بله، دقیقا همان موضوع است. اولیا به این مساله اعتراض داشتند که اعتراض آنان هم به حق است. آموزش و پرورش موظف بود که این اقدام را با هماهنگی اولیا انجام دهد. من به عنوان استاندار اردبیل به مجموعه‌ای که این اتفاقات را رقم زد و دانش‌آموزان را بدون اجازه اولیا به مراسم برد، تذکر داده‌ام و گفته‌ام که بعد از پایان این اتفاقات، با افرادی که مسئول این موضوع بوده‌اند، برخورد شود.»

استاندار اردبیل در پاسخ به این سوال که در جریان این اتفاقات، برخوردی با دانش‌آموزان یا اولیای آنان از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته است یا خیر، گفت: «خیر. روز چهارشنبه که این اتفاقات افتاد، هیچ گونه دستگیری‌ای از دانش‌آموزان صورت نگرفت. بدتر از آن، کشته شدن دانش‌آموزی را هم نداشتیم. نه تنها در این قضیه، بلکه در طول این مدت هم در اردبیل موضوع طوری مدیریت شد که حتی یک کشته هم نداشتیم.»

میان اولیای دانش‌آموزان و مدیران مدرسه برخورد صورت گرفت نه نیروهای انتظامی

سید حامد عاملی توضیح داد: «نیروهای امنیتی و انتظامی برخوردی با اولیا نداشتند. میان اولیای دانش‌آموزان و مدیران مدرسه برخوردهایی ایجاد شد و حتی زد و خوردهایی هم صورت گرفت اما نیروهای انتظامی و امنیتی برخوردی با اولیا نداشتند.»

او ادامه داد: «مدیران مدرسه تاکید داشتند که در نتیجه برخوردهای صورت گرفته میان خود و اولیای دانش‌آموزان، شکایتی را تنظیم کنند که با آنان هم صحبت کردیم که از این موضوع صرفه نظر کنند و شکایتی از اولیا ثبت نشود.»

استاندار اردبیل در پاسخ به این سوال که اتفاقات رخ داده فقط مربوط به مدرسه دخترانه شاهد است یا دیگر مدارس نیز دخیل بوده‌اند، گفت: «کلا دانش آموزان دو مدرسه به مراسم هفته وحدت برده شده بودند و اتفاقاتی از این دست در آن‌ها افتاد، یکی مدرسه شاهد و یکی هم مدرسه راسی نظام. هر دو این مدارس دخترانه است.»

گفتگو با عموی «اسرا پناهی» دانش آموز فوت شده مدرسه شاهد اردبیل + ویدیو

اکثر بازداشت شدگان اعتراضات در اردبیل با یک تعهد آزاد شدند

عالی‌ترین مقام استان اردبیل با بیان اینکه «ما هیچ دانش‌آموز بازداشتی‌ در اردبیل نداریم»، درباره وضعیت دیگر بازداشت‌ شدگان نیز گفت: «دیگر افرادی که بازداشت شدند، اگر مطلب خاصی نبود، عموما همان روز اول با گرفتن یک تعهد، آزاد می‌شدند. پرونده‌ای هم برای آنان تشکیل نشد. البته افرادی بودند که اصطلاحا حساب کتاب شده به میدان آمده بودند که خب، سیستم قضایی قوانین خاص خود را برای این افراد دارد ولی اکثر افراد همان روز آزاد شدند.»

او در پاسخ به این سوال که در میان افرادی که از دید مقامات با حساب و کتاب به میدان آمده‌اند، دانش‌آموز یا فردی با سن پایین وجود دارد یا خیر، نیز گفت: «نه اصلا. هیچ دانش‌آموز دستگیر شده و بازداشت شده‌ای نداریم.»

روز گذشته علی محبوبی پور مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل نیز شایعات پیرامون جان باختن یک دانش آموز دختر در اردبیل را تکذیب کرد و گفت: «در اردبیل تاکنون هیچ کشته و مجروحی نداشتیم و حتی دستگیری افراد هم در این شهر قابل توجه نبوده است.»

امام جمعه اردبیل: یک مساله کوچک را چرا این‌قدر بزرگ کرده‌اند؟

حسن عاملی امام جمعه اردبیل یکی دیگر از کسانی است که مجروح و کشته شدن دانش‌آموزان مدرسه دخترانه شاهد در این شهر را تکذیب می‌کند. او در گفت‌وگو با روزنامه هم‌میهن گفت: «به نظر من خطای بزرگی شده که بدون اجازه والدین، بچه‌ها را برده‌اند. چند مدرسه را برده بودند اما فقط اولیای مدرسه شاهد اعتراض کردند. باید به خانواده‌ها اطلاع می‌دادند ولی مشکل دیگری نبوده است.»

امام جمعه اردبیل گفت: «من با مسئولان اجرایی و مدیران ارشد صحبت کردم و گفتم نهایت دقت را در این امور داشته باشند و گفتم هیچ‌کس نباید دستگیر شود، به هیچ‌کس نباید دست بزنند و هیچ‌کس نباید احضار شود. گفتم بچه‌ها هیچ تقصیری ندارند و اگر خانواده‌ای اعتراض کرده، برای دلسوزی بوده است که آن هم ایراد ندارد. در مدرسه می‌توانند اعتراض کنند و این برای ما فخر و شرف است که افراد بتوانند حرف‌شان را بزنند. اگر کسی بگوید من راضی نبودم بچه‌ام به مراسم برود، ایرادی ندارد اما یک مساله کوچک را چرا آنقدر بزرگ کرده‌اند؟»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • Hdr مهر ۲۴, ۱۴۰۱

    نه! نه! قبول نیست، عموش رو محبور کردن ازین حرفا بزنه ??