همه روایت ها از حادثه آتش سوزی زندان اوین با ۴ کشته و ۶۱ زخمی + ویدئو

همه روایت ها از حادثه آتش سوزی زندان اوین با ۴ کشته و ۶۱ زخمی + ویدئو

شب گذشته شنبه ۲۳ مهر ماه تصاویری نگران کننده از وقوع آتش سوزی در زندان اوین تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

خبرگزاری های دولتی به نقل از مسئولین اعلام کردند این آتش سوزی در یکی از کارگاه های کارآفرینی زندان و در پی درگیری میان تعدادی از زندانیان محکومیت مالی و سرقت رخ داده است. ساعاتی بعد، خبر مهار آتش سوزی و برقراری آرامش در زندان منتشر شد. در حالی که در ابتدا اعلام شده بود این حادثه هیچ فوتی نداشته و آمار مصدومان نیز ۸ نفر بوده، اما ظهر یکشنبه ۲۴ مهر ماه، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد ۴ نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی ها درگذشتند و ۶۱ زندانی نیز مجروح شدند.

جدیدترین آمار از تلفات حادثه آتش سوزی زندان اوین

خبرگزاری ایلنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه نوشت:

در پی درگیری شب گذشته بین برخی از زندانیان بند ویژه سرقت و محکومیت های مالی زندان اوین و آتش سوزی پیش آمده در کارگاه خیاطی این زندان، که منجر به ورود سریع و به موقع نیروهای انتظامی و امدادی شد تعداد قابل توجهی از زندانیان نجات پیدا کرده و از صحنه آتش سوزی به نقطه امن منتقل گردیدند و متاسفانه ۴ زندانی نیز فوت شده و تعدادی مجروح شدند.

بر اساس این گزارش طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، ۴ نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی ها درگذشتند و ۶۱ زندانی نیز مجروح شده اند.

هر ۴ زندانی فوت شده جزو محکومین ناشی از سرقت بودند که در زندان اوین دوران محکومیت خود را طی می کردند.

این گزارش می افزاید اکثر زندانی های مجروح شده به صورت سرپایی مداوا شدند و تنها ۱۰ نفر از آنان در مراکز درمانی بستری هستند که حال ۴ نفر وخیم گزارش شده است.

در این گزارش تاکید شده پس از ورود به موقع دادستان تهران، رئیس سازمان زندانها در محل زندان اوین با همکاری مسئولین زندان، نیروهای انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از ۷۰ زندانی که در معرض خطر آسیب دیدگی بودند نجات پیدا کردند.

گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه خاطرنشان می کند، در جریان درگیری و آتش سوزی شب گذشته زندان اوین تعدادی از زندانیان جرایم خشن و خطرناک، قصد فرار از زندان را داشتند که با توجه به تمهیدات حفاظتی اتخاذ شده موفق به فرار نشدند.

در پایان گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه تاکید شده، شرایط زندان اوین از نیمه شب گذشته عادی است و امکان تماس زندانیان با خانواده از همان شب گذشته و ساعتی پس از اطفای حریق فراهم گردیده تا نگرانی های احتمالی رفع شود.

هویت زندانیان فوت شده نیز به اطلاع خانواده آنها رسیده و اسامی درگذشتگان متعاقبا و پس از دستور مقام قضائی منتشر خواهد شد.

روایت یک زندانی از حادثه آتش سوزی در زندان اوین

وبسایت خبری اعتماد آنلاین در گزارشی جدید جزئیاتی از ماجرای آتش سوزی در زندان اوین را به نقل از خانواده ی یک زندانی و منابع آگاه منتشر کرده است که در ادامه آن را می خوانید:

تحقیقات مقدماتی درباره علت آتش‌سوزی در زندان اوین انجام شده و به گفته مسئولان و دادستان تهران آرامش در این زندان برقرار شده است. اعتمادآنلاین در گفت‌وگو با منابع آگاه و خانواده یک زندانی به بررسی جزئیاتی از این ماجرا پرداخته که البته برخی ادعاهای مطرح شده از سوی منابع رسمی مورد تایید قرار نگرفته است.

گفته‌های یک زندانی در زندان اوین

یکی از زندانیان اوین که امروز صبح موفق به تماس با خانواده‌اش شده درباره آنچه شنبه‌شب در زندان اوین گذشت، به خانواده‌اش گفته: آتش‌سوزی در بند ۷ و ۸ اتفاق افتاد. آژیر زندان به صدا درآمد و متوجه شدیم وضعیت اضطراری است. البته بندی که ما در آن قرار داریم فاصله زیادی با محل آتش‌سوزی دارد، اما بلافاصله به ما اعلام شد که در سلول‌هایمان بمانیم و جای خود را ترک نکنیم. بوی دود و صدایی شبیه انفجار به صورت متناوب می‌آمد. ما صدای آژیر آتش‌نشانی و آمبولانس را می‌شنیدیم. در همان لحظه درخواست کردیم اجازه دهند با خانواده‌ها تماس بگیریم که اجازه ندادند و گفتند تلفن‌ها قطع شده است.

این زندانی به خانواده‌اش گفت: صدای مهیبی آمد و بعد متوجه شدیم انگار مین‌های اطراف زندان منفجر شده است. شایعات در زندان زیاد است. اول گفتند چند نفر فرار کردند اما بعد فهمیدیم دلیل انفجار مین این بوده که آتش گسترش پیدا کرده و حرارت آتش باعث انفجار مین‌‌ها شده است. حدود ساعت یک شب بود که گفتند شرایط عادی شده است. ما باز درخواست کردیم تماس بگیریم که گفتند اول کسانی می‌توانند تماس بگیرند که در بند ۷ و ۸ بودند. خطوط تلفن قطع شده بود و به سختی می‌شد تماس گرفت. خلاصه اینکه نوبت تماس برای بندهای دیگر در صبح امروز [یکشنبه] فراهم شد.

چه کسانی در بند ۷ و ۸ زندان اوین هستند

بند ۷ و ۸ مربوط به زندانیان مالی و سارقان است و البته گفته می‌شود زندانیانی که به طور موقت در زندان اوین بازداشت هستند، نیز به این بندها برده می‌شوند. دادستان تهران علت شروع این حادثه را درگیری تعدادی از زندانیان اعلام کرده و خبرگزاری فارس نوشته این درگیری صوری بوده که بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین (محکومان مالی) با زندانیان بند ۸ (سارقان) به وجود آمده است.

گفته‌های یک منبع آگاه

یک منبع آگاه به اعتمادآنلاین گفت: در زندان ماموران به صورت شیفتی از داخل و خارج، از بندها و از زندان محافظت می‌کنند. زندان اوین هم به خاطر موقعیتی که دارد و زندانیانی که در آن هستند به صورت ویژه مورد توجه است. این زندان معمولاً زندان آرامی است و محکومان آن با توجه به اینکه اکثراً امنیتی و مالی هستند درگیری ایجاد نمی‌کنند و سطح زندانیان با زندان‌های دیگر فرق دارد و زندان آرام‌تری است. بندها با دوربین‌های مداربسته هم کنترل می‌شود. همه نکات امنیتی در این زندان رعایت می‌شود و وضع خوبی دارد. حتی ماشین آتش‌نشانی مستقر در اوین هم هست، اما در آتش‌سوزی دیشب نیروی امدادی از بیرون هم وارد زندان شد. اتفاق شب گذشته از سوی چند زندانی موقت شروع شد و بعد هم تعدادی از زندانیان تصمیم داشتند زندان را کلاً به هم بریزند که نشد. بلافاصله از خارج از زندان نیروی امدادی رسید و آشوب مهار شد، اما مهار آتش‌سوزی کمی زمان برد چون کارگاهی که آتش گرفته بود، پر از مواد قابل اشتعال بود.

این منبع آگاه گفت: برای مهار شورش تیراندازی هم اتفاق افتاد، اما بعید به نظر می‌رسد کسی فوت کرده باشد. مسئولان زندان که در سرشماری به اتفاق تلخی نرسیدند، البته تعدادی مصدوم شدند.

صبح امروز خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد: در میانه آتش‌سوزی و درگیری با نیروهای حفاظت، تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. آنها در ضلع شمالی زندان که کوه وجود دارد، وارد میدان مین می‌شوند. گفته می‌شود که صداهای انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است. خبرگزاری فارس ساعتی بعد خبر خودش را به نقل از یک منبع آگاه تکذیب کرد و نوشت: هیچ زندانی روی مین نرفته است.

در همین حال یک منبع آگاه نیز درباره وجود سلاح سرد در زندان به اعتمادآنلاین گفت: داشتن سلاح از هر نوعی چه سرد و چه گرم در زندان ممنوع است و اگر زندانی سلاح داشته باشد مرتکب جرم شده است، اما این به معنای آن نیست که سلاح سرد در میان زندانیان نیست. چون آنها با هر وسیله‌ای می‌توانند سلاح سرد درست کنند؛ مثلاً ما زندانی‌ای داشتیم که با دسته قاشق، چاقو درست کرده بود.

او ادامه داد: جلوی این اتفاقات را نمی‌توان گرفت هرچند با بازرسی‌های غیرمترقبه می‌توان بخشی از این سلاح‌ها را کشف کرد اما نمی‌توان منکر شد که زندانیان در این زمینه مبتکر هستند و وسایلی مثل قاشق و لیوان چاقو و تیزی درست می‌کنند، بنابراین اگر در دست زندانیان سلاح سردی بوده، این غیرطبیعی نیست.

خروج زندانیان از زندان اوین

مطابق گزارشی که به خبرنگار اعتمادآنلاین رسیده صبح امروز تعدادی از زندانیان بندهای ۷ و ۸ از زندان اوین خارج و به زندان دیگری (احتمالاً تهران بزرگ) منتقل شده‌اند، چرا که ساختمان این دو بند تخریب شده، سقف آن آسیب دیده و فعلاً قابل استفاده نیست.

گفته می‌شود مسئولان زندان از طرق مختلف در حال پیگیری حادثه دیشب هستند تا مشخص شود علت اصلی درگیری چه بوده است؛ اینکه آیا نقشه‌ای از پیش طراحی شده منجر به آتش‌سوزی و تلاش برای فرار شده یا یک درگیری آنی و اتفاقی رخ داده است.

جزئیات حادثه آتش سوزی زندان اوین

روزنامه شرق نوشت:

چند مرتبه صدای انفجار شدید از زندان شنیده شد. بوی گاز اشک‌آور در اطراف زندان به مشام می رسد. مسیرهای منتهی به زندان اوین بسته است. در خیابان‌های اطراف اوین و سعادت آباد، مردم در اطراف خیابان ایستاده‌اند و ترافیک شدیدی ایجاد شده است. پلیس اجازه توقف در نزدیکی اوین را نمی‌دهد. صدای بوق شدید ماشین‌ها در اطراف اوین شنیده می‌شود.

همچنین امتدادنیوز در خبری نوشت که خانواده زندانیان و بازداشتی‌ های اخیر که نگران سلامتی آنها هستند در اطراف محل حادثه تجمع کردند.

کانال تلگرامی انطباق از مطرح شدن ادعایی جنجالی از سوی یاسر هاشمی در رابطه با حادثه آتش سوزی زندان اوین خبر داد. بر اساس این خبر، یاسر هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی شب گذشته در کلاب هاوس از صادر شدن مرخصی ای عجیب برای برادرش، مهدی هاشمی که زندانی بند ۷ و ۸ زندان ⁧ اوین⁩ است، خبر داد. به ادعای یاسر هاشمی، برادر وی، مهدی هاشمی پیش از این حادثه به مرخصی رفته بود که مهلت آن روز جمعه به پایان می رسید، با این حال، به او گفتند فعلاً لازم نیست به زندان برگردد و در مرخصی بماند. این ادعای یاسر هاشمی تاکنون تأیید یا تکذیب نشده است.

خبرگزاری ایسنا درباره ی جزئیات حادثه آتش سوزی در زندان اوین نوشت:

ساعتی پیش بود که تصاویری از بروز آتش سوزی در زندان اوین تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. پیگیری‌ها از سازمان زندان‌ها نشان می‌دهد در پی درگیری بین تعدادی از زندانی‌های محکومیت مالی و سرقت یک کارگاه کارآفرینی زندان دچار حریق می‌شود.

بلافاصله پس از بروز درگیری و آتش گرفتن کارگاه خیاطی بند زندانیان محکومیت مالی و سرقت انتظامات زندان برای کنترل درگیری وارد عمل شده و ایستگاه آتش نشانی مستقر در زندان نیز بلافاصله عملیات اطفا حریق را آغاز کرده و هم اکنون اتش سوزی مهار و خاموش شده است.

این گزارش حاکی است نیروی انتظامی هم جهت کمک به برقراری هر چه زودتر ارامش در اوین به انتظامات زندان کمک کرده است.

بر اساس این گزارش درگیری بین زندانیان نیز با ورود انتظامات زندان تحت کنترل درآمده است.

در حال حاضر این موضوع مهار شده و شرایط زندان در کنترل ماموران زندان قرار دارد و آتش‌سوزی زندان با تلاش نیروهای آتش‌نشانی درحال کنترل است.

یک مقام امنیتی در این باره گفت: شرایط به طور کامل تحت کنترل است و آرامش در زندان برقرار شده و عوامل آتش‌نشانی در حال اطفای حریق هستند.

عوامل ایجاد آشوب نیز از سایر زندانیان جدا شده و دیگر افراد تحت بازداشت نیز به بندهای خود بازگشته‌اند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از یک منبع آگاه جزئیات دیگری از آتش‌سوزی زندان اوین را منتشر کرد:

یک منبع آگاه درباره جزییات اتفاقات امشب زندان اوین گفت: ساعاتی پیش زندانیان بند ۶ و بند ۷ که بند مخصوص سارقان و بند محکومان مالی است با یکدیگر درگیر می‌شوند اما به دلیل درگیر شدن تعداد قابل توجهی از این زندانیان با یکدیگر، وکیل بندها با کمک نیروهای حراست سعی در متفرق کردن زندانیان می‌کنند.

در این حین، برخی زندانیان با سواستفاده از فضای پیش آمده، انبار لباس را آتش می‌زنند.

وی گفت: مدیریت زندان از آتش نشانی برای اطفای حریق کمک می‌گیرد و بعد از مدتی آتش خاموش می‌شود و اوضاع تحت کنترل قرار می گیرد.

این مقام امنیتی با بیان اینکه بسیاری از اعضای بند ۶ و ۷ زندان در این درگیری مشارکت نداشتند، گفت که به رفتار افراد موثر در این درگیری رسیدگی خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین تاکید کرد که در درگیری امروز زندانیان، هیچ زندانی امنیتی دخالت نداشت و اساساً بند مرتبط با زندانیان امنیتی از بندهای سارقان و محکومان مالی جداست و با آن فاصله دارد.

روایت خبرگزاری ایرنا از جزئیات حادثه شب گذشته در زندان اوین:

شامگاه شنبه (۲۳ مهر ماه) بند محل نگهداری برخی زندانیان شاهد ناآرامی و درگیری بود که منجر به درگیری این افراد با پرسنل زندان اوین شد.

آنها انبار لباس زندان را به آتش کشیدند که منجر به آتش‌سوزی در زندان اوین شده است.

همچنین دادستان تهران اظهار کرد: اوضاع زندان اوین از ساعاتی پیش ارام شده است و آرامش برقرار است.

وی تاکید کرد درگیری امروز زندانیان هیچ ارتباطی با اغتشاشات اخیر ندارد و و اساساً بند مرتبط با زندانیان امنیتی از بندهای سارقان و محکومان مالی که اتش و درگیری انجا رخ داده جداست و با آن فاصله دارد.

خبرگزاری ایلنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه نوشت:

ساعتی پیش بود که تصاویری از بروز آتش سوزی در زندان اوین تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. پیگیری‌ها از سازمان زندان‌ها نشان می‌دهد در پی درگیری بین تعدادی از زندانی‌های محکومیت مالی و سرقت یک کارگاه کارآفرینی زندان دچار حریق می‌شود.

بلافاصله پس از بروز درگیری و آتش گرفتن کارگاه خیاطی بند زندانیان محکومیت مالی و سرقت انتظامات زندان برای کنترل درگیری وارد عمل شده و ایستگاه آتش نشانی مستقر در زندان نیز بلافاصله عملیات اطفا حریق را آغاز کرده و هم اکنون اتش سوزی مهار و خاموش شده است.

این گزارش حاکی است نیروی انتظامی هم جهت کمک به برقراری هر چه زودتر ارامش در اوین به انتظامات زندان کمک کرده است.

بر اساس این گزارش درگیری بین زندانیان نیز با ورود انتظامات زندان تحت کنترل درآمده است.

خبرگزاری فارس که در اولین ساعات وقوع آتش سوزی در زندان اوین از شنیده شدن صدای انفجار از این زندان خبر داده بود، در گزارش بعدی خود جزئیات بیشتری درباره ی این حادثه منتشر کرد:

ساعت ۲۱:۱۰ دیشب درگیری صوری بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین (محکومان مالی) با زندانیان بند ۸ (سارقان) بوجود می‌آید.

طی این درگیری عده‌ای از فرصت سوءاستفاده کرده و انبار لباس و کارگاه کارآفرینی زندان را آتش میزنند که منجر به آتش‌سوزی گسترده، سرایت به بند ۸ و اعزام آتش‌نشانان به اوین برای اطفاء حریق شد.

شواهد نشان می‌دهد این اقدام از پیش طراحی شده بود، چرا که تعدادی از زندانیان برای خود به طرقی سلاح سرد تهیه کرده بودند تا ضمن درگیری با نیرو‌های تامین امنیت زندان به آن‌ها آسیب بزنند و به سلاح هم دست پیدا کنند که البته موفق نشدند.

در میانه آتش‌سوزی و درگیری با نیرو‌های حفاظت، تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. آن‌ها در ضلع شمالی زندان که کوه وجود دارد، وارد میدان مین می‌شوند. گفته می‌شود که صدا‌های انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است.

هنوز آمار دقیقی از میزان مصدومان یا تلفات احتمالی منتشر نشده است.

همزمان با این اتفاقات و با تهییج و فراخوان رسانه‌های معاند بیش از ۱۰۰ نفر از خانواده زندانیان مقابل زندان اوین تجمع نمودند.

شب گذشته به رغم فراخوان گسترده ضدانقلاب، هیچ تجمعی در تهران صورت نگرفت و پایتخت روز و شب آرامی را پشت سر می‌گذاشت که ناگهان اتفاق زندان اوین در ساعت پایانی شب صورت گرفت.

با این حال یک منبع در سازمان‌ زندان‌ها در گفتگو با «شبکه شرق» اعلام کرد هیچ زندانی روی مین نرفته است:

این منبع مطلع در سازمان زندانها ضمن تکذیب خبر انفجار مین در زندان اوین تاکید کرد:« در جریان اتفاقات شب گذشته، هیچ زندانی وارد محوطه نشده و خبر روی مین رفتن زندانی ها کذب است»

این منبع توضیح داد: «اصل ماجرا در بند سرقتی‌ها رخ‌ داده و مربوط به بخش زندانیان امنیتی نبوده است»

همشهری آنلاین توضیحات استاندار تهران درباره حادثه زندان اوین را منتشر کرد:

محسن منصوری استاندار تهران در این باره توضیح داد: در بعضی از بندها مثلا در بند ۷ و ۸ شلوغ شده بود ولی مسئله اصلی در بندی بود که بخشی از اراذل و اوباش در آن بند حضور داشتند.

استاندار تهران با بیان اینکه با حضور سریع مجموعه نیروی انتظامی، یگان امداد در حال حاضر کاملا آرامش برقرار است و نکته خاصی نیست، افزود: مسئله اصلی ایجاد حریق و آتش سوزی بود که توسط برخی از زندانیان اتفاق افتاد که با حضور عوامل آتش نشانی کنترل و مهار شد.

او گفت: در حال حاضر هم زندان و هم اطراف زندان تحت کنترل است.

کانال تلگرامی روزنامه شرق نوشت برخی منابع در توئیتر از تماس تعدادی از زندانیان اوین با خانواده‌ ها برای اطلاع رسانی درباره حال خود خبر دادند.

همشهری آنلاین هم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد زندانیان مقیم در اوین شب گذشته با خانواده های خود تماس گرفتند:

شب گذشته و پس از اتفاق آتش سوزی در زندان اوین، بلافاصله امکان تماس زندانیان با خانواده ها فراهم شد و این شرایط تا نزدیک صبح ادامه داشت.

پس از اتفاق آتش سوزی شب گذشته زندان اوین و در شرایطی که خانواده زندانیان نسبت به سلامت عزیران خود نگران شده بودند با تدبیر مسئولان زندان امکان تماس تلفنی شبانه زندانیان با خانواده ها فراهم شد.

این تصمیم باعث شد نیمه شب گذشته صف های تماس با خانواده در زندان اوین تشکیل شود که تا نزدیک صبح ادامه داشت و امروز نیز طبق روال معمول امکان تماس زندانیان با خارج از زندان فراهم است.

هم اکنون شرایط در زندان اوین کاملا عادی بوده و امور روزمره زندان طبق روال معمول در حال انجام است.

توضیحات سخنگوی سازمان آتش‌ نشانی درباره حادثه آتش سوزی زندان اوین

شب گذشته و ساعاتی پس از وقوع آتش سوزی در زندان اوین، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به تشریح جزییات عملیات آتش نشانان در پی حریق رخ داده در این زندان پرداخت.

سید جلال ملکی درباره عملیات آتش‌نشانی درپی حریق رخ داده در بخشی از زندان اوین اظهارکرد: در ساعت ٢١:٢٩ امشب، شنبه، یک مورد حادثه آتش‌سوزی داخل زندان اوین به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اطلاع داده شد که با توجه به اینکه حدود ١٠ سال است یک ایستگاه آتش‌نشانی در محدوده زندان مستقر است این ایستگاه در مدت زمان حدود یک دقیقه در محل حاضر شد.

وی ادامه داد: همزمان نیز پنج ایستگاه آتش‌نشانی به همراه تانکر آب و تجهیزات اطفای حریق از سوی ستاد فرماندهی به محل اعزام و در فاصله کوتاهی در محل حاضر شدند. تانکرهای آب و خودروهای پشتیبانی نیز در محل حاضر شدند.

ملکی با اشاره به حضور آتش‌نشانان در محل زندان افزود: محل حادثه یک ساختمان دو طبقه بود که کارگاه‌های آموزشی در آن برگزار می‌شد. حریق نیز در قسمت خیاطی این ساختمان در طبقه فوقانی رخ داده بود. آتش نشانان هم از طریق نردبام هیدرولیکی و هم از طریق نفوذ به داخل عملیات اطفای حریق را انجام دادند و در حال حاضر آتش کاملا خاموش شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: آتش با عملیات سریع آتش نشانان خاموش شده و از گسترش آن به اطراف جلوگیری شد. در حال حاضر نیرو ها در حال انجام لکه گیری پایانی هستند.

ملکی اضافه کرد: در محدوده‌ای که آتش نشانان عملیات خود را انجام دادند هیچگونه خسارت جانی مشاهده نشد و عوامل آتش‌نشانی پس از اطفای حریق محل را به عوامل مربوطه تحویل دادند.عوامل اورژانس نیز در محل حضور داشتند.

وی درباره علت وقوع این حریق نیز گفت: علت این حریق باید از سوی عوامل مربوطه بررسی و اعلام شود.

اولین تصاویر از داخل زندان اوین پس از آتش سوزی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • چقدر روشها شبیه سوریه هست مهر ۲۴, ۱۴۰۱

    چقدر شبیه سوریه شده. هم روشها هم ادما.
    یادتونه چقدر زندانی تو سوریه و عراق ازاد میکردن؟ کل دنیا این زندانیها رو بیگناه میدونستن. اما همشون داعشی بودن.