نماینده مجلس: «در اتفاقات اخیر نیروی انتظامی اجازه استفاده از سلاح‌ نداشت»

نماینده مجلس: «در اتفاقات اخیر نیروی انتظامی اجازه استفاده از سلاح‌ نداشت»

سارا فلاحی نماینده ایلام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرگزاری ایسنا درباره عملکرد نیروی انتظامی در اتفاقات ۴۰ روز اخیر گفت نیروهای انتظامی حاضر شدند شهید شوند اما در مقابل مردم از سلاح‌شان استفاده نکنند چون می‌گفتند که مردم در روبروی ما هستند و نباید در برابر مردم مقابله کنیم. به گفته او در اتفاقات اخیر نیروی انتظامی اجازه استفاده از سلاح‌ نداشت و به آنها گفته شده بود که «تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود».

سارا فلاحی درباره پیشنهاد رئیس جمهوری پیرامون اصلاح روندهایی نظیر گشت ارشاد در جامعه گفت: «جمهوری اسلامی ایران دارای سیستمی باز است که قدرت پردازش داده‌های جدید را دارد و ما می‌توانیم در این سیستم باز، بسیاری از ساختارهای موجود را اصلاح کنیم و مثل همه جای دنیا چنانچه در روندی که با آن جلو می‌رویم، ایرادی پیدا شد، آن را برطرف کنیم و خودمان نیز این کار را می‌کنیم و لازم نیست دیگرانی بیایند و مطالبات مردم ما را تحریف کنند.»

او گفت: «باید در بسیاری از روندهای جاری در کشور تلاش کنیم تا اصلاحات لازم اعمال شود؛ این کار نیز نباید شعاری باشد بلکه باید در عمل و بدون بوق و کرنا بنشینیم ساختارهای خود را متناسب با انقلاب اسلامی اصلاح کنیم؛ مثلاً ما شعارهایی نظیر عدالت، عقلانیت و معنویت داده‌ایم؛ باید ساختار بروکراسی و اداری استخدامی و همچنین سیاسی و اقتصادی‌مان را با این شعارها متناسب کنیم.»

نماینده ایلام در مجلس: «به نیزوی انتظامی گفته شد تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود»

می‌توانیم روندی که رئیس‌جمهوری گفته است را با عقلانیت اجرایی کنیم

این نماینده مجلس با بیان اینکه «شعارهای ما خیلی متعالی هستند اما ساختارهایی که باید آنها را اجرا کنند، کوچک هستند»، افزود: «باید اصلاحاتی در این ساختارها انجام دهیم و می‌توانیم روندی که رئیس جمهوری گفته است را با عقلانیت اجرایی کنیم.»

در موضوع عفاف و حجاب همه کنار نشسته‌اند و همه بار را بر دوش نیروی انتظامی انداخته‌اند

فلاحی در ادامه درباره انتقاداتی که درباره گشت‌ ارشاد به شیوه فعلی در کشور مطرح می‌شود، تاکید کرد: «بیش از ۳۰ نهاد فرهنگی داریم که همه آنها باید در موضوعات مختلف فرهنگی در جامعه کار کنند تا کار به جایی نرسد که در این حوزه‌ها با چالش‌های اساسی مواجه شویم. باید هر نهادی مسئولیت خود را انجام دهد و بار مسئولیت بین نهادهای فرهنگی توزیع شود. نیروی انتظامی مسئول نظم و امنیت جامعه است و مسئولیت ارشاد بر عهده نهادهای فرهنگی نظیر مدرسه، دانشگاه، حوزه، وزارت ارشاد، رسانه ملی و… است؛ اما متاسفانه بسیاری از این نهادها کنار نشسته‌اند و همه بار را بر دوش نیروی انتظامی انداخته‌اند.»

پولی که برای نهادهای فرهنگی گذاشته‌ایم، کجا می‌رود؟

او با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های فرهنگی مسئول افزود: «سوال من به عنوان یک نماینده این است که بودجه‌ای که برای برخی از نهادهای فرهنگی گذاشته‌ایم، کجا می‌رود؟ این نهادها باید بازخواست شوند که این پول‌ها به کجا می‌رود. بسیاری از این نهادهای فرهنگی نیز به گوشه‌ای رفته و خود را قایم کرده‌اند؛ در حالی که آنها باید بیایند پاسخ دهند، مگر می‌شود فردی را که طی ۳۰ سال نتوانسته‌اید ارشاد کنید، طی یک ساعت ارشاد کنید؟ البته بنده معتقد نیستم که نهادهای فرهنگی بخشی عمل کنند بلکه به کار ساختاری اعتقاد دارم و سایر نهادهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم باید هم‌زمان وظایف خود را انجام دهند تا شاهد یک هارمونی سیستماتیک باشیم اما الان بحث روی اشتباهات نهادهای فرهنگی است.»

نماینده ایلام در مجلس: «به نیزوی انتظامی گفته شد تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود»

قوانینی که مانع تسهیل در امورات و رضایت‌مندی مردم هستند، وحی منزل نیستند

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «بسیاری از قوانین که مانع تسهیل در امورات و رضایت‌مندی مردم هستند وحی منزل نیستند!» عنوان کرد: «روند این است که اگر ببینیم قانونی ممکن است چالشی ایجاد کند، باید مورد اصلاح قرار بگیرد؛ وقتی اصلاح ساختاری انجام شود، این مسائل نیز خود به خود برطرف می‌شود.»

در اتقافات اخیر نیروی انتظامی اجازه استفاده از سلاح‌ نداشت

فلاحی همچنین درباره عملکرد نیروی انتظامی در اتفاقات شهریور و مهر ۱۴۰۱ گفت: ۱«تعداد بسیاری از نیروهای انتظامی شهید و جانباز شدند؛ آنها حاضر شدند شهید شوند اما در مقابل مردم از سلاح‌شان استفاده نکنند چون می‌گفتند که مردم در روبروی ما هستند و نباید در برابر مردم مقابله کنیم.»

به نیروی انتظامی گفته شده بود که «تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود»

او در پاسخ به این پرسش که منظور شما این است که نیروی انتظامی در اتفاقات اخیر حق تیر نداشته است؟ گفت: «طبق نظر مقامات مسئول به آنها گفته شده بود که حتی‌المقدور و تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود و حساب مردم معترض را از اغتشاشگران جدا کنید.»

کم‌کاری نهادهای فرهنگی کشور هزینه‌های زیادی را به نیروی انتظامی و امنیتی تحمیل کرده است

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اگر امروز اقتدار پلیس شکسته شود، چنانچه فردا دزد به خانه کسی برود، آن دزد دیگر از این پلیس تبعیت نمی‌کند، گفت: «باید آن طرف موضوع را نیز مورد توجه قرار داد که کم کاری نهادهای فرهنگی کشور باعث شده که متاسفانه نیروهای انتظامی و امنیتی ما امروز هزینه زیادی را متحمل شوند و مشکلات زیادی ایجاد شود. ما نباید اجازه دهیم مطالبات مردم منحرف شود بلکه باید با مردم صحبت کنیم و به مطالبات‌شان پاسخ دهیم و اجازه ندهیم دشمن از آب گل آلود ماهی بگیرد؛ از طرف دیگر نیز نباید مطالبات مردم که در چارچوب وعده های انقلاب اسلامی است را نادیده بگیریم.»

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • میهمان آبان ۴, ۱۴۰۱

  با سلام و عرض ادب
  اولا خانم نماینده انگار انقدر سرشون به رفع مشکلات و مطالبات مردم گرم بوده که این حجم تصاویر استفاده نیروی انتظامی از گاز اشک آور، گلوله ساجمه ایی و بعدا تیز جنگی که توسط نیروی انتظامی و یگان ویژه استفاده شده رو نداشتن
  دوما این گلوله و ساچمه هایی که شلیک شده احتمالا با تیر و کمون پرتاب شده چون ایشون اذعان می کنه که استفاده از سلاح رو نداشتن
  سوما تا حدی حق با ایشون که نیروی انتظامی مسبب تمام شلیکا نبوده چون توی حادثه فجیع زاهدان شلیک مستقیم از طرف بسیج و سپاه بوده اونم افرادی سراح دستشون بوده که نه تجربه و نه صلاحیت استفاده از سلاح رو داشتن
  چهارما مردم مطالباتی دارن اما متاسفانه هیچ جوره یا شنیده نمی شه یا اگرم شنیده می شه نادیده می گیرن نمونه اش وزیر بهتره بگیم سخنگو عدم ارتباطات کشور حتی حاضر به پاسخگویی یا تلاش برای مطالبات حجم عظیم کسب و کارا برای رفع موانع فیلترینگ ابزارهای کسب و کارشون نیستن چه جوره ایشون ژنو بودن توییترش رو فعال کردن ولی این امر برای مردم اخه کثیف ابزار جاسوسیه؟

  • HH آبان ۴, ۱۴۰۱

   با قسمت هایی از حرفت مخالفم
   بدون هیچ تعصبی و بنا بر مشاهدات خودم
   واقعیت اینه که سلاح جنگی رو انتظامی و سپاه و بسیج حتی در صورت حمل هم نمیتونستن استفاده کنن مگه برای دفاع از مقر و مبارزه با افراد مسلح. شما یه چیزی از رسانه ها شنیدی ولی مثل اینکه کف خیابون نبودی. پس اینو بدونی بد نیست. پس درست گفته اجازه استفاده از سلاح جنگی رو نداشته. اون ساچمه ها هم ساچمه نبوده توپ پینتبال بوده یه عده خیلی سوسول بودن خودشونو به موش مردگی زدن. ساچمه فقط اول کار اومدن استفاده کنن سریع جمعش کردن دیگه استفاده نشد. بسیج هم ساچمه ای نزد فقط برای نمایش قدرت دستش بود. باور میتونی بکنی یا نکنی این دیگه مشکل خودته. گاز اشک آور هم روتین هر اعتراضیه. این خاله زنک بازیا چیه شما ها دارین تا یه توپ پینتبال بهتون خورد اشک تمساح میریزین. خوبه مثل پلیس فرانسه میگرفتن طرف رو تا میخورد میزدن و بهش با تیر جنگی شلیک میکردن تا قطع عضو بشه یا کور بشه؟ یه مورد همچین چیزی بود؟ اگه بود رسانه ها حلق خودشونو پاره میکردن. این دفعه انتظامی و سپاه خیلی هوشمند تر بودن تا آتو دست کسی ندن. هرچی هم بود میگفتن فلانی مرده بعدش مینداختن گردن نیروی انتظامی گندش در میومد علت مرگش چیز دیگه ای بوده. اخیرا هر فوت دختر و پسر نوجوانی در کشور رو میخواستن بندازن گردن انتظامی. فقط آبروی خانواده های اون بیچاره ها میرفت.
   حادثه زاهدان هم معلومه در جریانش نیستی‌. اصلا قضیه زاهدان رو نفهمیدی چی بوده برو درست بخون.
   ولی مورد چهارم رو کاملا باهات موافقم.

   • h آبان ۴, ۱۴۰۱

    موافقم

   • میهمان آبان ۴, ۱۴۰۱

    اولا شما از کجا انقدر اطلاعاتتون دقیقه
    دوما شما از کجا می دونی من کجا زندگی می کنم که می گی توی زاهدان نبودی؟!
    سوما من اسمی از فرانسه نبردم توی این مملکت زندگی می کنم و شرایط خودم رو با وضع اینجا می سنجم این شمایید که از خواب باید بیدار شید مدام مقایسه مدام توی سر مملکت زدن
    چهارما چه جوریه هر نوع اعتراض یا نکوهشی به هر ارگانی می شه مقدسات امثال شماها تا نقدی می شه درجا بچه سوسول قرتی اغتشاشگر جیره خوار اونور آب شدن
    پنجما اگر شما توی کف خیابون بودی پس توی دو جبهه نمی تونستی باشی اگر از معترضین بودی پس طبق گفته خودت شما با اسلحه به پایگاه بسیج حمله کردی که اینو اگرم از نیروهای امنیتی که هیچ بقالی نمی گه ماست من تزشه
    ششم وضعیت فعلی مملکت امثال افرادی مثل شما پیش آوردن که با تفکرتون همه چیز رو صفر مطلق یا یک مطلق دیدی که این حجم تنفر بوجود اومده بهتر هنر پذیرش خطا و مذاکره یاد بگیرید

    • HH آبان ۴, ۱۴۰۱

     از کجا؟ از اینجا که کف خیابونو دیدم رفتار نیروی انتظامی و بسیج و سپاه رو هم با چشمای خودم دیدم. بر خلاف رسانه ها اتفاقا از نظرم همونا مظلوم تر بودن. دیدم سنگ بهشون پرت میشد طرف با چوب بهشون حمله میکرد یکی با مشت و لگد میزدشون یکی بطری شیشه ای پرت میکرد ولی اونا یا دعوتش میکردن به آرامش یا خیلی پیش میرفت یه گاز اشک آورد و توپ پینتبال میزدن سمتشون. بطری شیشه ای کجا و توپ پینتبال کجا. تا جایی پیشرفت که من دلم به حالشون سوخت فهمیدم قاطی این جماعت شدن اشتباهه. راهمو جدا کردم ازشون. واقعا مدارای پلیس رو با چشمای خودم دیدم. هر جای دیگه دنیا بود میگرفتن همونجا طرفو تا میخورد میزدن.
     بعد هم کمی مطالعه چیز خوبیه. همون حینی که شما مطالب زرد رو میخوندید من دنبال واقعیات بودم.
     یادت باشه منم به این وضع معترضم و اتفاقا از نگاه صفر و صدی متنفرم اما نمیرم بزنم مال مردم رو داغون کنم و اوضاع رو بدتر کنم. وقتی هیچ جایگزینی برای ج.ا نیست ترجیح میدم به جای به هم ریختن کشور و تغییر نظام، مشکلات داخل همین ج.ا حل بشه.
     هنر مذاکره رو شما ها بلد نیستین کجای هنر مذاکره خرد کردن شیشه مغازه مردم و آتش زدن موتور و ماشین بقیه نوشته شده؟

     • میهمان آبان ۴, ۱۴۰۱

      دو تا نکته جالب رو مطرح کردید
      نکته اول کی گفته هر اعتراضی توی کشور اتفاق می افته جهت سرنگونی نظام حاکمه ؟ اتفاقا امثال شما چشم و گوششون به رسانه های خارجیه و اینم شما باید مد نظر قرار بدید هر اعتراضی توی ایران اتفاق افتاده این برچسب براندازی روش بوده در صورتی که مگه وکلا و پزشکان و کارگران پالایشگاه ها و پنروشیمی ها که تحصن و اعتراض می کنن مگه قصدشون براندازیه اتفاقا این شمایید که باید بدونید نصف همین جماعت که شما برچسب بی سواد اغتشاشگر معاند می زنید به خاطر مشکلات معیشتی و اجتماعیه کف خیابونن که دولت توجه کنه بهشون
      دوما شما فرمودید این افرادی که معترضن بی سوادن و مطالعه ندارن هنر اعتراضم بلد نیست مشتی سوسولن فرض بر این که حرف شما قبول شمایی که هنر اعتراض بلدید این گوی و این میدان برای شما تا حالا دید یک گروه از بسیجیان یا سپاهیان به دلیل مشکلات معیشتی یا مشکلات اجتماع تحصن یا اعتراضی کنن ؟

 • پارسا آبان ۴, ۱۴۰۱

  اینو راست میگه..اگه استفاده کرده بودن که الان حداقل ۱۰ هزار نفر از مردم کشته میشدن
  مثه آبان ماه ۹۸ که تو سه روز حداقل ۱۵۰۰ نفر کشته شدن

 • احسان آبان ۴, ۱۴۰۱

  مردم دقیقا مشکلشون همین دروغ هستش که نماینده مجلس حکومت جمهوری اسلامی میگه نه نماینده مردم.
  نه تنها نیروی انتظامی از انواع سلاح ها استفاده کرد بلکه نیروهای اباس شخصی که مشخص نیست زیر نظر کدام ارگان هستند از سلاح استفاده کردند.
  وارونه نشان دادن وقتیع صحیح نیست.اصلا در دست داشتن سلاح اشتباه بوده.
  اول فضایی برای اعتراض مردم قرار ندادید و فضای اعتراض مردم را به آشوب کشیدند که عده ای سو استفاده کردند.
  دوم آنقدر رسانه های درون کشور از مردم فاصله گرفتند و به حاکمیت نزدیک شدند که مخاطب به ناچار مجبور به گوش دادن شبکه های خارجی شد.
  سوم عذر خواهی کردن و همدل نبودن با مردم اشتباهی استراتژیک هست.
  چهارم افرادی که درون نظام هستند و با تصمیم گیری های غلطشان باعث شدند مملکت به اینجا برسد در مصونیت قرار دارند.

 • جواد آبان ۶, ۱۴۰۱

  داشتم از کاشان با ماشین میومدم قم روز چهله و سربازا با کلاشینکف تو خیابون بودن
  فکر کنم از این کلاش ترقه ای ها بودن پس