دانشمندان می گویند والدین پسردار زودتر پیر می شوند!

دانشمندان می گویند والدین پسردار زودتر پیر می شوند!

شاید برای بسیاری از پدر و مادرها نکته ی غافلگیرکننده ای نباشد اما داشتن پسر ممکن است واقعاً کار سخت تری باشد.

دانشمندان می گویند به نظر می رسد داشتن پسر باعث می شود مغز والدین زودتر پیر شود.

پژوهشی بر روی بیش از ۳۰ هزار زن و مرد بالای ۵۰ سال در آمریکا نشان داد والدینی که دست کم یک پسر داشتند، در مقایسه با آن هایی که هیچ پسری نداشتند، افت شناختی سریع تری را تجربه می کردند.

و آن هایی که بیشتر از یک پسر داشتند، در مقایسه با آن هایی که تنها دختر داشتند، توانایی های شناختی خود را سریع تر از دست می دادند.

این محققان علت این مسأله را مورد بررسی قرار نداده اند، اما می گویند ممکن است به این دلیل باشد که احتمال نگهداری از والدین در سنین پیری و داشتن حمایت عاطفی از آن ها در دخترها بیشتر است، امری که به حفظ سلامتی والدین با بالا رفتن سن شان کمک می کند.

در عین حال، احتمال داشتن یک سبک زندگی سالم در والدینی پسردار کمتر است.

برای مثال، تحقیقات نشان داده احتمال مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار در والدین دختردار کمتر است. از سویی دیگر، احتمال داشتن اضافه وزن در مادران پسردار بیشتر است.

نتیجه ی این تحقیق که در نشریه علمی Journal of Psychiatric Research منتشر شده، نشان می دهد سرعت افت شناختی در والدینی که دست کم یک پسر داشتند در مقایسه با آن هایی که هیچ پسری نداشتند، بیشتر بود.

سرعت افت ذهنی هم در پدرها و هم در مادرها مشابه بود.

محققان خاطر نشان کردند که اثر مشاهده شده در مقایسه با افت ذهنی ای که به مرور برای همه ی افراد رخ می دهد، نسبتاً کم بود.

این گروه تحقیقاتی اما می گوید حتی بعد از در نظر گرفتن عوامل اجتماعی – جمعیتی و سلامتی که می توانستند نتایج تحقیق را تحت تأثیر قرار دهند هم این اثر قابل مشاهده بود.

بررسی آن ها همچنین نشان داد که افت توانایی شناختی در والدینی که چند پسر داشتند در مقایسه با آن هایی که تنها دختر داشتند، سریع تر بود.

این محققان می گویند از آنجایی که اثر داشتن پسر در پدرها و مادرها یکسان بود، ممکن است جنبه ای از این موضوع در افت شناختی نقش داشته باشد.

آن ها دلیل این مسأله را مورد بررسی قرار نداده اند اما می گویند ممکن است به این خاطر باشد که احتمال محرومیت از مراقبت در والدین پسردار بیشتر است، چرا که دخترها بیشتر از پسرها از والدین خود حمایت عاطفی و مراقبت می کنند.

جنسیت فرزند هم ممکن است بر روی رفتارهای والدین اثر بگذارد، به طوری که مادران پسردار در مقایسه با مادران دختردار، تا مدت طولانی پس از زایمان، به طور متوسط، وزن بیشتری دارند.

به گفته ی این محققان، این مزایای فیزیکی و ذهنی داشتن دختر برای والدین ممکن است در کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد.

آن ها خاطرنشان کردند که همه ی فرزندان شرکت کنندگان این پژوهش را در نظر گرفتند، فارغ از اینکه فرزند بیولوژیک بودند یا فرزندخوانده.

به گفته ی این محققان، اگر افت شناختی والدین پسردار دلایل بیولوژیک داشت، این امر ممکن بود نتایج پژوهش را تحت تأثیر قرار دهد.

