شبیه سازی جنگ هسته‌ای روسیه و ایالات متحده؛ کشته شدن ۳۴ میلیون نفر در ۵ ساعت

شبیه سازی جنگ هسته‌ای روسیه و ایالات متحده؛ کشته شدن ۳۴ میلیون نفر در ۵ ساعت

یک شبیه سازی ترسناک کامپیوتری نشان می دهد که چگونه حمله هسته ای توسط روسیه می تواند به جنگی منجر شود که تنها در ۵ ساعت منجر به کشتن ۳۴ میلیون نفر خواهد شد. این انیمیشن ۴ دقیقه ای که با نام Plan A شناخته می شود با هدف برجسته ساختن عواقب فاجعه بار بالقوه درگیری بین روسیه و کشورهای عضو ناتو تهیه شده است. این انیمیشن توسط محققان دانشگاه پرینستون تهیه شده است.

ویدیویی که جنگ هسته ای روسیه و ناتو را شبیه سازی می کند

با حمله روسیه به اوکراین و کمک کشورهای غربی به کی یف، بحث ها و نگرانی های بسیاری در مورد احتمال وقوع یک جنگ هسته ای شکل گرفته که بار دیگر عواقب این جنگ ویرانگر را برجسته ساخته است. دکتر الکس گلیزر که از خالقان Plan A است، به نیوزویک گفته است: «همانطور که هر کسی می تواند بگوید، این جدی ترین بحران در بُعد بالقوه هسته ای با مشارکت روسیه وایالات متحده/ناتو از زمان پایان جنگ سرد است، حتی در شرایطی که خطر جنگ هسته ای هنوز اندک است، چیزی که اکثر کارشناسان به آن باور دارند. بحرانی شبیه آن چه که اکنون با آن مواجهیم اغلب به ارتباط نامناسب بین طرفین منجر می شود، که به حداقل رسیدن راه های فعال ارتباطی بین روسیه و ایالات متحده/ناتو نیز آن را بدتر می کند».

مدلی که از نتیجه جنگ هسته ای بالقوه بین روسیه و ایالات متحده/ناتو ساخته شده، بر اساس داده های واقعی از موقعیت نیروهای هسته ای، اهداف و برآورد تلفات تهیه شده که پیش بینی می کند در همان ساعات اول حمله بیش از ۳۴.۱ میلیون نفر جانشان را از دست خواهند داد. این درگیری ویرانگر در همین مدت کوتاه ۵۵.۹ میلیون نفر مجروح نیز بر جای می گذارد که البته شامل تلفاتی نیست که در ادامه و در اثر باران اتمی و دیگر اثرات انفجار هسته ای به وقوع خواهد پیوست. شبیه سازی جنگ های هسته ای می تواند ترسناک باشد اما دولت ها می توانند از آن ها برای توسعه برنامه های احتیاطی و آموزش جامعه برای زنده ماندن در چنین شرایطی استفاده نمایند.

شبیه سازی اخیر با یک نبرد متقارن و بدون استفاده از سلاح های هسته ای آغاز می شود. روسیه از پایگاهی در کالینینگراد در دریای سیاه شلیکی به نشانه هشدار انجام می دهد تا پیشروی ایالات متحده و ناتو را متوقف کند، سپس آن ها با یک حمله هوایی تاکتیکی به این اقدام واکنش نشان می دهند. در ادامه، روسیه ۳۰۰ کلاهک هسته ای را با هواپیما یا به صورت موشک های برد کوتاه به سمت پایگاه های ناتو و نیروهای در حال پیشروی آن ها در اروپا شلیک خواهد کرد. در ادامه ناتو با ۱۸۰ موشک هسته ای که توسط هواپیما حمل می شوند پاسخ می دهد. در این مرحله از درگیری، تلفات در سه ساعت اول به ۲.۶ میلیون نفر می رسد و بخش زیادی از اروپا ویران می شود.

ویدیویی که جنگ هسته ای روسیه و ناتو را شبیه سازی می کند

بدنبال آن، ناتو از ناوگان زیردریایی های هسته ای خود و ایالات متحده استفاده کرده و یک حمله هسته ای استراتژیک با حدود ۶۰۰ کلاهک هسته ای را علیه روسیه انجام خواهد داد. پیش از این که این موشک ها به هدف بخورند و سیستم های نظامی روسیه را نابود کنند، کرملین از سیلوهای زمینی، زیردریایی ها و لانچرهای متحرک خود دست به شلیک موشک های هسته ای دیگری خواهد زد. شبیه سازی صورت گرفته نشان می دهد که در این فاز از نبرد نیز که تنها حدود ۴۵ دقیقه به طول می انجامد، ۳.۴ میلیون نفر دیگر کشته خواهند شد. در آخرین فاز از درگیری، هر دو طرف، ۳۰ شهر بزرگ و مراکز اقتصادی یکدیگر را هدف قرار خواهد داد و هر کدام ۵ تا ۱۰ کلاهک هسته ای را به کار خواهند گرفت تا مانع از فرصتی برای بازسازی طرف مقابل شوند.

به باور محققان، چنین حرکتی به کشته شدن ۸۵.۳ میلیون نفر دیگر در عرض تنها ۴۵ دقیقه خواهد شد. بسیاری از کشورهایی که در این مدل به تصویر کشیده شده اند هدف مستقیم حملات نخواهند بود، از جمله کشورهای نیمکره جنوبی مانند اسکاتلند. اما تاثیرات باران اتمی، نابودی سیستم بهداشت و درمان و اثرات درازمدت این نبرد هسته ای بر آب و هوای کره زمین، جمعیت و تولید غذا می تواند بسیار ویرانگر باشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود