بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان؛ از S-70 Okhotnik تا MQ-20 Avenger

بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان؛ از S-70 Okhotnik تا MQ-20 Avenger

این روزها بحث استفاده از پهپادها در جنگ های مدرن بسیار خبرساز شده است و همگان از تاثیرگذاری هواپیماهای بدون سرنشین بر نتیجه جنگ ها می گویند. پهپادها تاثیرگذاری خود را در جنگ آذربایجان و ارمنستان و درگیری اخیر بین روسیه و اوکراین نشان داده اند به طوری که آذربایجان به کمک پهپادهای ترکیه ای و اسراییلی توانست بعد از دهه ها تحقیر در برابر ارمنستان، تقریباً به سادگی بخش های مورد مناقشه را به خاک خود ملحق کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

در هفته های اخیر نیز استفاده از پهپادهای کامیکازه توسط روسیه در حمله به تاسیسات نظامی و غیرنظامی اوکراین خبرساز شده که بسیاری از آن به عنوان تغییر دهنده مسیر نبرد خبر می دهند، مسیری که در حال تغییر به سود اوکراین بود اما استفاده از پهپادهای انتحاری نه تنها بار دیگر پایتخت اوکراین و دیگر شهرهای عمده این کشور را دچار هرج و مرج کرده بلکه دستکم به طور موقتی پیشروهای اوکراین در مناطق شرقی و جنوبی این کشور را نیز متوقف کرده است. علیرغم ادعاهای اوکراین و کشورهای غربی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای شاهد ۱۳۶ ایرانی در این حملات، دولت ایران بارها ادعای فروش پهپاد به روسیه را رد کرده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

در هر صورت، استفاده روسیه از پهپادهای کامیکازه در هفته های اخیر به شدت اوکراین را تحت فشار قرار داده به طوری که این کشور خواستار دریافت سیستم های ضدهوایی جدید و پیشرفته از جانب ایالات متحده و متحدانش شده است، درخواستی که دستکم با پاسخ منفی اسراییل به عنوان دارنده برخی از بهترین سیستم های دفاع هوایی در برابر پهپادها و پرتابه های با ارتفاع پروازی پایین در جهان شناخته می شود روبرو شده است. این روزها کشورهای زیادی در جهان هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهپادها را می سازند و در عمل ساخت آن ها پیچیدگی زیادی در حد ساخت هواپیماهای جنگی معمولی ندارد اما قدرت آن ها در میدان نبرد باعث شده که بسیاری از کشورها به ساخت پهپادهای نظامی روی بیاورند، پهپادهایی که علیرغم هزینه ساخت پایین، می توانند صدمات قابل توجهی به اهداف مهم خود در خاک دشمن وارد کنند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

پهپادها کاربردهای متفاوتی دارند، از عملیات تجسسی تا تهاجمی. بسیار دشوار است که بهترین پهپادهای تهاجمی در جهان را نام برد زیرا بسته به پیچیدگی و هوشمندی پهپادها، هر نوع پهپادی نقطه قوت و ضعف خاص خود را دارد. همچنین پهپادهای تهاجمی تاکنون به صورت گسترده در میدان های نبرد در سراسر جهان به کار گرفته نشده اند که همین موضوع آن ها را به سلاح هایی نسبتاً نوظهور تبدیل کرده که رده بندی شان را دشوار می سازد. بدین بهانه، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۵ مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم. لازم به ذکر است که در این مطلب فقط پهپادهای سنگین و بسیار پیشرفته ذکر شده و به همین خاطر به پهپادهای کوچکتر که عمدتاً کامیکازه هستند اشاره ای نشده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

۵- S-70 Okhotnik (روسیه)

داستان S-70 در آگوست ۲۰۰۹ آغاز شد، زمانی که فاش شد کمپانی های سوخوی و میگ روسیه روی یک هواپیماهی بدون سرنشین سنگین و تهاجمی کار می کنند. در جولای ۲۰۱۲، اعلام شد که سوخوی به توسعه دهنده اصلی این پهپاد تبدیل خواهد شد. در ژوئن ۲۰۱۸، اولین نمونه های پهپاد موسوم به Hunter معرفی شد و در نوامبر همان سال بود که تصاویری از تست زمینی این پهپاد با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت منتشر گردید. در دسامبر ۲۰۱۸، آمادگی این پهپاد برای اولین پرواز توسط معاون وزیر دفاع روسیه، الکسی کریووروچکو، اعلام شده و تصریح شد که کار روی این پروژه یک اولویت و در شرایط خوبی پیش می رود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

در ژانویه ۲۰۱۹، کارشناسان نظامی اعلام کردند که تصاویری از این پهپاد پیشرفته روسی موسوم به Okhotnik منتشر شده است. در آغاز سال ۲۰۱۹، مشخص شد که سومین نمونه اولیه از Su-57  به عنوان یک آزمایشگاه پرنده برای تست کردن تعدادی از سیستم ها در پروژه Okhotnik استفاده شده است، به ویژه در زمینه تجهیزات آویونیک، ارتباطات و استفاده گروهی از پهپادها. در آگوست ۲۰۱۹، Okhotnik اولین پرواز خود را انجام داد که بیش از ۲۰ دقیقه به طول انجامید. این پرنده، تحت کنترل یک اپراتور، چندین تست پروازی را در ارتفاع ۶۰۰ متری انجام داده و با موفقیت به زمین نشست. در سپتامبر ۲۰۱۹، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که اولین پرواز مشترک این پهپاد و یک جنگنده Su-57 صورت گرفته که بیش از ۳۰ دقیقه به طول انجامیده است.

این پرواز در حالت اتوماتیک برای پهپاد روسی صورت گرفته و تعامل Okhotnik و جنگنده راهنمایش برای توسعه میدان راداری جنگنده اصلی و طرح ریزی برای استفاده از سلاح های دوربرد برای اهداف مهم بدون ورود Su-57 به قلمرو هوایی دشمن و در خطر هدف قرار گرفتن توسط سیستم های دفاع هوایی ایجاد شده است. قابل ذکر است که وزن خالی جنگنده نسل پنجمی Su-57 که نقش نظارتی را در برخی تست های S-70 داشته تنها ۱۸,۵۰۰ کیلوگرم است. پهپاد Hunter بر اساس مفهوم «بال پرنده» و با استفاده از مواد و روکش خاص ساخته شده که آن را در برابر سیستم های راداری نامرئی می سازد. این پهپاد به تجهیزات اپتیکال-الکترونیک، رادیو-تکنیکال و دیگر انواع تجهیزات شناسایی و تجسسی مجهز است.

در زمینه هوش مصنوعی و خودکار بودن، Hunter نمونه اولیه یک جنگنده نسل ششمی است اما تصمیم نهایی برای استفاده از سلاح هایش را خود نگرفته و همچنان به یک اپراتور وابسته است. همراه با اولین S-70، تصاویری نیز از پهپاد مشابه دیگری به نام T-50-3 منتشر شد. بعدها مشخص شد که تجهیزات رادیویی-الکترونیکی T-50-3 روی مدل پروازی Su-57 آزمایش شده اند. احتمالاً استفاده از گروهی ۲۰ تا ۳۰ فروندی از این پهپادها با پوشش دو یا سه جنگنده با قدرت مانور بالا می توانند ضربات غیرقابل جبرانی به زیرساخت های دشمن وارد کنند. نمونه جدیدترین این پهپاد با نام Sukhoi S-70 Okhotnik-B قرار است در سال ۲۰۲۴ رونمایی شود.

علیرغم سری بودن این پروژه که باعث شده اطلاعات زیادی در مورد قابلیت ها و مشخصات پهپاد S-70 Okhotnik در دست نباشد، گفته می شود که طول بال های آن ۲۰ متر، وزن آن بین ۱۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ کیلوگرم و حداکثر وزن آن در هنگام بلند شدن ۲۵,۰۰۰ کیلوگرم است. حداکثر سرعت آن ۱,۰۰۰ کیلومتر بر ساعت و برد آن ۶,۰۰۰ کیلومتر اعلام شده است در حالی که برد تهاجمی آن نصف این مقدار خواهد بود. پهپاد S-70 Okhotnik به دو انبار داخلی سلاح با ظرفیت ۲,۰۰۰ کیلوگرم برای سلاح های هدایت شونده و غیرهدایت شونده مجهز است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

۴- Bayraktar TB2 (ترکیه)

پهپاد تجسسی و تهاجمی Bayraktar TB2 توسط کمپانی ترکیه ای Baykar Makina ساخته شده که از پیمانکاران نظامی نیروهای زمینی این کشور است. این پهپاد نسخه ای از پروژه “Bayraktar” Block B بوده و به کلاس پهپادهای تاکتیکی با ارتفاع پروازی متوسط با طول پرواز طولانی تعلق دارد. بایراکتار تی بی ۲ نرم افزارها و سیستم کنترل پیشرفته تری نسبت به پهپاد اسراییلی Heron دارد. بر اساس گزارش رسانه ها، نیروی زمینی ترکیه اولین بار سفارش سه سیستم هوایی بدون سرنشین بر اساس این پهپاد را داده است که شامل شش پهپاد، سه ایستگاه کنترلی زمینی و کیت های تجهیزات و تعمیر بود. تیم پهپادی نیز شامل فرمانده، خلبان و اپراتور مسئول شلیک جنگ افزارها هستند.

پهپاد Bayraktar TB2 مجهز به موتور احتراقی داخلی Rotax 912 با ظرفیت ۱۰۰ لیتر است.  سرعت حداکثری ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت تا سرعت کروز ۱۳۰ کیلومتری و سقف پروازی ۷,۳۰۰ متری از دیگر ویژگی های این پهپاد ترکیه ای هستند و در ساخت بدنه آن از مواد کامپوزیتی استفاده شده است. این پهپاد از سیستم بلند شدن و فرود آمدن خودکار سود برد و به انواع دوربین ها و سیستم های تجسسی مجهز است که به آن امکان می دهد برای عملیات های تجسسی نیز به کار برود. علاوه بر این، Bayraktar TB2 توانایی حمل دو موشک هدایت شونده ضد تانک و یک پرتابه Roketsan MAM-L یا  MAM-C با قابلیت هدایت لیزری را نیز دارد. سیستم MAM-L به عنوان نسخه ای لیزری از موشک ضد تانک دوربرد L-UMTAS توسعه یافته که با نسخه اولیه که موتور راکتی نداشته و برای پرواز گلایدری دارای بال است تفاوت دارد.

این سیستم روی پهپادهای تاکتیکی Bayraktar و Karayel نصب شده که اکنون در خدمت ارتش ترکیه هستند. توسعه دهنده این پهپادها مدعی است که سیستم MAM-L، دارندگان پهپادها را قادر می سازد تا اهدافی که تهدیدی فوری و جدی هستند را با دقت بالا نابود سازد، به ویژه در جریان عملیات های شناسایی و تجسسی. به دلیل هدایت با دقت بالا و ابعاد کوچک، استفاده از MAM-L می تواند خطر صدمات جانبی به غیرنظامیان را کاهش دهد. Bayraktar TB2 بعد از پروازی به مدت ۲۴ ساعت و ۳۴ دقیقه در ارتفاع ۸ کیلومتری در آگوست ۲۰۱۴ توانست رکورد جهان در کلاس پهپادی خود را بشکند.

طول این پهپاد ۶.۵ متر و طول بال های آن ۱۲ متر است در حالی که برد آن ۱۵۰ کیلومتر و وزن حداکثر آن در هنگام بلند شدن ۶۵۰ کیلوگرم اعلام شده و حداکثر تجهیزات نظامی آن نیز ۵۵ کیلوگرم عنوان شده است. در نوامبر ۲۰۱۸ بود که قراردادی بین ترکیه و اوکراین برای خرید پهپادهای Bayraktar TB2 امضا شده و اوکراین به شکل موثری از این هواپیماهای بدون سرنشین در ماه های اول حمله روسیه استفاده کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

۳- MQ-9 Reaper [Predator B] (ایالات متحده)

هواپیمای بدون سرنشین Predator B بر اساس پهپاد موفق چندمنظوره RQ / MQ-1 Predator و توسط کمپانی General Atomic Aeronautical Systems ساخته شد. کار روی Predator B به صورت مخفیانه در سال ۱۹۹۸ آغاز شد که بخشی از هزینه های آن را ناسا تامین می کرد. اولین پرواز نمونه اولیه در فوریه ۲۰۰۱ انچام شد. پهپاد Predator B نسخه بزرگ تر RQ / MQ-1 Predator است و تفاوت اصلی آن با نمونه های پیشین این است که دم سنتی تری به شکل حرف V دارد که باعث شده طراحی بهتری داشته باشد. کمپانی سازنده توانسته با موفقیت، دو موتور متفاوت را روی این پهپاد تست کند. اولین موتور، از نوع توربوفن Honeywell TPE-331-10T بوده و دومی نیز موتور توربوجت Williams FJ44-2A بوده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

تجهیزات Predator B تقریباً مشابه همان چیزی است که در RQ / MQ-1 دیده شده و از سیستم دوربینی اپتوالکتریک مادون قرمز با میدان دید وسیع Raytheon AN / ASS-52 (V) و رادار آپرتور سنتتیک General Atomics AN / APY-8 Lynx است. این پهپاد همچنین امکان استفاده به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین چندمنظوره تهاجمی با مجهز شدن به موشک های AGM-114C / K Hellfire ATGM یا دیگر سلاح های هدایت شونده را داراست. یک نمونه جدید از این پهپاد با نام YMQ-9A عملکرد بهتری نسبت به نمونه اولیه داشته و در تست های اولیه توانست به مدت بیش از ۲۴ ساعت در ارتفاع ۱۳,۷۰۰ متری پرواز کند اگر چه حداکثر مدت زمان پرواز آن ۳۰ ساعت اعلام شده است. جدیدترین نمونه MQ-9 Reaper مربوط به دسته «شکارچی-قاتل» بوده که توانایی شناسایی، تعقیب و نابود کردن اهداف را دارد.

این نمونه می تواند تا ۱۴ موشک هوا به سطح هلفایر را حمل کند اما معمولاً تنها از دو موشک روی آن استفاده می شود. در صورت لزوم، به جای موشک، این پهپاد می تواند ۴ موشک AGM-114 Hellfire و دو بمب با قابلیت هدایت لیزری حمل کند که از نوع GBU-12 Paveway II بوده و هر کدام ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد. با تجهیزات و بار کامل، MQ-9 Reaper می تواند به مدت ۱۴ ساعت مداوم پرواز کند و سرعت حداکثری آن نیز ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. یک نمونه از این پهپاد به نام Mariner برای نیروی دریایی ایالات متحده ساخته شده که بال های تاشو و ظرفیت سوخت بیشتری داشته که باعث می شود بتواند تا ۴۹ ساعت مداوم پرواز کند.

از مزیت های این پهپاد نسبت به جنگنده های F-16 می توان به هزینه ساخت و کنترل پایین تر، مدت پرواز بیشتر، امنیت اپراتور و احتمال تغییر شیفت کاری شان در پروازهای طولانی اشاره کرد. تا سال ۲۰۰۹، بیش از ۱۹۵ فروند MQ-1 Predator  و ۲۸ فروند MQ-9 Reaper در اختیار ارتش ایالات متحده قرار داشت که بدون شک تاکنون تعداد آن ها چند برابر شده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

۲- Heron TP (اسراییل)

IAI Heron (یا Heron 1) یک پهپاد با ارتفاع پروازی متوسط با طولانی ترین دوره پرواز است که برای انجام عملیات تجسسی و شناسایی طراحی شده است. در کنار انجام ماموریت های پروازی دوربرد تا بیش از ۴۵ ساعت در ارتفاع ۱۰,۷۰۰ متری، تازه ترین نسخه این پهپاد که با نام Heron TP یا Eitan شناخته می شود، از نمونه های قبلی بزرگتر بوده و موتورهای جدیدتری دارد که اولین پرواز خود را در اکتبر ۱۹۹۴ انجام داد. از تجهیزات این پهپاد می توان به سیستم مسیریابی مبتنی بر دریافت کننده سیگنال ماهواره ای satellite navigation system (SNS) اشاره کرد که به آن امکان می دهد برای مدت طولانی به صورت خودکار پرواز کند.

همچنین یک حالت نیمه اتوماتیک با دخالت اپراتور برای برخی مراحل خاص از عملیات و ماموریت ها نیز امکان پذیر است. پهپاد Heron TP قابلیت بلند شدن و فرود آمدن در حالت خودکار را دارد که در کنار پرواز مداوم بیش از ۴۵ ساعته، باعث شده یکی از کارآمدترین پهپادهای تهاجمی کنونی جهان باشد. حتی در صورت از دست دادن ارتباط با ایستگاه فرماندهی زمینی نیز این پهپاد توانایی بازگشت خودکار به پایگاه را داراست. Heron TP می تواند انواع مختلفی از تجهیزات را حمل کند: سیستم های اپتوالکترونیک و مادون قرمز، ایستگاه های رادیویی و الکترونیکی تجسسی، رادار کوچک و غیره. آن ها توانایی تصحیح دقیق و کارآمد آتش توپخانه و تجسس مضاعف در مورد اهداف دروغین دشمن را دارند. ارتباط با ایتسگاه های زمینی یا مصرف کنندگان اطلاعات در لحظه و به صورت آنی صورت گرفته و کنترل تجهیزات کاملاً اتوماتیک یا با دستور اپراتور زمینی و یا به صورت ترکیبی امکان پذیر است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

Heron مجهز به یک سیستم کنترل دیجیتال با دو سیستم انتقال دوطرفه داده است. این پهپاد در نسخه های متفاوتی توسط استرالیا، برزیل، کانادا، اکوادور، آلمان، هند، ترکیه و ایالات متحده خریداری شده است. ظرفیت بار این پهپاد اسراییلی ۲,۷۰۰ کیلوگرم بوده و وزن حداکثر آن در زمان بلند شدن ۵,۴۰۰ کیلوگرم عنوان شده است. طول آن ۱۴ متر و طول بال هایش ۲۶ متر اعلام شده و از یک موتور Pratt & Whitney Canada PT6-67A استفاده می کند. حداکثر سرعت نسخه نهایی ۴۰۷ کیلومتر بر ساعت و برد آن ۷,۴۰۰ کیلومتر عنوان شده که تا بیش از ۳۰ ساعت می تواند در آسمان بماند و سقف پروازی آن نیز بیش از ۱۴,۰۰۰ متر است. قیمت هر فروند از این پهپاد اسراییلی بیش از ۱۰ میلیون دلار عنوان شده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین و پیشرفته ترین پهپادهای تهاجمی جهان آشنا کنیم.

۱- MQ-20 Avenger [Predator C] (ایالات متحده)

کمپانی آمریکایی General Atomics Aeronautical Systems (GAAS) که توسعه دهنده یکی از اصلی ترین پهپادهای مورد استفاده ارتش این کشور به نام Predator است، در سال یک نسخه جدید از آن را معرفی کرد که برای استفاده روی ناوهای هواپیمابر طراحی شده است. این پهپاد می تواند دو بمب ۲۲۰ کیلوگرمی با هدایت لیزری از نوع GBU-38 JDAM حمل کند. طول آن ۱۰ متر بوده که در نسخه های جدیدتر دستکم نیم متر به این طول اضافه خواهد شد در حالی که طول بخش مهمات آن تقریباً ۳ متر است. Predator C همانند نسخه Predator B برای حمل حدود یک تن سلاح و سنسور طراحی شده است.

در صورت که نیاز به پنهانکاری نباشد، می توان سلاح ها را به بدنه و بال های آن از بیرون متصل کرد. علاوه بر این، یک باک سوخت اضافی برای دو ساعت پرواز بیشتر نیز می توان در بخش سلاح های آن نصب کرد اما در حالت نرمال، توزیع سوخت به صورت ۵۰/۵۰ بین بال ها و بدنه توزیع می شود. در کنار سیستم های راداری پیشرفته، یک سیستم راداری موسوم به LYNX SAR با قابلیت عملکرد در همه شرایط آب و هوایی روی Avenger نصب شده است و دم عمودی V شکل آن نیز ردپای راداری را از بین برده و ردپای مادون قرمز اگزوز را کاهش می دهد. همچنین روی دم این پهپاد دو فرمان یار برای بهبود کنترل پرواز نصب شده است. طراحی کوهان دار بخش موتوری باعث می شود فضای قابل توجهی برای اگزوز ماری ایجاد شود که مانیتورینگ راداری موتور را حذف می کند.

موتور دارای یک نازل ورودی هوا به شکل S است و برای کاهش قابلیت شناسایی مادون قرمز، خنک می شود. موتور Pratt & Whitney Canada PW545B توانسته حداکثر سرعت ۷۴۰ کیلومتری را برای این پهپاد آمریکایی ممکن سازد اما توسعه دهندگان بر این باورند که امکان افزایش سرعت آن با سقف پروازی ۱۸,۰۰۰ متری وجود دارد. طول بال های این پهپاد ۲۰ متر با زاویه ۱۷ درجه ای است که به آن قدرت پنهانکاری می دهد. طول پهپاد MQ-20 Avenger بیش از ۱۳ متر بوده و وزن حداکثری آن در هنگام بلند شدن ۸,۲۵۵ کیلوگرم اعلام شده است.

ظرفیت سوخت آن ۳,۶۰۰ کیلوگرم و سرعت کروز آن ۶۴۸ کیلومتر بر ساعت است که می تواند تا ۱۸ ساعت پرواز مداوم در ارتفاع بیش از ۱۵,۰۰۰ متری را داشته باشد. محفظه داخلی MQ-20 Avenger می تواند ۱,۶۰۰ کیلوگرم سلاح را در خود جای دهد و شش نقطه در بیرون از این محفظه نیز توانایی حمل تا ۲,۹۰۰ کیلوگرم سلاح را دارند که می تواند بمب های AGM-114 Hellfire  یا انواعی از بمب های مختلف با وزن تا ۹۱۰ کیلوگرم باشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۳۰ نظر

ورود

 • شهروند مهر ۲۹, ۱۴۰۱

  عجب پهپادی ساخته این آمریکا…. حالا حالا پیشرو در صنعت هوایی فقط آمریکا خواهد بود .

  • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   اینجورام که فرمودین نیست.یکم ازون ژنای نوکریتون که ازپدران بهتون به ارث رسیده فاصله بگیرید

   • IR مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    علی جان فعلا که شرایط اینطوریه، میخوای کیو قول بزنی؟ مطالب و رتبه بندی سایت کاملا دقیق و درسته

    • شیرزاد مهر ۳۰, ۱۴۰۱

     وقتی که ژ ن بسیار بسیار قوی علی فقط از پدر ش که PHD از دانشگاه …داره و خودش هم که فوق دکتری از دانشگاه ….داره و مغز فندقیش تو ی کلمات و توهین مثل آقا زاده ها فقط با توهین و افترا آشنا هستند این میشه مملکت ما..درسته علی…

    • ایران آبان ۳, ۱۴۰۱

     استاد شاهد از پهپاد ترک موفق تر بود و حتی از پهپادای امریکایی و این مقاله کاملا یک طرفه نوشته شده

   • Mr. Saxobeat مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    برادر من
    یا اطلاعاتتون محدوده یا نمی خواین باور کنید آمریکا بشدت توی علم مواد، آیرودینامیک و هوش مصنوعی و برنامه نویسی قویه همه این سه مورد توی هوافضا بسیار حیاتی هست.این یه حقیقته حالا میخوای باور کن یا نکن شما. دوستمون درست گفتن.وقتی F22 شو سال ۱۹۹۷ اولین پروازشو انجام داد بعد SU57 سال ۲۰۱۰ تازه هنوزم تولید انبوه راست درستی هم نداره شما باید تا تهش بخونی این کشور چقدر جلوتر از بقیه کشور ها هست.

    • زاگرسیان مهر ۳۰, ۱۴۰۱

     به عمل کار براید‌ به حرف مفت زدن و سایت بازی نیست

     • Mr.Saxobeat مهر ۳۰, ۱۴۰۱

      بله اونقدر توی عمل خوب نشون داده جنگنده های نسل پنج که چند سال پیش لاکهید مارتین یه نفر رو به جرم جاسوسی برای اطلاعات اف سی و پنج برای ایران گرفتن.بله برادر توی عملشونن دیدیم چجوری اسراییل داره سوریه رو میزنه پدافند سوریه نمی تونه رهگیری کنه.

   • امید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    بهتر توهم از اون ژن‌نوکری برای روسیه و چین که از مادرت به ارث بردی کم کنی دوست عزیز

    • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

     ژن نوکری این دو بهتره کاسه لیس آمریکا و اسراییل باشی

   • امین مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    حرف راست رو زدی . رحمت بر امواتت

   • کامیار آبان ۱, ۱۴۰۱

    شما بیسوادای نادان اگر حرف مفت نزنید جونتون در میاد.آمریکا در صنعت هوا و فضا حرف اول و آخر رو میزنه.چی داری میگی ده تا پهپاد بی مصرف سپاه با تکنولوژی احد بوق ساخته هوا برت داشته.پهپاد باید بتونه مثل هواپیمایی جنگی بره هدفش رو از دور شناسایی و مورد اثابت قرار بدا و بعد سالم برگرده و بباد داخل پایگاهش.نه اینکه انتحاریش کنی و بعد از کلی مخارج مثل موشک ازش استفاده بشه.اگر موشک دارید چرا پهپاد انتحاری ساختید احمق های نادون.

    • مثل پهپاد آر کیو و گلوبال هاوک آمریکا که سالم اومدن و سالم رفتن.... آبان ۱, ۱۴۰۱

     .

    • ناشناس آبان ۱, ۱۴۰۱

     تاجان وطن فروشان دربیاد.مرگ بروطن فروش

    • با سواد بخون... آبان ۲, ۱۴۰۱

     با سواد جان عهد درسته نه احد… چند کلاس سواد داری الان ؟?

    • کامبیز آبان ۲, ۱۴۰۱

     یره موشک عمق عملیاتی و بردش بیشتره در حالیکه پهباد دقیق تره و دم دستی تر و البته ارزان تر فقط ایران هم نیست که میسازه بلکه آمریکا هم این کار رو داره انجام میده

    • علی آبان ۳, ۱۴۰۱

     آره مثل گلوبال هاوک که سالم اومد سالم برگشت .. مثل آر کیو که سالم آوردنش پائین… هموطن اعتماد به نفس داشته باش

    • Davar آبان ۳, ۱۴۰۱

     دادش گلم که هم اعصاب نداری و …. پدافند ساختن که مراقبت کنه از شهرها و اماکن مهم خوب وقتی شما بتونی با هر وسیله ای اهداف مهم و استراتژیک اونو بزنی اون وسیله میشه برگ برنده

    • جاسم بهمن ۲۷, ۱۴۰۱

     آخه اسکول. تو داری درباره موشک چند صد هزار دلاری حرف میزنی درحالی که داری اونو با پهپاد غیر قابل رهگیری سپاه که زیر هزار دلار قیمت داره مقایسه میکنی.

   • Davar آبان ۳, ۱۴۰۱

    احسنت

  • زاگرسیان مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   به عمل کار براید‌ به حرف مفت زدن و سایت بازی نیست

   • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    بله، به عمل پراید در مقایسه بنز هست. همون پراید هم ساخت کره شمالی کمونیست و روسیه غارتگره

  • ناشناس مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   درسته حرفت رو قبول دارم که پیشرفتشون زیاده،ولی گنده گنده شون که اون گلوبال هاوک بود با حدود۲۱۰میلیون دلار هزینه ساخت،با سامانه خرداد که قدیمیه به اون راحتی از بین رفت.غربیا چقدر خرج کردن که من و شما خودمونو دست کم بگیریم تولید داخل رو دست کم بگیریم.اگه قبول نداری،از روس ها بپرس?

   • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    روس ها و همسایه های شمالی جمهوری کره قشنگ میدونند چون خودشون صاحبان فناوری موشکی ایرانند

    • وحید آبان ۱۴, ۱۴۰۱

     صاحب نه، بنوعی شریک و تکنولوژی مشابه

   • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

    حق گفتی داداژ D:

    • احسان آبان ۱, ۱۴۰۱

     یعنی ترکیه ازایران هم بالاتره.ایران پهباد آمریکارو مهندسی معکوس انجام داده.بنظرم بد آمریکا ایرانه

   • Farid آبان ۱, ۱۴۰۱

    گلوبال هاوک رو زد ولی هواپیمای مسافربریو با موشک کروز اشتباه گرفت / همون رادارو میگی دیگه ؟ :(((((

    • حسن آبان ۴, ۱۴۰۱

     اشتباهی نبود خبر گذاری های خارجی اعلام کردن هواپیما جاسوسی بود که مسافر سوارش کرده بودن تا ایران نزنه وقتی دیدن هواپیما از خط هواییش فاصله گرفت وداره وارد محوطه نظامی حساس میشه بهش هشدار دادن توجه نکرد دیدن داره سیگنال مخابره میکنه زدنش خیلی راحت چرا صدای هیشکی در نیومد فقط مردم کشور رو شوروندن ولی خودشون جرات صدا کردن نداشتن چون ایران مدرک داشت جعبه سیا هواپیما رو هم بهشون نداد که اطلاعات رو داشته باشه وبه اونا نداده باشه

  • محسن مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   دوتا پهباد شاهد ۱۲۹روطالبان با پلخمون منهدم کردن صرفاً جهت اطلاع

   • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

    میتونی مدرک بیاری؟‌
    شاهد ها تو افغانستان چ کار میکردن؟

  • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   دقیقا. البته مدرنترین پهپاد جهان، بیشتر توسط یک محقق لرستانی بنام Vahid S. Motlagh طراحی شد که در ایران ازش حمایت نکردند که هیچ، تحقیرشم کردند با واژه های منزجر قومیتی. بنابراین به ایتالیا سفر کرد و پیشرفته ترین پهپاد و سیستم رادارگریزی و هدایت جهان رو ساخت و در اختیار دولت ایتالیا و امریکا بصورت مشترک قرار داد. تایید این حرف در نسخه ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ واشنگتن پست و روزنامه دِلا سِّرا به چاپ رسید و اطلاعات خارج از طبقه بندی اون بصورت محدود در سایت پنتاگون موجوده. ۴ضاوت باشما… بعد میگن فرار مغزها!!! اصلش فراری دادن مغزهای عاشق وطن هست.

   • جاسم بهمن ۲۷, ۱۴۰۱

    آخه اسکول. تو داری درباره موشک چند صد هزار دلاری حرف میزنی درحالی که داری اونو با پهپاد غیر قابل رهگیری سپاه که زیر هزار دلار قیمت داره مقایسه میکنی.

  • کور نباشیم آبان ۱, ۱۴۰۱

   خیلی حقیر و بیگانه پرستید هستید که پهپاد مونتاژی ترکیه رو میزارید ولی پهپاد کمان ۲۲ ارتش که از همه نظر ازش سرتر هست رو نمی‌گذارید.تامام

  • Amir آبان ۱, ۱۴۰۱

   ایرانم که پشمه زده کل اوکراین رو ترکونده؟?

 • . مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  روزیاتو. این چیزه رو که پخش کردی من یک سال پیش در هزار تا سایت دیدم و تو فقط کپی پیست کردی

  • حسین علی پناهی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز ما نه این مطلب بلکه هیچ مطلب دیگه ای در این مسائل رو کپی نکردیم و سیاست ما از روز اول راه اندازی روزیاتو همین بوده. پس بهتون اطمینان می دم که این مطلب کاملاً اورجینال بوده و از جایی کپی نشده

  • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   اینایی که توکشورخودشونو سایت علمی وآدمای باسواد جامیزنند همشون کپی کارند وبخودشون زحمت نمیدن لااقل مطالب کپی شده روویرایش کنند.??

  • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   مگه برای تو نوشته؟!؟!

 • shhram مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  ملت ایران بازیچه دست روسیه کثافت شدن خودش پیشرفته ترین پهبادها وسلاح ها رو داره
  ملت ایران رو هم با ۲دوتا اسباب بازی به اسم پهباد ساخت ایران به محرکه ای راه انداخته کشیده بدبخت مردم هر روز تحریم داخلی وخارجی….

  • سلام مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   کسی که این مطلب رو نوشته هیچ آشنایتی نسبت به پهپاد ها نداره

   از پهپاد های نسل جدید آمریکایی که اسمی نبرده
   بیقدار که عملکرد ضعیفش در اوکراین ثابت شده رو بهترین دونسته

   اما عجیب تر اینکه پهپاد موتور جت و چند منظوره که همرده با جنگنده ها شناخته می شه رو رتبه آخر رو گرفته

   • خان داداش مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    خیلی احمقانه است اگه بیرقدار رو یکی از ۵ پهپاد برتر دنیا بدونیم
    لااقل از پهپادهای ایرانی ک پایینتره (چیزی ک تمام دنیا در جنگ اکراین بهش اعتراف کردن)

    • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

     بدبختی اینه واقعیت رو قبول نداریم چون ناف با دروغ بریده شده!! بیرقدار یکی از ۵ پهپاد پیشرفته دنیاست برای همین ۴۱ کشور ازش خریدن

  • منصف مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   دوست عزیز آمریکا چون نمی‌خواد تحریم‌ها رو لغو بکنه ، اگه این بهانه هم نبود یک بهانه دیگه جور میکرد

   • امید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    دشمن های داخلی که قدرت دارن هم نمیخوان تحریم ها لغو بشه .. چون اگه لغو بشه دیگه نمیدونن مشکلات معیشتی مردم بندازن گردن چی و کی .. العان میگن بخاطر تحریم هاست .. اگه برداشته بشه میخوان چی بگن ….

  • منصف مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   اگه اینهم نبود آمریکا برای ادامه تحریم‌ها یک بهانه دیگه جور میکرد

  • امین مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   برو بمیره . گلابی

  • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

   اسباب بازی هایی که اوکراین رو شخم زدن ولی بقول تو سلاح های پیشرفته روسی نتونستن

 • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  منطقی نیست که پهباد بیرقدار ترکیه جزو پنج پهباد برتر دنیا باشه ولی اسمی از شاهد نباشه

  • ایران مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   درود برشما پهبادشاهدکامیکازه هست ودرکلاس این پهباهادنبودانشاالله که سیاست مداران کشور بیشتر تفکرکنن تا از دامی که پوتین براشون طرحی کرد متوجه بشوند درابن موقعیت اصلا به صلاح کشور مانبود که خودشون درگیرجنگ اوکراین بکنن وباعث تحریمهای بیشتر ازطرف غرب بشویم

   • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    باید یجایی امتحانشون کنیم تازه این پهپادبه کوری چشم منافقان ودشمنان ایران داره خوب کارمیکنه وخوب تارومارمیکنه?مرگ بردشمنان ایران

    • امیر مهر ۳۰, ۱۴۰۱

     اینکه شما پهباد قدرتمندت رو به روی سر یه مشت بیگناه و مورد ستم قرار گرفته امتحان کنی برات مایه فخر و مباهاته ؟! یکم فکر کن بعد حرف بزن
     ظلم به هر بهانه ای که باشه محکومه دوست عزیز سعی کن طرف جور نباشی

     • بیا پایین دوست عزیز آبان ۴, ۱۴۰۱

      آها،شما گفتی که جنایت محکومه نه؟،اوکراین هم جزو کشورایی بود که به تحریم شدن مردم ایران رای داد!،مردمش حتی جیکشون هم درنیومد،حالا شدن ستم دیده؟؟؟،بله افتخار میکنم پهپاد های قدرتمند کشورم میریزه روی سر مردمی که چند صد سال ملت های دیگه رو غارت کردن و شکم خودشون رو بزرگ کردن،اینهمه سال ما طعم جنگ رو چشیدیم حالا نوبت چشم آبیاس

   • مرتضی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    آنها که از ما پهباد گرفتند خواستند ببینند چند مرد حلاج هستیم.دیگه نمیشه گفت ایران تنها دارنده ی (شاهد) است.

    • حسین آبان ۱, ۱۴۰۱

     داداش ایران حتماً حتماً حتماً پهباد پیشرفته تر از شاهد داره که شاهد و فروخته. تو هنوز اینو نفهمیدی ؟

   • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    بدتر ازین حرف تو، دروغ ایرانیاست در مورد شاهد!! رییس جمهور اسرائیل میگفت دنیا شاهد باش کی دروغ میگه!! آبرومون رفت

  • IR مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   مطالب ایرادی ندارن، سایت رتبه همه پهباد هارو درست زده، میتونید از منابع معتبر دیگه هم تحقیق کنید.

 • Hosein مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  وقتی اسم پهباد موفق و خوب و بهترین وسط میاد باید به این نکته توجه کرد که کدوم از این پهبادها امتحان خودشون رو پس دادن و موفق عمل کردن من تعجب میکنم که پهبادهای ایران در این لیست نیستن در حالی که این تبدیل شده به بزرگترین تولید کننده پهباد در دنیا.مثال شاهد ۱۲۹ در سوریه موفق عمل کرد و حتی یه دونه پهباد شاهد هم سقوط نداشته و یا منهدم نشده پس باید هم تجهیزات و قدرت پرواز وهم عملکرد اون رو بررسی کرد.

  • محمد مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   دو پهپاد شاهد ۱۳۹ در سوریه توسط جنگنده اف ۱۵ امریکا منهدم شدند
   اول برو تحقیق کن

  • احمدی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   ارتش پاکستان هم یک شاهد ۱۲۹ را با جی هفده منهدم کرده

   • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

    اگه راست میگی چرا مدرک رو نمیکنی؟

 • Alireza مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  بایراکادار گرازرو گذاشتی حتی یه دونه پهپاد ایرانی که اکثرا پهپادای ایرانی سزار از حتی رده اول این جدول کذاییتونه نذاشتی …غربگدا

  • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   ایناسردرآخورغربیا دارند وبیشترشون ازنوادگان نوکران ووطن فروشان قدیمی هستند?ژنهای نوکری بهشون رسیده میگه مطلب مال خودمونه ولی تمام مطلب باتاریخ میلادی نوشته شده حتی نتونستن تاریخا رو درست کنند عین صداوسیمای میلی خودمون مادوگروه خائن توکشورداریم مسئولین دزد وغربگدا ونوکرصفتانی ازداخل مردم

  • چشم شیر مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   قویترین پهباد جهان شاهد ۱۳۶
   ناتو و آمریکا و اروپا در برابرش سوسکن

  • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

   حرف دلم رو زدی…

 • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  این همه میگن ما برترین پهبادها رو داریم پس کجاست.
  احتمالا این شاهد و غیره مونتاژ قدیمی های آمریکا و روسیه است

 • محسن مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  سلام
  این پهبادها در برابر شاهد هیچ هستند حالا آرش ۲ اصلا به کنار تازه اینها مال حداقل ۱۰سال پیشه سرعت ارشد بالای۹۰۰کیلومتر بر ساعته

 • علی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  اینجورام که فرمودین نیست.یکم ازون ژنای نوکریتون که ازپدران بهتون به ارث رسیده فاصله بگیرید

 • صفر مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  سلام در تعجبم که روسیه خودش پهدباد پیشرفته دارد چرا از پهدباد های ما برای جنگ اکران استفاده می‌کند، یک زمان می‌رسد روسیه مهندسی معکوس بر روی پهدباد های ما انجام می‌دهد و ازشان برای استفاد در جنگهای پیش رو استفاده می‌کند و اسم ایران را بد نام می‌کند نباید به روسیه اعتماد کنیم چون روس ها ذات ندارند و ایران بیشترین مصیبت در طول تاریخ از روسیه خورده ، به امید ابر قدرت شدن ایران و ملت غیور مان ????❤️❤️

 • امیرحسین مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  این اطلاعات اینقدر کامل و دقیقه که پشمباد بق بق دار ترکیه که توی روز های اول همشون توسط روسیه سرنگون شدن و خود ریس صنایع نظامی اوکراین هم اینو میگه توی لیست هست ولی اسمی از پهپاد های ایرانی که درمیدون عمل کاکرد خودشون نشون دادن حرفی زده نمیشه?

  • حسین علی پناهی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   دوست عزیز ما در اینجا پهپادهای هوشمند رو معرفی کردیم و در مقدمه هم اشاره کردیم که به پهپادهای کامیکازه نپرداختیم. عمده این پهپادها بسیار هوشمند و با قابلیت پرواز و فرود خودکار هستند و البته در زمره پهپادهای نسبتاً سنگین و با ارتفاع پروازی بالا. پهپادهای ایرانی که شما اشاره می کنین در روسیه به کار گرفته شدن عمدتاً کامیکازه، سبک و با ارتفاع پروازی پایین بوده و از لحاظ ساخت (به دلیل کامیکازه بودن) جزو پهپادهای پیچیده و سنگین نیستن.

   • مجید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    اطلاعاتشما صفر این که نوشتیاگرخوب بود میرفت از ترکیه خرید میکردن عربستان ۴۰۰عدداز چین وارد کرده در صمن پهپاد ایرانی هوشمند۷۰۰۰کیلومتر

   • امین مهر ۳۰, ۱۴۰۱

    گلابی ما پهپاد در این زمینه ما چندتا ساختیم . که با هوش مصنوعی کار میکنه . کامیکاز نیستند .. برو به حال زار خوب دوای پیدا کن . گلابی ???? افتاد

  • یکی آبان ۱, ۱۴۰۱

   حرف دلم رو زدی…

  • مهدی آبان ۱, ۱۴۰۱

   آب و بریز همونجات که میسوزه ? بدبخت اگه بایراکدار کار نمی‌کرد این همه خرید نمی‌کردم از ترکیه درضمن پهباد های شاهد خیلی هاست اره ??طالبان با …هوایی میزنه چه برسه کشورهای پیشرو در صنایع نظامی

   • حسن آبان ۱, ۱۴۰۱

    جسارتا بارها مقامات اوکراین از جمله خود زلنسکی هم اعلام کردن که بیرقدار همش تبلیغات بوده و عملکرد مناسبی نداشته

    • کامبیز آبان ۲, ۱۴۰۱

     من تازه به این نتیجه رسیدم که آلبانیایی نشینان تایپیست از اسامی مذهبی برای معرفی استفاده میکنن

 • ابراهیم مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  رتبه بندیتون احمقانه بود.اگر پهپادهای روسیه پیشرفته بود هیچوقت از ایران درخواست نمی کرد. فکر کنم ایران جیره بهتون نداده

 • باقریان مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  ایران چی پس .این همه سر و صدا از ترکیه هم عقبه ….همش خالیبندی

  • مهدی مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   مگه قراره هی چی نوشتنو شما باور کنی!؟ همین که میبینی صدای شیون آمریکا و اروپا و اسرائیل درآمده بدونه پهابادهای ایرانی بدجوری غافلگیرشون کردهخ…کمی تحقیق و تامل کنید لطفاً

 • مجید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  واقعا نه پهپادایران ونه چین هیچکدام نبود در صمن پهپاد ترکیه فقط در حدارمنستان نه ایران چهارکشوراول پهپاد امریکا اسرائیل ایران چین برواطلاعات خودترو زیادکناینترنت ماروحروم نکن

 • زاگرسیان مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  به عمل کار براید‌ به حرف مفت زدن و سایت بازی نیست

 • Sami مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  داشتم تیتر وار میخوندم.
  فکر کردم تو رتبه یک پهباد ایران رو گذاشتی بعد دیدم نیست
  تعجب کردم
  بیشتر که دقت کردم متوجه شدم این که سایت روزنامه همشهری یا خبرگزاری های وابسته… نیست و روزیاتو هست?
  والا اونجا و تو اینترنت ملی قطعا مقام اول پهپاد ایران بود از اسراییل هم گزینه ای وجود نداشت ترکیه پاورقی بود و بقیش روسیه و چین بودن از امریکا تنها گزینه احتمالی همون گلوبال هاوک بود که با سیستم روسیه زدن بعد گفتن باور ۳۷۳ ساخت خودمون بوده ?

  • محسن مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   با سوم خرداد زدن

  • sad مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   سوم خرداد

  • Sami آبان ۴, ۱۴۰۱

   همه صنعت های ما مونتاژ روسیه و چین هست،قدرت پوشالی منطقه هم هستیم،فقط اسراییل و آمریکا خوبن،جونم فدای هردوتاشون♥️

   • جاسم بهمن ۲۷, ۱۴۰۱

    تورو خونوادتم گردن نمیگیرن. چه برسه امریکا

 • Sivan مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  به نظر من زیاد مهم نیست که پهپادهای ایرانی توی این لیست نیستند مهم اینه که در میدان جوابش رو گرفته و داره یکه تازی می‌کنه

  • امیر آبان ۱, ۱۴۰۱

   خیلی، انقدر یکه تازه که داره به عنوان سلاح انتحاری ازش استفاده میشه ??

 • وحید مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  البته مدرنترین پهپاد جهان، بیشتر توسط یک محقق لرستانی بنام Vahid S. Motlagh طراحی شد که در ایران ازش حمایت نکردند که هیچ، تحقیرشم کردند با واژه های منزجر قومیتی. بنابراین به ایتالیا سفر کرد و پیشرفته ترین پهپاد و سیستم رادارگریزی و هدایت جهان رو ساخت و در اختیار دولت ایتالیا و امریکا بصورت مشترک قرار داد. تایید این حرف در نسخه ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ واشنگتن پست و روزنامه دِلا سِّرا به چاپ رسید و اطلاعات خارج از طبقه بندی اون بصورت محدود در سایت پنتاگون موجوده. ۴ضاوت باشما… بعد میگن فرار مغزها!!! اصلش فراری دادن مغزهای عاشق وطن هست.

 • یوسف مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  سلام.قطعا آمریکییها واروپاییها پیشتاز در علم وفناوری هستند ولی بنازم به اندیشه توانمند ایرانی واراده آهنینش که هرجوری هست میدان رابه نفع خود باکمترین امکانات مصادره کرده است .پهباد شاهد باشد یا قایق تندرو در دریا.الحق که جنگ اراده هاست واراده ایرانی پیشتاز است.این مهم است

 • امین مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  غرب گرا . بی هویت . پس پهپادهای ساخت ایران گلابی بودن ازشون چیزی نگفتی حالم از شماها به هم می خوره . سطل های ذباله

 • ناشناس مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  ناقلا پهن باد های مونتاژ ایران که فقط پیچ و مهره هاشو می‌بنده کو پدر سوخته حاج شاهد کجاست عجب پهن باد جالبیه کلا هر چی مونتاژ ایرانه جالب از آب درمیاد.

 • اشنا مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  پهپادهای غیرروسی همه مستقیم وغیرمستقیم تکنولوژی ساخت امریکارادارندودرمدرن بودن وکارایی هیج تردیدی نیست وبدلیل پیچیدگی ونوع ماموریت ان وکاراییش درمیدان درگیری ،قضاوت ومقایسه انهاحتی برای متخصصین مربوطه کاردشواریست اماپهپادهای ذکرشده همه گران می باشندوپهپادهای ایرانی کوچک وارزان رادارگریزودرلبنان ویمن وحمله به تاسیسات عربستان خلیج فارس وداعش موفق عمل کردندوبه گفته امریکاییها برتری هوایی ایران اعتراف کرده ویژگی پهپادهای ذکرشده چندمنظوره می باشدبنابراین بزرگ هستندپهپادهای ایرانی تک منظوره کوچک ارزان وقابل ساخت درهرجایی می باشندوپهپادها هرچه کوچکترباشدکاراییش بیشتراست

  • کورنباشیم آبان ۱, ۱۴۰۱

   موشک کروز آمریکایی میلیون دلار
   موشک کروز روسی ۱ میلیون دلار
   پهپاد انتحاری ۱۵ هزار دلار
   واضح هست؟

 • استاد دانشگاه مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  حالا حالا ها هم با یک موشک ارزان قیمت ساقط می شود!!!

 • بیرقدار که جوک شد آبان ۱, ۱۴۰۱

  بیرقدار که جوک شد. خود اوکرایینا گفتن همون روزای اول همشون مثل اب خوردن منهدم شدن و اصلا کارایی نداشتن.

 • پیمان آبان ۱, ۱۴۰۱

  مجله ماشین سال ۱۳۵۹از ساخت یک هواپیمای مدل از یک جوان ایرانی خبر داده بود …مشکل استعداد نیست…دوقطبی کردن جامعه ،خودی وغیره خودی .. عدم حمایت از نیروی انسانی خودی و فرار مغزهاست….عدم درک حقیقت و کینه توزی نسبت به آمریکا … کشوری که اگر نبود ایران در زمان استالین جز خاک شوروی شده بود …آمریکا روی مریخ در فاصله متوسط ۱۴۰میلیون کیلومتری هست و ایران در روند نزولی خودش در بحث نظامی از نیروهای نظامی از پاکستان هم جا مانده …چه برسد به آمریکا که بودجه نظامیش بیش از چین ورسیه و اتحادیه اروپا همه باهم هست ….شهروند درست گفت

 • جواد آبان ۱, ۱۴۰۱

  امریکاوغرب باپهپادبمب میریزه روسرمردم بیگناه افغانستان وپاکستان و.. عیبی نداره از نظرشماهاذلت پذیران وبزدلان غربزده؟ اماایران اگه پهپادبخوادبفروشه هنوزاتفاقی نیافتاده جیغ شیطانی میکشی ای خون نازی هاریخته شد؟؟! دلت بحال ملت یمن نمیسوزه هرروزبمب روسرسون خالی میشه برای نازی هامیسوزه؟ تاکی بایدغرب راخدا بدونید. اوناهم یزمانی جهان سومی بودن کم کم رسیدن اینجا…یمشت شهوت پرست چشم به غرب دارن وگرنه دلیلی نداره ادم وطن خودش رابخواددودستی تقدیم غرب کنه وشادباشه ازنوکری

 • هادی آبان ۱, ۱۴۰۱

  این همه قمپز درکردن که اولین وپیشرفته ترین کشور در زمینه پهپادیم پس کو از ترکیه هم‌عقبتریم همش قمپز قمپز‌قمپززززز

  • کورنباشیم آبان ۱, ۱۴۰۱

   حرفتو قبول دارم اما تو تبلیغات ترکها جلوترند ولی از من بپرس که خودم تو هسا بودم و از نزدیک دیدم حالا هرجور صلاح میدونی.

 • مهندس آبان ۱, ۱۴۰۱

  به عنوان یه مهندس هوافضا باید بگم پر خطاترین و پر اشتباه ترین مقاله ای بود که توی این سایت خوندم که حتی یه آدم بی سواد هم میتونست بهتر بنویسه و حتی پر از غلط املایی بود وااای وای
  این چرندیات رو نخونید لطفا

 • موهان آبان ۱, ۱۴۰۱

  یکی از موارد مهم در استفاده از پهپاد در جنگ قیمت تمام شده اون پهپاد هست که پهپاد های ایران بسیار مقرون به‌صرفه هستند که میتونن به صورت انبوه در جنگ استفاده بشن به قول خودمون مثل پشکل میریزن سره دشمن توی جنگ که نفهمه کدومو بزنه الان همه دارن از شاهد صحبت میکنن ولی از کرار و ارش غافل نشین که مطمئن باشین در صورت استفاده در جنگی پشمای همرو میریزونه اول که رونمایی شدن همه مونده بودن این موشکه پهپاده چیه در کل خود تحقیر نباشیم بعدشم امریکا روسیه اسراییل پهپاد ساختن دویس سیصد میلیون دلار معلومه اخه اون پهپاد نمیتونه به صورت انبوه توی جنگ کارایی داشته باشه واسه قشنگی ساختن .مطمئن باشین جنگه بعدی نزدیکه توی میدون معلوم میشه کی چند چنده کی شاخه کی شاخ نیس اینو با ایرانم هستم ولی اینو بدونین ایران ۴۰ ساله توی جنگه پیره جنگه

 • امیر آبان ۱, ۱۴۰۱

  عجب,!!! هیچ اسمی ازایران نبردی؟؟یعنی قدرت پهبادی ما ازترکیه هم کمتره اره؟؟یامثلا از روسیه؟؟؟باشه هرجور راحتی خودتحقیری کن وچشمت رابه واقعیتها ببند!!

 • ایران پهناور آبان ۱, ۱۴۰۱

  همه این مقاله رو نوشتی که بگی اولا پهپادهای ترکیه خوب هستند که البته ژنرال سه ستاره اوکراینی ها اعتراف کرد که پهپاد بیرق دار ترکیه یک اشغال به تمام معناست چون به محض برخاستن توسط ضد هوایی های روسیه ساقط میشه منبع مصاحبه هم اسپوتنیک هست ژنرال اوکراینی میگه بیرقدار فقط تبلیغات و دروغ و یک فریب آشکار هست و گفت در انبارهای ما تعداد زیادی بلا استفاده ماندن × و البته میخواستی بگی ایران چیز قابلی در پهپادها نداره خوب به شتر گفتن چرا زانوی پات کبره بسته گفت حمام نرفتم گفتند خود پیداست از زانوی تو حالا هم این جنگی که جهان غرب تماما به اوکراین داره کمک میکنه و روسیه با پهپادهای ایرانی در آن پیروز شد حالا خود پیداست از یاوه گویی های شما که نوکر اسراییل هستید و مزودر هر کسی که پول بده و دشمن کشور پهناور ایران که هین حار داخل چشنهای بابا غوریتان فرو رفته پولهای عربستان انشالله خنزیر میشه گلوی کثیفتان را خواهد گرفت والا خودمان بسراغ کثافت هایی مثل شما خواهیم آمد

 • مسعود آبان ۱, ۱۴۰۱

  این نظریه فقط غرض ورزی است
  چطور پهباد ترکیه که آشغال هست، اسم برده ولی از ایران که این همه صدا کرده نامی برده نشده .

 • حسین آبان ۱, ۱۴۰۱

  اگه پهباد روسیه پنجمین پهباد تهاجمی دنیاست پس چرا روسیه سراغ شاهد ۱۳۶ اومده. مغزشو خر گاز گرفته ؟

 • arshia آبان ۱, ۱۴۰۱

  همه جا میگن غزه که ایران ساخته بهتره بایراکتار ساخت ترکیه هست بعد توی مزدور اومدی بایراکتارو گذاشتی در صورتی که حق با غزه هست هر مقایسه ای که ببینی میگه غزه بهتره بایراکتاره خره

 • کور نباشیم آبان ۱, ۱۴۰۱

  خیلی حقیر و بیگانه پرستید هستید که پهپاد مونتاژی ترکیه رو میزارید ولی پهپاد کمان ۲۲ ارتش که از همه نظر ازش سرتر هست رو نمی‌گذارید.تامام

  • محمد آبان ۱, ۱۴۰۱

   درود هموطن عزیز.خدا قوت.این بابایی که این مطالبو گذاشته حدس میزنم یه پانترک و امثال اون نادونای فریب خورده باشه.یک اینکه پهپاد ترکیه اصلأ نباید میبود در این لیست ،۲ اگر هم میبود در آخر لیست ،۳ اسمی از پهپادهای ایرانی نبرد ،چرا میگم نادان چون تمام متخصصان جهان ،ازشون فیلم و مطلب هست که ابراز کردن پهپاد‌های ایرانی جزو بهترین‌ها در دنیاست.(نه این چند روز جنگ روسیه ،از سال‌ها قبل)رتبه اول یا دوم.من نمیگم.

 • کورنباشیم آبان ۱, ۱۴۰۱

  موشک کروز آمریکایی میلیون دلار
  موشک کروز روسی ۱ میلیون دلار
  پهپاد انتحاری ۱۵ هزار دلار
  واضح هست؟

 • امین آبان ۱, ۱۴۰۱

  سلام . بی انصافی هستش که هیچ نامی از ایران و پهپاد ایرانی تو این سایت نیومده . آخه ترکیه که هیچی اما روسیه که از ایران تو جنگ اوکراین پهپاد خرید و داره استفاده میکنه بیانگر این مطلب هست که ایران تو این زمینه قدرتمندانه میدرخشه. واقعا از عدالت دوره که اسمی از ایران نیاورده نویسنده.

 • سجاد آبان ۱, ۱۴۰۱

  آقا دعوا نکنید آمریکا حرف اول رو میزنه نه مثل ایران که هیچ ماشین خوبی نتونسته بسازه، اگه ایران سامانه دفاعی زد موشک و زد هواپیمای خوبی داشت از ترسش موشکاف رو ۵۰۰ متر زیر زمین پنهان نمیکرد و اشتباهی هواپیمای اوکراینی رو نمیزد، از چی بگم آخه من

  • به سجاد فلک زده آبان ۴, ۱۴۰۱

   جوجو بیا اینو ?بگیر رو بدو زود بزرگ شی وقتی که هیچ سوادی نداری غلط میخوری میای اینجا زرزر میکنی فک میکنی همه مثل تو ….هستن که بیان موشک هاشون و سلاح هاشون رو جلو چشم شما بزارن؟؟دوما موشک های بالستیک دور برد معمولا از سیلو های موشکی و تونل های زیرزمینی پرتاپ میشن ولی حیف که امثال شما که نمیدونم یا از بچه سال بودنته یا یا از مزدور بودنته اینارو نمیفهمین درضمن ارباب جون جونیت آمریکا بار ها هواپیما های غیرنظامی رو زده

 • علی آبان ۱, ۱۴۰۱

  پس شاهد و باور و نمیدونم ذوالفقار و اینا کو؟!

 • ناشناس آبان ۱, ۱۴۰۱

  تاجان وطن فروشان دربیاد.مرگ بروطن فروش

 • محمد آبان ۱, ۱۴۰۱

  افتضاح ترین مقاله ای ک خواندم.خود سازنده بایراکتار میگه شاهد ایرانی به مراتب بهتر از بایراکتار و پهباد اسراییلی هست.حالا شما تو مقاله ای افتضاح برخلاف سازنده اونا صحبت میکنی

 • مهدی احمدی آبان ۲, ۱۴۰۱

  میدونین برای خرید پهباد بیرقدار ترکیه ۴۰ کشور تو نوبت وایسادن. چه خوشتون بیاد چه نیاد بیرقدار از نظر کارآمدی درسطح بالایی قرار دارد.وگرنه اینهمه کشور عاشق چشم و ابروی ترکیه نیستن.لطف کنین از کل کل کردن پرهیز کنین و واقعیت را قبول کنین.

  • بیا پایین دوست عزیز آبان ۴, ۱۴۰۱

   شما که عشق واقعیتی باید بدونی که ژنرال اوکراینی اومد گفت پهپاد های بیرقدار بدرد نمیخورن!،البته امثال تو حقیقت رو تا اونجایی میبینید که به نفعتون باشه بعد اون دیگه کور میشید!

 • کریم آبان ۲, ۱۴۰۱

  یعنی خاک بر سر اون احمقی کنم که این مقاله رو نوشته.اندازه یه خر هم از مسائل نظامی سر در نمیاره،
  باراک دار ترکیه رو روس ها عین پشه دارن تو اوکراین میزنن اما مهاجر های ایرانی رو حتی ۱ فرزندشون نتونستن بزنن،شاهد هم که همه جا رو زیر آتیش گرفته.

 • محمد پارسا آبان ۲, ۱۴۰۱

  آره موقعی که ایران گلوبال هواک رو زد چند کشور از جمله هندوستان قرارداد خریدشو لغو کردند
  استناد برخی از دوستان بابت برتری بایرکتار ترکیه همین قرار داد هاست ۴۰ کشور پیشنهاد خرید دادند ولی در میدان نبرد واقعی نه در دنیای تبلیغات کارایی کافی رو نداشت و به اعتراف وزیر دفاع اوکراین آشغال و بدرد نخور هست.
  در حالی که یک هفته از استفاده پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ در اوکراین میگذره ۲۲ کشور رسماً درخواست خریدشو دادند میدان نبرد برای ما مشتری آورد نه فیک بازار تبلیغات
  وقتی می‌نویسید بهترین پهپاد های جهان باید به خیلی از فاکتورها توجه کنید جنگ های فعلی دنیا مهمترین فاکتور اقتصادی و مقرون به صرفه بودن تسلیحات هست که خدارو شکر ایران در این زمینه با اختلاف واضحی اول هست

 • حقیقت آبان ۲, ۱۴۰۱

  جالبه یک سری متاسفانه هموطن انقدر تحت تاثیر حرف های چند سال پیش رسانه های غربی قرار گرفتن که چشم و گوششون رو از اون موقع بستن و نمیتونن ببینن که تو حقیقت و دنیای واقعی چی میگذره طوری که ژنرال مکنزی ژنرال ارتش آمریکا بگه پهپاد های ایران دکترین هوایی آمریکا رو تو منطقه از بین بردن، این پهپاد هایی که الان اوکراین و ناتو رو مچل کرده حتی اگر ایرانی هم نباشه همه میدونن ایران پهپاد هایی همچون آرش ۲ و کرار با سرعت نزدیک ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت رو داره که اصلا با این پهپاد قابل مقایسه نیستن حالا شما بیاین عقب مونده هایی همچون بایراکتار رو بذارین تو لیست یا مثل یک سری دیگه که اینجا می بینم هنوز اسرائیل رو قدرت بدونید مثل اینکه جنگ ۱۱ روزه اسرائیل با غزه رو یادتون رفته! فلسطینیا تو لوله آب باروت میکردن شلیکش میکردن اون وقت آبکش آهنی اسرائیل خودشو میزد، از هر چیز ایران بتونید بد بگید نمی‌تونید از صنعت نظامیش بد بگید از اژدر حوت گرفته تا تفنگ تک تیرانداز باهر و موشک های بالستیک مختلف و زیردریایی، تا سامانه خرداد که پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا رو نشوند و… . سرتون رو از گوشی در بیارین و حقیقت قدرت نظامی مخصوصا پهپادی ایران رو ببینید. راستی منتظر تبریک ها برای پیوستن نخجوان به ایران باشید فعلا که اونا درخواست دادن????

 • حقیقت آبان ۲, ۱۴۰۱

  https://rooziato.com/wp-content/uploads/2019/09/1546263_643899455667613_282731293_n-1.jpg
  خاک تو سرت که با لباس تجزیه زیر برج ساعت میای اینارو می نویسی دست شما خیلی وقته واسه ما رو شده هر چقدر قدرت ایران رو پنهان کنید باز ما نمیذاریم مملکت تجزیه بشه قدرت نظامی ایران واسه دنیا ثابت شده، قبول نداری؟
  زنگ بزن وفا برادرزاده عبدالله آذربار که میخواست بمب گذاری کنه الان تو زندانه

  • حقیقت آبان ۲, ۱۴۰۱

   ایران انقدر کرد های غیور داره که نذارن اینا کاری کنن

 • حامد آبان ۲, ۱۴۰۱

  بیرقدار که خیلی از قطعاتش مونتاژ به خاطر اندازه کوچیکشم تونست سامانه های روسی منهدم کنه چون سامانه های روسی تو شناسایی پهپادی به اندازه اون خیلی ضعف دارن مشتریاشم برای ارزون بودنش خواهان خریدشن وگرنه خر نیستن ام کیو ۹ نخرن بیرقدار بخرن

 • sajjad آبان ۴, ۱۴۰۱

  کشورت صادر کننده پهپاد باشه
  پهپاد های پیشرفته آمریکایی هم توسط ضد هوایی های کشورت منهدم بشه
  بعد اینجوری از دشمنت تعریف کنی

 • حسن آبان ۴, ۱۴۰۱

  والله چیزی که مادیدیم برترین پهباد امریکایی که فوق پنهان کار بود باسامانه کاملا بومی ایرانی ۱۵ خرداد ترکید که ازاینی که میگین چند لول بالاتره ودرحال حاظر پهبادهای ایرانی که مال اهد دقیانوس ساخت ایرانه رو هیچی ندارن که باهاش بزننش پس اینایی که مینویسین رویه کم دارین بی انصافی میکنین فقط مرغ همسایه غازه مال ما جوجس بابا چرا دنیا از پهباد سی سال پیش یابیشتر ایران انگشت به دهن مونده چرا اینجوری هستید یه کم به خودمون باور داشته باشیم ایرانی مغز برتر دنیاست همه جهان فهمیدن خودمون نه همه دنیا از ایران وایرانی میترسه چرا چون دین داره باور واعتقاد داره اگر اینو ازت بگیرن هیچی نیستی اعتقاده که داره مملکت رو پیش میبره پس بچسب به اعتقادت امریکا باهر وسیله ای داره اعتقاد منو شمارو میگیره که نابودمون کنه هرجاخرابکاریه بیدینها لونه دارن پس اگر کمی دیندار باشیم مملکت گلستان میشه بقیه رو بیخیال از خودمون شروع کنیم بقیه هم درست میشن

 • وحید آبان ۶, ۱۴۰۱

  جدای از همه این اظهارنظرای فسوسانه و مزاحانه، ایران ثابت کرده که در نبردهای آینده، پول اهمیت اصلی رو نداره که بگیم مثلا فلان میلیارد دلار بودجه نظامی فلان کشوره!! نشون دادیم که با شاهد ۵هزاری چوب تو پخ پخ صهیونیستای سگ‌سار بلکه کابوی بی‌جربزه با گنبد تارعنکبوتی یا هاوک و هلفایر میکنیم… بب