منبع: dailymail
۴ نظر

ورود

 • صدای دیگران آبان ۶, ۱۴۰۱

  یک بخشی از تحقیقات هست به نام تحقیقات زرد. نمونه اش این تحقیق که بدون هیچ بررسی ای از علل و عوامل مختلف یک نتیجه گیری چرند انجام داده. نشریات زرد مثل دیلی میل و روزیاتو (مخصوصا برخی نویسندگانش) هم که عاشق چنین تحقیقاتی هستند. در بررسی متغیرهای آماری دو نوع ارتباط وجود داره causation و correlation. این «دانشمندان» حتی به خودشون زحمت ندادند بررسی کنند این ارتباط از چه نوعی هست. شرط می بندم کلی متغیر آماری مختلف رو بررسی کردند تا به نتیجه ای برسند که باب طبع نشریات زن پرست این دوره و زمونه باشه.

  • HH آبان ۶, ۱۴۰۱

   بله ولی چند نکته ای باید بگم.
   اینکه روزیاتو از مطلب زرد یا خبرای جهت دار خوشش میاد تا حدی درسته. مخصوصا بعضی وقتا برای گرفتن کامنت.
   اونکه برخی نویسنده هاش هم عاشق مطالب زرد و مطالب حمایت از فمینی.س.م هستن بازم درسته.
   ولی انگشتتون در خصوص این یک مورد رو سمت خانم برهمند نگیرید و با این یک مطلب قضاوت نکنید. ایشون ضمینه فعالیتش مطالب حوزه دانستنی و سلامت و اطلاعات عمومی هست و طیف مختلفی از مطالب رو پوشش میده و اتفاقا از کم حاشیه ترین نویسنده های سایت هستن. مطالب قبلیشون رو اگه چک کنید متوجه میشین.
   خود سایت هم اگه از کاربرای قدیمیش بوده باشین متوجه میشین که در حال رشد در جهت مثبته و از حالت زرد بودن و سستی سابق داره خارج میشه. این سایت سه دوره زمانی پشت سر گذاشت اوایل خوب بود اواسط بدجوری اعتبار خودشو خراب کرد الان هم در حال جون گرفتن مجدده. البته اگر که خرابش نکنن.

 • ای بابا آبان ۶, ۱۴۰۱

  ای بابا. این پسر چه موجود بدی هست. این فمنیستا تا کجا که نفوذ نکردن.
  اخرشم میان کلی مهریه میگیرن و نه کار میکنن و انتظار خرجی و نفقه دارن.
  دوست خودم همین بلا سرش اومد دیگه. زن گرفت. به یک سال نکشید طلاق گرفت. مهریه ۱۱۴ سکه.
  دو هفته بعد عروسیشون ماشینشو به اسم خانومش زد. ماشینش یه ایکس۲۲ بود.
  بعد یک ماه اپارتمانشو تو چیتگر به اسم خونش زد. حدود ۳ میلیارده
  حداقل دویست میلیون طلا خرید.

  و دقیقا ۲ ماه پیش طلاق گرفتن. الانم مثل سگ پشیمون رفته پیش پدرش زندگی میکنه. چقدر نصیحت کردیم نه ماشینو نه اپارتمانو به اسم خانومت نزن. ادمی که میاد میگه چیزی رو به اسمم بزنی معلومه برنامه یی چیده .
  خانومشم الان ترکیه رفته با دوست پسرش داره عشق و حال میکنه. خانومش هیچی نداشت. یه دانشجوی تازه فارغ بود که حتی جهیزیه نیاورد. پدر مادرشم اجاره نشینه. یعنی هرچی بود کند از این دوست احمق و الان تو ترکیه لخت مادرزاد داره عشق و حال میکنه. حتی …نمیبنده. تو اینستا عکساشو گذاشته بدونه …. در راستای همین زن ازادی زندگی

 • ایرانئ آبان ۷, ۱۴۰۱

  خیلی زورت اومده ههه