ماجرای انتصاب همسر معاون وزیر نفت در این شرکت چیست؟

ماجرای انتصاب همسر معاون وزیر نفت در این شرکت چیست؟

در روزهای گذشته خبری مبنی بر انتصاب همسر معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به مسئولیتی جدید در شرکت ملی نفت ایران منتشر شد که واکنش های زیادی را در پی داشت و حالا خبرگزاری ایسنا در گزارشی جدید ابعاد دیگری از این انتصاب را روشن ساخته است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، مرتضی شاه میرزایی است که با مصاحبه های عجیب خود چند باری خبرساز شده است. در آخرین مورد، ویدئویی از شاه میرزایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد خبرنگاری نظر او را درباره ی ادغام شرکت پالایش و پخش با پتروشیمی می پرسد، اما شاه میرزایی در پاسخ ماجرای حمله ی سپاه ابرهه به مکه را بازگو می کند. صحبت های عجیب معاون وزیر نفت واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشت.

در ادامه گزارش ایسنا درباره ی انتصاب همسر مرتضی شاه میرزایی در شرکت نفت را می خوانید:

چندی پیش تصویری از حکم انتصاب “زهرا سادات زهرائیان”، همسر مرتضی شاه میرزایی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان “سرپرست امور اداری و تشریفات” در امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که بازتاب‌هایی را به همراه داشت و انتقادهایی را درباره انتصاب افراد نزدیک به مدیران ارشد نفتی در زیرمجموعه‌های این صنعت به همراه داشت.

تصویر حکم انتصاب زهراییان که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده

حضور فردی که به نظر می‌رسید سابقه چندانی در صنعت نفت نداشته در این جایگاه مهم کنجکاوی برانگیز بود؛ پیگیری‌های خبرنگار ایسنا نشان می‌دهد که زهراییان از ۲۰ سال پیش در استخدام وزارت نفت بوده و پیش از انتصاب اخیر، یکی از مدیریت‌های معاونت برنامه ریزی وزارت نفت را با گرید B در اختیار داشته و بعد از آن به مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با همان گرید سازمانی منتقل شده است.

یک مقام مسئول در وزارت نفت با تایید این موضوع، توضیح داد: زهراییان دانشجوی نخبه دانشگاه نفت و از شاگرد اول‌های دوره خودش بوده‌ و به همین دلیل ۲۰ سال پیش به استخدام وزارت نفت در می‌آید. در این ۲۰‌سال هم به تدریج رده‌های رشد سازمانی را طی کرده‌است. در  هشت سال اول در بخش منابع انسانی بوده، بعد از آن به معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت رفته و در آن‌جا  در رده‌های مختلف مشغول به کار بوده است.

به گفته وی، زهراییان یکی از مدیریت‌های معاونت برنامه ریزی وزارت نفت را با گرید B در اختیار داشته و بعد از آن به مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با همان گرید سازمانی منتقل شده است. این یعنی از مدیریت یکی از زیرمجموعه‌های معاونت برنامه‌ریزی و بخش استراتژیک به مدیریت تشریفات و منابع انسانی امور بین‌الملل شرکت نفت رفته و این موضوع به معنی آن است که از نظر وضعیت سازمانی، وضعیت زهراییان نه ارتقاء پیدا کرده و نه تغییری کرده‌است.

این مقام مسئول به اشاره به این‌که زهراییان گرید شخصی اش B بوده، گرید سازمانی‌اش هم B است و قبلا مدیریت داشته و الان هم به مدیریت یک جای دیگر رفته‌است، ادامه داد: نکته مهم و قابل توجه دیگر این است که آنجایی که زهراییان حضور داشته، امکان رشد سازمانی و بالا رفتن و روی گریدهای بهتر قرار گرفتن فراهم بوده‌است. چون معاونت برنامه ریزی گریدهای C ،D و حتی Over D هم دارد. منتهی جایی که الان رفته‌است یعنی امور بین‌الملل شرکت نفت دیگر امکان ارتقاء سازمانی برایش فراهم نیست. به اصطلاح خود نفتی‌ها بن‌بست است و فریز می‌شود.

وی درباره دلیل انتصاب اخیر هم توضیح داد: معاونت امور اداری و تشریفات جای حساسی است و به دلیل حساسیت‌هایی که آنجا وجود دارد، خواستند کسی که توانایی و رعایت حساسیت‌های لازم را دارد در آن‌جا قرار بگیرد؛ وگرنه از نظر شخصی خانم زهراییان از یک شغل و مدیریت پژوهشی و کارشناسی به یک مدیریت اجرایی با کار بیشتر و اصطلاحا پرمشغله‌تر و بدون پیشرفت و رشد سازمانی رفته‌است. از نظر شخصی عملا نه تنها تغییر مثبتی برایش رخ نداده‌، که چه بسا شاید تغییر منفی هم برایش باشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود